10 zdravotních účinků nízkosacharidových a ketogenních diet

KetoMix diéta Mahulena Bočanová

Diety založené na nízkém příjmu sacharidů bývají považované za kontroverzní.

Odpůrci nízkosacharidových a ketogenních diet například tvrdí, že tato strava zvyšuje hladinu cholesterolu a vyvolává srdeční choroby kvůli zvýšenému příjmu tuků.

Většina vědeckých studií však nízkosacharidovou dietu hodnotí jako zdraví prospěšnou. 

Zde pro vás máme hned 10 osvědčených zdravotních přínosů nízkosacharidových a ketogenních diet.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravováníNutric BistroMyChef Kitchen
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

účinky ketogenních diet

10 zdravotních benefitů ketogenní (nízkosacharidové) diety

Snižuje chuť k jídlu

K nejhorším vedlejším účinkům většiny diet patří hlad. Právě silný hlad a neustálá chuť k jídlu bývá nejčastějším důvodem, proč se lidé cítí mizerně a snahu žít lépe a zdravěji nakonec vzdá.

Každodenní jídlo obsahující minimum sacharidů právě naopak vyvolává pocit sytosti a snižuje chuť k jídlu.

Výsledky provedených vědeckých studií naznačují, že lidé omezující sacharidy a přijímající více bílkovin a tuků, ve výsledku konzumují denně mnohem méně kalorií, a přitom je netrápí hlad.

Vědci zkoumající zdravotní přínosy diet s nízkým obsahem sacharidů tvrdí, že omezení celkového množství přijatých sacharidů automaticky vede k nižšímu dennímu příjmu kalorií.

ketogenní nízkosacharidová snídaně
Vajíčka na cibulce a slanina představují ideální snídani. Obsahuje kvalitní bílkoviny a zdravé tuky.

Podporují hubnutí a to zejména na začátku diety

Snížení příjmu sacharidů patří mezi nejjednodušší a nejúčinnější způsoby, jak zhubnout.

Tento názor podporují mnohé vědecké studie potvrzující názor, že lidé na stravě s nízkým obsahem sacharidů hubnou rychleji než lidé na dosud propagované nízkotučné stravě.

Nízkotučné diety tělo zbavují především přebytečné vody, snižují hladinu inzulinu a vedou k rychlému úbytku hmotnosti především během prvních dvou týdnů.

Studie srovnávající nízkotučné a nízkosacharidové diety však ukazují, že druhá skupina lidí zhubne 2x až 3x více, aniž by je při držení diety trápil hlad. 

Jeden vědecký výzkum u obézních dospělých zjistil, že dieta s nízkým obsahem sacharidů je nejvíce účinná během první šestí měsíců držení diety v porovnání s konvenční redukční dietou. Po uplynutí této doby už nebyl rozdíl tak výrazný.

Celoroční studie opět srovnávající nízkosacharidovou a nízkotučnou dietu, a které se zúčastnilo 609 dospělých osob s nadváhou, zjistila, že obě skupiny v závěrečném hodnocení shodily v průměru stejné množství kilogramů.

Podle vědeckých studií jsou nízkosacharidové diety při hubnutí účinnější na začátku diety v porovnání s nízkotučnými dietami.

Z dlouhodobého hlediska však rozdíl v úbytku hmotnosti není nijak výrazný.

ketogenní carpaccio
Carpaccio trochu jinak – plátky červené řepy a avokáda posypané čerstvými bylinkami a přelité olivovým olejem.

Vede ke ztrátě viscerálního tuku v břišní dutině

Ne všechny tuky v lidském těle jsou stejné. Některé jsou neškodné, jiné naopak mohou výrazně škodit zdraví. Záleží na tom, kde je tělesný tuk usazený.

Tuk dělím na podkožní a viscerální (nitrobřišní). Podkožní tuk se ukládá pod kůží a jeho hlavním “nebezpečím” je estetická stránka. Podkožní tuk tvoří nevzhledné “špeky”. 

Naproti tomu viscerální tuk nemusí být vůbec viditelný.

Hromadí se v břišní dutině a kolem vnitřních orgánů a jeho nadměrné množství může způsobit různé záněty a rezistenci na inzulín a řídit tak metabolickou dysfunkci, která je v západních zemích běžná. Viscerální tuk trápí více muži a ženy s tvarem těla “jablko”.

Nízkotučné diety jsou při snižování rizikového viscerálního tuku velmi účinné i přesto, že jsou založené na vyšším příjmu tuků.

Vědecké studie naznačují, že větší část tělesných tuků shozená při držení nízkosacharidové dietě pochází právě z břišní dutiny.

Zdá se, že dlouhodobě držená nízkosacharidová dieta by mohla vést k významného snížení rizika srdečních chorob a cukrovky 2. typu.

Velké procento tělesného tuku ztraceného při nízkosacharidové dietě tvoří zdraví škodlivý viscerální tuk, o kterém je známo, že způsobuje vážné metabolické problémy.

zdravé tuky v ketogenním jídelníčku
Není tuk jako tuk. Například losos obsahuje zdravé tuky a v nízkosacharidovém jídelníčku by rozhodně neměl chybět.

Způsobují pokles hladiny špatných triglyceridů

Triglyceridy jsou tukové molekuly, které cirkulují v krevním řečišti.

Zvýšená hladina těchto molekul patří k hlavním rizikovým faktorům kardiovaskulárních chorob.

Hladinu triglyceridů neboli obávaného cholesterolu zvyšuje zejména nízká pohybová aktivita ve spojení s vysokou konzumací jednoduchých sacharidů, například fruktózy.

Strava omezující příjem sacharidů má opačný vliv a vede k dramatickému snížení triglyceridů v krvi.

Obvykle doporučované nízkotučné diety naopak hladinu triglyceridů spíše zvyšují.

Diety s nízkým obsahem sacharidů pomáhají snižovat hladinu triglyceridů v krvi, což jsou tukové molekuly v krvi, které mají negativní vliv na zdraví a zvyšují riziko srdečních chorob.

tofu během ketogenní diety
Ani vegani se nemusí nízkosacharidových diet obávat. Živočišné produkty lze poměrně snadno nahradit rostlinným. V tomto případě se jedná o tofu.

Zvyšují hladinu dobrého “HDL” cholesterolu

Cholesterol má dva typy označované jako špatný a dobrý cholesterol. Jako dobrý cholesterol je označován lipoprotein o vysoké hustotě.

Zkratka HDL pochází z anglického označení high density lipoprotein. Špatný je lipoprotein s nízkou hustotou LDL neboli low density lipoprotein.

Čím vyšší je hladina HDL cholesterolu v porovnání s LDL cholesterolem, tím nižší je riziko vzniku srdečně cévních chorob.

Nejlepším způsobem, jak hladinu dobrého HDL cholesterolu zvýšit, je konzumace zdravých tuků. A ty jsou základem každé kvalitní nízkosacharidové diety.

Hladiny dobrého cholesterolu podporuje strava s nízkým obsahem sacharidů.

Naopak nízkotučná dieta mívá za následek pouze mírné zvýšení HDL a v některých případech ji dokonce snižuje.

Nízkosacharidové diety jsou založené na zvýšeném příjmu zdravých tuků, což má pozitivní vliv na zvýšení hladiny “dobrého” HDL cholesterolu v krvi.

sýry během ketogenní diety
Při držení ketogenní diety se není třeba bát sýrů. Třeba taková bryndza obsahuje vedle tuku spoustu důležitých látek.

Snižuje hladinu cukru a hormonu inzulin

Nízkosacharidové i přísnější ketogenní diety mohou mít ohromný zdravotní přínos pro osoby trpící cukrovkou (diabetes) a rezistencí na inzulín. Touto civilizační nemocí trpí miliony lidí po celém světě.

Mnohé vědecké studie potvrzují, že nižší příjem sacharidů nahrazený zdravými tuky má příznivý vliv na hladinu cukru v krvi hladinu inzulínu.

Někteří pacienti s diagnostikovaným diabetem krátce po nasazení nízkosacharidové diety snižují dávky inzulínu a to až o 50 %.

V jedné studii zkoumající vliv nízkosacharidové diety na osoby s cukrovkou 95 % účastníků mohlo snížit dávky léků určených na snížení hladiny glukózy v krvi už během prvních šesti měsíců diety.

V žádném případě však není vhodné přejít na nízkosacharidovou dietu bez porady s lékařem, který pacientovi doporučí nejvhodnější postup a v případě nutnosti upraví dávky inzulínu, aby nedošlo k hypoglykémii.

Jedním z nejlepších způsobu, jak snížit hladinu cukru v krvi a inzulínu, je snížení příjmu sacharidů v každodenním jídelníčku.

Nízkosacharidová dieta podporuje léčbu cukrovky.

ketogenní strava
Nízkosacharidové diety obsahují hlavně kvalitní maso, zdravé tuky a druhy zeleniny s nízkým obsahem sacharidů, jako jsou salátové okurky, rajčata apod.

Podporuje snížení krevního tlaku

Zvýšený krevní tlak (hypertenze) patří mezi rizikové faktoru celé řady onemocnění včetně srdečních chorob, mrtvice, cukrovky, selhání ledvin a dalších.

Nízkosacharidová a ketogenní dieta je účinný způsob, jak snížit krevní tlak, a tím pádem i riziko vzniku výše uvedených chorob a prodloužit tak život.

Omezení příjmu sacharidů v každodenní stravě způsobuje významné snížení krevní tlaku, což má za následek nižší riziko vzniku méně či více vážných onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby, mrtvice, selhání orgánů apod.

ketogenní salát
Připravte si doma vynikající zeleninový salát s krevetami, parmezánem a olivovým olejem.

Je účinná proti metabolickému syndromu

Metabolický syndrom je stav spojený s rizikem vzniku cukrovky a srdečních chorob.

Mezi příznaky metabolického syndromu patří:

  • Abdominální obezita – viscerální tuk v břišní dutině
  • Zvýšený krevní tlak
  • Zvýšená hladina cukru v krvi nalačno
  • Vysoký cholesterol
  • Nízká hladina “dobrého” HDL cholesterolu

Dieta obsahující minimum sacharidů pomáhá léčit všechny výše uvedené příznaky a působí tak proti metabolickému syndromu.

Zdravá strava založená na omezeném příjmu sacharidů účinně zvrací všech pět výše uvedených klíčových příznaků metabolického syndromu, což je vážný stav zvyšující riziko srdečních onemocnění a cukrovku 2. typu.

ořechy a semena během ketogenní diety
Zdrojem zdravých tuků jsou také ořechy a semena.

Snižuje hladinu “špatného” LDL cholesterolu

U lidí, kteří mají vyšší hladinu špatného cholesterolu v porovnání s dobrým cholesterolem, hrozí vyšší riziko infarktu.

Vliv hraje velikost částic. Zatímco menší částice LDL cholesterolu jsou spojené s vyšším rizikem srdečních chorob, ty větší naopak toto riziko snižují.

Vědecké studie ukazují, že diety s nízkým obsahem sacharidů nejenže velikost LDL částic zvyšují, ale zároveň snižují jejich počet v krevním oběhu. Snížení příjmu sacharidů může posílit vaše srdce.

Jídelníček založený na nízkém obsahu sacharidů zvyšuje velikost částic “špatného” LDL cholesterolu a snižuje tak jejich škodlivé účinky na zdraví.

Vedle toho nižší příjem sacharidů snižuje celkový počet LDL částic v krvi.

rostlinné oleje během ketodiety
V ketogenní dietě nesmí chybět kvalitní rostlinné oleje.

Příznivě působí na některé mozkové poruchy

Mozek potřebuje ke své činnosti glukózu, protože některé jeho části mohou využívat pouze tento typ cukru.

To je důvod, pro játra začnou produkovat glukózu i z bílkovin, pokud nemá k dispozici žádné sacharidy.

Velká část mozku však může spalovat také ketony, které organismus vytváří nejen při hladovění, ale také v procesu zvaném ketóza, který vyvolává právě nízký příjem sacharidů.

Toto je princip ketogenní stravy, která se už několik desítek let využívá při léčbě epilepsie u dětí, u nichž nezabírá tradiční léčba.

V mnohých případech může nízkosacharidová dieta vyléčit dítě trpící epileptickými záchvaty.

V jedné vědecké studii přes 50 % dětí držících ketogenní stravu zaznamenalo snížení záchvatů o polovinu a u 16 % dětí dokonce zmizely záchvaty úplně.

Vědci zkoumají vliv nízkosacharidové stravy na jiné mozkové poruchy, včetně Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby.

Dieta obsahující minimum sacharidů a vysokým obsahem tuků pozitivně působí na léčbu epilepsie u dětí.

Studuje se její vliv na jiné mozkové poruchy.

houby během ketogenní diety
Houby jsou během ketogenní diety povoleny.

SLOVO AUTORKY:

Monika Šaríková

Věda zabývající se zdravou výživou a jejím vliv na zdraví a různé nemoci naznačuje, že nízkosacharidové a ketogenní diety mohou mít na zdravý ohromný přínos.

Tyto diety mohou nejen zlepšit hladinu cholesterolu, krevního tlaku a cukru, ale také snižují chuť k jídlu, podporují hubnutí a snižují hladinu triglyceridů.

Pokud se zajímáte o své zdraví, stojí nízkosacharidová dieta za zvážení.

JEDNODUCHÝ HUBNOUCÍ TIP:

Díky české dietě KetoMix nemusíte myslet na nakupování a přípravu jídel.

Vše je připraveno předem pro vaše maximální pohodlí, úsporu času a maximální výsledky.

ketomix ketonová dieta

Další články o principu ketodiety, jídelníčku a zdravotních účincích

KETOMIX - recenze českého dietního pokrmu pro rychlé hubnutí
KETÓZA - žádaný stav těla, během kterého skutečně zhubnete
Předpokládané pozitivní účinky ketodiety
Podrobný průvodce ketodietou pro odhodlané začátečníky
Veganská ketodieta - je bezpečná? A na co nezapomenout?
Nejhorší vedlejší účinky ketodiet. Co hrozí?
Bezsacharidová dieta – nebezpečný hubnoucí experiment s vlastním zdravím. Proč je riziková?

/ODBORNÝ ZDROJ ČLÁNKU/

Rate this post

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..