Alergie na chlad – jak letos prožít zimu bez újmy?

Stalo se vám někdy, že jste si v zimě zapomněla rukavice, pořádně jste se nenamazala a domů jste se vrátila s bolavýma rukama a obličejem rudým tak, že by si vás leckdo spletl s rakem? Napadlo vás někdy, že to nemusí být jen tím, že je venku jen příliš zima?

Přečtěte si, jak při alergii na chlad můžou život ohrožovat zimní radovánky, bezstrarostné letní koupání v přírodním jezírku a třeba i zmrzlina.

Alergií na chlad trpí 2 lidé z 1000

Alergie vznikají opravdu na kde co, dokonce i na mráz, zimu nebo studenou vodu. Taková alergie není příliš častá (postihuje 2 lidi z 1000) a říká se jí alergie na chlad, lidově chladová kopřivka.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Mechanismus jejího vzniku zatím není zcela jasný. Příčinou může být častý pobyt v uzavřených prostorách – naše těla na zimu už zkrátka nejsou zvyklá tak, jako dřív.

Odborníci se zatím neshodli, zda je chladová alergie skutečnou alergií, léčí se však stejně.

led

Po přiložení kostky ledu na kůži se po několika minutách při alergii na chlad zpravidla objeví kopřivka nebo rýma

Příznaky alergie na zimu – kožní i dýchací obtíže

Příznaky chladové alergie se v místě podráždění objeví během několika minut (2 – 30) a přetrvávají 1 – 2 hodiny. Teplota potřebná k vyvolání alergické reakce se pohybuje zpravidla kolem 0 °C, méně často už při 10 °C a více.

Databáze příznaků a indikací častých nemocí symptomy.cz uvádí: 

Chladová kopřivka (urticaria frigore), která může být nebezpečnou a může končit anafylaktickým šokem. Objevuje se při koupání ve studené vodě, kdy se dojde k výsevu splývajících svědivých pupenů. Může vzniknout i druhotně, tj. na podkladě přítomnosti kryoglobulinů, chladových aglutininů. 

Nejběžnějším projevem alergie na zimu jsou kožní otoky (neboli angioedém) především těch částí, které nejsou zakryty oblečením – tedy na obličeji a rukou. Dalším příznakem může být zarudnutí a popraskání kůže, nepříjemně svědivá kopřivka, vodnatá rýma, ojediněle dechové potíže, bolesti hlavy, závratě. Příznaky jsou častěji jen nepříjemné, ty těžší mohou ohrozit život.

studená voda

Alergii na zimu může vyvolat mráz, studená voda i chladný nápoj

3 typy alergie na chad

Chladová (jinak řečeno fyzikálně podmíněná) kopřivka je nejčastější příznak alergie na chlad. Setkat se můžeme se třemi jejími typy:

1.) Idiopatická získaná kontaktní alergie na chlad

  • Tento typ chladové kopřivky je nejběžnější.
  • Postihuje všechny věkové skupiny, nejčastěji však děti a ženy. Kopřivkové pupeny nebo souvislá kopřivková ložiska se objevují v místech vystavení chladu (například led, studená voda, chladný předmět, studený vítr za sychravého počasí).
  • Až 40 % pacientů je při výrazném vystavení se chladu unavenější, bolí je hlava, mají dýchací potíže, závratě a zvýšenou tepovou frekvenci (tachykardii). K těžké reakci (kolaps nebo anafylaktický šok) dochází při nenadálém ochlazení celého těla (například při koupání v přírodě, kdy hrozí také utonutí).
  • Vzácná je reflexní neboli systémová chladová kopřivka, která se projevuje drobnými svědivými pupínky při celkovém působení chladu na organismus. Možným projevem je také nízký krevní tlak, díky čemuž je nemocnému za chladného počasí znemožňován pobyt na čerstvém vzduchu. Zvlášť u této kopřivky by si nemocný měl dávat pozor na riziko anafylaktické reakce při náhlém ochlazení těla.

žena v jezeře

Pozor si při chladové alergii dejte zejména při koupání v přírodním jezírku a celkových ochlazeních těla

2.) Symptomatická alergie na zimu

  • Často doprovází jiné onemocnění – například hematologické a autoimunní choroby, alergie na léky a potraviny, myelom, chronickou lymfatickou leukémii, hemolytickou anémii, SLE, revmatoidní artritidu, streptokokovou infekci, střevní parazity nebo infekční mononukleózu.
  • Léčba spočívá v léčbě základní choroby.

3.) Familiární chladová alergie

  • Je nejvzáčnější.
  • Objevuje se hned brzy po narození.
  • Spouští ji pobyt v chladném počasí a návrat do teplé místnosti.
  • Příznaky se začnou projevovat 0,5 – 3 hodiny po vystavení chladu a odezní za 1-2 dny.
  • Na kůži vystavené chladu vznikají červená ložiska, někdy s petechiemi.
  • Rozšířit se můžou i na místa zakrytá oblečením.
  • Vyvolává spíš pálivou bolest než svědění.
  • Silný chlad může vyvolat také bolest hlavy, kloubů a svalů, horečku a leukocytózu.

žena s dítětem na saních

Familiární alergie na chlad se objevuje už u miminek

Alergie na zimu se neprojevuje jen v zimě

Alergie na chlad většinou trvá více let, chronicky se vrací, trvat může i doživotně. Část nemocných je v teplejších částech roku bez potíží. Alergie se může projevovat v chladném vzduchu nebo po příchodu z tepla do zimy či naopak, nejčastěji v zimě a na podzim.

V létě se může objevit při koupání ve studené vodě nebo při konzumaci zmrzliny, ledové tříště a studených nápojů, kdy vyvolává nejčastěji otoky rtů a jazyka.

zmrzlina

Alergik na chlad si bez obav nedá zmrzlinu ani ledovou tříšť

Na chladovou alergii jsou náchylnější ženy

Alergie na zimu se 2x častěji objevuje u žen, převážně pak u mladých lidí. Muži, děti, ani lidé středního věku však nejsou výjimkou.

VĚDĚLI JSTE, že alergie na chlad tvoří asi 5 % všech alergických onemocnění? Pacientů je více v severských státech.

Za co bývá alergie na chlad mylně zaměňována?

Alergie na plísně v zimě

Lidé za alergii na chlad často považují i kýchání, kašel v mrazivém počasí a dušnost při přechodech z tepla do zimy. V těchto případech jde však o jinou inhalační alergii, kdy dojde k podráždění již vzniklého zánětu na sliznicích – například při alergii na roztoče nebo plísně, nikoli alergii na chlad.

Pokud vám začne téct vodová rýma jen co se na podzim trochu ochladí, navštivte lékaře. Nemusí vám jen prostě vadit zima, ve vzduchu je v zimě a na podzim nejvíc plísní.

Bělání, brnění a studené ruce a nohy

Jestli vám ruce v chladu a vlhku zbělají nebo brní může jít o Raynaudův syndrom. Zpozornět by měly hlavně mladší ženy, které se kvůli něčemu pořád stresují. Poruchy prokrvení a studené končetiny mívají typicky anorektičky. Na místo alergologa jako u chladové alergie byste měla navštívit spíše neurologii.

Jiné alergické onemocnění

Chlad může zhoršovat vazomotorickou rýmu i chronické průduškové astma.

Klasické podchlazení

Vodová rýma a kašel může být projevem také běžného nachlazení. Klasická rýma zpravidla zmizí do týdne, alergická nikoli.

TIP NA ČLÁNEK:

9 okamžitých tipů, jak se letos bránit nachlazení a chřipce.

Léčba chladové alergie

Alergie na zimu se nejběžněji léčí antihistaminiky 2. generace (s léčivou látkou cetirizin nebo loratadin), které pacient užívá při obtížích a zejména preventivně před pobytem v chladu.

Zásadní je obličej a ruce chránit před větrem a mrazem, vyhýbat se ostrým změnám teplot a zejména v zimním období používat speciální krémy. Pacient by se měl vyhýbat extrémnímu chladu.

Při celkových reakcích alergie na chlad by sebou pacient měl vždy mít adrenalin, kortikoidy a antihistaminika jako první pomoc.

TIP: Před mrazem ochrání a pokožku navíc krásně zvláční a vyživí bambucké máslo.

Purity Vision Bambucké máslo BIO

Babské rady aneb jak si při alergii na zimu pomoci sám?

Pokud máte silnou vůli, zkuste postupné otužování. S otužováním ale nezačínejte za chladného počasí. Pokud jste na chlad silně přecitlivělí, dbejte zvýšené opatrnosti a konzultujte otužování s lékařem. Ani po ústupu alergie na chlad s ním však nepřestávejte.

Alergii na zimu můžou údajně zlepšit i lymfatické masáže a víc pohybu, do kterého se většině lidí v mrazivých měsících moc nechce a nejraději by je přečkali v teploučké posteli a v hlubokém zimním spánku.

TIP: Alergie můžou souviset také s psychikou. Zkuste se méně stresovat a zimu si i se všemi radovánkami a svátky spíš užívat.

měsíček proti alergiím

Proti mrazu a větru i projevům chladové alergie pomůže mast z měsíčku

Alergie na zimu a homeopatika

Při chladové alergii můžete zkusit také přírodní a alternativní léčbu. Raději však navštivte saunu a dopřejte si dávku čerstvého ovoce plného vitamínů, než homeopatika.

Akademie věd České republiky uvádí, že: 

Neexistují robustní reprodukovatelné důkazy toho, že homeopatické produkty mají účinek proti jakékoli známé nemoci, třebaže někdy dochází k placebo efektu. Homeopatie navíc někdy může být přímo škodlivá tím, že pacienta zdrží při hledání vhodné lékařské péče založené na důkazech nebo jej od ní zcela odradí a že podkopává důvěru pacientů a veřejnosti ve vědecké důkazy.

Homeopatika nejen, že jsou biologicky neúčinné, navíc jim také chybí kvalitní dohled nad výrobními metodami. Každý pacient se může svobodně rozhodnout, čím se bude léčit. Před koupí homeopatik by si však měl nastudovat věrohodné a nestranné informace – nejen nepoctivé reklamy.

Prevence – 10 rad co dělat a jak se vyhnout alergii na chlad

  1. Vyhýbejte se prudkým změnám teplot.
  2. Především v zimních měsící teplé oblečení nepodceňujte.
  3. Před chladem se chraňte nejen tělo teplou zimní bundou a pořádnými botami, ale i obličej a ruce.
  4. Pokožku obličeje chraňte před větrem a mrazem ochrannými krémy na mastné bázi nebo například měsíčkovou mastí, hledejte vždy hypoalergenní.
  5. Pomalinku se otužujte a naučte své tělo, že chlad není nebezpečný. Zkusit můžete třeba postupné snižování teploty vody při sprchování nebo teplotu vody při sprchování střídat.
  6. Pravidelně sportujte, nejlépe na čerstvém vzduchu.
  7. Alergici na chlad by se koupání v jezerech a studené vodě měli raději vyhýbat i za teplého počasí. Upřednostněte koupaliště s ohřívanou vodou, kde jste navíc vždy v blízkosti plavčíka.
  8. Nepřetápějte a pravidelně větrejte.
  9. S oblečením to ale ani nepřehánějte a pořiďte si raději kvalitní funkční spodní prádlo.
  10. Pravidelně navštěvujte sauny a solné jeskyně.

žena se šálou a čepicí proti alergii na chlad

Noste šálu, rukavice i čepici – jako prevenci alergii na zimu i podchlazení

Test alergie na chlad vám udělá alergolog

Při podezření na chladovou alergii neprodleně vyhledejte alergologa, který vyloučí jiné onemocnění. Provede chladové testy ledem ve zkumavce nebo vodou s 10 °C po dobu 5, 10 až 20 minut. Familiární chladovou kopřivku potvrdí působení chladného vzduchu 20 – 30 minut.

Kam může chladová alergie vést?

Projevy neléčené alergie na chlad se mohou stupňovat. Může přijít až život ohrožující anafylaktický šok. Na první pohled je chladová alergie možná banální, ale příznaky mohou být závažné jako u jakékoli jiné alergie. Nepodceňujte ji a při podezření se obraťte na svého praktického lékaře či rovnou alergologa.

DÁLE ČTĚTE: O velice omezující alergii na slunce

5/5 - (3 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..