Rychlé hubnutí a 5 bezpečných expresních diet

S nástupem jara s nadšením odhazujeme zimní oblečení a ze skříní vytahujeme slušivé sukně a šaty. Ty však odkryjí všechny nedostatky, kterých jsme si v zimě nevšímali, nebo všímat nechtěly. Chceme-li se v létě blýsknout dokonalými tvary, nastal nejvyšší čas se získaných kil navíc zbavit. Trochu jsem zapátrala a objevila 5 diet, které slibují opravdu rychlé výsledky.

Než se do některé vrhnete, uvědomte si všechna možná rizika. Rychlé  diety slibující zaručené výsledky nemusí fungovat na každého a některé sebou přináší i zdravotní rizika. Já se proto zaměřila na diety, které slibují více než jen příliš snadné hubnutí, ale spíše dlouhodobě výsledky. 

Nejlepší volbou je zdravý životní styl, se kterým se udržíte ideální váhu a pevné křivky po celý rok.

hubnutí břicha

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravováníNutric BistroMyChef Kitchen
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Při hledání rychlých diet nám pomohli odborníci na výživu z U.S. News & World Report, který každý rok vyhlašují žebříček rychlých a účinných diet

5 rychlých diet s rychlým hubnutím

HMR Program

Health Management Resources neboli HMR Program vymyslel před 30 lety behaviorální psycholog Lawrence Stifler. Rychlá a účinná dieta slibující rychlý úbytek tělesné hmotnosti zahrnuje 2 fáze – fáze rychlého startu a fáze trvalé změny životního stylu. Cílem HMR diety je nejen rychle zhubnout, ale především se naučit žít zdravěji.

První fáze trvá celkem tři týdny. Během této doby je nutné striktně dodržovat předepsaný jídelníček tvořený potravinami dodanými společnosti HMR. Jediné, co si člověk kupuje sám, je čerstvá zelenina a ovoce. V této fázi dochází k největšímu úbytku kil a zároveň se člověk učí zásadám zdravého životního stylu.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravováníNutric BistroMyChef Kitchen
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Druhá fáze je naplánovaná na čtyři až osm týdnů. Smyslem této fáze je pokračovat v hubnutí a zároveň se naučit jíst lépe a zdravěji. Postupem času ubývá potraviny HMR a přibývá “normálních” jídel připravených na základě zásad zdravého stravování.

V této fázi se klade důraz na pravidelnou fyzickou aktivitu, která hubnutí ještě více podpoří. Podle HMR programu je důležité hýbat se každý den. Za ideální považuje středně intenzivní cvičení, jako je svižná chůze, běhání na trenažéru, plavání, tanec apod.

Bohužel tato úspěšná dieta je dostupná zatím pouze v USA, kde ji nabízí společně s lékařským dohledem přes 200 nemocnic. Nevěště hlavu. U nás velmi podobný program nabízí Svět zdraví, případně lze vyzkoušet různé krabičkové diety a speciální hubnoucí programy.

Weight Watchers Dieta

Nový program s celým názvem Weight Watchers Beyond the Scale se objevil teprve na konci roku 2015 a během krátké doby si získal tisícovky příznivců.  Údajně mu propadly také desítky světových celebrit. Například populární americká zpěvačka Jessica Simpson s pomoci WWD programu prý shodila neuvěřitelných 27 kg.

Program klade důraz na 3 složky:

 • Jídelníček – zdravý, pestrý a vyvážený jídelníček
 • Fitness – pravidelná fyzická aktivita
 • Dovednosti a techniky pomáhající změnit životní styl

V překladu lze Weight Watchers přeložit jako “hlídači váhy” a kromě rychlého zhubnutí učí zájemce, jak trvale změnit nezdravý životní styl. Dietní program je založený na bodovacím systému SmartPoints, který se liší podle pohlaví, věků a výchozí váhy. Každé jídlo je obodováno na základě jeho výživových hodnot.

Tento systém lidem hodně usnadňuje výběr vhodných potravin a jídel, aniž by sami museli počítat kalorie a studovat všechny výživové hodnoty. Pokud vás tato dieta zaujala, stáhněte si aplikaci, která vám určí váš denní SmartPoints, s databází více než 290 000 potravin a receptů.

Výhodou je, že dieta nenařizuje, co jíst a co nikoliv. Stačí dodržet SmartPoints. Po určitě době každý přijde na to, že lépe to jde se zdravým, nutričně bohatým jídlem, než do sebe cpát prázdně kalorie.

pestrý zdravý jídelníček

Weight Watchers dieta je založená na účinném bodovacím systému SmartPoints. Stačí dodržet navržený počet bodů a kila jdou dolů samy

Dietya kliniky Mayo

Na americké klinice Mayo se lékaři a vědci rozhodli vytvořili vysoce účinný dietní program. Původně měla být dieta určená pro diabetiky či jako prevence před vznikem cukrovky. Cílem diety je nejen ztráta kil navíc, ale především změna životní stylu.

Dieta kliniky Mayo má dvě fáze. První fáze se zaměřuje na 15 důležitých návyků a zlozvyků. Některé je potřeba si osvojit, jiných se naopak zbavit. V druhé fázi se naučíte nové návyky ještě více prohloubit.

10 pravidel rychlé diety kliniky Mayo:

 1. Každý den si dopřejte zdravou snídani
 2. Denně snězte hodně ovoce a zeleniny
 3. Přednost dávejte celozrnným výrobkům
 4. Ke svačině si dejte pouze zeleninu nebo ovoce
 5. Vhodnější jsou rostlinné tuky
 6. Při sledování TV nejezte žádné jídlo
 7. Nejezte sladkosti
 8. Omezte tučná jídla
 9. Nejezte fast-food
 10. Denně se věnujte pohybu nejméně 30 minut

Základem první fáze je naučit se zdravě snídat a cvičit alespoň 30 minut denně. Základem jídelníčku jsou potraviny bohaté na živiny jako ovoce, zeleniny, luštěniny, celozrnné obiloviny, ořechy, ryby a další.

Mezi nevhodné návyky patří jedení při sledování televize, konzumace velkého množství masa a plnotučných výrobků apod. Postupem času se naučíte, jak jíst zdravěji, a na konci fáze byste se měli cvičení věnovat 60 minut denně.

Dieta kliniky Mayo nepracuje s kaloriemi, ale porcemi. Například porci ovoce představuje jedno jablko nebo banán. V případě bílkovin by jedna porce neměla být větší než balíček karet apod. Podobnosti o dietě najdete v knize.

Příklad jídelníčku s plánem 1 400 kcal denně:

 • 5 porcí sacharidů
 • 4-5 porcí zeleniny a ovoce
 • 4 porce bílkovin
 • 3 porce tuků

střídmé zdravé stravování

Při dietě je nutné dodržovat správné velikosti jednotlivých porcí

Zónová dieta podle dr. Barryho Searse

Dr. Barry Sears představil zónovou dietu už v 80. letech a zaměřil se na lidi, kteří mají trvalé problémy s vyšší váhou a nedaří se jim zhubnout. Princip je dost odlišný od jiných diet.

Základem diety je dosažení zón pomocí správného poměru živin: 30 % bílkoviny, 30 % tuků a 40 % sacharidů. Oproti běžným doporučením zónová dieta doporučuje nižší příjem sacharidů a vyšší příjem bílkovin.

10 základních pravidel rychlého hubnutí podle zónové diety:

 1. Každý den vydatně posnídejte
 2. Dodržujte pauzu mezi jídly dlouhou 2 – 4 hodiny
 3. Nikdy nebuďte bez jídla déle než 5 hodin
 4. Pijte alespoň 2 litry tekutin
 5. Vybírejte si sacharidy s nízkým glykemickým indexem
 6. Jezte zdravé tuky
 7. Vybírejte si plnohodnotné bílkoviny
 8. Nepijte kávu a alkohol
 9. Před spaním snězte bílkovinné jídlo
 10. Každý den se věnujte aerobnímu cvičení nejméně 40 až 60 minut

Plánovat jídelníček podle procentuálního návodu by však bylo příliš náročné, proto dieta přichází se zjednodušením v podobě “jedné ruky a jednoho oka”. Každé jídlo by se mělo skládat ze tří výživových složek, přičemž jeden díl by neměl být větší nebo tlustší než dlaň vaší ruky. Každé jídlo by vás také mělo zasytit na 2 až 4 hodiny.

Příklad rozvržení jídla podle pravidel zónové diety:

 • 1 díl – bílkoviny – vejce, ryba, kuře apod.
 • 2 díl – sacharidy – zeleniny, ovoce
 • 3 díl – tuky – ořechy, olivy, avokáda, lžička olivového oleje

za hrst rybízů

Při určování porce stačí použít vlastní ruku

Přerušovaný půst neboli dieta 16:8

Pro tuto dietu se používá také označení “osmihodinová dieta”. Jejími autory jsou David Zinczenk a Peter Moore. Podle nich je recept na účinné hubnutí jednoduchý – stačí jíst pouze 8 hodin den a to buď mezi 8 a 16 hodinou, 9 a 17 hodinou, nebo mezi 11 a 19 hodinou. Zbývajících 16 hodin budete vlastně držet půst. Údajně lze tímto způsobem shodit až 7 kg a více za 6 týdnů.

Podle poznatků obou pánů tento režim vede ke zrychlení metabolismu a spalování kalorií. Po osmi týdnech dodržování diety dochází ke snížení tělesného tuku a zvýšení podílu svalové hmoty. Hlavní příčinou obezit je nadměrný příjem potravy od momentu, kdy se probudíme, až do chvíle, kdy jdeme spát. Tělo tak nemá dostatek času a prostoru, aby přijatou potravu zpracovalo, a ukládá si ji jako tuk. Během 8 hodin můžete jíst, cokoliv chcete. Pokud chcete zhubnout rychleji, měli byste v této době jíst zdravě. Zbylých 16 hodin není povoleno žádné jídlo, můžete pít pouze čaj a kávu samozřejmě bez mléka a cukr.

U této diety je vhodné být obezřetný, protože velmi přísně diktuje čas, kdy je dovoleno jíst. Ne každému takový režim vyhovuje a může mít tak za následek opačné výsledky – metabolismus se naopak zpomalí a hubnutí se nekoná. Pokud se během držení diety budete cítit hladoví a nespokojení, určitě není dobré v ní pokračovat.

ČTĚTE TAKÉ:

zelený neslazený čaj

Během půstu je možné popíjet čaj bez cukru a kávu bez mléka a cukru

Rychlá dieta ano, ale vždy s rozvahou

S dietou si velmi často spojujeme drastické stravovací režimy až hladovku. Ve skutečnosti nic takového dieta neznamená, nebo by znamenat neměla. Vedle diet způsobující zdravotní problémy, existují rozumné diety, které se naopak snaží o změnu stravovacích návyků směrem k lepšímu. Začátky však bývají přísnější, a proto takové diety vedou k rychlejšímu úbytku tělesné hmotnosti.

O každé výše uvedené dietě najdete na internetu spousty informací. Doporučujeme si vše, co taková dieta obnáší, abyste do ní šli opravdu dobře připraveni. Asi nejméně bychom doporučovali poslední z uvedených diet, která z našeho hlediska nejvíce odporuje zásadám zdravého vyváženého stravování.

5/5 - (2 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..