Plikace žaludku pomůže s nadváhou i cukrovkou

Lidé, které trápí velká nadváha až obezita, se často rozhodnou pro chirurgické řešení jejich problému. Jedním z operativních řešení nadváhy je tzv. plikace žaludku – operace, při které lékaři pacientovi sníží objem žaludku, ale nedochází k odstranění žádné části žaludku či vložení cizího tělesa – implantátu.

Cílem této operace je pouze zmenšení objemu žaludku a snížení produkce žaludečně-střevních hormonů, které jsou zodpovědné za pocit hladu. Jednoduše řečeno, člověk by po plikaci žaludku měl sníst nejen méně potravy, ale měl by se také cítit méně hladový. Každý zásah do lidského organismu však má svá rizika, a my se proto podíváme na plikaci žaludku detailněji.

VÍTE, KDY DOŠLO K PRVNÍ PLIKACI ŽALUDKU? Experimenty s plikací žaludku se začaly provádět v roce 2006 v Íránu na ovcích a teprve později na lidech. V České republice byla první plikace žaludku provedena v prosinci 2009 lékařem MUDr. Martinem Friedem, CSc. na pražské OB klinice.

žaludek před plikací

 

Jak probíhá plikace žaludku?

Zmenšení objemu žaludku spočívá ve srolování jedné stěny žaludku – velké křiviny žaludku. Stěna se bez otevření trávícího traktu “zanoří” do prostoru žaludku a podélně se přešije nevstřebatelnými stehy.

Zanořená stěna zmenší objem žaludku a v důsledku toho se sníží produkce hormonu hladu – ghrelin. Při operaci lékaři neodstraňují žádnou část žaludku, díky čemuž je operace méně drastická, méně riziková a navíc je vratná.

Plikace žaludku se provádí v celkové anestezii laparoskopicky a trvá přibližně dvě hodiny. Po operaci pacient musí v nemocnici zůstat až 5 dní pod dohledem lékařů. Zanořená část žaludku je zpočátku velmi citlivá, podrážděná a oteklá a pacienti potřebují infusní léčbu a tlumení případných potíží.

Rizika plikace žaludku jsou oproti jiným chirurgickým zásahům relativně nízká, jelikož nedochází k odstranění části orgánu (sleeve resekce žaludku, bypas žaludku) ani vložení cizího implantátu jako u bandáže žaludku. Největším rizikem tedy zůstává celková anestezie jako u každé jiné operace vyžadující důkladné interní předoperační vyšetření.

Plikace je operace jako každá jiná a i při ní hrozí rizika

 

HUBNĚTE ZDRAVĚ A BEZ OPERACE! Na zdravém blohu Slimming.cz najdete inspiraci a motivaci, jak zhubnout zdravě za pomoci zdravého jídelníčku a aktivního pohybu bez prášků a lékařské pomoci.

 

Plikace žaludku – jak funguje a jak pomáhá?

Plikace žaludku  není vhodná pro osoby, které trápí pouze pár kilo navíc. Je doporučována pouze osobám s nadváhou a obezitou s BMI nad 40 nebo osobám s BMI od 35 do 40 a vedlejšími nemocemi jako diabetes či vysoký krevní tlak. Těmto osobám by zákrok měla uhradit pojišťovna. V krajních případech je nabídnuta jako jediné možné řešení osobám, u nich selhává konzervativní způsoby léčby.

Velká křivina žaludku je část, která svou stavbou umožňuje roztahování žaludku a obsahuje buňky zodpovědné za produkci výše uvedeného hormonu ghrelinu. Vnořením této části žaludku dochází k poklesu kapacity, snížení schopnosti roztahovat se a tvořit hormonu hladu. V důsledku operace se tedy do žaludku vejde méně jídla a člověk nemá hlad. Tím se dramaticky sníží porce a člověk hubne výrazně rychleji.

 

Plikace žaludku a cukrovka

Plikace žaludku je rovněž účinná při boji s cukrovkou. Velké množství obézních osob trápí také cukrovka, jejíž příčinou je nejčastěji špatná životospráva, málo aktivního pohybu i dlouhodobý stres.

Díky operaci nejen ztratí kilogramy, ale cukrovka se zlepší až u 85 % pacientů. Operace má však smysl pouze u osob v počáteční fázi cukrovky, kdy se potrava méně natráví a rychleji putuje do střev. I menší výroba inzulinu stačí na udržení žádoucí hladiny cukru v krvi.

Po operaci je také důležitý přísný pooperační režim. Speciální dietu dodržují pacienti měsíc, – 14 dní jí pacient tekutou stravu, dalších 14 kašovitou stravou, poté se vrátí k pevné stravě. Objem každé porce však nesmí být větší než obsah jogurtového kelímku. Takto by měl pacient jíst až do konce svého života.

VÍTE, ŽE v prvním roce pacienti zhubnou 40 až 70 % přebytečných kilogramů? Zbaví se i potíží, které s nadváhou souvisí a celkově se zlepší jejich zdravotní stav.

4 stupně obezity

Po plikaci žaludku by měli zhubnout i hodně obézní lidé

 

Plikace žaludku – zkušenosti a diskuse

Samotní pacienti, kteří mají aplikaci žaludku za sebou, jí nazývají “palačinka”. Jejich důvody jsou jasné – příliš vysoká nadváha a s ní související potíže. Většina pacientu si plikaci žaludku pochvaluje, liší se až popisem obtížemi hned po operaci.

Někdo operaci snáší lépe a rychleji se vzpamatuje. Pro jiné je plikace žaludku a návrat k normálnímu způsobu života náročnější, bolestivější a nepříjemnější.

zkušenosti s plikací žaludku

zkušenosti s plikací žaludku

Zkušenosti pacientů po plikaci žaludku jsou různorodé

 

Plikace žaludku – ano či ne?

Dostali jsme se na konec zkoumání. V porovnání s jinými chirurgickými metodami jako bandáž žaludku nebo sleeve resekce žaludku se plikace žaludku jeví jaké méně drastická operace. Do těla se nevkládá žádná cizí věc, ani se nic neodstraňuje.

Jako při každé jiná operaci pacientovi hrozí určitá rizika a život po operaci vyžaduje důslednou kontrolu nad způsobem stravování. Pro osoby, které trápí vysoká nadváha to může být to dobrá volba.

Ani plikace žaludku však není samospásná metoda. Zmenšený žaludek lze ošálit. Někteří pacienti si rozpouští nanukové dorty a nasávají je brčkem a shozená kila opět “úspěšně” získávají zpět.

Úspěšnost operace je vždy závislá na přístupu samotného pacienta, vyžaduje úpravu jídelníčku, naučení se zdravým stravovacím návykům a na škodu rozhodně není ani fyzická aktivita.

TIP: Více ambulantních hubnoucích metod čtěte na našem zdravém blogu. Klikněte!

4.5/5 - (2 votes)

11 Komentáře

 1. Lenka 4.5.2019
  • Lukáš Chládek 6.5.2019
  • Yveta 17.2.2020
   • Lukáš Chládek 18.2.2020
 2. Marcela 5.8.2019
  • Lukáš Chládek 6.8.2019
  • Pavla 29.11.2020
 3. Lenka 8.8.2019
  • Lukáš Chládek 12.8.2019
 4. Jaroslava 27.3.2020

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..