Rýhy na nehtech a 21 různých nemocí, které nehty odzrcadlují

Rýhy na nehtech jsou často odrazem našeho zdraví i neduhů. A teď nemám na mysli to, jestli máte drápky umělé, nalakované nebo čerstvě zastřižené. Právě na nehtech často poznáte, jestli máte nedostatek nějakého vitamínu, minerálu, i aktuální nebo blížící se nemoc.

Jsou to takové malé výstražné kontrolky na konci každého z vašich prstů. Pokud pozorujete změny a hlavně rýhy, zjistěte, co se vám tělo snaží říct.

Rýhy a změny na nehtech prokazují vždy nějakou nemoc?

Jen výjimečně se stává, že má někdo nehty dokonale rovné od přírody. Každý navíc důvěrně známe menší občasné oděrky na kůži nebo modřinku párkrát do roka, protože jste měla třeba zrovna dost hektické ráno a nábytek prostě nestál kde měl, nebo se do růžova nevyspala vaše kočka…

Stejně tak jsou normální i občasné rýhy na nehtech (taky se vám stává, že se do nich občas nechtě říznete škrabkou na brambory?) nebo bílé flíčky, protože vás naštval šéf a zlost jste si vybila na nebohé klávesnici. Žádný strach, takové nedokonolasti do několika týdnů vymizí.

Nezvyklé změny na nehtech bychom však neměli brát na lehkou váhu. Kromě lámavosti a třepení si lidé na nehtech nejvíce všímají rýh, prohlubní, vroubků, hrbolků a pruhů různými směry, změn barvy i malých skvrnek. Jak jsou na tom vaše nehty?

zdravé nehty
Nehty mohou být ozdobou ale snadno se stanou i ostudou. Lak na nehtech překryje nedostatky i případné předzvěsti onemocnění.

Jak má vypadat zdravý, krásný nehet bez rýh a k čemu je vůbec dobrý?

Nehty chrání prsty našich rukou z hřbetní strany. Hodí se, když vám na ručku něco spadne, potřebujete něco sloupnout nebo se třeba jen poškrábat. Denně však nehty mnohdy nevědomky oslabujeme.

Nehet by měl být spíš delší, narůžovělý, lesklý, hladký a u kořene má bílou, živou hmotu ve tvaru půlměsíčku. Kůžička okolo nehtu chrání nehtové lůžko před bakteriemi.

Podobně jako vlasy, ani nehty nerostou všem stejně a stejné. Podobně nemáme dva totožné ani my sami na jednom těle. Běžně rostou asi o milimetr týdně, u starších lidí pomaleji než u mladších. Na nohách máme nehtíky silnější, s růstem však pospíchají o to méně.

TIP PRO PEVNÉ A KRÁSNÉ NEHTY:

Rostlinná výživa nehtů, která je zbaví rýh. Směs Blendea SUPERBEAUTY pro přípravu nápoje vyživí nehty. 

Budou krásné, pevné, pružné a rychle porostou. A kromě nich také vaše vlasy a pleť. 

Klikněte na tlačítko a čtěte o podrobných účincích SUPERBEAUTY na vlasy, nehty a pleť.
blendea SUPERBEAUTY

Gelové nehty schovají vady na kráse i varovné známky onemocnění

Laky na nehty a především nehty umělé mají tu skvělou výhodu, že se ani nemusíte snažit, a najednou jsou dříve křivé, rozlámané a ještě třeba navíc okousané nehty. Vše schované za neprůhlednou vrstvou.

Pamatujete, jak jsem na začátku článku psala o tom, že nehty můžou sloužit jako takové nenápadné červené světýlko, když je ve vašem těle něco zle? Tak přesně to varovné světýlko je teď dokonale neviditelné spolu s ostatními nedostatky.

Lak si však přece jenom občas chtě nechtě sundáte nebo se oprýská. Podobně akrylovky a nehty nalepovací. Největší hrozbou jsou v tomto případě nehtíky gelové, které se běžně nesundávají, ale doplňují.

Změn signalizujících zdravotní problémy, infekce nebo třeba nehtové plísně si tak jejich majitelky často nevšimnou vůbec nebo až v dost pokročilém stádiu.

Rýhy na nehtech mohou být svislé, vertikální, na rukou i na nohou

Nehty bývají vroubkované, rýhaté a pruhované. “Čárka” obvykle vede přes celý nehet, vodorovně, nebo podélně.

Obvyklejší jsou podélné. Rýhy mohou být také ve formě malých ďolíčků. Objevují se stejně tak často na rukou i nehtech u nohou.

žluté nehty kuřáků
Nehty kuřáků časem zažloutnou, častěji se lámou i třepí.

Příčina rýh na nehtech může být v nemoci

Nejčastěji znamenají nedostatečné čištění organismu a nedostatečný příjem tekutin. Bývají také předzvěstí civilizačních chorob. Vlnité rýhy jsou následkem vyššího obsahu zplodin.

Co znamená, když máte na nehtu rýhy podélné (vertikální, svislé)?

Podélné linie odkazují na špatné vstřebávání živin v trávicím ústrojí. Často vznikají stárnutím a s přibývajícím věkem se objeví téměř u každého.

Co znamenají vodorovné (horizontální, příčné) rýhy na nehtech?

Příčné rýhy jsou nebezpečnější. Značí poruchy tvorby rohoviny, někdy bývají označované jako Beau-Reilovy linie.

Objevují se po infekčních nemocech jako je například tyfus, malárie, nebo při cukrovce, onemocněních srdce nebo jiné dlouhodobé (i skryté) chorobě.

Vypovídají o poškození obvyklého růstu nehtu, značit mohou také špatnou výživu nebo nedostatek zinku. Jindy jsou pozůstatkem vysoké horečky, může jít i o povrchové zranění.

Protože nehty rostou asi o 4 milimetry za měsíc, lékař může podle rýh dobře poznat, kdy nemoc začala, a prohlížet si linie jako letokruhy na pařezu. Jedna linie znamená jednu nemoc, série značí přetrvávající onemocnění.

Nemoci nehtů rukou a nohou  21 dalších vad, které můžete na nehtech objevit. Co znamenají?

Bílé nehty

Kulaté, bílé skvrnky nebo takzvané Meesovy bílé proužky napříč nehtem vznikají po otravách těžkými kovy, po infarktu i horečce. Někdy jsou však vrozené nebo způsobené ekzémem.

Bílé flíčky a bledé nehty mohou znamenat také chudokrevnost, stárnutí, onemocnění jater, nedostatek železa, vitaminu A, B, zinku, nebo podvýživu.

Bílé skvrny mohou značit také ukládání vápníků v ledvinách (na prsteníčku), střevech (prostředníček) nebo plicích (ukazováček).

Téměř celý mléčně bílý nehet bývá spojován s chronickým ledvinovým onemocněním.

Bílé rýhy poškozují všechny nehty na stejném místě, nebo také jen jeden. Mohou signalizovat cukrovku, lupénku, Raynaudovu chorobu, stárnutí i trauma.

ČTĚTE TAKÉ: Při selhání ledvin se předepisuje ledvinová dieta. Čtěte o jídelníčku a o tom, pro koho je vhodná.

Bílé nehty s tmavšími okraji

Bílá s tmavším okrajem nebo přecházení do žluta může značit jaterní onemocnění.

U kořene bílá, na konci zarudlá nehtová lůžka

Může se jednat o urémii nebo selhávání ledvin.

Zažloutlá barva nehtů

Žluté nehty mívají kuřáci, pacienti s žloutenkou, poruchami štítné žlázy, onemocněním plic, cukrovkou, lupenkou, oslabením jater i ti, kdo dlouhodoběji užívají některá antibiotika (tetracyklin).

Nejčastější příčinou žlutých nehtů však hned po cigaretách bývá plíseň, u které se nehty později začnou i třepit a lámat.

Tmavé nehty

Pokud jsou vaše nehty zbarvené do hnědočerna, zpozorněte. Zvláště, pokud pod nehtem nedošlo ke krvácení, neužívali jste léky proti malárii a tmavá skvrnka se neposunuje, když nehet roste.

V tomto případě se může jednat o melanom, tedy nebezpečný typ rakoviny kůže. Rozhodně neprodleně zajděte na kontrolu k lékaři.

Zarudlá nehtová lůžka

Zarudlé nehty značí střevní problém, například nadýmání nebo zácpu.

Přílišná červeň, tmavočervená nehtová lůžka

V krvi je nadmíra červených krvinek.

Namodralá nehtová lůžka

Doprovází srdeční vady, míchání žilní a tepenné krve v srdci, nedostatek kyslíku, plicní infekce nebo některá stádia cukrovky.

Místa s bodovým krvácením

Pokud prosvítají nehtovým lůžkem bodová krvácení, může jít o zánět osrdečníku.

Vypouklé nehty

Nehty tvaru sklíčka na hodinkách najdeme u onemocnění plic a problémů se štítnou žlázou. Lžičkovitě vypouklé nehty značí nedostatek železa.

Zakulacené, zakřivené konce, nahnědlé nehty

Takto deformované nehty vypovídají o nedostatku vitaminu B12.

Narušené, roztřepené nehty

Mohou signalizovat plíseň nebo artritidu.

Viditelná pulzace vlásečnic

Pokud pod nehtovým lůžkem vidíte pulzovat vlásečnice, může selhávat aortální chlopeň.

Částečné až úplné vymizení nehtu neboli atrofie

Nehet “sleze” po úrazu, těžkém vyčerpání nebo problémech s hyperfunkcí štítné žlázy.

Lupénka

Lupénka nehty někdy (zhruba v 10 % případů) postihuje dříve než kůži. Způsobuje takzvané olejové skvrny a viditelné ďolíčky na povrchu.

Kousání nehtů

Neuróza, která nepostihuje jen děti ve školce ale často také úspěšné, leč duševně možná nevyrovnané dospělé. Kousání je příznakem stresu a vnitřního napětí, které tímto způsobem člověk ventiluje. Příčinu často nezná ani „kousající“.

Chronická kvasinková infekce

Kvasinky častěji napadají nehty u nohou. Často značí cukrovku, ale mnohem častěji slabou hygienu a větrání nohou.

Lámavé nehty

Nedostatek esenciálních mastných kyselin, vápníku, vitaminu C nebo B.

ČTĚTE TAKÉ: Podrobný článek o lámavých nehtech a možnostech posílení

Suché nehty

Časté používání odmašťujících čisticích prostředků nebo koupání v chlorované vodě.

Záděry

Upozorňují na nedostatek vitaminů.

Třepení nehtů

Mohou být ukazatelem problémů se štítnou žlázou, chudokrevnosti, ekzémů nebo lupénky.

česnek a citrón pro růst nehtů
Se zdravím nehtů vám doma pomůže obyčejný česnek a citrón.

Babské rady, jak rýhy na nehtech vyléčit podomácku

Nehty indikují nemoci, pro léčbu nehtů je proto hlavní zajistit správnou léčbu celého těla. Když bude váš zdravotní stav v pořádku, zlepší se i vaše nehty.

Rýhy odrostou zhruba za půl roku. Zakrýt je můžete kvalitní, kompletní manikúrou i s leštěním nehtů.

Pomoct může i detoxikace těla nebo omezení kouření. Klikněte a naučte se, jak přestat kouřit ze dne na den.

  • Pokud se budete rýhy snažit zmenšit pilníkem nebo broušením, můžete stav nehtů ještě zhoršit.
  • Růst nehtu můžete podpořit česnekem. Rozdrťte dva stroužky a potírejte své nehty denně alespoň 10 minut.
  • Proti lámání nehtů přidejte k česneku také citrón. Větší stroužek česneku povařte zhruba ve 100 ml vody, po vychladnutí přidejte lžičku citrónové šťávy a používejte vždy těsně před spaním.
  • Nehty můžete posílit také výluhem z přesličky, ve kterém si je budete několikrát týdně 15 minut namáčet. Výluh můžete obohatit i o polovinu šálku mléka a kapku citrónové šťávy.

NEZAPOMEŇTE NEHTY ŘÁDNĚ VYŽIVIT. Pokud jim chybějí důležité živiny a látky, nerostou správně, deformují se, lámou se a jsou křehké.

Pomůže vám svěží zkrášlovací nápoj Blendea SUPERBEAUTY.

blendea superbeauty

Kdy s nehty raději pro léčbu zajít k doktorovi?

Zejména kosmetické chybičky můžete s trochou odhodlání vyspravit i doma pomocí základních surovin.

Poradit se s kožařem však není na škodu nikdy. Zkušeným pohledem rychle odhalí, jestli nemoc vašeho nehtu nesignalizuje i jiný zdravotní problém. 

Nezapomínejte, že vzhled vašich nehtů odráží váš celkový zdravotní stav. Občas si je pečlivě prohlédněte a včas odhalte signály, které vám vaše tělo posílá 🙂 

DÁLE ČTĚTE: 13 důvodů, proč přísně zvážit gelové nehty, nebo si je raději nepořizovat vůbec.

rizika gelových nehtů

Další články o zvýšení kvality nehtů a bezpečné péči o ně

Blendea SUPERBEAUTY zachrání vaše nehty před lámáním a křehnutím
Rýhy na nehtech a 21 různých nemocí, které nehty odzrcadlují
Lámavé nehty a běžných 20 vlivů, kterými je oslabujete
Gelové nehty a 13 stinných stránek krásných rukou
Jak v zimě pečovat o nehty, aby se nelámaly, správně rostly a byly krásné?
Zdroje:
5/5 - (4 votes)

2 Komentáře

  1. Jarmila 21.11.2020
    • Lukáš Chládek 23.11.2020

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..