Diagnóza alergie na zvířata je pro hodně lidí značně nepříjemnou zprávou, už jenom proto, že domácího mazlíčka vlastní nebo mají zvířata prostě rádi. Vědomí, že se jich nesmí ani dotknout, je pro ně těžké. Mnoho z nich raději trpí a alergii berou jako nutné zlo, než aby se milovaného pejska či kočičky jen tak zbavili. To ale nemusí být nutné.
Ostatně jako každá alergie je i alergie na domácí zvířata nepříjemnou nemocí. Nepříjemné jsou její projevy, které vyvolává přítomnost nebo dotek domácího zvířete. I zde tady platí, že nejlepší léčbu představuje eliminace kontaktu s alergenem, v tomto případě srstí domácích zvířat. Potížím lze ale předcházet bez toho, aniž byste museli na domácího mazlíčka úplně zapomenout.
Je těžké je nemilovat a nemoci si chlupáče pohladit bez strachu o své zdraví.
NÁVOD JAK ZHUBNOUT | ||
---|---|---|
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem. | ||
Keto / Low carb manuál | Jak začít – Kolik potřebujete zhubnout | |
Chci zhubnout | Do 5 kg – Do 10 kg – Do 15 kg – Nad 15 kg | |
Keto dieta od | Mix & Slim – KetoMix – KetoDiet – Chia Shake | |
Dietní jídla | Na snídani – Na oběd – K večeři – Dezerty – Koktejly | |
Low carb potraviny | Těstoviny – Pečivo – Káva a čaj – Rýže – Placky – Tortilla – Sladidla – Slané – Sladkosti – Dresinky – Bylinky – Víno | |
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou. | ||
Krabičková dieta od | Zdravé stravování | |
Prášky na hubnutí | Hunger Blocker – eSlim – Garsin – Apetit Stop |
Příčiny alergie na zvířata – nejde pouze o srst
Lidé se mylně domnívají, že příčinou alergie na zvířata je jejich srst. To ale není tak úplně pravda. Ve skutečnosti problém nepředstavuje srst jako taková. Ve zvířecí srsti se pouze alergeny hromadí, ale nevytváří.
Nebezpečné a škodlivé alergeny pochází zejména z kousků zvířecí kůže, slin, krve, moči a výkalů. Ty se nejprve dostanou na srst, kterou lze považovat za zásobárnu alergenů, a odtud se mohou dostat i do vzduchu například v momentě, když se zvíře otřepe nebo olízne. Alergii mohou způsobovat i roztoči, které se nachází v peří ptáků.
Zvířecí alergeny obsahují:
- sliny (pes, kočka, morče, křeček, kůň)
- moč (kočka, pes, hlodavci)
- krevní sérum
- kožní šupiny, lupy
- výměšky (zejména holubi)
Z tohoto důvodu mohou silným alergikům vadit i speciálně vyšlechtěná “nahá” zvířátka bez srsti (kočky sfinx, skinny morče, peruánský naháč a další druhy naháčů a další). Jelikož se alergeny nachází především ve zvířecích slinách a odumřelých částech kůže, mohou jejich potíže přetrvávat i nadále.
Nelze to ale jednoduše říci s platností pro každého alergika. Každý to může mít jinak, a zatímco jeden snese vlastní zvíře, další se nemůže ani podívat na jakékoliv chlupaté zvíře. Množství alergenů lze navíc snížit, k tomu se ale dostaneme později.
Největším nositelem alergenů jsou kočky. Psi obvykle nevyvolávají prudké alergické reakce. To však neznamená, že to tak nemusí být. Jste-li alergičtí kočku, ne vždy je dobrým řešením pořídit si pejska. Je ale pravděpodobné, že pokud jste alergičtí na psy, s největší pravděpodobností vám budou vadit také kočky.
KTERÉ ZVÍŘE SI POŘÍDIT, TRPÍTE-LI ALERGIÍ NA ZVÍŘATA? Zejména děti alergii na zvířata vnímají těžko, protože by si tolik přáli zvířátko. Ideální není žádné chlupaté zvířátko, tedy ani morčata či křečci. Řešením jsou například plazi. Alergii nezpůsobují hadi, chameleoni, želvy či rybičky.
Děti alergické na zvířata mohou bez problému chovat například roztomilé želvičky nebo hadíky
Alergie na zvířecí srst – příznaky
Nyní už víme, co alergii na zvířata opravdu způsobuje. Jak jí ale poznáme? Alergie na zvířata má podobné či dokonce stejné příznaky jako ostatní typy alergií. Je tedy velmi důležité odhalit správnou příčinu zdravotních obtíží. Většina lidí ale velmi rychle přijde na to, že jejich problémy souvisí právě s přítomností domácího mazlíčka.
Nejčastější příznaky alergie na zvířata:
- podrážděná sliznice nosu – rýma, kýchání, svědění, vodnatý hlen
- dýchací potíže – pokašlávání, kašel, tvorba hustého hlenu, hvízdání v průduškách, astma
- zánět očních spojivek, zarudlé oči, slzení a pálení očí, otoky očí
- kožní reakce – vyrážka, ekzém (nejčastěji na pokožce hlavy, v loketních a podkolenní jamkách)
- bolest hlavy způsobená ucpaným nosem
KTERÉ ZVÍŘE JE NEJVĚTŠÍM NOSITELEM ALERGENŮ? Jak jsem již výše uvedli, nejhůře si v žebříčku zvířat způsobujících alergii vedou kočky. Kočičí alergeny jsou velmi agresivní.
Mohou se přemístit i na vlasy člověka nebo jeho oblečení a alergikům tak může způsobovat problém i pouhá přítomnost člověka chovajícího kočku či kočky. Méně silné reakce vyvolávají psi a hlodavci (morčata, křečci, myši, potkani, osmáci apod.).
Kočky jsou krásné, mazlivé a soběstačné. Někteří lidé se jim bohužel musí vyhýbat jako čert kříži.
TIP: Hypoalergenní ekologická aviváž pro čisté oblečení bez zvířecích chlupů.
Alergie na zvířata – prevence a léčba
Alergici to nikdy nemají lehké. Na žádný typ alergie dosud nebyl objevený lék. K dispozici jsou pouze léky, které zmírňují a potlačují alergické projevy. Jedinou opravdu účinnou léčbu představuje minimalizace kontaktu s původcem potíží. V tomto případě se jedná o domácí zvířata.
Nejprve je nutné podezření na alergii na zvířata potvrdit. Vaše cesta by tedy měla vést do ordinace lékaře specialisty – alergologa. Ten vás nejprve vyzpovídá. Cílem otázek je zjistit, jak je na tom vaše rodina, jaké příznaky máte, kdy se objevily poprvé, jak dlouho vás trápí a další. Následuje vyšetření dechu, alergologický prick test na kůži a alergologický krevní test. Následuje doporučená léčba.
Alergolog vám většinou doporučí odstranění alergenu a kontaktu s ním. V případě alergie na zvířat to není tak jednoduché. Pokud je alergie mírnější, lze přistoupit alespoň k úpravě životních návyků a opatření pro bezproblémový život s domácím mazlíčkem. Vedle toho vám předepíše obvyklé léky.
Seznam léků používajících se při léčbě alergií:
- úlevové léky – antihistaminika blokující účinek histaminu a léky uvolňující zúžené průdušky
- protizánětlivé léky – kortikosteroidy, antileukotrieny, moderní antihistaminika s imunomodulačním účinkem
Pokud se ale domácího mazlíčka odmítáte vzdát, dodržujte alespoň základní pravidla pro život alergika se zvířaty.
TIP: Proti negativním příznakům intolerance histaminu můžete vyzkoušet histaminovou dietu, při které vyřadíte rizikové potraviny s jeho zvýšeným obsahem.
Tipy, jak odolat alergii, i když máte doma psa nebo kočku:
- Omezte pohyb zvířete po bytě – zejména se jedná o ložnicí a dětský pokoj (do postele nesmí nikdy, pouze by množil roztoče!)
- Po kontaktu se zvířetem si umyjte ruce i obličej, pokud vás samou láskou olízne
- Udržujte pelíšky, misky a hračky v čistotě
- Dbejte na hygienu zvířete a každý týden jej vykoupejte alespoň 2x za pomoci speciálních přípravků
- Perte, perte a zase perte – alergeny si usazují i na všem oblečení
- Uklízejte, uklízejte a zase uklízejte – je nutné pravidelně vytírat, otírat prach a luxovat (chlupy pomůže snáze odstranit kartáčové nástavce)
Jestli něco pomáhá, tak je to důkladná a pravidelná hygiena.
TIP: Aby se vám podlahy lépe čistily. Bez chemických konzervantů, které způsobují alergie.
5 nejčastějších mýtů o alergii na zvířata
Jste-li alergičtí, nemůžete se ke zvířátku ani přiblížit. Čím chlupatější, tím horší alergická reakce. Kočka nebo pes bez srsti alergikům nevadí. Podobné mýty se mezi alergiky šíří doslova jako rostoucí houby po dešti. Ne vždy je to pravda.
Mýtus 1: Alergie na zvířata je to samé jako alergie na srst
Jak už jsme si výše vysvětlili, není tomu tak. Alergické reakce vyvolávají alergeny, které se nachází ve slinách, zbytcích kůže a výměšcích.
Mýtus 2: Na délce srsti záleží.
Není rozhodující, zda má zvíře krátkou nebo dlouhou srst. Na délce srsti často nezáleží. Alergii může vyvolat hladkosrstý jezevčík stejně jako chlupatý bernský salašnický pes. U dlouhosrstých zvířat spíše hrozí, že mohou vyvolat i jiné alergie. V jejich srsti se drží také prach a roztoči, které způsobují alergii na roztoče.
Kdo by odolal pověstnému psímu pohledu?
Mýtus 3: Zvířata bez srsti alergikům nevadí
Speciálně pro alergiky se vyšlechtili naháči, tedy zvířátka bez srsti a s holou kůží. “Nahý” může být pejsek, kočička i morče. Alergii však způsobují alergeny ve slinách a na šupinkách kůže. Alergeny se ale samozřejmě tvoří v menším množství, take při mírné alergii nemusí jít o problém.
Mýtus 4: Zvíře je nutné dát okamžitě pryč
Je velmi obtížné zbavit se zvířete, které vnímáme jako důležitého člena rodiny. V mnoha případech to ani není nutné. Projevy alergie na zvířata se dají zmírnit dodržování přísných pravidel při péči o zvířátko. Najít náhradní domov bývá nutné, pokud se alergie projevuje astmatem.
Mýtus 5: Alergenů ze zvířat se nelze zbavit žádným způsobem
Alergeny se samozřejmě tvoří neustále, nezbavíte se jich žádným kouzelným přípravkem. Je však možné omezit jejich množství. Zakoupit si můžete speciální šampóny na neutralizace alergenů ve zvířecí srsti.
JAK SI VYBRAT ZVÍŘE VHODNÉ PRO ALERGIKY? Nejlepší jsou taková plemena, které téměř nelínají a mají takovou srst, kterou lze snadno čistit. Ani naháči nejsou úplně hypoalergenní, ale riziko alergických reakcí se tím minimalizuje. Bezsrstá plemena jsou ale logicky nejlepší.
Tipy na bezsrstá plemena najdete v článku Naháči: bezsrstá plemena psů. Bezsrsté ale mohou být i kočky. Ojedinělé plemeno koček představují Sfynx, které poznáte podle vrásčitého vzhledu kůže. Jsou velmi mazlivé, hravé a inteligentní.
Naháč – pejsek nejen pro alergiky.
Než si ale pejska nebo kočičku pořídíte, ujistěte se, že nebudete mít žádné problémy. Zkušená chovatelka Eva Linhartová, která chová peruánské naháče a čínské chocholaté psy už 22 let, vysvětluje.
Všichni zájemci s alergií si pejsky u nás osahají, pomazlí, pobudou tu nějakou dobu a přijedou třeba i vícekrát, aby se ujistili, že pejska skutečně mohou mít. To považuji za velmi rozumné, protože bezhlavé pořízení psa může mít za následek zlomenou psí nebo lidskou duši.
Když alergie neznamená konec přátelství
Zbavit se prachu, roztočů, nejíst potraviny obsahující lepek nebo laktózu je vždy jednodušší, než se zbavit milovaného pejska či kočičky. Vždyť je to právoplatný člen rodiny, který vám navíc přináší jen to dobré. Jak mu navíc chcete vysvětlit, že už jej mít nemůžete?
Těžcí alergici na výběr bohužel nemají. Ti ostatní ano, stačí trocha péče navíc a zbavovat se chlupatého miláčka není nutné. A to je přece hodně dobrá zpráva, co myslíte?
DÁLE ČTĚTE: Alergie na zvěř se může projevit podrážděnou pokožkou. Čtěte i o dalších alergiích, které se projevují na kůži.