Vitamíny pro děti – rychlý růst a silná imunita

Dospělí mají právo rozhodnout se, jak bude vypadat jejich každodenní jídelníček. Děti nikoliv. Jste to právě vy, rodičové, kteří jste zodpovědní za to, zda svým dětem zajistíte každý den stravu bohatou na všechny živiny, vitamíny a minerály důležité pro jejich pevné zdraví, správný vývoj a růst.

Dětský organismus se vyvíjí velice rychle. Aby děti opravdu prospívaly, potřebují pestrou, vyváženou a kvalitní stravu. Obzvláště důležitý je dostatek vitamínů pro děti.

Čím dříve se dítě naučí zdravým stravovacím návykům, tím víc pro jeho zdraví učiníte. Změnit lety zažité nevhodné návyky je totiž mnohem těžší měnit v dospělosti než v dětství.

zdravé děti plné vitamínů

Zdravé děti potřebují k vývoji spousty cenných vitamínů

 

Vitamíny pro děti – které potřebují nejvíce?

Děti potřebují stravu bohatou na vitamíny a minerály po celý rok. V některých ročních obdobích, jako je například počínající jaro a podzim, má dětský organismus daleko vyšší nároky. V tomto období je doporučeno přísun vitamínů zvýšit.

Vitamíny potřebují děti i dospělí. V obou případech je důležitý zdravý jídelníček, ze kterého organismus získá vše potřebné. Ideální jsou samozřejmě přírodní vitamíny pro děti získávané z přirozené stravy. Vyhýbat se ale nemusíte ani doplňkům stravy vytvořených přímo pro citlivý dětský organismus.

„V novorozeneckém věku se doporučuje suplementace vitaminu D a příp. i vitaminu K, později přípravky (nejčastěji sirupy) s obsahem základních vitaminů (C, E a  B komplexu). Vitamínové přípravky jsou důležité především u dětí při ztrátě chuti k jídlu (příp. u fastfoodového nebo vegetariánského stravování), v období zvýšeného výskytu sezónních infekčních onemocnění, při poruchách vývoje a růstu, při stavech vyčerpanosti, oslabeného soustředění a školní únavy, ke zlepšení celkového stavu po prodělané nemoci apod.“

pro Slimming.cz PharmDr. Matej Hronec, MBA

U dětí hrají prim především následující vitamíny:

VITAMÍN A 

Patří mezi dětské vitamíny na růst a dětské vitamíny na oči. Jedná se silný antioxidant ovlivňující funkci očí, kvalitu kůže, tvorbu kostí, růst tkání a vlasů. Také zvyšuje odolnost dětského organismu vůči některým infekcím. Nedostatek vitamínu A způsobuje střevní potíže, hrubou pokožku a zhoršuje zrak.

Zdroje vitaminu A pro děti: Beta-karoten, forma vitamínu A, obsahuje zejména zelenina (mrkev, špenáte, rajčata, tykev) a ovoce (růžové a červené grepy).

 

VITAMÍNY SKUPINY B (B1, B2, B5, B6 a B12)

Mají na dětský organismus zásadní vliv. Ovlivňují správný vývoj svalové hmoty, posilují imunitní systém, zlepšují paměť a podporují koncentraci. Zejména vitamín B6 je důležitý kvůli zdravému psychomotorickému vývoji. Nedostatek vitamín B vyvolává ztrátu chuti k jídlu, horší paměť, neschopnost soustředit se po delší dobu i únavu.

Zdroje vitaminů B pro děti: Nejlepšími zdroji jsou mléko, mléčné výrobky, vajíčka, luštěniny, obiloviny, ryby, maso a vnitřnosti, med, oříšky a semínka. Čím pestřejší jídelníček, tím spíše dítě dostane vše, co potřebuje.

 

TIP NA KOMPLEX VITAMÍNŮ PRO DĚTI. Želatinky Rakytníček s dárkem jsou chutné želatinové vitamíny pro děti obsahující rakytník a ovocné šťávy, které jsou bohatým zdrojem vitamínů C, A, B1, B2, B6, E, K a F. Děti je mají rády pro jejich ovocnou chuť a radost jim dělají také díky tvaru postaviček ze Čtyřlístku. Jedno balení dětských želatinových vitamíny se 70 želatinkami lze v akční nabídce sehnat do 220 Kč.

Oblíbené jsou také želatinoví Marťánci Gummy od Walmarku nebo taktéž dětské Multivitamíny Simpsons, které jsou navíc obohacené o vápník.

rakytníček vitamíny pro děti

Vitamíny s dárkem, které děti zbožňují a prospívají jim 🙂

VITAMÍN C

Posiluje dětský imunitní systém a hraje zásadní roli ve vývoji kostí, svalů, kůže, šlach apod. Vitamín C navíc zlepšuje vstřebávání jednoho z nejdůležitějších minerálů – železa. Nedostatek vitamínu C společně se železem může vyvolat anémii (chudokrevnost), která často postihuje malé děti. Nedostatek vitamínů C způsobuje zvýšené krvácení, zhoršenou hojivost rán a bolavé klouby.

Zdroje vitaminu C pro děti: Skvělým zdrojem jsou například šípky a děti si rády pochutnají například na sladké šípkové zavařenině. Vhodné jsou také červené papriky, jablka, zelí či špenát.

 

VITAMÍN D

Ovlivňuje vývoj kostí, svalů, zubů a nervového systému, proto je jeho dostatečné množství v dětské výživě opravdu důležité. Málo déčka může u dětí způsobit křehké kosti, nežádoucí zvětšení kloubů a měknutí lebky.

Zdroje vitaminu D pro děti: Déčko obsahují zejména ryby (např. losos, sardinky, mořský pstruh, sledi, úhoři) a sluneční svit. Nezapomínejte dětem dopřát hodně pohybu na čerstvém vzduchu a sluníčku.

„Vitamín D je pro správný růst a vývoj dětí nezbytný. V organizmu má aktivní roli při získávání vápníku. Vitamín D také ovlivňuje činnost nervového systému, tvorbu a růst nových buněk a činnost imunitního systému. Nejčastějšími projevy nedostatku vitamínu D u dětí jsou obvykle zpomalení růstu, apatie, poruchy spánku nebo naopak zvýšená dráždivost, svalová slabost a sklon k častým respiračním onemocněním. Dlouhodobý vážný nedostatek vitamínu D vede ke vzniku onemocnění zvaného křivice, ale také k poruchám růstu zubů a narušení zubní skloviny.“

pro Slimming.cz PharmDr. Matej Hronec, MBA

VITAMÍN E

Je důležitý pro tvorbu červených krvinek, vývoj svalů a tkání i pro zdravý imunitní systém. Éčko také zlepšuje schopnost regenerace. Méně vitamínů E může mít za následek vznik anémie zejména u předčasně narozených dětí a narozených dětí s nižší tělesnou hmotností.

Zdroje vitaminu E pro děti: Mezi potraviny bohaté na vitamín E patří pšeničné klíčky, slunečnicová semínky, ořechy a zelená listová zelenina.

slunečnicová semínka s vitamínem E

Slunečnicová semínka chutnají jen tak samotná, ale skvělá jsou také na čerstvě upečeném celozrnném pečivu. Stačí namazat máslem a šípkovou zavařeninou a pro děti je to učiněná vitamínová bomba.

 

Vitamíny pro děti od narození až po pubertu

Nároky na vitamíny se mění s rostoucím věkem dítěte. U kojenců zhruba do 6 měsíců dostatek většiny živin zajišťuje mateřské mléko. Dětem od 5. týdne do 1 roku bývají v některých případech doporučovány vitamín D, C a A.

Mezi vitamíny pro děti od 3 let (od 1 měsíce, nikdy ne dříve!) patří dětské kapky Vitamín D3. Vhodné jsou pro děti, které konzumují denně méně než 0,5 litrů mléka. Denně postačí 1 ml kapek rozdělený do dvou dávek. Celé balení cca za 200 Kč vydrží déle než 3 měsíce.

vitamín D3 pro děti

Dětské kapičky s vitamínem D3

 

Vitamíny pro batolata

U batolat jsou důležité všechny výše uvedené vitamíny s důrazem na vitamíny A, B1, B2, C a D. Základem je pestrý a vyvážený jídelníček obsahující mléčné výrobky, ovoce, zeleninu, maso a ryby. Samozřejmě je nutné volit úpravu jídel vhodných pro děti, ne pro dospělé. Součástí stravy mohou být i pečlivě vybrané doplňky stravy, například dětské multivitamínové želatinové bonbóny.

Od předškolního věku se potřeby dítěte začínají stále více podobat dospělému organismu a postupně vzrůstají nároky na množství dodaných vitamínů. Množství vitamínů přitom ovlivňují různé faktory – rychlost růstu, váha, náročnost studia, sportovní aktivity a koníčky. Platí, že hodně sportující dítě potřebuje ke zdravému vývoji více vitamínů.

JE VAŠ DÍTĚ HYPERAKTIVNÍ? Vyzkoušejte komplex vitamínů pro neklidné a hyperaktivní děti PEDIAKID obsahující vitamín B6 a výtažky z bylin s uklidňujícím, ne však uspávajícím účinkem (např. meduňka, mučenka). Přípravek je vhodný pro děti od 5 let. Balení stojí cca 120 Kč a denně se užívají 1 až 2 kapky po jídle.

Kapky Pediakid pro hyperaktivní děti uklidní, ale neuspí

 

Vitamíny pro děti na posílení imunity, když nestačí běžná strava 

Každá maminka to velmi dobře zná. Zejména malé děti bývají často nemocné. Vyvíjející se dětský organismus je prostě náchylnější k nachlazení a dalším virovým onemocněním. Jedním z preventivních řešení je zvýšený příjem vitamínů, které posilují a zlepšují imunitní systém.

 

Nejdůležitější vitamíny posilující dětský imunitní systém:

  • Vitamín C
  • Niacin (vitamín B3)
  • Vitamín B12
  • Vitamín E
  • Vitamín D

Pamatujte, že jakékoliv potravinové doplňky jsou jen a jen doplňky. Jídelníček dítěte určitě obohatí a mohou doplnit chybějící vitamíny, ale nenahradí. V dobách zvýšené nemocnosti patří dětské vitamíny na imunitu mezi doporučené preventivní kroky.

Při výběru vitamínových doplňků vybírejte pouze mezi výrobky určenými přímo pro děti. Myslete přitom nejen na cenu a složení, ale také podobu. Děti všeobecně nerady polykají tablety, mnohem lepší jsou kapičky nebo želatinové bonbonky. Skvělým lákadlem jsou také dětské vitamíny s dárkem.

Účinné jsou například dětské vitamíny s hlívou ústřičnou. Pro děti od 1 roku se nabízí HLÍVÁČEK sirup s hlívou a rakytníkem s příchutí višně. 100 ml stojí necelých 200 Kč a při denním doporučeném dávkování 5 ml vydrží 20 dní. Připomeňme si, že hlíva ústřičná posiluje imunitní systém i dospělých.

Sirup Hlíváček na imunitu pro děti

Hlíva ústřičná a rakytník pro silnější dětský imunitní systém

 

Mezi další výrobky patří dětský sirup Imunoglukan (250 ml za 349 Kč) nebo želatinové vitamíny RAKYTNÍČEK s dárkem (70 želatinek za 219 Kč).

TIP NA ČLÁNEK: Patří vaše díte mezi sportovní nadšence? Přečtěte si článek Stravování malých sportovců a získejte užitečné informace o tom, jak by se takové dítě mělo stravovat, a seznamte se s vitamíny pro dětské sportovce.

 

Dětské vitamíny na růst

Pokud se jedná o vitamíny pro děti, nejčastěji rodiče řeší zdraví a imunitní systém. Jednou z nejdůležitějších fází lidského života je také růst. Ten je z velké části ovlivněn genetickými predispozicemi, zásadní vliv má ale také pohlaví, sociální prostředí, spánek, odpočinek, nemoci, úrazy a samozřejmě také výživa.

Každé dítě je originál a jeho vývoj je proto nutné posuzovat individuálně. Různé tabulky pomáhají pouze posoudit, zda se dítě vyvíjí zdravě. Vývoj a růst můžeme také z části ovlivnit zdravou životosprávou.

Zaměříme-li se na vitamíny, nejdůležitější jsou pro zdravý růst vitamín D v kombinaci s vápníkem. Problém může nastat, pokud dítě odmítá mléčné výrobky, které jsou jedním z nejdůležitější zdrojů déčka i vápníku. V takovém případě je vhodné sáhnout po doplňcích stravy.

Pro děti od jednoho měsíce jsou vhodné kapky JAMIESON Baby-D Vitamín D3. Jedna kapka obsahuje 200 % denní doporučené dávky vitamínu D. Balení 11,7 ml je k dostání v lékárnách za 239 Kč.

Jamieson vitamín D pro děti

Vitamín D je důležitý pro správný růst a vývoj kostí

Co dělat, když děti odmítají některé druhy potraviny, např. zeleninu, mléčné výrobky či maso? Pokud dítě odmítá zeleninu, může jako můstek sloužit ovoce, které je díky zvýšenému podílu cukru pro dítě chutnější, podobně ryby můžou být pro dítě přijatelnější než maso, ale za určitých okolností je správné nasazení vitaminových přípravků (sirupy, želatinové bonbony apod.). Zvýšený příjem vitaminů skupiny B může výrazně zlepšit nechutenství, a tak lze postupně se zlepšeným příjmem pestřejší stravy vitamínové přípravky postupně vysadit.“

pro Slimming.cz PharmDr. Matej Hronec, MBA

Vitamíny pro zdravé a prospívající děti

Rodiče, případně prarodiče, mají ve výchově dítěte zcela zásadní vliv. Pokud jej naučí správným stravovacím návykům již v dětském věku, má takové dítě větší šanci, že si návyky udrží i v dospělosti. Podle lékařů má dokonce výživa klíčovou roli v prvních třech letech života.

„Základem je rodičovský příklad zdravé výživy; pokud se např. rodiče často stravují ve fast-foodech, jen těžko naučí své děti jíst zdravě. Chuťové preference se vytváří od raného dětství, takže je potřebné přidávat ovoce a zeleninu, protože pestrá strava s dostatkem živin je pro děti klíčová.“

pro Slimming.cz PharmDr. Matej Hronec, MBA

Nedílnou součástí zdravého životní stylu je samozřejmě i přiměřená fyzická aktivita, odpočinek a spánek. To vše je velmi důležité proto, aby ze zdravého energií sršícího dítěte vyrostl zdravý dospělý jedinec.

Na závěr nezapomeňme zmínit ožehavé téma děti a obezita. Takto vychované dítě se nikdy nebude potýkat s problém nadváhy a obezity a téma hubnutí pro něj nikdy nebude aktuální. Bohužel stále platí, že obezita u dětí představuje v současné společnosti velký problém, se kterým je nutné bojovat. Začít však musí rodiče.

Dětský jídelníček může být zdravý i nápaditý zároveň 🙂

DÁLE ČTĚTE: Které vitamíny potřebujete pro krásné, pevné a zářivé vlasy

4.5/5 - (2 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..