Ženská fitka 10. DÍL – rozhovor s fitnesskou Evou Scheibingerovou

Osobní trenérku a instruktorku skupinových lekcí Evču jsem poznala v pražském fitness centru pro ženy FANatic Studio. Na její lekce jumpingu chodím pravidelně už nějaký ten pátek, protože je skvělá. Motivuje mě už jenom tím, jak úžasně vypadá. Na každé Evčině hodině si uvědomuji, že makat na sobě se vyplácí.

Nevím, jak to máte vy. Já jsem velmi rychle zjistila, že nedokážu chodit na tréninky, pokud mě instruktor “nesedne”. Takové cvičení mě nenaplňuje, jsem hlavou jinde, flákám to a těším se na konec.

Evča je přesně ten typ trenéra, který dokáže lidi vyhecovat k lepším výkonům. Je vždy přátelská, veselá a vtipná, ráda si povídá a energie z ní přímo čiší. Také na nás celý trénink křičí a nenechá nás vydechnout 😉

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Eva Scheibingerová

Obsah článku:

Evčo, jsem opravdu ráda, že jsi souhlasila s rozhovorem pro náš magazín o zdravém životním stylu Slimming.cz. Pověz nám, co nebo kdo tě přivedl ke sportu a nakonec i do fitka k těžkým váhám?

Sportu se věnuji od 9 let, kdy mě rodiče zapsali na volejbal, kterému jsem se věnovala přibližně 6 let. Poté jsem začala chodila na skupinové lekce a fitness se věnuji přibližně 4 roky.

Ani nevím, co přesně mě poprvé přivedlo do fitka. Myslím, že to byla hlavně potřeba se vybít a vyzkoušet nové možnosti, touha zkoušet nové věci, rozšířit si obzory a dovednosti, zjistit, čeho všeho jsem vlastně schopná.

 

TIP: Do fitka zodpovědně jedině s vlastní lahví na vodu

Zdravá lahev (0,7 l) - Pulse

 

 

Ne každý, kdo chodí posilovat, se stane osobním trenérem. Kdy jsi se rozhodla, že budeš trénovat jiné lidi a proč?

Mám licenci fitness trenéra II. třídy a jsem certifikovaný instruktor závěsných systémů a jumpingu. Samotný nápad stát se osobní trenérku a instruktorkou skupinových lekcí přišel z ničeho nic zhruba před třemi lety.

Vzpomínám si, že jsem se už tehdy nesetkala s úplným pochopením. Studovala jsem v té době daně a účetnictví a mnoho lidí se mě ještě dnes ptá, proč jsem tak radikálně změnila obor.

 

V úvodu jsem zmínila, že vedeš lekce jumpingu. To je však pouze část tvé práce. Naše čtenářky jistě bude zajímat, co vše nabízíš a kde na tebe natrefí osobně.

Kromě jumpingu ve FANatic studiu se primárně zabývám fitness. Vedu také lekce tabaty, bosu, TRX, problémových partií (dynamic body) a kruhového tréninku. Poslední dobou mě hodně baví  animal flow.

Můžeme se potkat hlavně v Euforii, FANatic Studiu a Fitness R5. Všechna jsou skvělá, ale moje srdcovka je Euforie, hlavně její karlínská pobočka. Tolik pozitivních a skvělých lidí. Myslím, že jméno je na místě.

Zaměřuji se především na redukci váhy a tvarování postavy, nabírání svalové hmoty a také odstranění nejrůznějších svalových dysbalancí. Každý trénink je specifický a řídí se potřebami a požadavky klientů.

Trénink je zaměřen funkčně a kromě činek a strojů cvičíme také s vlastní vahou. Do tréninků vkládám vysoce intenzivní části zaměřené na spalování, zlepšení fyzické kondice a podporu kardiovaskulárního systému.

ČTĚTE TAKÉ: O cvičení animal flow jsem od Evči slyšela prvně. Nedalo mi to a podívala jsem se, o co se jedná. Pokud vás to také zajímá, mrkněte na článek Animal Flow – 10 nejlepších cviků pro zlepšení mobility.

 

Vím, že toho máš opravdu hodně. Kolik takových lekcí a osobních tréninků zvládáš týdně? Lze to vůbec skloubit s trénováním sebe sama? Co na to říká tvůj soukromý život?

V tuto chvíli mám na osobní tréninky cca 15 klientů, více klientek než klientů. Maximální počet klientů se různí dle četnosti tréninkových jednotek stávajících klientů a v tuto chvíli je moje kapacita v podstatě zaplněna. Na čase a četnosti tréninků se domlouváme společně dle časových možností obou z nás. Nepočítám sem lekce jumpingu, který mám v tuto chvíli 5krát týdně a ani skupinové lekce.

Sama trénuji tak 2-5krát týdně, hodně záleží na časových možnostech, ale náladě a na tom, co všechno mě bolí. Tréninky bývají většinou silově zaměřené, ale nechybí ani kompenzační a protahovací část. Cvičím ráda, záleží na náladě. Občas se mi chce méně, někdy více. Pokud se mi nechce vůbec, tak se rozhodně nenutím a radši piji kafe na gauči.

Často poslouchám, jak vysněné povolání mám. Má to ale i svou stinnou stránku. Mnohdy jsem v práci od sedmi ráno až do deseti hodin večer, přičemž mám volné třeba 3 hodiny po obědě. Je pak celkem složité jít třeba s kamarádkou na kávu, protože její a vaše „po práci“ je někde jinde.

Eva Scheibingerová

 

Než se vrhneme na trénování a cvičení, zajímalo by mě ještě, jak to máš se stravováním. Jak vypadá tvůj každodenní jídelníček? Držela jsi někdy nějakou přísnější dietu?

Stravování není jednoduché vzhledem k tomu, že jsem denně na dvou a více místech a nechci jíst všude. Buď mám batoh nacpaný krabičkami nebo se musím spoléhat na to, co a kde seženu. V každém případě platí, že bez zdravé stravy není cvičení tak efektivní. Pokud chcete, aby bylo vaše snažení efektivnější a abyste dosáhli pevného těla, je důležité obojí – pohyb i jídlo.

Moje strava založena na vyšším příjmu bílkovin a na nižším příjmu sacharidů. Takže to jsou například vajíčka k snídani, miluji maso, ale vegetariánské alternativy a proteinové suplementy doplněné o zeleninu, brambory, rýži apod. Vzhledem k pracovnímu vytížení a velkému kalorickému výdaji mám ale příjem sacharidů vyšší než ti, kdo mají sedavé zaměstnání, chtějí váhu spíše redukovat nebo si ji udržet.

Obecně s dietami nesouhlasím. Je lepší naučit se stravovat vědomě a racionálně. Každý jsme individuální, a to že si najdeme dietu na internetu neznamená, že při jejím dodržování zhubneme. Žádnou dietu, snad kromě sacharidových vln, jsem nikdy nedržela a ani nebudu. Naopak si ráda dám dobré jídlo nebo se odměním něčím sladkým a nevidím na tom nic špatného.

 

Dost bylo nakukování do tvého soukromí, vraťme se k tvé práci. Spousta žen se bojí posilování, aby jim narostly velké svaly. Jak to vidíš ty? Potvrzuji, že i přes zvedání těžkých vah jsi velmi štíhlá 😉

Často vidím ženy, jak běží/jdou nějakou dobu na páse, pak si udělají 30 sedů-lehů a jdou domů. Ztráta času to určitě není, ale tělo si po jisté době zvykne a přestane reagovat. Nehledě na to, že dobu, kterou ve fitku stráví, mohly využít efektivněji. 

Ženy se bojí posilovat s těžkými váhami. Kdyby to ale bylo tak jednoduché, tak má svaly a vypracované tělo každý. Mít svaly ve skutečnosti stojí neskutečné úsilí a vůli při cvičení a stravování a určitě je nezískáme zvedáním pár kilových činek.

Těžké váhy, zvedané správně, neskutečně hezky a efektivně tvarují ženské tělo tak, jak to žádné aerobní cvičení nedokáže. Dle mého osobního názoru je nejlepší kombinací pro tvarování ženské postavy silový trénink a vysoce intenzivní (tzv. intervalový) trénink, jako je tabata, hiit a některé kruhové tréninky.

 

VIDEO: HIIT trénink pro dvojice na doma. 

 

Najít vůli k cvičení je lehčí než vytrvat. Jak své klientky a klienty motivuješ ty? Daří se?

Klienty se snažím motivovat především svým přístupem a pravidelným měřením jejich pokroku. Snažím se, aby si každý klient našel svoji vlastní cestu ke cvičení. Doufám, že se mi to daří.

Některé mé klientky předtím, než jsme se potkaly, nikdy nebyly ve fitku. Cvičení je nebavilo, ale teď cvičí ať už doma nebo i samy ve fitku mimo naše tréninky několikrát týdně.

 

Spousta lidí si platí osobního trenéra a mají velká očekávání. Když se nenaplní, rychle ztrácí vůli a chuť pokračovat. Co bys jim doporučila?

Stanovit si reálný cíl je velmi důležité právě z hlediska psychiky. Na začátku se klienta ptám na konkrétní představu. Málokdy slyším hned napoprvé něco jiného než „zpevnit a zhubnout“. Jenomže každý má jinou představu o tom, jak „zpevnit a zhubnout“ vypadá.

Snažíme se s nimi jejich představu konkretizovat a stanovit dílčí cíle (např. shozené centimetry v určitých partiích, kilogramy, četnost provedení určitého cviku).

Rovněž je důležité uvědomit si, zda máte nějaká zdravotní omezení a jaký typ aktivity vás láká. Pro začátečníka bez zdravotních omezení a většího cíle je dobré vyzkoušet skupinové lekce a zjistit, co se mu líbí.

Pokud má člověk zdravotní omezení nebo usiluje o výraznější změnu, doporučuji vyhledat vhodného osobního trenéra a po domluvě s ním nakombinovat individuální tréninky se skupinovými lekcemi. Skupinové lekce jsou super díky hromadě vzájemně předané energii mezi trenérem a klienty a také motivaci trumfnout ostatní i sám sebe.

Eva Scheibingerová

 

Mít osobního trenéra je určitě skvělé, levné to ale nebude, že?

Tak nejlevnější to určitě není. Na druhou stranu, je třeba si uvědomit, že to děláme pro sebe. Klientka tu není pro mě, ale já pro ni. Já jsem pouze nástroj, který klientovi pomůže v dosažení jeho cílů. Vždyť denně člověk utratí peníze za tolik zbytečností, takže si myslím, že platit si osobního trenéra a zdravě se stravovat už je jen otázkou priorit.

 

Budu se opakovat, ale vypadáš skvěle. To je pro mne jako tvou klientku velmi důležité. Co ale motivuje tebe? Nepřemýšlela jsi někdy nad soutěžemi?

Soutěže mě nikdy nelákaly. Nejsem typická „fitnesska“ a vzhledem k mé současné práci a nasazení by ani nebyla reálná poctivá příprava. Osobně nemám žádný konkrétní cíl a přeji si pouze, aby mě cvičení co nejdéle bavilo a naplňovalo, a abych se vyhnula zraněním. K tomu mě pomáhá káva a neskutečné množství pozitivní energie, kterou mi moji klienti předávají na mých hodinách.

Eva je pozitivní člověk, který se neustále usmívá. Nejen pro mne je velkou inspirací a motivací zároveň. Doufám, že jsem její i své nadšení alespoň trochu přenesla i na vás, naše čtenářky i čtenáře. Těšit se můžete na další rozhovor s mou další oblíbenou trenérkou Míšou 🙂

Všechny díly seriálu ženská fitka

Jak najít to nejlepší fitko a neřídit se reklamou?
TOP 10 cvičení pro štíhlé a pevné křivky
Cvičení jumping pro ženy, postup a benefity
TOP posilovací cvičení, která rychle pálí tuky a tvarují křivky
TOP 5 tanečních cvičení pro sexy prdelku a dobrou náladu
TOP 4 cvičení s cvičebními pomůckami
TOP cvičení pro pevnou a pružnou postavičku
TOP 5 cvičení pro těhotné a po porodu
4 nejlepší cvičení pro maminky s dětmi
Rozhovor s fitnesskou Evou Scheibingerovou
Rozhovor s lektorkou jumpingu Míšou Hodúlovou
Kettlebell - užitečné rady, druhy a bezpečnost
Postava jablko vs. hruška - jak přesně cvičit?
Jak si vycvičit nádherný zadeček?
Nejlepší cviky s kettlebellem pro pevné a pružné tělo
Bojové sporty pro ostré holky i fit andílky
Nové a méně tradiční druhy jógy
Poprvé ve fitku s redaktorkou Jankou
Ženská fitka 18. DÍL - Netradiční druhy cvičení - jumping, bungee, drumming
Pro každou ženu existuje účinné cvičení pro posílení problematické partie nebo celého těla. Dala jsem si záležet, aby každá odhodlaná žena našla u nás inspiraci, motivaci a hlavně přesný návod co a jak cvičit. Nečekejte, až tuk zmizí sám a dopomozte mu co vám síly stačí.
Rate this post

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..