13 užitečných stránek, které vám pomohou žít více EKO

Prací gely a prášky Econea

Na internetu se dá objevit spousta praktických stránek, které jsou opravdu užitečné. Dnes pro vás mám 13 takových – z oblasti ekologie.

Na většině z nich najdete mapu, s jejíž pomocí pohodlně vyfiltrujete místa z vašeho okolí, které vás zajímají 🙂 Tyto stránky vám nejen usnadní “zelenější” bytí, poskytnou přínosné informace o ekologii, ale můžou vám pomoci najít i třeba nové přátele nebo alespoň lidi s podobnými prospěšnými zájmy.

V boji za zdravou planetu rozhodně nejste sami, takže spojme síly.

eko stránky

 

11 českých EKO stránek pro snadnější udržitelný život

1.) Econea.cz – Všechny věci denní spotřeby v EKO verzi na jednom místě

Od zubního kartáčku, přes prací gel, až po ekologické plenky pro děti. Tisíce šetrných produktů na jednom místě. Protože jak pro zdraví planety, tak pro to naše je stejně důležité to, co jíme – i to, co denodenně používáme, čím se mažeme a v čem pereme. Econee můžete věřit. Nechtějí na vás vydělat peníze, ale skutečně vám zodpovědnější žití usnadnit.

Proto nabízí jen to, co můžete používat s čistým svědomím.

Econeu můžete sledovat i na jejich Facebooku, Instagramu, blogu a na YouTube.

Econea

 

UŽ JSTE ČETLI rozhovor se spoluzakladatelem Econey Martinem? Zjistěte, jestli by vám za jednu nevytřízenou PET láhev zlámal obě ruce 😀

 

2.) Lovíme bio – Nakupujte domácí produkty v bio kvalitě přímo ze dvora po celé ČR

Adresář a mapa ekologických zemědělců a výrobců (neboli bioproducentů), se vám může hodit, když hledáte skutečně kvalitní produkty – od každoročně kontrolovaných podnikatelů, kteří vyrábí a hospodaří opravdu ekologicky (například zemědělské společnosti, rodinné statky, ovocnáři, včelaři, faremní zpracovatelé a výrobci).

V mapě a seznamu můžete pohodlně hledat podle krajů, okresů, i názvů a IČ. Zobrazit si můžete 4 kategorie (rostlinná a živočišná produkce, zpracované produkty, služby) s mnoha podkategoriemi. Několika kliknutími zjistíte například, kde seženete domácí povidla, maso, zeleninku nebo mléčné výrobky.

Zjistit můžete mimo jiné i to, jaké farmy nabízí agroturistiku, exkurze a vzdělávací programy pro školy.

Lovime.bio můžete sledovat také na jejich webu, Facebooku nebo YouTube.

 

VIDEO: Podzim na Ekofarmě Bošina

 

3.) KPZinfo – Bez obalů, chemie i plýtvání pohonými hmotami

Chcete znát svého farmáře? 🙂 Právě pro vás je tu KPZ = komunitou podporované zemědělství. Kromě zdravého ovoce a zeleniny (s nesrovnatelnou chutí od toho, co najdete v regálech obchodů) vás může hřát na srdci také nápomoc zdraví krajiny a půdy ve vašem kraji.

Vy budete vědět, odkud vaše jídlo skutečně pochází, potraviny k vám nemusí cestovat přes půl planety, zemědělec s pravidelnými odběrateli může snadno plánovat úrodu – a přebytky nebudou zbytečně končit v koši. Navíc se šetří i nadbytečné obaly. “KPZ” je tak trochu jiná krabička poslední záchrany 🙂

Věděli jste, že KPZ je mnohem ekologičtější, než bedýnky či biokluby? Zaměřuje se totiž na celý řetězec produkce i distribuce potravin.

 

VIDEO: Co je komunitou podporované zemědělství a jak to funguje?

 

4.) Mapko – Zelená a jedlá města

Chybí vám ve městě zelená a dotek hlíny? 🙂 Prozkoumejte mapu komunitních zahrad a kompostérů – k pěstování ve městě pro svoji potřebu i pro radost a posilněte zdravý vztah k přírodě i ve městě i u vašich dětí.

Mapko spadá pro společensky prospěšný podnik KOKOZA. Sledovat je můžete na webu i na Facebooku.

Navštívit můžete také jejich workshopy o kompostování ve městě, nebo se domluvit na realizaci (třeba městské zahrady nebo vyvýšeného záhonku na balkoně), exkurzi na více než 20 místech v Praze a okolí či si nechat poradit při konzultaci. Podívat se můžete také na e-shop, kde najdete (nejen) všechny pomůcky pro kompostování i v bytě.

žížala

Na mapko.cz zjistíte například to, kde sehnat žížaly do vermikompostéru 🙂

 

5.) Cyklisté sobě – Zlepšení podmínek pro jízdu na kole na vaší trase jednoduše

Chtěli byste po městě, třeba z práce nebo do obchodu, jezdit na kole – ale podmínky pro jízdu na kole ve vašem okolí nestojí za moc? Chybí vám cyklostezka nebo cyklostojan, narazili jste na překážku bránící v provozu? Vyřešte to přes Cyklisté sobě – bez toho, aniž byste se museli otravovat jednáními s úřady.

Ať už na kole jezdíte, nebo se k tomu zatím chystáte, přidávejte podněty na zlepšení, získávejte rady a diskutujte s lidmi, které zajímá stejná čtvrť a prosazujte změny.

Stránku Cyklisté sobě administruje spolek Auto*Mat, který usiluje o lepší prostředí pro kvalitní život ve městě. Sledovat můžete jejich web, Facebook, Twitter, Flickr nebo YouTube.

TIP: Pro chodce v Praze je tu Chodci sobě.

 

VIDEO: 5 způsobů, jak se na kole dostat “přes čáru”

 

6.) Ekomapa – Skoro 5000 EKO míst na jedné mapě

Interaktivní mapa s 4849 místy vám pomůže, kdykoli hledáte cokoliv, co souvisí s životním prostředím a přírodou (od různých služeb až po přírodní krásy).

Praktická ekologická navigace vám ve vašem okolí vyhledá cykloservis, sběrný dvůr, farmářský trh, studánku, útulek, památný strom, slaměný dům nebo třeba ekologickou poradu.

Mapa je zaměřená spíše na Moravu, zobrazuje ale také mnoho míst z Čech i Slovenska.

Mapu vytváří Ekologický institut Veronica, který se soustředí na odbornou a vzdělávací činnost v oblasti ekologie. Pokud si s něčím nevíte rady, doporučuji právě jejich ekologické poradenství. Sledovat můžete jejich web i Facebook.

ekomapa

Ekomapa Čech i Slovenska

 

7.) Na ovoce – Nenechte shnít ovoce volně rostoucích stromů

Kam na ovoce a bylinky – volně přístupné (v ČR i zahraničí) a zadarmo, to zjistíte na mapě Na ovoce. Dovzdělat se můžete v jejich herbáři, do mobilu si stáhnout praktickou aplikaci, zajít na workshop nebo obhlídku pražských sadů.

Sledovat můžete jejich web, Facebook i Twitter.

jabloň s jablky

Kde si můžete zadarmo natrhat výborná jablíčka zjistíte na mapě Na ovoce

 

8.) Reduca – Bezodpadová mapa pro domácnost bez zbytečného odpadu

Martina Sumbalová mapuje svou cestu za redukcí odpadu v domácnosti. O svých zkušenostech se dělí jak na blogu, tak na bezodpadové mapě (Česka i Slovenska), kde najdete například tipy na nákup bez obalu, drogerii bez odpadu nebo kde udělají radost věci, které už nepotřebujete. Sledovat můžete také její Facebook.

bez odpadu REDUCA

Martina vám poradí, jak zredukovat odpad (staženo z blogu Reduca)

 

9.) Vinted – Největší platfroma second-handového oblečení na světě

Vinted (dříve Votočvohoz) je poměrně známé místo pro nákup, prodej a výměnu oblečení, doplňků a kosmetiky z druhé ruky. Tak trochu internetový sekáč – pro ženy, děti, muže i domácí mazlíčky.

Skvělá možnost, jak si pořídit hezký kousek nebo prodat ten, na který se jen práší ve skříni. Novinky můžete sledovat i na Facebooku a Instagramu.

žena v klobouku

Obohťte svůj šatník originálními kousky z druhé ruky za jedinečnou cenu

 

10.) Greenglasses – Zelenější produkty a služby

Adresář speciálně pro Pražáky. Najdete tam zajímavé tipy například na second-handy, lokální značky, vegetariánské restaurace, půjčovny a opravny.

Greenglasses pro udržitelnější životní styl v Praze můžete sledovat i na jejich bloguFacebooku.

opravna kol

Pokud hledáte opravnu nebo půjčovnu šroubováků v Praze – určitě mrkněte na Greenglasses

 

11.) Estudánky – Mapa studánek

Studánky potěší žíznivého poutníka, zvířátko i děti na rodinném výletě. Vydejte se po stopách krásných studánek, které najdete v Národním registru pramenů a studánek České i Slovenské republiky (vždy je zaznačená přesná poloha i fotografie). O mapu studánek se stará organizace Mladí ochránci přírody.

Bleší studánka

Bleší studánka v obci Kačlehy (zdroj obrázku)

 

BONUS: 2 stránky ze zahraničí, které fungují i v Česku

12.) Green map -Prohlédněte si zelená města celého světa. Stránka může být inspirací pro výlety i zušlechťování vašeho města.

13.) Happy cow – Pokud hledáte vegetariánské veganské restaurace kdekoli na světě, zkuste „veselou krávu“.

 

Pomohl vám tento článek?

Marta Svačinová

 

 

 

 

 

 

Podle množství takovýchto stránek můžeme soudit, že osud Země minimálně některým lidem není lhostejný 🙂 Budu ráda, když se podělíte o vaše zkušenosti a jaké další podobné stránky znáte.

 

Econea

DALŠÍ ČLÁNKY O EKOLOGII A ZODPOVĚDNÉM ŽITÍ

17 EKO alternativ hygienických potřeb, které jinak vyhazujete po prvním použití
20 EKO alternativ každodenních produktů, které jinak házíte do koše
Pravda o plýtvání jídlem + 9 zodpovědných tipů, jak doma ušetřit
Jak se NEotrávit kosmetikou a dělat pro sebe skutečně jenom to dobré?
Použij znova nebo zrecykluj: 10 jednoduchých a účinných tipů
"Snažím sa žiť tak, aby som sa mohol pozrieť do zrkadla," rozhovor s Jakubem Vríčanem z OZ PureLove
"Nejsem umanutý aktivista. Cesta není ve velkém extrému," rozhovor s Martinem Matesem z Econey
"Ze surovin v kuchyni lze vyrobit téměř všechno", rozhovor s Juditou Klimentovou z Kosmetika Hrou
“Nečekáme na to, až někdo z politiků zakáže plasty," o dobrovolném úklidu veřejnosti s Monikou z Trash Hero
„Nejlepší odpad je ten, který nevznikne,” rozhovor o bezobalovém nakupování s Ing. Janou Čerevkovou z Ekosáčky.cz

 

Rate this post

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..