Kožní alergie – nelehký život s nehezkými pupínky, vyrážkou a svěděním

Zatímco vaše kamarádky občas bědují nad jedním neviditelným pupínkem (někdy dvěma), vás neustále trápí viditelné červené skvrny, pupínky a vyrážka. Nejenže to nevypadá dobře, ale především to nesnesitelně svědí. Odolat nutkání poškrábat se, je většinou předem prohraný boj.

O čem je řeč? Bavíme se o kožních alergií, které trápí stále více lidí. Pojďme se na tento ožehavý problém podívat blíže.

U postižených osob se kožní alergie projevuje různě od malých pupínků přes zarudlá místa a loupající se kůži až po otoky a záněty. Příčin je mnoho. Kožní alergii může vyvolat kontakt s alergenem (kontaktní ekzém) i porucha metabolismu (atopický ekzém). Kožní alergie jsou velmi nepříjemné a postiženého sužuje řada nepříjemností po celá léta.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

hebké ruce bez alergií na kůži

Kožní alergie se velmi často projevují na pokožce rukou.

 

Kožní alergie od A do Z

Naše kůže je vlastně první ochranná vrstva, která nás chrání před škodlivými vlivy vnějšího světa. Jedná se o vůbec největší lidský orgán, jehož plocha je velká 1,6 a 1,8 m2. S nečistotami, chemikáliemi, alergeny a dalšími škodlivými látkami se jako první vždy popere právě pokožka.

Zdravá kůže si poradí. Pokud však tento boj pokožka prohrává a objevují se na ní nežádoucí projevy jako vyrážky, pupínky a svědění, může se jednat o kožní alergii.

Kožní alergie mohou být samostatný problém nebo může jít o jeden z mnoha projevů alergické reakce na cokoliv. Jednoduše řečeno, pokud vám vadí jeden nebo více z běžně známých alergenů (např. lepek, laktoza, kovy, zvířecí srst, ryby a mořské plody a další), projeví se to také na vaší pokožce.

Denně je člověk vystaven vlivu alergenů a možných spouštěčů kožních alergenů. Mohou mít přírodní, umělý i chemický původ. Zjistit, na co konkrétně je člověk alergický není snadné. Někdy je původ alergie jasný okamžitě, jindy je nutné sledovat, co člověku trpící alergickým projevy vadí a co nikovli. Které alergeny mohou vyvolat kožní alergii?

Přírodní alergeny

Potraviny

Umělé a chemické alergeny

  • kosmetika a čistící prostředky
  • kov (nikl, bižuterie)
  • různé tkaniny a materiály (vlna)

 

Alergie na nikl – nejčastější spouštěč kožní alergie

Původně jsem plánovala odstaveček, ale alergie na nikl si zaslouží samostatnou kapitolu. Poměrně velké množství lidí si během života všimne, že se jim dělají svědivé pupínky v oblasti pupíku, na prstech, krku či kolem ušních lalůčku.

Častěji alergií na nikl trpí ženy (15-20 %), muži o dost méně (4 %). Logicky to bude tím, že ženy nosí větší množství šperků. Vzhledem k tomu, že se jedná reakci způsobenou alergenem, hovoříme o alergické kontaktní dermatitidě (kontaktní ekzém).

Příčinou bývá nikl, který najdeme v knoflíkách u kalhot, obroučkách brýlí, sponách opasků, šperků a další. Nikl se ale nachází také v potravinách (kakao, čokoláda, káva, nugát, sója, oves, luštěniny, čaj) a ve stojaté vodě. Lidé alergičtí na nikl by proto měli pít důkladně odtočenou vodu.

 

TIP: Kosmetika šetrná k vaší pokožce i planetě

econea Mrknout do obchodu

 

 

Kde všude můžeme najít nikl?

  • šperky, bižuterie, piercing
  • knoflíky a zipy u oblečení
  • obroučky u brýlí
  • holící strojky
  • klíče, kliky
  • mince
  • zapalovače
  • příbory, nádobí, kuchyňské nářadí
  • zubařské a lékařské nástroje, rovnátka
  • potraviny, stojatá voda

Nikl patří mezi těžké kovy a je dobře rozpustný ve vodě. Čím více se člověk potí, tím větší množství krystalků kovů se uvolní a dostane na kůži. Postižená pokožka rudne, svědí a tvoří se na ní pupínky. Při dlouhodobém kontaktu (např. snubní prsten, piercing, práce s penězi) vzniká chronický ekzém a pokožka hrubne.

 

Projevy alergie na nikl:

  • zarudlá pokožka v místě kontaktu s alergenem
  • pupínky, puchýře, strupy
  • svědění
  • zhrubnutí pokožky v místě kontaktu (tzv. lichenifikace)

Jedinou účinnou léčbou je minimalizovat kontakt s alergenem – niklem. Některé evropské země regulují maximální množství niklu ve špercích. Pozor bychom si měli dávat na nekvalitní bižuterii nebo šperky, které si koupíme na dovolené v zemích, kde se obsahem niklu nezatěžují. Jakmile si všimnete nežádoucí reakce, šperky okamžitě přestaňte nosit.

niklové knoflíky

Pokud vás neustále svědí pupík, příčinou může být knoflík i u oblíbených džín. Nemusíte je hned házet do koše. Jediné, co je třeba udělat, je zrušit kontakt mezi knoflíkem a kůži. Knoflík tedy stačí podlepit, podšít nebo přetřít bezbarvým lakem na nehty.

 

Nejčastěji typy kožních alergií: Kopřivka, kontaktní ekzém a atopický ekzém

Rozlišujeme několik typů kožní alergie podle toho, zda se jedná o krátkodobé, dlouhodobé či chronické projevy. Důležité je také to, zda se potíže objevují pouze na jednom místě (obvykle místo kontaktu s alergenem) nebo se šíří po celém těle. Kožní alergie přitom může postihnout kohokoliv bez ohledu na pohlaví a věk.

MUDr. Karolína Kykalová, dermatoložka z pražské kliniky Esthesia vysvětluje:

Predisponováni jsou lidé s větší vnímavostí kožního povrchu, s poruchou kožní obranyschopnosti, alergici a lidé s poruchami imunitního systému. Důležitá je i rodinná dispozice k alergickým onemocněním.

 

KOPŘIVKA

Kopřivka je kožní onemocnění, které se projevuje vznikem silně svědících pupenů většinou v důsledku kontaktu s alergenem. V nejhorším případě se mohou pupeny šířit i mimo místo kontaktu a vytvoření otoku v hlubších částech kůže (tzv. angioedém), který může postiženého ohrozit i na životě. Pupeny se obvykle objeví krátce po kontaktu a mizí poté, co dojde k jeho zrušení.

Kopřivka může mít akutní i chronickou formu. Akutní se objevuje nejčastěji u dětí a obtíže mizí do 6 týdnů. Kopřivka u dětí je nejčastěji způsobena alergickou reakcí na potraviny či infekci.

Pokud však trvá déle nebo se obtíže vrací, hovoříme o chronické kopřivce. Ta ale trápí spíše dospělé osoby, přičemž se velmi často jedná o alergickou reakci na léky. Může se také jednat o sluneční kopřivku. Mezi další příčiny kopřivky patří pyl, roztoči, zvířecí srst, bodnutí hmyzem či infekce.

Na příčinu akutní kopřivky lidé většinou přijdou sami a dalšímu vzniku zabrání vyhýbání se kontaktu problematické věci. To znamená, že si nepořídíme domácího mazlíčka, pokud nám vadí jejich srst. Nosíme pouze kvalitní šperky s minimem obsahu niklu nebo nejíme potraviny, které nám viditelně způsobují nepříjemné problémy.

Velký pozor si dávejte, pokud příznaky kopřivky trvají déle než 6 týdnů nebo pokud kopřivku provází oteklá víčka, rty, jazyk či přirození, ztížené dýchání, chrapot, nevolnosti, zvýšená teplota, oteklé klouby apod. V takovém případě co nejrychleji vyhledejte lékařskou pomoc. Ve vážných případech může dojít až k smrtelně nebezpečnému anafylaktickému šoku.

kočka jako alergen

Pro spoustu lidí je kopřivka smutnou překážkou ve vztahu k chlupatým domácím mazlíčkům.

 

KONTAKTNÍ EKZÉM (KONTAKTNÍ DERMATITIDA)

Jedná se o přehnaně alergickou reakci, která vzniká v místě dotyku s alergenem. Postižené místo zarudne, oteče a mohou se vytvořit svědivé a mokvavé puchýřky. I velmi malé množství alergizující látky může vyvolat okamžitou reakci. V případě dlouhotrvajících potíží je pokožka suchá, popraskaná a hrubá, svědí a loupe se.

 

Příčiny kontaktní dermatitidy:

  • rostliny
  • chemické látky
  • bižuterie
  • vdechnutí či požití látky (potraviny)
  • časté používání kosmetických přípravků
  • extrémní počasí (slunce, mráz)

Mezi kontaktní ekzémy patří solární dermatitida, akutní a neinfekční zánět pokožky vystavené slunečnímu záření či umělému záření v soláriu. Nejedná se alergii na slunce. Speciální formou je seberoická dermatitida, která je daleko více známá jako lupy. Ta nejčastěji postihuje pokožku hlavy, ale může se objevit i na obličeji, hrudníku či zádech. Příčinou je porucha tvorby mazu, což způsobuje vznik mastných zánětlivých ložisek, které nesvědí.

V případě diagnózy kontaktní dermatitidy by měl způsob léčby navrhnout odborný lékař – dermatolog, který předepíše vhodné léky (antihistaminika a lokální kortikosteroidy) a navrhne vám další účinné metody (fototerapie, balneofototerapie apod.). Základem je samozřejmě vyloučení kontaktu s alergenem a šetrná péče o pokožku.

mýdlo jako alergen

I příliš časté mytí mýdlem může vyvolat kontaktní dermatitidu.

 

ATOPICKÝ EKZÉM

Tento typ kožní alergie patří k celoživotním onemocněním, které se objevuje už v útlém dětském věku. Obvykle se střídají období klidu a vzplanutí, kdy postiženého trápí silnější projevy.

Příčiny mohou být alergického (kontakt s alergenem) i nealergického původu (přílišná suchost pokožky, nešetrná péče). Riziko vzniku nemoci narůstá společně s znečištěným životním prostředím, nezdravým životním stylem a nemalý vliv má i genetika (predispozice rodiny k alergiím jako takovým).

Atopický ekzém se obvykle začne projevovat v kojeneckém věku a to už od 3. měsíce od narození. Prvními postiženými místy bývají ruce a obličej, alergie může se rozšířit na zbytek těla. V některých případech dojde ke spuštění ekzému až v dospělém věku například v důsledku velké stresové zátěže. Poznat atopický ekzém od běžné vyrážky či kopřivky není snadné, projevy jsou velmi podobné.

 

TIP pro ty, kdo mají na rukou alergie, ale horu nádobí za ně nikdo neumyje

Frosch Prostředek na mytí nádobí pro citlivou a alergickou pokožku (500 ml)

 

 

Projevy atopického ekzému:

  • extrémně suchá pokožka
  • zčervenání, svědění
  • pupínky a šupiny na pokožce
  • vyrážka na pokožce hlavy a tvářích
  • odlupování pokožky

Atopický ekzém se nejčastěji léčí pomocí antihistaminik a speciálních mastí. U vážnějších případů se používají masti obsahující kortikoidy. Ty se však musí používat krátkodobě, protože mají negativní vedlejší účinky. Velmi důležité je extrémně suchou pokožku neustále promašťovat, používat speciální protialergická mýdla a kosmetiku. Pomáhají také bylinky (heřmánek, měsíček, canabis, aloe vera) a nošení vzdušného oblečení z bavlny.

Atopický ekzém není nakažlivý. Není nutné se k lidem (zejména dětem) postiženými touto nepříjemnou nemocí chovat jako kdyby trpěli silně nakažlivou nemocí. Děti s atopickým ekzémem by se v žádném případě neměly vylučovat z kolektivu, aby to neovlivnilo jejich vývoj a psychiku.

atopický ekzém u dětí

Atopický ekzém se objevuje už u kojenců

 

Kožní alergie mohou způsobit fyzické i psychické problémy

Kromě fyzických potíží, které kožní alergie způsobují, musíme zmínit i psychickou stránku. Lidé, které trápí na první pohled viditelný ekzém, se často úmyslně strání společnosti. Není divu. Jsou jim nepříjemné pohledy zdravých lidí, kteří je velmi často vnímají, jak kdyby jim od nich hrozilo riziko nákazy.

Není tomu tak. Myslete na to zejména tehdy, až si vaše děti budou hrát s dítětem postiženým ekzém. Určitě byste nechtěli, aby se zrovna vašemu dítěti někdo vyhýbal. Mohlo by si nést následky po celý život. Kromě toho, že vzhled není to hlavní, správnou péčí a přístupem je možné projevy ekzému hodně zmírnit.

CHCETE VĚDĚT O ALERGIÍCH VÍCE? Sledujte slimming.cz, kde jsme alergiím věnovali celou jednu kategorii článků. Slimming.cz vám denně přináší zajímavé informace ze světa zdravého životního stylu, hubnutí i zdraví.

5/5 - (2 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..