Jak se motivovat při hubnutí?

Rozhodnutím zredukovat váhu ještě nemáte jistotu, že se vám to doopravdy podaří. Co je klíčovým dílcem ke zdárnému úspěchu? Je to motivace. Bez té vaše úsilí shodit přebytečné kilogramy postupem času slábne. Správná motivace splní váš sen o štíhlejší postavě.

Položte si otázku, proč vůbec chcete zhubnout. Velmi závažné jsou důvody zdravotní, kdy jste nuceni se svou váhou zabojovat. Není to váš případ? Pak si můžete gratulovat. Předcházejte však zbytečným zdravotním komplikacím způsobeným nesprávnou životosprávou a předejděte obezitě.

Druhy motivace

Vnější motivace

Vnější motivace je ta, která přichází z okolí a která vás může k něčemu přimět. Za vnější motivací stojí nátlak společnosti či partnera nebo hrozby lékařů. Tato motivace je sice silná, ale je spojena se slovem „muset“.

Vnější motivace nepřichází z naší vůle, ale značí povinnost, více či méně nepříjemnou, zbavit se přebytečných kil. Člověk nerad něco pociťuje jako povinnost a vnímá to jako nátlak, vůči kterému jeho mysl reaguje odporem. Ideální stav je takový, kdy ze slova „musím“ přejdete na „chci“ nebo dokonce „toužím“.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravováníNutric BistroMyChef Kitchen
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Vnitřní motivace

Motivace založená na dostatečném množství vašich vlastních emocí bude silnější a stálejší. Ukažme si to na příkladu: Pokud vykonáváte nějakou činnost jako nutnost, k níž musíte zapojit vůli, abyste přiměli se ji vykonat, jste náchylnější k nesplnění cíle. Ale pokud něco dělat chcete, vůli k tomu nepotřebujete a vaše přání se s vaším úsilím změní v realitu. Zkuste si říci pozitiva, které vám přináší pohyb, hubnutí a zdravá strava, abyste vnitřní motivaci ještě více podpořily.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravováníNutric BistroMyChef Kitchen
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Jak a proč se motivovat?

Motivace je jeden z nejdůležitějších faktorů v celém procesu hubnutí. Zahrnuje vytvoření plánu a stanovení cíle a odměny. Nejprve si ujasněte, zda vůbec chcete začít hubnout a proč chcete začít právě teď. Může se jednat o důvod:

 • Zdravotní – přetěžování kloubů, cukrovka, zadýchávání se
 • Estetický – strach ukázat se v plavkách, nemožnost koupit si slušivé módní šaty
 • Společenský – stydlivost před známými, kteří vás znali jako štíhlého / štíhlou
 • Citový – problém s navazováním partnerských vztahů
 • Kvůli vnějšímu tlaku – obezita vadí při zaměstnání, nevhodné poznámky okolí na vaši postavu
 • Subjektivní – obezita vadí především vám samotným, toužíte po nižší váze, kterou jste měli dříve

Jste ochotni změnit svůj dosavadní životní styl, s kterým jste byli vcelku spokojeni? Může se stát, že společenský tlak vás nutí zredukovat váhu, aniž byste si to sami přáli. V tom případě cesta k vašemu cíli nemusí být úspěšná a trvale efektivní.

Proč chcete zhubnout?

Pokud jsou pro vás výše vyjmenované důvody dostatečně motivující, přistupte k dalšímu kroku. Napište si na papír všechny negativní a pozitivní následky, které vám shození přebytečných kil přinese. Převažují pozitiva nad negativy? Pak máte dostatečnou motivaci a můžete směle vykročit k procesu hubnutí.

Důležité je začátek hubnutí správně načasovat. Nespojujte redukci váhy například s odvykáním kouření, soustřeďte se pouze na jedno z toho. Změna životního stylu je totiž podstatnou změnou, k níž potřebujete dostatek sil a energie.

A jaké je vhodné načasování? Je to doba, kdy se cítíte relativně v pohodě a neprožíváte akutní stresy.

VIDEO: Velice nenáročná, ale prospěšná domácí rozcvička na 20 minut z kanálu Blendea.cz.

Stanovte si váhový úbytek

Již jste našli správnou motivaci a znovu stojíte před další otázkou: Jaký váhový úbytek (cíl) očekávat? Nejprve si stanovte svůj cíl, který musí být reálný. Jelikož doporučovaný váhový úbytek je 0,5 až 1 kg za týden, je reálný cíl zhubnout za dobu tří měsíců 6 až 8 kg. V opačném případě, pokud cíl není reálný a tudíž nesplnitelný, dočkáte se akorát neúspěchu, za který se budete cítit vinni.

Stanovili jste si svůj cíl na dobu jednoho roku? Pak je zapotřebí rozdělit cíle na dílčí, aby se nestalo, že začnete s hubnutím až v září, třebaže je leden. Těžko byste pak dosáhli na konci roku požadované váhy. Rozdělte si cíl na jasně stanovené etapy a plňte je od samého počátku, kdy jste se rozhodli pro redukci váhy.

Odměňte seOdměňte se pro lepší motivaci

Motivací pro vás mohou být i odměny. Za splnění dílčích kroků si kupte něco na sebe, lístky do divadla nebo si dopřejte masáž. Za splnění dlouhodobého cíle vyrazte na exotickou dovolenou nebo zrealizujte svůj velký sen.

Překonejte nevhodné stravovací zvyklosti

Jste zvyklí celí život přijímat tučné a sladké potraviny, které způsobily vaši nadváhu? Řekněte svým stravovacím návykům „STOP!“. Proces změny je sice dlouhodobý a probíhá na několika úrovních, ale vidina cíle – zhubnutí – vás udrží ve vašem úsilí.

 • Poznávací úroveň – pozorujte a předvídejte důsledky nezdravého stravování, vhodnost a škodlivost potravin.
 • Racionální úroveň – zdůvodněte si, proč provedete změny, jaký z nich budete mít prospěch a jaká negativa a pozitiva vám to přinese.
 • Motivační úroveň – vytvářejte si nové zvyklosti, změňte postoj k jídlu i svému zdraví a intenzivně vnímejte pocity spokojenosti.
 • Emoční úroveň – s tím, jak se snažíte potlačit nevhodné zvyklosti, souvisí nervozita, únava i změny nálad. Druhá strana mince je radost z podpory blízkých nebo kladného hodnocení vaší osoby.
 • Konativní úroveň – Jedná se o nejtěžší úroveň, kdy se musíte aktivně zapojit do činností, které jste nikdy před tím nedělali, např. začnete pravidelně cvičit, číst obaly potravin nebo budete vyhledávat vhodné potraviny.

Veďte si tréninkový deníkTréninkový denník

Pohybem podpoříte zdravé hubnutí a nárůst svalové hmoty, která přispívá k rychlejšímu metabolismu. Pořiďte si sešit a zapište si do něj pět kladných a pět záporných důvodů, proč hubnete.

Kladný motiv může být vidina štíhlejší postavy a pozitivního hodnocení okolí. Záporný motiv jsou důsledky obezity, např. závažné onemocnění. Promyslete si, jakému druhu pohybu se chcete věnovat a zapisujte si jak průběh tréninkového plánu, tak průběh hubnutí. Nezapomínejte se pravidelně přeměřovat a těšte se z každého úbytku tuků.

Podporujte se navzájemMotivujte se navzájem

Není nic lepšího, než když se s někým podporujete ve společném úsilí. Důležitá je také podpora od rodiny a její zapojení do celého procesu, například pravidelnými túrami nebo úpravou stravovacích zvyklostí.

Nenašli jste v rodině oporu? Najděte mezi spolupracovníky nebo přáteli někoho, kdo chce také zredukovat svou hmotnost a podělte se s ním o své úspěchy i prohřešky. Vědomí, že vám někdo důvěřuje, rozumí a podporuje, obohatí vaši motivaci o další aspekt, proč vydržet v novém režimu.

Kdo takového člověka nenajde, může se zapojit do internetových diskuzí a podělit se se svými zkušenosti s dalšími uživateli internetu, kteří mají podobné cíle jako vy.

Test: Jste motivováni k hubnutí?

Ke každému výroku napište číslo od jedničky do pětky, podle toho, jaký je váš postoj k dané větě.

1 –  zcela nedůležité
2 – mírně důležité
3 – středně důležité
4 – velmi důležité
5 – neobyčejně důležité
 1. Zvýšený pohyb, který budete muset vykonávat, bude pro vás namáhavý.
 2. Kdybyste zhubli, cítili byste se lépe, byli byste optimističtější.
 3. Kdybyste se snažili zhubnout, byli byste méně výkonní v jiných oblastech.
 4. Kdybyste zhubli, cítili byste se více přitažliví, sexy.
 5. Abyste zhubli, byli byste nuceni jíst menší množství svých oblíbených vysoce kalorických jídel.
 6. Kdybyste zhubli, vážili byste si více sami sebe.
 7. Kvůli vašemu držení diety by mohlo být obtížnější plánování jídel pro rodinu.
 8. Kdybyste zhubli, byla by na vás rodina pyšná.
 9. Kdybyste se snažili zhubnout, museli byste více kontrolovat svůj jídelníček.
 10. Kdybyste zhubli, cítili byste se méně nesví.
 11. Držení diety by vám vzalo potěšení z jídla.
 12. Kdybyste zhubli, lidé by si vás více vážili.
 13. Kdybyste se snažili zhubnout, museli byste omezit některé své oblíbené činnosti.
 14. Kdybyste zhubli, mohli byste nosit atraktivnější oblečení.
 15. Kdybyste se snažili zhubnout, museli byste se vyhýbat některým svým oblíbeným místům.
 16. Kdybyste zhubli, zlepšilo by se vaše zdraví.
 17. Kdyby se vše vzalo v úvahu, mohlo by se ukázat, že snaha zhubnout je drahá.
 18. Kdybyste zhubli, cítili byste se energičtější.
 19. Kdybyste drželi dietu, museli byste omezit své oblíbené „uzobávání“.
 20. Kdybyste na sobě nosili méně kil, byli byste toho schopni více vykonat.

Jak na vyhodnocení?

Sečtěte body, které jste získali v sudých otázkách a pak sečtěte body v lichých. Pokud je první součet vyšší než druhý, nacházíte se ve výborné výchozí pozici pro hubnutí a nechybí vám dobrá motivace. V opačném případě bude vhodné najít si někoho, kdo bude hubnout s vámi, popřípadě jinak zvýšit svou motivaci.

4.9/5 - (182 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..