Jak v zimě pečovat o nehty, aby se nelámaly, správně rostly a ruce byly vždy krásné? (13 tipů)

Mrazivé počasí, suchý vzduch a nedostatek slunečního světla během zimy škodí nehtům. Křehnou, třepí se a lámou. Kvůli tomu máme tendenci skrývat je po kapsách a rukavicích, nebo je překrývat hrubými vrstvami laku a umělými nehty. To jim ale škodí také.

Co se stane? Nehty slábnou, ztrácí lesk, pevnost a pružnost. Zhoršuje se jejich kvalita, kvůli čemu ruce působí ruce staře, unaveně a nereprezentativně.

Zjistěte, jaké máte možnosti bezpečně pečovat o nehty během zimy a udržte si své nehtíky krásné a pěstované až do jara.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravováníNutric BistroMyChef Kitchen
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

jak v zimě pečovat o nehty?

Používejte pouze šetrnou kosmetiku a to celoročně

Kdo by čekal, že kosmetika může nehtům škodit? Bohužel to tak je a zatím, co se snažíme mít nehtíky co nejhezčí, nevědomky jim škodíme právě kvůli škodlivým a agresivním výrobkům s obsahem toxických látek (ftaláty, formaldehyd, aceton). Nechte si poradit v drogerii.

Lakem nebo umělým nehtem zakrytý nehet navíc nemůže dýchat a schází mu také slunečné záření, které přes vrstvy nepronikne. Ubývá tak i prospěšný vitamín D, který potřebujeme obzvlášť během zimních měsíců.

Nehty proto nemějte nalakované soustavně a umělé nehty nedoporučujeme vůbec.

STISKNĚTE PLAY: V krátkém rozhovoru s lékařem se dovíte, co všechno laky na nehty a odlakovače obsahují a jak tyto látky nehtům škodí.

Nakupujte správně:

PILNÍK:

Nekvalitní (a tedy nejlevnější) smirkové pilníky vytvářejí na nehtech mikroskopické trhlinky ve tvaru slzy. Kvůli nim se nehty třepí a lámou. Kupte si skleněný nebo křišťálový pilník. Je dražší, ale k nehtům šetrnější.

ODLAKOVAČ:

Úplně nejvhodnější je nehty vůbec nelakovat a díky tomu ani neodlakovávat. Ženy ale milují hezkou manikúru, proto se ohlédněte po odlakovačích bez acetonu, a naopak s přidanými hydratačními oleji.

KARTÁČEK NA NEHTY:

Stojí par korun a zachrání vaše nehty před oddělováním od nehtového lůžka. Pokud si pod nehty ryjete špičkou pilníku, naučte se tyto nečistoty odstranit speciálním jemným kartáčkem na nehty, a pokud jej nechcete kupovat, použijte klidně starý zubní kartáček.

MÝDLO NA RUCE:

Sledujte si složení mýdel a vyberte ty bez obsahu sulfátů. Obsahovat by měly co nejvíce přírodních složek (třeba aloe vera, moringový, kokosový nebo olivový olej, bambucké máslo a podobně). K nehtům a pokožce jsou šetrnější a méně je vysušují.

BLENDEA SUPERBEAUTY:

Je rostlinná směs, která posiluje „ukazatele krásy“ – nehty, vlasy a pleť. Užívá se ve formě rozpustného nápoje s chutí bobulovitého ovoce.

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích na nehty, vlasy a pleť. Dostanete se přímo do e-shopu Blendea.cz. V případě objednávky je balík do 48 hodin u vás a s péčí o nehty můžete ihned začít.

Ruce a nehty hydratujte

hydratace nehtů v zimě
Hydratace neznamená máčet ruce ve vodě, ale ošetřovat je pravidelně vhodným krémem či olejem.

V zimě je hydratace neméně důležitá, než v létě. Suché nehty se olupují a třepí. Aktuálně všichni používáme i antibakteriální gely, které vysoušení urychlují.

Mějte sebou krém na ruce nebo přímo krém na nehty a naučte se je pravidelně používat. Jednou týdně aplikujte výživnou a hydratující masku na nehty. Kupte si Indulonu na ruce na denní používání a na noc ruce a nehty natřete kokosovým nebo olivovým olejem (lze i ve formě výživných zábalů).

Nehty příliš nemáčejte

máčení nehtů v zimě
Hygienu samozřejmě dodržuje, ale na mytí nádobí a další mokrý úklid si vezměte gumové rukavice, zvlášť pokud pracujete s chemií

To samozřejmé neznamená, že musíte mít gumové rukavice po celý den na rukou. Nehty jsou ale savé a dovedou v sobě udržet více vody než pokožka. To může vést ke křehnutí, lámání a loupání, zvlášť pokud s „nacucanými“ nehty vyběhnete do mrazivého počasí. Příliš horká voda a její dlouhé působení je zde ten nejhorší škůdce.

Myslete i na okolní kůžičku

péče o kůžičku kolem nehtů
Kůžičku je správné zatlačovat. Nestříhat, netrhat a neloupat.

Krásný nehet by v okousané a přerostlé kůžičce příliš nevynikal. Stejně tak tzv. kutikula, což je kůžička kolem nehtu, během zimy vysychá, může se olupovat a ustupovat nebo naopak přerůstat, svědit, bolet a zadírat se o oblečení.

Není ale vhodné kůžičku stříhat ani olupovat, protože nehet chrání a když se poškodí, může se zanítit, nehet nechat zranitelný a vystavit ho riziku. Dlouhodobě poškozovaná kůžička může deformovat nehet a měnit jeho růst.

Kůžičku proto pouze jemně zatlačujte zpátky nebo starost přenechte nehtařce. Ta vám může ruce i pomasírovat, díky čemu podpoří růst nehtů, prokrví je a lépe vyživí.

Nehty příliš divoce nepilníkujte

péče o nehty, skleněný pilník
Vyzkoušejte skleněný pilník a pracujte s ním s citem. Je šetrnější, než klasické pilníky.

Udržujte si nehty přiměřeně dlouhé. Nenechávejte si je příliš dlouhé, protože tehdy vyžadují více výživy a rychleji se poškozují. Zároveň se vyhněte „hlubokému“ pilování.

Pilujte dlouhými, ale jemnými tahy ze strany na stranu, a poté pro vytvarování od stran ke středu. Na nehty příliš netlačte. Zároveň se nesnažte špičkou pilníku vytáhnout špínu pod nehty. Hrozí, že se nehet oddělí od svého lůžka a pod nehet se dostane plísňová infekce. Na šetrnou domácí úpravu se nezapomeňte zeptat nehtařky.

Správně provedené pilování je navíc mnohem vhodnější a šetrnější než stříhání. Nůžky proto nechte ve většině případů v kapsičce s manikúrou. Kůžičku nestříhejte, ale zatlačujte.

Umělým nehtům dejte raději sbohem

Nerad bych hodnotil kohokoliv vkus, ale pokud umělé nehty vypadají jako dinosauří drápy, a doslova dusí nehet, nejde ani o hezkou ani o zdravou úpravu.

Ano, jsou krásné a rozzáří každou ruku, ale ze zdravotních důvodů vhodné nejsou. Nehet kvůli nim nedýchá, neproniká do něj slunečné záření, chemikálie, lepidla, které je drží, jsou škodlivá, a také odstraňování může nehty poškozovat.

Mnohé ženy tuto možnost využívají, aby zamaskovaly své nehezké nebo již poškozené nehty. Bohužel problémy pouze překryjí, ale nevyřeší. Naopak poškození ještě více zhorší a oddálí jeho zahojení.

Na umělé (akrylové nebo gelové) nehty vsaďte pouze občasně, pokud se právě chystáte na svatbu nebo jinou důležitou událost, kde musí nehty vypadat parádně. Na běžné nošení nejsou vhodné.

Chraňte nehty rukavicemi a sledujte předpověď počasí

zimní rukavice na nehty
Princip je jasný. Je zima a zebou mě ruce – automaticky nasazuji rukavice a chráním nehty i pokožku.

Nemusíte mít rukavice na rukách pořád. Stačí vnímat své pocity. Pokud vám je na ruce zima, nasaďte si teplé rukavice. Buňky nehtů se teplem rozšiřují a chladem smršťují a to vede k rozbíjení hloubkové struktury nehtů.

Vzhledem k agresivní drogerii doporučujeme používat i gumové kuchyňské rukavice při čištění nádobí a úklidu pomocí chemikálií. Kromě nehtů ochráníte i své hebké ruce. V tomto případě škodí nadměrné vystavení vodě a čistícím prostředkům.

MĚJTE DOKONALÝ PŘEHLED: Rýhy na nehtech a 21 různých nemocí, které nehty odzrcadlují.

rýhy na nehtech

Nehtům nechte pořádně odpočinout

Slabý nebo poškozený nehet potřebuje odpočinek na regeneraci (samoopravu). Pokud máte lámavé nehty pořád nebo je máte právě poškozené, vynechte na pár dnů jakoukoliv kosmetiku a drogerii a používejte pouze rostlinné oleje. Nelakujte je ani nepřekrývejte umělými nehty. Potřebují klid.

Nad nehty přemýšlejte podobně jako nad vlasy

Vlasy i nehty jsou totiž složeny z keratinových proteinů, takže vyžadují podobnou péči a výživu. Obojí se může vysušovat a nadměrnou zátěží poškozovat. Škodí jim přílišná chemie, teplo, mráz i sucho.

Základem je tedy hydratace, promašťování, správná výživa a prokrvení lůžek.

NAUČTE SE: Jak v zimě správně pečovat o vlasy?

jak v zimě pečovat o v lasy?

Růst nehtů neberte jako prioritu a nutnou povinnost

Rovnice „zdravý nehet = dlouhý nehet“ bohužel neplatí. Proto bychom se neměli horlivě snažit mít nehty co nejdelší. Vyplácí se naopak trpělivost a šetrné zacházení. Primárně by nám mělo jít o zdravé a pevné nehty.

Pokud se vám nehty často lámou a jsou křehké, je rozumné nechat si je ostříhané nakrátko. Ochráníte je před lámáním. Až získají na síle a pevnosti, budou mít pevný základ pro další růst.

Investujte do sebe a zajděte si na profesionální manikúru

manikúra, péče o nehty
Jednou za čas si zajděte oddechnout na profesionální manikúru a pozorně sledujte, jak se o nehty správně pečuje.

Žádný učený z nebe nespadl, takže mnozí můžeme mít problém správně se postarat o své nehtíky. Na manikúru nemusíte chodit často. Stačí jednou či dvakrát za půl roku, ale musíte si nechat řádně vysvětlit, jak se o nehty postarat. Dávejte proto pozor na to, co a proč vám manikérka dělá. Příště to možná zvládnete i sama.

Myslete na správnou a pestrou stravu pro zdravé a krásné nehty

Jídelníček pro zdravé nehty
Nehty odzrcadlují nejen péči o ně a okolní vlivy, ale také to, co jíme a zda je správně „krmíme“ zevnitř.

Nehet vyrůstá z těla a odzrcadluje i to, co jíme. Nedostatek živin se projeví v křehnutí, lámání a pomalém růstu.

Nehty potřebují mnohé látky a živiny. Vitamíny, bílkoviny, železo, hořčík, zinek, omega-3 mastné kyseliny. Potřebných látek je hodně, proto by měl být jídelníček čerstvý, pestrý, a hlavně dostatečný.

Z tabulky níže zjistíte, že nejde o žádné speciální potraviny, které jde těžko sehnat. Naopak jde o všechny potraviny, a tedy pestrý jídelníček, ve kterém nic nechybí. Nedoporučujeme extrémní diety ani moderní výživové směry, které některé zdravé potraviny zakazují. Jezte pestře, čerstvě a co nejméně zpracovaných potravin. Seznamy prospěšných potravin najdete v článku o zdravém jídelníčku.

vitamínyzelenina a ovoce, vejce, mléčné výrobky, droždí, ryby, drůbež, zelenina, semena, ořechy, zvířecí vnitřnosti (játra)
železomaso, listová zelenina, semena a ořechy
hořčíkobiloviny a luštěniny, listová zelenina
bílkovinycelá zrna a celozrnné výrobky, listová zelenina, luštěniny, maso, mléčné výrobky, vejce
omega-3mastné kyselinymastné ryby, ořechy, sója, vejce, semena a luštěniny
zinekmaso, vejce, luštěniny, semena, ořechy

Nehty si nekousejte

kousání nehtů
Pokud je problém vzdát se zlozvyku, pomůže návštěva psychologa.

Kousání nehtů je bohužel rozšířené i mezi dospělými. Sami si můžete koupit speciální lak s hořkou pachutí, která vám v okusování zabrání. Okousaný nehet je totiž vlastně poškozený nehet, navíc soustavně zvlhčovaný slinami. Obojí je pro nehty, kůžičku i lůžka velice škodlivé, navíc můžete do těla přes ústa přivést bakterie.

Pokud má kousání těžší psychickou příčinu, zajděte na konzultaci s psychologem. Vyvarujte se stresu.

NEZAPOMEŇTE, že směs Blendea SUPERBEAUTY je speciálně namíchaná aby podporovala pevnost a růst nehtů, vlasů a rozjasňovala pleť.

Užívá se ve formě rozpustného nápoje s chutí bobulovitého ovoce.

Klikněte na tlačítko a čtěte, jak vám pomůže s vašimi ukazateli krásy. Do 2 dnů je u vás.

Co jsme zjistili?

Lukáš Chládek, redaktor Slimming.cz
Lukáš Chládek, autor článku a milovník přirozeně krásných ženských nehtů.

Nehty jsou náchylné na poškození. Škodí jim přílišné teplo i silný mráz. Je potřeba starat se o ně, dobře je živit, co nejméně je namáhat a správně upravovat. Je důležité přemýšlet nad kosmetikou a jejím složením. Více číst etikety a vyhýbat se škodlivinám.

Pokud si na to sama netroufáte, jděte si po radu k nehtařce. Jinak se řiďte radami z mého článku.

Přeji vám, ať jsou vaše nehtíky vždy krásné, pevné a reprezentativní. Jsou jednou z věcí, které si na vás muži (i ženy) všimnou jako první. Udělejte vždy dobrý první dojem a starejte se o své přirozené nehty bezpečně 🙂

Další články o zvýšení kvality nehtů a bezpečné péči o ně

Blendea SUPERBEAUTY zachrání vaše nehty před lámáním a křehnutím
Rýhy na nehtech a 21 různých nemocí, které nehty odzrcadlují
Lámavé nehty a běžných 20 vlivů, kterými je oslabujete
Gelové nehty a 13 stinných stránek krásných rukou
Jak v zimě pečovat o nehty, aby se nelámaly, správně rostly a byly krásné?
5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..