Lupy ve vlasech – jak konečně zastavit nechtěné „sněžení“?

K nejběžnějším onemocněním vlasové pokožky patří drobné šupinky – lupy. Nejedná se sice o žádný vážný zdravotní problém, ale také o nic, nad čím bychom ledabyle mávli rukou. Kromě toho, že lupy ve vlasech a na ramenou prostě nevypadají vůbec dobře, často je doprovází nepříjemné svědění.

Většina kožních chorob v lidech budí nepříjemné emoce už jenom proto, že jsou vidět na první pohled. Neustále škrábání se ve vlasech a viditelné šupinky na oblečení nepůsobí esteticky. Nepříjemné to je nejen samotnému postiženému, ale i lidem v blízkém okolí. Prostě lupy ve vlasech nevypadají dobře a znepříjemňují život.

krásné vlasy bez lupů

Jak by se vám líbila slečna fotce, kdyby její vlasy a kožený kabátek “zdobily” lupy? Asi moc ne, že? Zbavte se jich také!

Proč a jak vznikají lupy ve vlasech?

Kde se vůbec lupy berou, co jsou a jak vznikají? Proč se někomu lupy dělají neustále dokola a jinému nikoliv? Lupy jsou drobné kousky odumřelé kůže, které vznikají v důsledku zánětu kůže.

Zdravá pokožka se obnovuje ve čtyřdenním intervalu. Pokud se ale kůže obnovuje rychleji, potom její kousky odpadávají v podobě drobných šupinek, které nazýváme lupy.

MASTNÉ VERSUS SUCHÉ LUPY VE VLASECH – KTERÉ JSOU HORŠÍ? Rozlišujeme dva druhy lupů – mastné a suché. Mastné lupy zůstávají na hlavě a drží se ve vlasech, zejména u vlasové pokožky. Jsou žluté, dráždí pokožku, způsobují zánět a vyvolávají tak nepříjemné svědění, které nutí ke škrábání. V některých případech mohou mastné lupy ve vlasech dokonce zapáchat.

Suché lupy jsou o fous lepší, protože se jich tvoří méně a jsou menší. Také tolik nedrží ve vlasech, ale snadno padají dolů na ramena a záda, kde se uchytávají na oblečení. Další info v článku Lupy ve vlasech a léčba lupů.

Přesné příčiny, proč lupy ve vlasech vznikají, nejsou zcela známé. Podle odborníků za nimi stojí nejspíše následující důvody:

 • Nevhodná kosmetika, péče a úprava vlasů

Lupy může vyvolat každodenní mytí vlasů i nedostatek česání. Každodenní mytí vlasů je zbavuje přirozené ochrany, proto si vždy vybírejte jemný šampón určený přímo pro časté mytí vlasů. Česání a kartáčování podporuje normální regeneraci a uvolňování kůže.

Není nutné ale vlasy česat každou volnou chvilku. Ideální je vlasy vykartáčovat ráno a večer. Pozornost také věnujte vlasové kosmetice, kterou zrovna používáte. Některé druhy vám nemusí sednout a vyvolají zarudnutí, svědění a vznik lupů.

TIP PRO UKLIDNĚNÍ POKOŽKY HLAVY A KRÁSNÉ, PEVNÉ A LESKLÉ VLASY:

Růžová směs ovoce a superpotravin Blendea SUPERBEAUTY.

blendea SUPERBEAUTY

 • Nezdravá a nedostatečná výživa

Způsob, jakým se stravuje, ovlivňuje každičký aspekt vašeho zdraví a vzhledu. Výjimkou nejsou ani vlasy. Riziko vzniku lupů zvyšuje zejména nedostatek vitamínů a minerálů důležitých pro zdraví vlasů a kůže. Jedná se například o zinek, selen, vitamín B a některé aminokyseliny.

jídelníček pro zdravé vlasy bez lupů

Zdravé pokožce i vlasům prospívá jídelníček bohatý na všechny důležité živiny

 • Psychický stav – stres, napětí, nervozita

Dlouhodobě psychické problémy dokáží napáchat pořádnou paseku. Stres může být hlavní příčinou vzniku řady zdravotních problémů včetně těch kožních.

 • Věk

Velmi často s nevzhlednými lupy bojují mladí lidé v období dospívání, kdy je trápí problematická pokožka. Neobvyklé nejsou ani lupy ve vlasech u dětí. Problémy s lupy většinou odezní samy, někteří se ale lupů nezbaví po celý život. Pohlaví v případě lupů ve vlasech nehraje žádnou roli, vyskytují se u žen i u mužů. U žen však mohou ukazovat na hormonální poruchy.

 • Zdravotní stav, onemocnění kůže

Ke vzniku lupů jsou všeobecně náchylnější lidé postiženi jinou kožní chorobu jako například ekzém, lupénka či pásový opar. Platí to také pro osoby trpící neurologickými chorobami (Parkinson), slabým imunitním systémem a po prodělaném infarktu či mrtvice. Lupy také častěji postihují osoby, které jsou zdravé, ale mají citlivou a suchou pokožku.

 • Seboroická dermatitida (Seborea)

Seborea je chronické neinfekční onemocnění kůže, které se vyskytuje na místech se zvýšenou funkcí mazových žláz (pokožka hlavy, obličej, ramena, hrudník, záda, uši a genitálie). Postižené osoby trápí mastná a problematická pokožka, zarudnutí, pálení a svědění a tvorba mastných částeček kůže – lupů.

Mezi spouštěče této kožní nemoci patří stres, špatná výživa a nedostatek vitamínu B7 (biotin). Pomáhá udržovat pokožku čistou a hydratovanou a jídelníček obohatit o vitamíny skupiny B.

ZNÁTE BIOTIN A VÍTE S ČÍM VŠÍM VÁM POMŮŽE? Biotin je název pro vitamín B7, kterému se přezdívá “vitamín krásy”. Prospívá vlasům, pokožce, nehtům a podporuje hubnutí. Více informací najdete v článku 5 důvodů, proč je „vitamín krásy“ biotin nezbytný váš půvab i zdraví.

rajčata, zdroj biotinu

Jedním ze zdrojů vitamínu krásy B7 jsou rajčata

Jak se zbavit lupů ve vlasech?

Nyní zhruba tušíte, co může lupy ve vlasech způsobit. Co bychom ale měli dělat, když už nás trápí? Boj s nepříjemným kožním onemocněním může trvat dlouho a v některých případech se neobejdete bez pomoci odborníka – dermatologa.

To však neznamená, že začnete panikařit v momentě, kdy na sobě objevíte pár lupů. Zdravé vlasy a pokožka jsou důsledkem správné a přiměřené péče a právě tou začneme.

POŘIĎTE SI ŠETRNOU VLASOVOU KOSMETIKU

Vašim vlasům i vlasové pokožce prospěje kvalitní šetrný šampón, který nevysušuje pokožku ani nevyvolává jiné nežádoucí pocity (např. pálení či svědění). Nebojte se nechat si doporučit vhodný šampón na mastné vlasy a lupy v lékárně. Nikdy nepoužívejte sprchové gely ani jiné přípravky, které nejsou určené pro vlasy. 

Stejně jako šampón je důležitá četnost mytí vlasů. Vlasovou pokožku vysušuje každodenní mytí. V případě hodně mastících se vlasů, nebo pokud často sportujete (a potíte se), omezte mytí vlasů alespoň na každý druhý den. Nebojte se po fyzické aktivitě vlasy nechat volně proschnout bez mytí. Budete překvapené, že výsledek není tak děsivý, jak jste se obávaly 🙂

VYBERTE SI Z NABÍDKY SPECIÁLNÍCH PŘÍPRAVKŮ NA LUPY

Každý, koho lupy ne jednou v životě potrápily, si kladl otázku “jak odstranit lupy ve vlasech jednou pro vždy?„. Ne vždy je to tak jednoduché. Bohužel někteří se problémů s lupy nezbaví tak docela nikdy.

Pomoci jim ale může pravidelné užívání speciálních přípravků určených pro péči o vlasy a hygienu pokožky hlavy postižené lupy, seboroickou dermatitidou či jinou kožní chorobou (např. atopický ekzém). Tyto přípravky lze obvykle užívat dlouhodobě.

Léčba lupů ve vlasech: Šampón a další přípravky na lupy jsou dobrou volbou, ale nabízí spíše krátkodobé řešení nebo pro řešení mírnějších potíží. Pro ty, které lupy ve vlasech trápí týdny, měsíce nebo dokonce roky, je doporučená návštěva kožního lékaře či trichologa. Tricholog při vyšetření navíc používá mikrokameru, s jejíž pomocí je schopen stanovit opravdu přesnou diagnózu. Dle výsledků se odvíjí způsob léčby.

Tipy na doplňky vhodné při léčbě lupů ve vlasech:

 • B-komplex – vitamíny skupiny B jsou důležité pro zdravou funkci kůže
 • Beta karotenpodporuje regeneraci kůže a chrání ji před UV zářením
 • Selenpůsobí jako silný antioxidant
 • Konopný a lněný olejmírní záněty a urychlují hojení kůže

Jak na lupy ve vlasech? Pomohou i babské rady

Pokud vás lupy nepronásledují na každém kroku, stojí za to vyzkoušet osvědčené babské rady. Kromě toho, že fungují, stojí mnohem méně než drahé kosmetické a léčivé přípravky. Navíc všechny potřebné ingredience jistě máte doma.

Mám pro vás hned 7 tipů, jak se zbavit lupů ve vlasech:

 1. Kypřící prášek do pečiva – menší hrst kypřícího prášku vmasírujte do navlhčené pokožky hlavy a vlasů a po chvilce jej smyjte čistou vodou. Kypřící prášek snižuje aktivitu hub, které způsobují vznik lupů. Při pravidelném užívání začne pokožka hlavy opět vylučovat přírodní oleje důležité pro zdravou kůži bez lupů.
 2. Octový zábal na vlasylupy pomůže odstranit zábal z jablečného octu. Čtvrt šálku octu smíchejte se stejným množství vody a vmasírujte do pokožky hlavy. Vlasy zabalte do ručníku a nechte působit 15 minut, poté vlasy umyjte. Aplikujte 2x týdně.
 3. Citrondvě polévkové lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy vmasírujte do vlasové pokožky. Hlavu a vlasy poté opláchněte vodou s jednou lžící citronové šťávy. Opakujte každý den, dokud lupy nezmizí.
 4. Olivový olejDo vlasové pokožky vmasírujte deset kapek olivového oleje. Na hlavu si nasaďte koupací čepici a nechte působit po celou noc. Ráno vlasy důkladně umyjte.
 5. Ústní vodaprotiplísňové účinky ústní vody lze použít i na lupy. Nejprve si vlasy umyjte šamponem, poté je propláchněte ústní vodou a nakonec použijte kondicionér.
 6. Sůl – i obyčejná sůl může v boji s lupy pomoci a to díky skvělé brusnosti. Trochu soli nasypte na pokožku hlavy a důkladně ji promasírujte. Jakmile začnou šupinky kůže odpadávat, hlavu umyjte šamponem.
 7. Aspirinvolně prodejný lék obsahuje podobné složky jako šampony proti lupům. Rozdrťte dva prášky a přidejte do běžného šamponu. Umyjte hlavu a nechte chvíli působit, než šampon jako obvykle smyjete. Poté si hlavu umyjte ještě jednou šamponem bez aspirinu.

 citron proti lupům

Citron je víceúčelová potravina a vědí to i vaše vlasy

CO JEŠTĚ POMŮŽE V BOJI S LUPY?

 • Neškrábejte se
 • Cvičte, protože cvičení zlepšuje cirkulaci krve a tím stav pokožky celého těla
 • Jezte zdravě, nepropadejte alkoholu a nekuřte
 • Buďte v pohodě
 • Omezte používání fénů, kulem a žehliček
 • Nechte vlasy volně dýchat

Krásné a zdravé vlasy bez lupů jednoduše potřebujete

Pro některé lidi naprosto běžná věc, pro jiné nesplnitelný sen. Lupy sice neohrožují naše zdraví, natož život, ale hezké nejsou. Tak proč bychom si je měli nechávat? Nepomáhají-li babské rady ani přípravky z lékáren, nestyďte se navštívit odborného lékaře.

Stud je zde naprosto zbytečný. Věřte, že lékaři jsou zvyklé na různé věci, a lupy ve vlasech je nerozhází. Vám ale pomohou odhalit příčinu a zbavit se problému jednou pro vždy 🙂

4.7/5 - (4 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..