Plíseň nehtů zmaří snahu o krásné ruce a nohy. Máme babské rady i léčiva.

Plíseň nehtů si libuje ve vlhkém a teplém prostředí. Stejně jako v lese po dešti, houby rády vyraší i v zapařené tenisce. Kůže ve vlhké botě změkne a cesta houbovitým mikroorganismům do vašeho těla je otevřená.

Pokud se vám často potí nohy, nosíte uzavřené boty a ponožky z neprodyšných materiálů, chodíte bosky u bazénu, wellness nebo třeba sauně – mezi prstíky vám nejspíš nevyroste pravák, ale nehtová plíseň. Onychomykóza není banální estetický problém, který jen zaručeně pokazí sebevědomí i jinak pěkně upravených nožek v krásném sandálku, ale vážné infekční onemocnění.

Neléčená plíseň na nohou a rukou se může snadno roznést po celých nohou i dalších částech těla nebo způsobit alergickou reakci. Snadno nakazíte také další členy domácnosti, návštěvu, které půjčíte papuče nebo kohokoliv kdo po vás bosky přejde například kolem bazénu. Přečtěte si, jak se plísně co nejrychleji zbavit.

plíseň nehtů

Jak plíseň na nehtu ruky nebo nohy poznat?

Svědění mezi prsty,  nehty ztratily svoji sílu i lesk a objevily se na nich podivné nepravidelné skvrny. Příznaky, které trápí každého desátého Čecha, po sedmdesátce dokonce každého druhého. Nějakou kožní mykózu má v Česku dokonce téměř každý třetí.

Nemoc se nevyhýbá dětem ani dospělým. Nejčastěji se objevuje u diabetiků, u kterých může skončit dokonce až amputací prstu nebo končetiny.

Plíseň nehtu na noze
Jak je vidět, plíseň nehtů je velice odpudivá. Je nutné co nejdříve navšívit dermatologa.

Původci plísní na nehtu jsou běžné plísně, především dermatofyty a kvasinky

Upozorní na sebe zarudlými, oteklými a svědícími místy mezi prsty. Objevit se mohou také na ztvrdlých a rozpraskaných patách. Kůže začne být bílá, olupuje se. Onemocnění často doprovází také silný zápach a bolestivé prasklinky na kůži nebo mokvání.

Plíseň se pak často rozšíří i na nehty, kde se živí keratinem. Postupně nehty prorůstá a rozkládá. Nehty se deformují, drolí, objevují se na nich žluté, hnědé či bílé skvrny, ztlušťují se a můžou dokonce i bolet a znepříjemňovat tak chůzi.

A nejen to. Ztlustělé a deformované, ostré nehty zarůstají, způsobují rány na okolní kůži a mohou vzniknout tlakové vředy, ze kterých se často vyvine snět (odumírání a rozpad tělesné tkáně). Extra pozor by si měli dát především diabetici, pacienti s tepennými uzávěry a oslabenou imunitiou.

NEHTY POTŘEBUJÍ PRO RŮST A REGENERACI KONKRÉTNÍ ŽIVINY.

Jednoduśe je doplníte pomocí směsi Blendea SUPERBEAUTY. Směs pro přípravu ovocného nápoje podpoří také krásu a kvalitu vlasů a pleti.

Klikněte na tlačítko a čtěte o podrobných účincích SUPERBEAUTY na vlasy, nehty a pleť.
blendea SUPERBEAUTY

Mykotického původu je až 50 % onemocnění nehtů

Ne každé zažloutnutí, nerovnosti nehtu nebo jiný příznak plísně musí plíseň ihned nutně znamenat. Pokud si na nehtech nebo jejich okolí všimnete něčeho zvláštního, je vždy dobré obrátit se na dermatologa. 

VÍTE, ŽE změny na nehtech často způsobují také ekzémy, lichen planus, kontaktní dermatitida, psoriáza, poruchy růstu nehtu, traumatická poškození nehtů, bakteriální infekce, lupénka nebo i nebezpečná zhoubná pigmentová znaménka? Ne vždy jde tedy přímo o plíseň. 

Kde můžu plíseň nehtu nejčastěji chytnout a jak jí předcházet?

Koupaliště, pantofle po dědovi, sprchy na festivalu, plovárny, solária nebo i obyčejné podání ruky – skvělá příležitost jak si pořídit plíseň nehtů.

Doporučujeme nechodit bosky na veřejných místech, nepůjčovat si papuče na návštěvách, rukavice ani sportovní obuv, doma se o ručník na nohy s nikým nedělte. Noste raději ponožky z přírodních vláken a prodyšné boty, které často větrejte a desinfikujte. V práci se přezouvejte a nezůstavejte celý den v jedněch botách.

Do sauny nebo bazénu si sebou kromě ručníku přineste i gumové přezůvky. Doma si pak nohy na deset minut namočte do lázně s hypermanganem nebo octem.

Semeništěm plísní jsou i podložky v koupelnách nebo manikúrní nůžtičky, ideálně jednou týdně by se proto měly desinfikovat.

Plísní se však nemusíme někde nakazit. Příčinou plísně nehtů je často také špatné prokrvení a nedokonalá péče o nohy. Ruce si myjeme každou chvíli, na nohy však občas „zapomínáme“ a ani je nezbavujeme staré odumřelé kůže, za což jsou mykózy rozhodně rády.

Na vině může být i překyselení organismu, často způsobené přílišným množstvím bílkovin ve stravě. Plísně nehtů se objevují taktéž po úrazech.

Krásné umělé nehtíky se sebou  nesou riziko ošklivé nehtové plísně

Plíseň na rukou se obvykle objeví u žen, které se dlouhodobě zdobí akrylovými a gelovými nehty. V tomto případě je bezpečnější běžné lakování. Vhodně zvolený lak (a samozřejmě i odlakovač) nemá na vznik plísní na zdravých nehtech vliv ani při častém používání.

Nejrizkovější je už návštěva nehtařky. Spolu s její profesionalitou klesá pravděpodobnost, že neodhalí nehtovou mykózu zákaznice před vámi. Stejně tak zásadní je, aby dbala na správnou údržbu a desinfekci podložky a pilníků, ve kterých by na vás mohly počkat infikované šupinky kůže.

zdravé, nalakované nehty bez plísně
Obyčejný lak je oproti umělým nehtům bezpečnější

Příčinou mykózy může být také neodborná nehtová modeláž, kdy mezi vaším nehtem a nástavcem nehtu umělého vznikne vzduchová bublina. Když se do bubliny dostane voda, plíseň je tu cobydup.

Plíseň na rukou se vám může objevit také při poškození nehtového lůžka, nebo když si ruce dlouze a často namáčíte.

Léčba plísně nehtů trvá 6 až 12 měsíců

Léčba je zdlouhavá, je proto vhodné začít s ní co nejdříve. Začít můžete nejprve samoléčbou. Nezapomeňte také pečlivě vydesinfikovat všechny vaše boty.

Plíseň na kůži v meziprstí často vyřeší mastička. Často však postupuje na nehty, kde její náprava mnohem složitější. Využít můžete také léčbu laserem.

Pokud se problémy do čtrnácti dnů nezlepší, podaďte se s lékařem. Dermatolog mykózu zpravidla pozná na první pohled nebo seškrábne a vyšetří šupinky kůže. Když je stav vážný, je třeba nasadit antimykotika

Jak se nehtové mykózy zbavit?

Pro zneškodnění plísně na kůži můžete využít různé masti nebo kapky, například s obsahem Naftifini hydrochloridu, který se vyznačuje rychlým ústupem svědění. Účinný roztok Exoderil proniká hluboko do různých kožních vrstev a můžete jej proto používat jen jednou denně.

roztok-exoderil

S plísní na nehtech jsou účinným bojovníkem různé speciální laky. Lak na mykotické nehty Exonailer s obsahem ethyl-laktátu již po 7 dnech ničí nehtovou plíseň a dodává lesk. Nově vyrůstající nehet zároveň chrání před infekcí.

lak-exonailer

Ignorace plísně vždy vede k jejímu rozvoji a třeba i ztrátě nehtu, šíření po těle i dál do těla

Sama nezmizí a může se pouze zhoršit nebo nakazit mezi blízké i jiné lidi. Neléčená mykóza může mít za následek výjiměčně i chirurgický zákrok, při kterém doktor celý nehet odstraní.

Babské rady na nehtovou plíseň

Na nehtovou plíseň mohou ze začátku nebo při samotné léčbě pomoci i domácí recepty lidového léčitelství, nejčastěji se používá ocet, česnek nebo rozličné výluhy z bylinek a kořenů.

Nehtové plísně nesnáší silice z česneku

Jemně nastrouhaný česnek můžete přiložit na postižené místo, přichytit náplastí a nechat minimálně hodinu působit. Stejně tak místo můžete potírat rozříznutým stroužkem česneku nebo si vyrobit směs česnekového oleje s bílým octem.

Jedlá soda plísně „vyšumí“

Smícháním vody se špetkou jedlé sody vznikne roztok účinný v boji proti plísním na nehtech. Nechte jej působit asi deset minut a poté opláchněte čistou vodou. Jedlá soda vysuší přebytečnou vlhkost a neutralizuje zápachy.

Octová voda plíseň vypálí

Podobný roztok vznike smícháním octu a vody půl napůl. Několik minut v něm pak nohu máčejte. Opakujte několikrát denně.

Jablečný ocet proti plísním nehtů
Účinný je i samotný horký ocet, obyčejný bílý nebo jablečný. Vyvažují pH pokožky, zabíjí bakterie a brání šíření plísní.

Ústní voda dezinfikuje bakterie

Stejně jako zabije baterie v ústech, zničí i bakterie na nohou a chrání proti plísním. 30 minut nechte smíchanou s bílým octem působit jednou až dvakrát denně.

Kurkuma, zázvor a máslo

Další typ roztoku připravíte smícháním lžičky kurkumy, mletého zázvoru a trochu rozpuštěného másla. Působit se měl nechat alespoň pár hodin.

Koupele nehty zvláční

Hrst čerstvých nebo sušených rozmarýnových listů zalijte vařící vodou, louhujte asi deset minut. Poté přeceďte do vany pro koupel celého těla nebo vaničky jen na nohy.

Podobně postupujte s koupelí v kvalitním zeleném čaji nebo odvaru z šalvěje a levandule.

Tea tree olejíček

Aplikujte na postižený nehet dvakrát denně. Použít můžete také olej z oregana.

Přeslička rolní

Patnáct pokrájených lodyh zalít slunečnicovým olejem, několikrát přejít varem a nechat den odstát. Po scezení opakovaně natírat postižená místa.

Kukuřičná mouka

Obsahuje houbu neškodnou pro lidské tělo, ale smrtící pro plísně. Šálek mouky spolu s dvěma litry vody smíchejte v lavoru, nechte hodinu působit a poté do něj alespoň na 30 minut ponořte nohy.

Škrob nebo dětský zásyp

Můžete použít i jako prevenci při častém pocení nohou.

Jak nehty znova zregenerovat?

Pokud plíseň nehtů necháme zajít do opravdu vážného stádia, nehet může odpadnout nebo být chirurgicky amputován. Nehty mají naštěstí úžasnou schopnost dorůst zpět. Růst můžete podpořit například odvarem z přesličky rolní nebo heřmánku.

NEZAPOMEŇTE NEHTY DOBŘE VYŽIVIT A PODPOŘIT RŮST I REGENERACI. Pomůže směs superpotravin Blendea SUPERBEAUTY.

blendea superbeauty

Plíseň na nehtech nohou a rukou určitě nepodceňujte

Kdo se s houževnatou plísní potká, brzy lituje, že se nevěnoval prevenci a pak ještě odkládal návštěvu lékaře. Nečekejte, až vám mezi prsty vyroste houbový háj. Byť jen základní prevence a pravidelná samokontrola vašeho těla vám může snadno ušetřit zdlouhavé nepříjemnosti.

DÁLE ČTĚTE: O slabých a lámavých nehtech, které mohou plísním často předcházet

4.6/5 - (9 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..