Brahmi (Bakopa drobnolistá) – prospěšné účinky, rizika užívání a podrobný profil

Brahmi neboli Bakopa drobnolistá (Bacopa monnieri) patří k základním bylinám využívaných v tradiční indické medicíně ajurvédě. V podrobné profilu rostliny brahmi se dozvíte:

 • jaké účinné látky brahmi obsahuje,
 • jak brahmi může přispět k lepšímu zdraví,
 • jak brahmi ovlivňuje kognitivní funkce mozku,
 • odkud brahmi pochází, kde roste a jak se pěstuje.
Brahmi, Bakopa drobnolistá
Z brahmi se pro prospěšné účinky na zdraví využívají drobné lístky

Co je brahmi (Bakopa drobnolistá)?

Brahmi patří mezi tradiční ajurvédské bylinky. Latinsky se nazývá Bacopa monnieri, česky Bakopa drobnolistá

Je to bylina s vysokým obsahem aktivních složek, které mohou pozitivně působit na činnost mozku a jeho kognitivní funkce, podpořit léčbu některých poruch mozkové činnosti (např. ADHD, Alzheimerova nemoc a další). Roste ve volné přírodě, ale pro své účinky na lidské zdraví se pěstuje i v pěstírnách.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravováníNutric BistroMyChef Kitchen
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Bakopa je vytrvalá plazivá rostlina s menšími podlouhlými, silnějšími a vodnatými listy, drobnými bílými, světle modrými a někdy až narůžovělými květy a plody ve tvaru špičaté tobolky. Drží se spíše při zemi a roste maximálně do výšky 10 až 30 centimetrů. 

Je to vodní rostlina, a proto se ji daří ve vlhkém prostředí mokřadů, bažin, na březích řek a v záplavových oblastech. Uměle ji lze vypěstovat hydroponicky jako akvarijní rostlinu nebo v bažinách a rybnících na zahradě a za určitých podmínek i doma jako pokojovou rostlinu v květináči.

Dnes už Bakopu drobnolistou najdete téměř po celém světě včetně Evropy, jejím původním domovem však byly země v jihovýchodní Asii – Indie, Vietnam, Čína, Nepál, Srí Lanka a také Japonsko. 

Objednejte si brahmi: V Česku nakoupíte 100 % čistou brahmi z Indie v kapslích na e-shopu Blendea.cz.

Jedna kapsle obsahuje optimálních 400 miligramů bakopy v BIO kvalitě. Klikněte na tlačítko níže. Objednávku vám Blendea.cz doručí do 48 hodin.
brahmi bio 100 % kapsle blendea

Brahmi v tradiční ajurvédě a unani

Ajurvéda Bakopu drobnolistou používá déle než 3000 let Popisuje ji jako hřejivou, štiplavou, hořkou, emetickou bylinu s mírně projímavými účinky. Ajurvéda ji často kombinuje s dalšími bylinami a kvůli lepší vstřebatelnosti ji přidává do přepuštěného másla ghí.

Védští učenci ji používali už před stovkami let ke zlepšení paměti, aby si snáze zapamatovali dlouhé texty. Zároveň ji považovali za užitečnou při léčbě zánětů, vředů, anémie, zažívacích potíží a nádorů. Užívá se též při duševní únavě, poruchách řeči, epilepsie, křečích a pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi.

V japonské lidové medicíně se používala jako nervové tonikum a také bylina proti nespavosti a při nervovém napětí. 

Unani představuje arabskou tradiční medicínu založenou na učení řeckých lékařů a filozofů Hippokrata a Galena. Bakopa se zde nazývá Jal Brahmi a je popisována jako hořká bylina s afrodiziakálními vlastnostmi. Používala se také k léčbě průjmu, horečky, svrabu, syfilisu a k pročištění krve

Důležité informace o brahmi

 • Názvy: brahmi, Bacopa monnieri, Bakopa drobnolistá, Jal Brahmi, bylina milosti (Herb of Grace), Herpestis Herb, Herpestis monniera, Hysope d’Eau, Gratiola, Water hyssop, Aridri, Jalanimba, Jal Brahmi, Jalnaveri, Nira-Brahmi, Thyma-leave, Sambrani Chettu, Indian Pennywort, Moniera cuneifolia, Sambrani-Lettuave Graymela
 • Krajina původu: Jihovýchodní Indie (od Indie až po Vietnam)
 • Prodává se ve formě: drcená bylina, kapsle, tablety, prášek 
 • Dostupnost v ČR a SR: ano

Fakta a zajímavosti o brahmi

Věděli jste, že …

 • Brahmi původně rostla v jihovýchodní Indii a odtud se rozšířila do celého světa.
 • Název brahmi vychází ze jména boha stvořitele hinduismu Brahmy. Slovo Brahmi se překládá jako vědomí či moudrost.
 • Je to nearomatická květina. To znamená, že patří do skupiny květin, které nevydávají absolutně žádnou vůni.
 • Bakopa může růst i v takzvaných brakických vodách, kde sladká voda přechází ve slanou. Často roste na rýžových polích jako plevel.
 • Brahmi na sebe dokáže vázat těžké kovy, díky tomu je využívána k ozdravění půd, které jsou zamořené.
 • Kvůli vysokému obsahu vody se rostlina suší umělým teplem při teplotě do 40 °C.

Složení a nutriční hodnoty brahmi

Za pozitivní vliv na lidský organismus může výjimečné složení této rostliny. Brahmi obsahuje účinnou směs:

 • alkaloidů (alkaloid brahmin), 
 • flavonoidů, 
 • herpestin,
 • malé množství alkoholu,
 • minerálních látek,
 • triterpenoidní saponiny. 

Saponiny podporují normální funkce nervové soustavy. Do skupiny saponinů patří bacosidy, které stojí za jejími účinky na zdraví, zejména pak bacosid A a bacosapoin. Důležitý je také beta sitosterol, který se kromě bakopy nachází v tropickém ovoci.

brahmi listy
Dnes už Bacopa monnieri roste po celém světě, pěstovat ji můžete i u nás jako pokojovou rostlinu.

Předpokládané účinky bakopy drobnolisté

Brahmi je považována za mozkový nutrient. Patří mezi rostlinná nootropika neboli “chytré bylinné drogy”, které přímo působí na centrální nervový systém a činnost mozku. Rovněž je označována za bylinu mládí oddalující projevy stárnutí.

 • stimuluje paměť a koncentraci a udržuje svěží i ostatní kognitivní funkce, jako je celkové chápání a jednání,
 • zvyšuje aktivitu mozkových buněk a osvěžuje mysl,
 • užívá se na posílení a regeneraci nervové soustavy,
 • zklidňuje při nervově vypjatých situacích, zvyšuje odolnost proti stresu a duševní výkonnost, 
 • pomáhá při depresích a stavech úzkosti, 
 • podporuje imunitní systém v psychicky náročných obdobích i sychravých dnech.
 • přispívá k normálním funkcím žlučníku,
 • chrání organismus před působením volných radikálů,
 • podporuje klidnou mysl, relaxaci i duševní rovnováhu,
 • zpomaluje proces stárnutí mozkových buněk a podporuje růst nervových spojů v mozku, zmírňuje senilitu a zapomnětlivost,
 • je spojována s možnými účinky proti stařecké demenci, Parkinsonově chorobě a Alzheimerově chorobě a epilepsii,
 • používá se jako podpůrný prostředek při astmatu, revmatismu a impotenci,
 • může zmírnit chronické kožní onemocnění jako ekzém či lupénku,
 • v tropických oblastech se užívá i jako lék na malárii. 

Podpora kognitivních funkcí mozku

Bakopa má nootropní účinky. Zlepšuje kognitivní funkce mozku a schopnost provádět více úkolů naráz, snižuje stresovou zátěž a úzkost, zlepšuje prostorovou i pracovní paměť.

Zmírňuje stres a stav úzkosti

Brahmi zvyšuje psychickou odolnost a snižuje hladinu kortizolu, vnímání stresu i úzkosti při plnění náročných úkolů a v každodenním životě. U lidí trpících často úzkosti a neurózami zlepšuje paměť a schopnost učení. Antistresové schopnosti potvrzují i další studie provedené na potkanech.

Pomoc pro epileptiky, dyslektiky a osoby s ADHD 

Bakopa zvyšuje hladiny látek s antidepresivními účinky a může pomoci předejít záchvatům u epileptiků, které způsobuje nerovnováha kyseliny gama-máselné (GABA) v mozku.

V další studii provedené na 120 dětech s poruchou pozornosti a hyperaktivitou (ADHD) vědci zjistili, že bakopa může zlepšit jejich pozornost, poznávání a lepší kontrolu impulzivního chování. Další předběžné studie naznačují, že by užívání bakopy mohlo prospívat i osobám s dyslexií.

Antioxidační a protizánětlivé účinky

Kvalitní extrakt z brahmi může zvýšit ochranu před volnými radikály a ochranu mozkových buněk před buněčnou toxicitou a poškozením DNA vyvolávající Alzheimerovu chorobu. To však nebylo dostatečně vědecky prokázáno. Některé studie naznačují, že může snížit zánět při revmatoidní artritidě.

Zpomalení stárnutí

Brahmi může zlepšit kognitivní výkonnost u zdravých starších osob i paměti. Vědci se také domnívají, že by bakopa mohla oddálit nástup neurodegenerativních změn spojených se stárnutím. Podle některých studií zlepšuje vzpomínky a paměť u lidí postižených stařeckou demencí nebo kognitivními poruchami.

Vliv na astma a alergie a posílení imunity

Užívání brahmi posiluje přirozený imunitní systém a může zmírňovat alergické reakce a poskytovat úlevy při potížích s astmatem

Pomoc při střevních potížích

V tradiční medicíně se brahmi užívá také při žaludečních potížích a na zmírnění průjmu či zácpy. Jedna studie naznačila, že by mohla pomoci při léčbě syndromu dráždivého tračníku (IBS). Další studie poukázala na možné hojivé účinky vředů.

Prevence proti rakovině

Některé studie naznačují, že by extrakt z bakopy mohl snižovat riziko vzniku rakoviny tím, že brání množení rakovinných buněk a zvyšuje hladinu antioxidantů.

Vliv na menstruaci a průběh menopauzy

V ajurvédě se drcená čerstvá bylina konzumuje spolu s mlékem jako pomoc při nepravidelné menstruaci. U menopauzálních žen extrakt z brahmi snižuje nespavost, krevní tlak a zlepšuje hladinu cholesterolu a triglyceridů.

Dávkování a užívání brahmi

Zatímco ajurvéda obvykle používá celou rostlinu v sušené a drcené podobě nebo její emulzi s ghí, u nás je běžnější a jednodušší užívání želatinových kapslí s obsahem extraktu v podobě prášku z mletých sušených listů brahmi.

Ve studiích se standardně používá 300 až 450 miligramů, někdy jen 20 až 100 miligramů extraktu denně u dospělých bez zdravotních problémů. Dětem a citlivějším osobám jsou doporučeny nižší dávky. 

Drcená bylina se konzumuje v podobě odvaru, kdy cca 5 gramů byliny zalijete 250 ml horké vody, krátce ji povaříže a po odstavení ji necháte 5 až 10 minut louhovat. Poté ji přecedíte a vypijete.

Praktičtější užívání nabízí kapsle. Většinou se užívají jedna až dvě kapsle denně, které je nutné zapít dostatečným množstvím tekutin a ideálně konzumovat spolu se zdravými tuky. Prospěšné složky bakopy jsou totiž rozpustné v tucích a v kombinaci s nimi se mnohem lépe vstřebávají.

TIP: Ověřte si prospěšné účinky Bakopy drobnolisté z Indie přímo na sobě v podobě rostlinných kapslí Brahmi BIO Organic. Obsahují vysoce kvalitní a 100 % čistý prášek z lístků.

Klikněte na tlačítko a podívejte se na podrobné informace na e-shopu Blendea.cz.
brahmi bio 100 % kapsle blendea

Vedlejší a nežádoucí účinky Bakopy drobnolisté

Bakopa drobnolistá je obecně považována za bezpečnou bylinu bez vážných vedlejších a negativních účinků. Jako nejčastější vedlejší účinky byla popisována krátkodobá nevolnost a podrážděný žaludek. Dosud se neprokázalo, že by doplňky stravy obsahující brahmi mohly vést k vážnému nebo chronickému poškození zdraví.

Jedna studie provedená na myších zjistila, že může snižovat počet spermií, aniž by ovlivnila plodnost či libido. Nicméně mužům s nižším množství spermií a ženám plánující těhotenství je doporučeno bakopu neužívat.

Pro koho není brahmi vhodná?

O užívání doplňků stravy obsahující brahmi by se měly se svým ošetřujícím lékařem poradit těhotné a kojící ženy a dále osoby trpící nižším krevním tlakem.

Jelikož ředí krev, měly se jí vyhnout lidé s poruchou srážlivosti krve či osoby užívající léky na ředění krve (Warfarin, Pradaxa, Clexane a další). 

Bakopa drobnolistá a možnosti pěstování u nás v Česku

Při vytvoření vhodných podmínek a správné péči lze brahmi pečovat u nás. Vyžaduje slunné místo a vlhkou, dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Rozmnožuje se řízky, případně je možné použít semena bakopy. Vyžaduje pravidelnou a vydatnou zálivku a hnojivo bohaté na železo.

Od jara do podzimu ji lze pěstovat venku na zahradě nebo na balkoně. Kvete od června do září. Na zimu je vhodné ji přesadit do květináče a pěstovat v bytě na světlém místě. Mráz by ji zahubil. Sluší ji to v závěsných květináčích a hodí se do akvárií.

Závěrečné shrnutí: Brahmi pomáhá zlepšit výkon mozku 

Brahmi je úžasná bylinka s příznivými účinky na lidské zdraví, zejména mozek. To z ní však nedělá zázračný všelék na všechny problémy. Žádný doplněk stravy nenahrazuje prevenci a léčbu nemocí ani pestrou a vyváženou stravu. Spolu s jídelníčkem a aktivním pohybem však mohou doplňky podpořit jak fyzické, tak i duševní zdraví a přispět tak k lepší kvalitě života.

Brahmi a nejčastěji kladené otázky

Jak brahmi působí na lidské zdraví?

Brahmi patří mezi rostlinná nootropika, což znamená přínos pro kognitivní funkce mozku. Zlepšuje paměť a zvyšuje schopnost soustředění. 

Jaké další účinky jsou bakopě přisuzovány?

Podle některých studií brahmi zpomaluje stárnutí mozkových buněk a může tak být nápomocná při stařecké demenci a neurodegenerativních poruchách, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Zvyšuje odolnost proti stresu, pomáhá zmírňovat úzkostné stavy při nervově vypjatých situacích a zlepšuje duševní rovnováhu.

Pro koho je brahmi obzvláště přínosná?

Nejvíce parády s užíváním Bakopy drobnolisté nadělají studenti připravující se na zkoušky a obecně dospělí lidé, kteří se potřebují soustředit.

Mohou brahmi užívat těhotné a kojící ženy?

Nedoporučuje se. Z pohledu vlivu na těhotné a kojící ženy nebylo provedeno dostatečné množství studií. Těhotné a kojící ženy by se měly se svým ošetřujícím lékařem poradit o užívání jakéhokoliv doplňku stravy.

V jaké podobě se brahmi užívá?

Kromě drcené byliny jsou stále oblíbenější praktické kapsle, který obsahují jemný prášek z lístku brahmi. Kapsle stačí polknout a zapít dostatečným množstvím vody. Denně se užívá 1 až 2 tablety.

Jaké je doporučené denní dávkování?

Denní dávka není určena oficiálně. Je nezbytné dodržovat doporučené dávkování uvedené na etiketě výrobku. Ve výzkumech se běžně užívá až 450 mg denně u zdravých dospělých osob. Doporučené brahmi kapsle značky obsahují optimálních 400 mg bakopy v jedné kapsli.

Kde koupit doplňky stravy obsahující brahmi?

Suplementy obsahující bakopu drobnolistou jsou u nás běžné dostupné. Proto je důležité ohlídat si kvalitu u vybraného výrobku. Kapsle Blendea Brahmi BIO Organic obsahují prášek z lístků brahmi nejvyšší kvality, žádné konzervanty, plnící ani protispékavé látky. Jsou veganské včetně obalu kapsle a vhodné i pro většinu alergiků.

Odkud bakopa pochází?

Původně brahmi rostla v jihovýchodní Indii. Dnes roste také v Africe, Austrálii, Americe i v Evropě.

Je možné brahmi pěstovat na zahradě nebo i v bytě?

Je to možné. Brahmi vyžaduje slunné nebo alespoň světlé místo a vlhkou půdu bohatou na živiny. Vyžaduje pravidelnou zálivku, substrát by neměl nikdy úplně vyschnout. Od pozdního jara až do října ji lze pěstovat venku, ale přes zimu je nutné rostlinu přenést do bytu, mráz ji jinak zahubí.

5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..