Alergie na roztoče – jak vymýtit dráždivé potvůrky z vašich peřin?

Ve skutečnosti prach není vůbec obyčejný. To, co na první pohled působí jako běžný nepořádek v podobě šedivého prášku, je živé prostředí. Žijí v něm malá “zvířátka”, která se nazývají roztoči. Většině lidí nezpůsobují žádné problémy.

Najdou se však tací, u nichž roztoči vyvolávají nepříjemné alergické reakce připomínající nachlazení. Na rozdíl od pravého nachlazení se však alergie nelze nikdy úplně zbavit. Její průběh je ale možné ovlivnit.

Alergie na roztoče se v minulosti nesprávně označovala jako alergie na prach. Dnes už se ví, že alergii nezpůsobuje prach jako takový, ale roztoči v něm žijící. Prach je přitom všude kolem nás, zbavit se jej navždy není možné. Jednoduše řečeno, bezroztočové prostředí v běžném životě neexistuje. Poznat alergii není úplně jednoduché, protože příznaky alergie na roztoče jsou téměř totožné s nachlazením.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Živý svět v prachu. Pro hodně lidí je velkým překvapením fakt, že prach je směs obsahující nejen neživé textilie, vlasy, chlupy, ale i živé bakterie, plísně a roztoče. A právě ty mohou být příčinou alergií u dětí i dospělých.

 

Co je to alergie na roztoče a co ji způsobuje?

Nejčastěji zmiňovanou alergií je alergie na pyl, která postižené trápí nejvíce na jaře, kdy vše kolem nás kvete. Alergické projevy však nemusí způsobovat pouze venkovní prostředí, alergeny najdeme v každé domácnosti.

Do skupiny tzv. domácích alergenů patří zejména roztoči následovaní plísněmi a zbytečky zvířecí srsti a kůže. V různém množství najdeme roztoče v každé domácnosti bez výjimky. Úplně nejvíce jich žije v posteli, což může vyznít děsivě. Většině lidem ale roztoči po zdravotní stránce nijak nevadí.

Rozlišujeme dva hlavní druhy roztočůroztoče domácího prachu a roztoče skladištní. Nás zajímá první skupina, kterou máme ve svých domovech všichni. Svá lůžka nezkoumejte, roztoč je na první pohled neviditelný.

Roztoč je velký pouhých 0,3 mm a vyhovuje mu mírně vlhké prostředí a vyšší teploty okolo 25 °C. Co se týče ročního období, nejvíce se jim daří na přelomu podzimu a zimy, zimy a jara.

VÍTE, PROČ NEJVÍCE ROZTOČŮ ŽIJE V POSTELÍCH? Mají rádi vlhkost vzduchu v rozmezí 70 až 80 % a teplotu okolo 22 °C až 26 °C. Naopak jim vadí suché prostředí, nízké teploty a vlhkost pod 50 %.

V posteli mají vše – dostatečnou vlhkost a teplotu. Potíme se a lůžko “vytápíme” vlastními těly. Zároveň jim tu zanechávám potravu v podobě částeček naší kůže. V posteli se tak vytváří speciální mikroklima, které roztočům zajišťuje skvělé podmínky pro růst, množení a vývoj.

kočka jako alergen

Vaši domácí mazlíčci nejsou jediná zvířata žijící ve vašich postelích…

 

MUDr. Irena Krčmová, CSc., primářka v Ústavu klinické imunologie a alergologie fakultní nemocnice v Hradci Králové (Zdroj: Byt bez roztočů neexistuje, říká alergoložka)

“U roztočů dochází k jejich rozmnožovacímu vrcholu na jaře a na podzim. Ale je to typický alergen podzimních, zimních i jarních měsíců. V našem prostředí jsou stále, jde spíše o to, kdy my před nimi utečeme mimo naše interiéry. Nejvíce v našich matracích, přikrývkách a polštářích, a je to proto, že roztoči mají rádi vyšší vlhkost vzduchu – a my pod těmi peřinami vyloučíme až litr potu za noc – a současně vyšší teplotu. Jsou všude tam, kde je okolo čtyřiadvaceti stupňů Celsia a vyšší než šedesátiprocentní vlhkost. V takovém prostředí se jim daří výborně. Nejvíc jich je skutečně v našich matracích.”

 

Alergii nezpůsobují roztoči samotní, ale jejich exkrementy, sliny a tělesná schránka Trus roztočů totiž obsahuje bílkoviny, které napadají dýchací cesty a vyvolávají příznaky alergie na roztoče – rýmu, kašel, astma, kožní projevy apod. Exkrementy se do vzduchu dostávají vířením prachu a do lidského organismu pronikají vdechováním.

Roztoči se méně vyskytují v suchých, dobře vytopených prostředí. Výhodu mají tedy domácnosti vytápěné ústředním topením, které mají minimum vlhkých míst. Zde se roztoči vyskytují pouze v postelích, konkrétně v matracích, lůžkovinách a povlečení.

V noci se člověk zbavuje odumřelých kožních buněk, kterými se roztoči živí. Na místo roztoče přiláká vlhkost potícího se lidského těla. V domech, kde je běžná vyšší vlhkost, je ale najdeme také v kobercích, čalounění a závěsech, ale i plyšových hračkách. Základem úspěšné léčby je proto omezení kontaktu s alergenem na minimum.

Roztoči se mohou nacházet také v kobercích, důležité je udržovat v čistotě. V případě diagnostikované alergie na roztoče je vhodné se koberců zbavit úplně.

 

Příznaky alergie na roztoče – jak poznáte, že vás trápí alergie na prach?

Pokud jste si dosud mysleli, že alergie na bytový prach a alergie na roztoče jsou dva různé zdravotní problémy, mýlíte se. Jedná se o dva různé názvy pro jeden problém. Jak jsme již vysvětlili výše, roztoči žijí v prachu, a jsou to oni, kdy stojí za jednou z nejčastějších alergií u nás. Odhalit ji ale není příliš snadné.

Člověk, kterému roztoči vadí, mívá chronické potíže s dýchacími cestami včetně malých průdušek. Alergie na roztoče má proto velký vliv na vznik průduškového astmatu. Negativně ovlivnit však může i další nemoci jako například chronický atopický ekzém. Kvůli neustále přítomnosti roztočů řadíme alergii na roztoče mezi tzv. pereniální (celoroční) alergie.

 

Projevy alergie na prach:

  • nachlazení, rýma – pocit ucpaného nosu, pálení v nose, kýchání, vodnatá rýma
  • zánět spojivek – pálení, slzení očí, unavené oči
  • průduškové astma – kašel, dechové potíže v průběhu noci nebo po námaze, pocit dušnosti, hvízdavé dýchání
  • ekzém – zarudlá a svědivá místa na kůži
  • nekvalitní spánek, únava

dreamly

 

Alergie na roztoče ovlivňuje každodenní život, kondici i celkové zdraví. Při dlouhodobých potíží, které připomínají “jenom” trvalý pocit nachlazení, se rozhodně vydejte ke svému lékaři. Neléčená alergie může vést ke vzniku astmatu. Neobvyklá není ani alergie na roztoče u dětí.

Ondřej Rybníček, alergolog a dětský pneumolog (Zdroj: Být alergik je v Česku móda, v tomto ohledu jsme velmoc, tvrdí lékař)

“Je řada situací, které volají po vyšetření u alergologa. Ekzémy výrazně snižují kvalitu života. Závažnější projevy potravinové alergie mohou někdy ohrožovat život dítěte. Včas neléčené astma může vést k závažným dlouhodobým zdravotním problémům. Při těchto diagnózách či podezření na ně je žádoucí navštívit alergologa co nejdříve. Z alergií jsou v Česku nejčastější ty na pyl, ale záleží na věku. V kojeneckém věku se objevuje nejčastěji alergie na bílkovinu kravského mléka či jiné potraviny. Pyly dominují jako příčina ve školním věku a u adolescentů, časté jsou také alergie na roztoče. Bohužel, alergii stále neumíme zcela vyléčit, ale jsme schopni výrazně zmírnit potíže, často jich pacienta dokonce zbavit.”

plyš - zdroj roztočů

U dětí bývají velkým problém i plyšové hračky, ve kterých se roztočům daří. Naštěstí už existují nové materiály, které umožňují plyšové hračky prát bez obavy o jejich zničení.

 

Léčba alergie na roztoče – 3 kroky, jak zmírnit její projevy 

S podezřením na alergii na roztoče je nejprve nutné navštívit lékaře, který ji potvrdí nebo naopak vyvrátí. Součástí vyšetření bývá podrobná anamnéza. Lékař-alergolog se pacienta ptá na všechny příznaky, potíže, prostředí, dosavadní léčbu i alergické potíže v rodině.

Následuje spirometrické (dechové) vyšetření, ORL vyšetření, kožní testy a vyšetření krve. Pokud je alergie na roztoče potvrzena, probere lékař s pacientem nejlepší léčbu. Ta má v současné době tři základní kroky.

 

Krok 1: Co nejméně kontaktu s alergenem

To je hlavní pravidlo pro léčbu jakékoliv alergie. Častý a nekontrolovaný styk s alergenem průběh alergie zhoršuje a mírný kašel může přejít v těžké astma. Proto je v domácnostech, kde žijí alergici na roztoče, dbát na jejich pravidelnou a důslednou likvidaci.

  • Udržujte prostředí suché s příjemnou teplotou maximálně do 24 °C.
  • Větrejte krátce a intenzivně.
  • Pravidelně parte lůžkoviny, povlečení, záclony, závěsy, plyšové hračky při teplotě nad 60 °C.
  • Zbavte se koberců a dalších zbytečných textilií, kde se roztoči udržují nejvíce.
  • Používejte vysavače s Hepa filtrem a sáčky.
  • Používejte speciální protiroztočové (bariérové) potahy na matrace, povlaky a polštáře vyrobených na bázi hustě tkaných mikrovláken.
  • Používejte peřiny z dutého vlákna, které lze prát.
  • Jednodušená zařízená domácnost umožňují snadný úklid.
  • Minimum bytových textilií v domácnosti.
  • Používání nečalouněného nábytku bez látkových potahů.

VÍTE, JAK UKLÍZET, KDYŽ MÁTE DOMA ALERGIKA? Prach stírejte pouze na vlhko, aby minimálně vířil ve vzduchu. Lepší než smeták je kvalitní vysavač s účinným filtračním systémem a vzduchotěsnou konstrukcí. Veškeré textilií pravidelně perte a používejte speciální prací prostředek, díky kterým můžete prát i na nižší teploty. Čalouněný nábytek ošetřujte přípravkem na hubení roztočů (akaricidy). Při boji s roztoči je dobrým pomocníkem čistička vzduchu, která snižuje jejich množství ve vzduchu.

úklid prach v bytě

Pravidelný úklid je základní krok v boji s alergií na roztoče

 

Krok 2: Užívání protialergických léků

Při léčbě se alergiemi se používají různé typy léků. Antihistaminika zmírňují projevy a přínáší úlevu, přpadně uvolňují průdušky zúžené při nepříjemných astmatických záchvatech. Samotný alergický záchvat léči kortikosteroidy, antileukotrieny a nejnovější antihistaminika s imunomodulačním účinkem.

 

Krok 3: Imunoterapie alergenovými vakcínami

Možnost, jak se alergie zbavit jednou provždy, nabízí alergenové vakcinace. Jejich cílem je znovu vyvolání tolerance pacienta vůči alergenu, v tomto případě roztočům. Léčba však trvá několik let a výsledek nemusí být u každého pacienta 100%.

 

Alergie na roztoče se lze zbavit. Nesmíe je ale ignorovat.

Déletrvající nachlazení spousta lidí bere na lehkou váhu. Nejde přece o nic vážného. Myslete na své zdraví i zdraví svých dětí dříve, než bude pozdě. Je mnohem lepší strávit pár “zbytečných” návštěv u lékaře, než se později trápit s nebezpečným astmatem.

Pokud se alergie začne léčit dostatečně včas, stačí pár preventivních opatření a pacient může žít naprosto normální život bez vážnějších omezení. Nezapomínejte, že zdraví máte pouze jedno a čas vrátit nelze.

UŽ JSTE ČETLI? 20 nejčastějších alergií v Čechách a jejich léčba.  

5/5 - (2 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..