Yerba Maté – účinky, rizika a nutriční hodnoty „nápoje bohů“

V zemích jižní Ameriky je od pradávna pěstována posvátná celoročně zelená rostlina jihoamerických indiánů Cesmína paraguajská (latinsky Ilex paraguariensis, španělsky Yerba Maté). Strom dorůstá až do výšky 20 metrů a listy měří až 15 cm.

Jeho žluté až světle zelené lístky se sbírají a z jemně drcených usušených lístků se vyrábí posilující nápoj Yerba Maté plný cenných látek známých pro své pozitivní účinky na lidské zdraví i psychiku.

V profilu superpotraviny Yerba Maté zjistíte:

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravováníNutric BistroMyChef Kitchen
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

 • vše o pozitivních přínosech Yerba Maté na celkový zdravotní stav
 • jak Yerba Maté ovlivňuje krásu, vitalitu, kondici i hubnutí
 • jaké může mít Yerba Maté negativní účinky
 • kdo by se měl pití Yerba Maté vyhýbat

yerba maté

 

Yerba Maté čaj – povzbuzující nápoj pro tělo i duši

V jižní Americe je Yerba Maté, jak se zdravému čaji z Cesmíny paraguajské říká, velmi oblíbený. Podobně jako u nás lidé po ránu pijí “životabudič” kávu, zdejší lidé pijí tento čaj bohatý na vitamíny, minerály aminokyseliny, antioxidanty i stopové prvky.

Yerba Maté je známý zejména pro silné povzbuzující, posilující a stimulační účinky. Jednou za čas dokáže nahradit plnohodné jídlo a zahnat tak nepříjemný hlad. Chuť Yerba Maté je však velice zvláštní, má výraznou zemitou příchuť a ne každý mu přijde na chuť po prvním loku.

 

Důležité informace o Yerba Maté:

 • Cizí názvy: Yerba mate (Velká Británie, USA), Yerba de mate (Španělsko), Matè (Itálie), Jesuitentee (Německo) , Maté, Thé du Paraguay (Francie).
 • Lidové názvy: maté, indiánský čaj, jezuitský čaj, misionářský čaj, paraguayský čaj, čaj sv. Bartoloměje
 • Krajina původu: Paraguay, Brazílie, Argentina, Chile, Uruguay
 • Prodává se ve formě: drcené listy, pražené listy, práškový extrakt, kapsle
 • Dostupnost v ČR a SR: Ano

TIP NA ČLÁNEK: Chcete se dozvědět více o pěstování, sklizni a výrobě Yerba Maté? Přečtěte si zajímavý článek Čaj maté.

 

Zelené zlato indiánů – fakta o Yerba Maté

Jenom v Argentině pije Yerba Maté 95 % populace každý den. O zdraví prospěšném čaji Yerba Maté se říká, že má stejnou sílu jako černá káva, zdraví prospívá jako čaj a náladu zlepšuje jako pravá čokoláda.

Yerba Maté obsahuje velké množství kofeinu a další dvě povzbuzující látky theobromin a theofylin. Občas můžete narazit na speciální označení Matéin, což je pouze marketingový výmysl pro kombinaci těchto tří látek.

Kromě kofeinu Yerba Maté obsahuje spousty cenných látek. Maté vlastně obsahuje téměř všechny vitamíny nutné k životů. Z vitamínů to jsou A, B1, B2, B3, B5 a C, z minerálů vápník, hořčík, selen, železo, křemík, fosfor, draslík a další. Vedle známých vitamínů a minerálů, obsahuje čaj také zhruba 20 druhů aminokyselin, antioxidanty a stopové prvky.

VÍTE, KDO YERBA Maté OBJEVIL? Zásluhyhodný čin je připisován indiánskému kmeni Guaraní žijícím v Amazonii. Podle jedné legendy zachránil náčelník kmene bohyně měsíce a mraků Yari a Arai při návštěvě země před útokem jaguára.

V noci, kdy spal, bohyně před jeho příbytkem na znamení vděku zasadily semínko vzácné rostliny Maté. Podle druhé legendy se krásná dcera Jara vzdala života ve společnosti svých mladých soukmenovců a přednost dala péči o svého starého otce.

Jednoho dne byla za svou obětavost odměněna starým šamanem, který ji daroval zelenou rostlinu a poradil ji, jak z listů připravit nápoj, který jejímu otci vrátí ztracené síly a zdraví.

 

VIDEO: Yerba Maté | Thirsty For …

 

Složení a nutriční hodnoty Yerba Maté ve 100 g drcených lístků zalitých 1 litrem vroucí vody:

 • Kofein: 0,9 – 2 %
 • Theobromin: 0,1-0,2 %
 • Theofylin: 0,05 %
 • Draslík: 681,85 mg
 • Magnesium: 167,60 mg
 • Železo: 0,33 mg
 • Sodík: 4,57 mg
 • Fosfor: 93,00 mg
 • Vitamin C: 2,55 mg
 • Niacin: 12,98 mg

horký nápoj Yerba Maté

 

Nápoj bohů – předpokládané účinky Yerba Maté 

V roce 1964 zveřejnil Pasteurův ústav výsledky vědeckého průzkumu, který se podrobně věnoval zkoumání složení a účinku Yerby Maté na lidské zdraví. Více než pozitivní výsledky by jistě nepřekvapily ani indiány, které čaj popíjeli již před tisící lety.

Novější průzkumy výsledky více než 60 let staré studie potvrzují a přichází stále na nové. Víceméně potvrzují myšlení původních obyvatel, kteří svůj tradiční a posvátný nápoje Yerba Maté považovali a stále považují za božský nápoj pro tělo i duši.

 • Nápoj bohů osvěžuje mysl, zvyšuje energii, podněcuje soustředěnost a potlačuje únavu. Mohou za to především 3 stimulanty – kofein, theofylin a theobromin.
 • Kofein obsažený v Yerba Maté dodává energii, zlepšuje schopnost soustředit se, oddaluje únavu, zrychluje tep a stimuluje oběhovou soustavu. Proto je doporučeno čaj pít přes den, nikdy ne večer a před spánkem.
 • Theofylin má zase protizánětlivé účinky a pomáhá při respiračních onemocněních.
 • Třetí stimulační látka Theobromin má především povzbuzující účinky. Vedlejším účinkem je tlumení kašle.
 • Uvádí se, že povzbuzující a posilující účinky po vypití Yerba Maté nastupují pomaleji a působí déle než v případě klasické černé kávy.
 • Yerba Maté stimuluje centrální nervovou soustavu, ale zároveň jej uklidňuje. Výsledkem je lepší koncentrace a aktivnější mozková činnost. Člověk si více pamatuje, lépe se učí a vstřebává nové věci.
 • Yerba Maté pomáhá zklidňovat rozbouřený nervový systém.
 • Američané v Illinois prováděli řadu klinických testů, které údajně dokázali, že Yerba Maté zabíjí rakovinotvorné buňky v tlustém střevě. Může za to vysoký obsah polyfenolů.
 • Yerba Maté má pozitivní účinky na psychický stav – zlepšuje náladu, zbavuje úzkosti a stresu.
 • Pravidelné pití čaje Yerba Maté posiluje imunitní systém, zbavuje problémů se spánkem a údajně i zpomaluje stárnutí.
 • Yerba Maté obsahuje o 90 % antioxidantů oproti zelenému čaji. To znamená, že organismus zbavuje toxinů a škodlivých radikálů. Má pročišťující a omlazující účinky.
 • Nové výzkumy také zjistily, že Yerba Maté reguluje hladinu cukru v krvi a cholesterolu. Yerba Maté snižuje krevní tlak na zkoumaných jedincech.
 • Yerba Maté dodává energii, urychluje metabolismus a podporuje spalování tuků.
 • Po fyzickém výkonu zkracuje dobu rekonvalescence a zmírňuje bolesti svalů po fyzickém výkonu. Zvyšuje fyzickou vytrvalost.

sušená Yerba Maté

Yerba Maté – nápoje přinášející zdraví, sílu i dobrou náladu

 

Yerba Maté a hubnutí

Nacházíme se na stránkách věnovaných hubnutí a zdravému životnímu stylu. Jak už jsme párkrát v článku naťukli, Yerba Maté rozhodně není obyčejný čaj. Může se stát významným pomocníkem při cestě za postavou snů. Samozřejmě nestačí popíjet zdravý čaj od jihoamerických indiánských kmenů a trávit veškerý čas sledováním oblíbených seriálů.

Bez zdravého jídelníčku a pravidelného pohybu pevných sexy křivek rozhodně nedocílíte. Pití Yerba Maté vám však může hodně pomoci. Díky složkám, které Yerba Maté obsahuje, pití  urychluje metabolické procesy v těle a zvyšuje počet spálených kalorií za celý den.

Zdraví prospěšný čaj zasytí a zažene pocit hladu na delší dobu. Díky udržování hladiny cukru v krvi nevyvolává chuť na sladké a je tak skvělým nápojem při redukčním režimu. Zároveň tělu dodává energii a to je tak schopno věnovat se déle a intenzivněji jakékoliv fyzické aktivitě.

 

VIDEO: How to Prepare Yerba Mate Like An Argentin (vše o Yerba Maté přípravě)

 

Užívání a dávkování Yerba Maté – dar zdraví, krásy a přátelství 

V jižní Americe je pití Yerba Maté společenskou událostí, kde je pití maté rituálem trvajícím několik hodin, nejlépe celé odpoledne. Maté se prostě pije u jakékoliv příležitosti – na slavnostech, na svatbách, v parku, na návštěvě, ale slouží i k běžnému zahnání žízně jako třeba Američané zbožňují Coca-colu. Na rozdíl od colové limonády je však Yerba Maté mnohem více zdravé.

U nás mu na chuť teprve přicházíme. Podobně jako u kávy a čaje je varováno před pitím velkého množství Yerba Maté. To platí i pro dlouhodobé užívání. I jeden měsíc pravidelného pití může způsobit vyšší toleranci obsažených látek. Je dobré si například po 3 týdnech dopřát stejně dlouhou pauzu a v případě potřeby užívat jiné přírodní stimulanty (např. Guarana, Kolovník lesklý a další).

Povzbuzující čaj Yerba Maté je doporučeno pít ráno nebo dopoledne. Získáte tak spousty energie a budete se cítit svěží po celý den. Pití Yerba Maté odpoledne nebo večer vyvolává problém s usínáním a spánkem.

Yerba Maté také není vhodné pít nalačno. Ve vlastnímu zájmu vždy dodržujte doporučené dávkování, které se odvíjí od používané formy. Nejčastěji se používají drcené usušené listy.

 • Drcené listy Yerba Maté – jednu čajovou lžičku zalijte 250 ml vody nebo 2 polévkové lžíce zalijte 1 litrem vody. Voda by měla být předtím přivedená k varu a zchlazená na 80 stupňů. Zalité lístky necháme alespoň 5 minut louhovat, poté scedíme.
 • Pražené listy Yerba Maté – množství a postup je stejný jako u drcený listů.
 • Extrakt v práškuna prášek rozemleté listy lze přidat nejen do vody, ale také do džusu, šťávy či různých pokrmů. Doporučené množství je 0,5-0,8 g 1krát denně během nebo po jídle.
 • Kapsle Yerba Matékapsli užíváme 1krát denně během nebo po jídle a zapijeme dostatečným množstvím tekutin.

VÍTE, CO JE TO KALABASA? Kalabasa je nádoba vydlabaná z tykve, dnes se používá hliník či dřevo, z níž se tradiční jihoamerický nápoj popíjí. Součástí je kovové brčko bombilla, která má v dolní části umístěné praktické sítko.

Díky němu pijete pouze čaj bez lístků. Pro zajímavost i pobavení je pití Yerba Maté tradiční způsobem zakázáno v Uruguayi. To z důvodu, aby si lidé při prudkém brzdění neudělali díru do hlavy 🙂 Více se dočtete v článku Jak vybrat a pečovat o kalabasu?

yerba maté v kalabase

Jeden šálek tradičního Yerba Maté denně dokáže divy s vaším zdravím i životním elánem.

 

Yerba Maté – vedlejší účinky a kdo by jej neměl pít

V případě dodržení doporučeného dávkování nejsou známy žádné nežádoucí účinky. Při překročení dávek a dlouhodobém užívání bez doporučené pauzy se však může dostavit podráždění, nevolnosti, žaludeční obtíže či poruchy spánku.

 

Pro koho není čaj Yerba Maté vhodný vůbec?

 • Osoby s kardiovaskulárními problémy – vysoký obsah stimulačních látek by mohl problémy se srdcem ještě zvýšit
 • Těhotné a kojící ženy – kofein může zejména v počátečním stadiu vyvolat potrat

yerba maté čaj

Když pijete maté s přáteli, tak musíte pít rychle. Na nějaké rozjímání nebo meditaci není čas. Jde o propojení lidí, v klidu pokecat, najít si nové kamarády, říkají rodilí Argentinci.

 

FAQ – často kladené otázky o yerba maté

Jak Yerba Maté připravit?

Do šálku si připravte jednu lžičku drcených listů. Přiveďte k varu 250 ml vody a nechte ji odstát, dokud nebude mít teplotu 80 stupňů. Poté přelijte listy a nechte vylouhovat 5 minut.

Proč není vhodné listy přelít vroucí vodou?

Listy by ztratily většinu prospěšných látek a změnila by se i chuť hotového čaje. Účinky takto připraveného Yerba Maté by byly mnohem slabší.

Existuje ledový Yerba Maté?

V podstatě ano. V horkých letních dnech se popíjí Yerba Maté zalité studenou vodou a ochucené kousky ovoce či mátou. Studené Yerba Maté je oblíbené zejména v Paraguayi a říká se mu tereré.

Yerba Maté se pouze pije nebo má i jiné způsoby užití?

Indiáni popíjeli čaj, žvýkali čerstvé listy nebo vdechovali kouř z listů cesmíny. Dnes se Yerba Maté pije jako nápoj, kapsle případně práškový extrakt, který lze přidat od nápojů i pokrmů.

Mohou Yerba Maté užívat děti, těhotné a kojící ženy?

Yerba maté není vhodný pro těhotné a kojící ženy, ani pro malé děti.

 

Zajímáte se o superpotraviny? Na blogu Blendea.cz najdete podrobné nutriční profily desítek českých i exotických superpotravin. Užívejte je a prospějte svému zdraví.

blog blendea

Chia semínka Hlíva ústřičná
Konopné semínko Lněné semínko
Lucuma Maca
Mladá zelená pšenice Mladý zelený ječmen
Organická síra MSM Quinoa
Řasa chlorella Sinice spirulina

10 ZDRAVÝCH POTRAVIN, O KTERÉ SE ZAJÍMÁTE NEJČASTĚJI

Cizrna a hubnutí – 3 lehounké a chutné recepty
Kefír a 5 zdravotních benefitů
Ovesné vločky ke snídani 5 x jinak
Řapíkatý celer – křupavý přítel vaší linie
10 chytrých důvodů, proč jíst červenou čočku
Jablečný ocet jako lék na hubnutí
Spirulina a její pozitivní účinky, které překvapily i vědce
Česnek – nejsilnější a nejlevnější medicína
Sushi a hubnutí: Proč Japonci netloustnou?
Zelený čaj a jeho mírná podpora metabolismu
5/5 - (2 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..