Grilování – 7 zdravých tipů proti karcinogenům

Grilované dobroty patří mezi největší kulinářské poklady. Nic nedokáže dodat masu, zelenině a dalším potravinám tak výjimečnou chuť a vůni jako příprava na grilu. Podle mnohých odborníků ale při ní mohou vznikat karcinogenní látky, které následně konzumujeme společně s jídlem.

I proto se stále častěji můžete setkat s názorem, že grilování je nezdravé. Naštěstí se můžete rizik úspěšně vyvarovat správným postupem a dodržováním několika zásad. Sepsali jsme je pro vás na následujících řádcích.

 

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Proč je grilování nezdravé?

Ještě než se podíváme na to, jak grilovat zdravěji, vysvětlíme, co je při grilování problémem. Ten tkví v tuku. Když odkapává přímo na rozžhavené uhlíky, rozkládá se na chemické látkykarcinogenní sloučeniny, které mohou způsobit změny v DNA vedoucí ke vzniku rakovinového bujení.

Horkým vzduchem se pak dostanou zpátky na maso. Nežádoucím faktorem je také příliš vysoká teplota a žár, který některá místa na potravině spálí. A tyto přepečené části jsou taktéž pro organismus nebezpečné. Výsledkem může být karcinom v žaludku, střevech či játrech.

zdrave grilovani

Pro něčí chuťové pohárky možná lahůdka, pro tělo každopádně jed

 

Osvědčené rady pro grilování, za které vám tělo poděkuje

1. Potraviny na grilování vybírejte pečlivě

Z výše uvedených informací vyplývá, že grilovat byste měli především libové maso, ryby, zeleninu či ovoce. Pokud se nedokážete vzdát tučného masa, prorostlé části před položením na gril odřezejte.

 

VIDEO: MÁTE CHUŤ NA KUŘÁTKO? Kuchař tomáš Dytrych vás naučí grilovat skvělé kuře v celku se salátkem. 

 

Na uzeniny, jako jsou špekáčky a párky, zapomeňte úplně. Při grilování uzeného masa se totiž karcinogenní látky tvoří mnohem snadněji, rychleji a ve větší míře. Samozřejmě by vše mělo být vždy striktně čerstvé.

 

2. Dejte si pozor na to, čím topíte

Pokud jako palivo používáte dřevo, nesmí být smolnaté či borovicové, takové vytváří mnohem více nezdravého kouře. Asi všichni známe dřevěné uhlí nebo brikety. Z tohoto srovnání lépe vychází uhlí, protože obsahují o něco méně popela.

Na trhu jsou však k dostání i alternativy v podobě kokosových briket, které neprodukují tolik kouře a navíc jsou i ekologické, protože jejich výroba nepředstavuje takovou zátěž pro životní prostředí.

na cem grilovat

Horké tlející brikety jsou vždy lepší, než přímý plamen

 

3. Pracujte správně s teplotou

Pamatujte na to, že každé maso vyžaduje jinou teplotu pro správnou přípravu. Základní přehled uvádíme dále i s návodem, jak teplotu odhadnout.

  • 105–120 °C (nízká teplota) – nepřímé grilování masa, ryb či zeleniny nebo ohřev už ugrilovaných pokrmů – nad rozžhaveným topeništěm udržíte ruku déle jak 10 sekund.
  • okolo 140 °C (nízká až střední teplota) – přímé grilování silnějších plátků masa či ryb vcelku nebo ohřev už ugrilovaných pokrmů – nad rozžhaveným topeništěm udržíte ruku 8–10 sekund.
  • 155–180 °C (střední teplota) – přímé grilování silnějších plátků či kusů masa, větších částí drůbeže nebo pro nepřímé grilování – nad rozžhaveným topeništěm udržíte ruku 6–7 sekund.
  • okolo 200 °C (střední až vysoká teplota) – přímé grilování slabých kusů masa, ryb a zeleniny nebo pro méně prudké grilování větších kousků masa nebo drůbeže vcelku – nad rozžhaveným topeništěm udržíte ruku 4–5 sekund.
  • 220–350 °C (vysoká teplota) – přímé grilování malých či slabých kusů masa, ryb či zeleniny nebo pro prudké grilování větších kusů masa – nad rozžhaveným topeništěm udržíte ruku maximálně 2 sekundy.

TIP GRILLMISTRA: Jak teplotu snižovat/zvyšovat? Jestliže potřebujete teplotu snížit, rozhrábněte rozžhavené uhlí či brikety po prostoru topeniště. A naopak pro zvýšení teploty je nahrňte k sobě, přičemž k okrajům přidejte pár nových nezapálených kousků.

 

4. Rozlišujte přímé a nepřímé grilování

Jedním ze základů správného grilování bez přepalování je i úprava přímou vs. nepřímou metodou. Co který typ znamená a na co se hodí?

  • Přímé grilování – potravinu umístíte přímo nad oheň, resp. žár – typicky je vhodné pro steaky, kuřecí prsa, filety z ryb, zeleninu či pečivo, protože využívá velmi vysoké teploty k rychlé přípravě za cca 20–30 minut.
  • Nepřímé grilování – potravinu umístíte tak, aby na ní z ohně nepůsobil přímý žár – typicky je vhodné pro velké či tuhé kusy, které potřebují čas, aby se celé propekly (při přímém grilování by se u nich spálil povrch), jde např. o žebírka, celé kusy drůbeže, případně zeleniny. Suroviny tedy vyžadují úpravu na grilu delší jak 30 minut. Nutno také podotknout, že nepřímý druh grilování probíhá pod zavřeným víkem.

 

5. Připravujte si domácí marinády

Nepoužívejte marinády z obchodů. Bývají přesolené, překořeněné a plné chemie. Lepší je udělat si vlastní, kterou můžete navíc vyladit přesně podle své chuti. Významným benefitem je navíc fakt, že marináda sníží tvorbu nebezpečných karcinogenních látek.

 

VIDEO: VÝBORNOU A JEDNODUCHOU marinádu na krkovici vás naučí šéfkuchař Radek Šubrt

 

Vždy také myslete na toto pravidlo: Kyselejší marináda chrání potravinu před kouřem, sladká karamelizuje a je náchylná k rychlému přepalování, proto jí maso otírejte až v závěru grilování. Samozřejmě byste měli zabránit tomu, aby marináda stékala na rozžhavené uhlíky. K tomuto účelu můžete využít grilovací misky.

 

VIDEO: CELOU LEKCI MARINOVÁNÍ vás naučí kluci z tímu Velkopopovického Kozla

TIP AUTORA: Naučte se také některé recepty podle mistra Pohlreicha přímo v archivu TV Prima

 

6. Nezapomeňte na přílohu

I když se uvedenými doporučeními budete řídit, důležitým aspektem zdravého grilování je i celková skladba podávaných jídel. Specialisté na výživu připomínají, že složení by mělo být komplexní, tedy k masu (bílkovině) patří příloha (sacharidy), ideálně doplněná ještě o zeleninu, ve které se nachází vláknina a vitamíny. A které přílohy jsou z výživového hlediska žádoucí?

  • vařené brambory
  • celozrnné pečivo
  • kuskus
  • salát z čerstvé zeleniny

K MASÍČKU PATŘÍ DOBRÉ PIVÍČKO: Jde pití piva a hubnutí k sobě? 

 

7. Po grilování gril důkladně vyčistěte

Připáleniny, připečeniny a další zbytky, co zůstaly na grilu, to všechno musí z roštu a dalších částí pryč. Pokud je tam necháte, při dalším grilování se budou znovu pálit, budou produkovat zbytečný kouř a ještě se mohou usadit na nově opékané suroviny.

 

Vyzkoušejte skvělý recept!

Že „dietní“ nejde dohromady s „lahodný“? To je velký omyl. Důkazem je tento recept. Vyzkoušejte ho i vy při nejbližším grilování. Ocení ho nejen vaše chuťové buňky, ale i vaše zdraví.

Pokud milujete grilování, teď už víte, že to jde i zdravě. Když se našimi tipy inspirujete, rozhodně bude příprava pokrmů na grilu mnohem příznivější pro váš organismus. A to za to rozhodně stojí. Máte nějaký oblíbený recept? Podělejte se o něj s ostatními čtenáři v komentářích pod článkem!

5/5 - (4 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..