Alergie na laktózu – pouze trendová citlivost nebo problém milionů lidí?

Podobně jako v případě lepku se hodně diskutuje o prospěšnosti mléka na lidské zdraví. Zatímco jedna skupina tvrdí, že mléko je přirozenou součástí lidské potravy, druhá je zarytým odpůrcem konzumace kravského mléka. Někteří lidé zase jedí pouze mléčné výrobky jako jogurty a sýry, samotného mléka by se však nikdy nenapili.

Podle odpůrců je mléko základní potravinou mláďat savců, kteří jej pijí pouze do té doby, dokud se nenaučí konzumovat jinou potravu. Stejně by se měl chovat i člověk. Jedním z důkazu toho, že dospělý člověk by mléko pít neměl, je prý šířící se alergie na mléko. Zmínit bychom ale měli také intoleranci laktózy. Stejně jako u lepku platí, že alergie na mléko a intolerance laktózy jsou dvě různé nemoci.

VÍTE, ŽE MLÉKO OBSAHUJE SPOUSTY VITAMÍNŮ, MINERÁLŮ, ENZYMŮ A DALŠÍCH DŮLEŽITÝCH LÁTEK? Jsou to například vitamíny A, B1, B2, B6, E, K, D, C, vápník, draslík, fosfor, jód či hořčík. Důležitý je zejména vápník, který chrání kosti před vznikem osteoporózy. Přibližně 250 ml mléka představuje 30 % denní doporučené dávky vápníku.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

mléko jako zdroj laktózy

Kolega Lukáš pije mléko každý jeden den a žádné potíže nikdy nepociťoval. Není alergie na laktózu spíše „v hlavě“ než skutečný problém? 

 

Alergie na mléko versus intolerance laktózy

Situace je velmi podobná jako u lepku. Ani v tomto případě se zdravý člověk nemusí mléku a mléčným výrobkům vyhýbat. Není k tomu žádný důvod. Pokud vám ale mléko opravdu vadí a nedělá vám dobře, je nejprve nutné zjistit, zda vás trápí alergie na mléko nebo alergie na laktózu.

 

ALERGIE NA MLÉKO

Přesně se jedná o alergii na bílkovinu kravského mléka (hodně se používá zkratka ABKM), která nejčastěji postihuje kojence v prvním roce života. Výjimkou ale nejsou ani batolata.

Problémy s trávením bílkoviny obsažené v kravském mléce trápí zhruba 2 až 5 % všech kojenců, přičemž u 90 % postižených kojenců problémy zmizí do tří let. Obvyklou dobou, kdy se nemoc projeví jsou 2.-3. měsíce věku dítěte.

Pokud je u malého miminka zjištěna ABKM, je nutné okamžitě nasadit přísnou dietu. Zakázané je nejen mléko, ale i veškeré mléčné výrobky. U nekojených dětí je nutné běžně dostupné sunary nahradit speciálně upravenými mléky. Matky, které stále kojí, by měly držet speciální dietu.

TIP: Vyrobte si doma zdravé rostlinné mléko – jednoduše a za pár kaček. Z ovesných vloček, kokosu nebo třeba mandlí.

Casa Organica Sáček na výrobu ořechového nebo rostlinného mléka

 

 

Alergie na mléko a příznaky u dětí:

 • trávící potíže – průjmy, zvracení, nadýmání, koliky, krev ve stolici
 • kožní problémy – kopřivka, ekzém
 • dýchací obtíže – astma, alergická rýma, anafylaktický šok
 • chudokrevnost

alergie na laktózu u dětí

Alergie na bílkovinu mléka postihuje nejčastěji kojence a batolata

 

INTOLERANCE LAKTÓZY

V tomto případě problém spočívá v tom, že postiženému organismu chybí enzym laktáza potřebná pro štěpení mléčného cukru – laktózy. Organismus není schopen mléčný cukr zpracovat a vstřebat, což vede ke zdravotním problémům. Opět je nutné držet dietu. Ta však nemusí být tak přísná. S menším množstvím mléka nebo mléčných výrobku si tělo dokáže poradit.

Intolerance laktózy může být dokonce pouze dočasná. Objevit se může po prodělaném střevní infekčním onemocnění či užívání antibiotik. Trvat může jeden až tři týdny, dokud se střeva úplně nezahojí. Poté odezní sama od sebe.  

 

Příznaky intolerance laktózy:

 • bolesti břicha
 • průjmy
 • nadýmání

POZOR: Intolerance laktózy se neprojevuje kožními ani dýchacími problémy.

mléko

Trocha mléka při intoleranci laktózy nevadí

 

Jak se projevuje alergie na laktózu u dospělé osoby?

Alergie na mléko (setkat se můžete i s výrazem alergie na laktózu) se ale může objevit i u dospělého člověka. Mírnější formy alergií se projevují středně těžkými příznaky. Horší případy přechází v chronické záněty trávicího systému, které mohou způsobit problém s trávením a hubnutí. Postižení by měli z jídelníčku vyloučit mléko a mléčné produkty a nahradit je vhodnými alternativami.

Lépe jsou na tom osoby, které trpí intolerancí laktózy. Ti si totiž tu a tam mohou dopřát oblíbené mléčné výrobky. Nejlepší variantou jsou zakysané mléčné výrobky jako kefír, podmáslí, kysané mléko a jogurty. Neuškodí jim ani trocha másla či plnotučného mléka.

To však neplatí pro pacienty, u kterých lékaři diagnostikovali těžší formu intolerance laktózy. Ti by se měly mléčný výrobkům vyhýbat úplně. Díky bohaté nabídce bezlaktózových výrobků to není nic strašného či dokonce nemožného. Zakoupit si mohou bezlaktózové mléko, smetanu do kávy apod.

TIP NA ČLÁNEK: Je vyloučení mléka z jídelníčku správné? Zdravý člověk se mléka bát nemusí, přesto stále více zdravých lidí v mléku vidí “nepřítele”. Více informací najdete v článku Život bez mléka. Nová móda Čechů.

intolerance laktózy a mléko do kávy

Někteří lidé si neumí představit kávu bez mléka či smetany. Naštěstí lze sehnat bezlaktózové alternativy.

 

Alergie na mléko – co jíst?

Diagnostika alergie na mléko či dokonce intolerance laktózy znamená úpravu jídelníčku. Pro toho, kdo mléko a mléčné výrobky jedl pravidelně, je změna značná. V případě alergie na mléko je nutné z jídelníčku vyřadit veškeré produkty obsahující mléko. U mírnějších forem intolerance laktózy není menší množství mléka a mléčných výrobků na závadu.

VÍTE, ŽE MÁSLO OBSAHUJE JEN MALÉ MNOŽSTVÍ LAKTÓZY? Lidé s mírnou intelerancí si jej mohou bez obav dopřát. Ještě lepší je tzv. přepuštěné máslo (ghee), které neobsahuje laktózu žádnou. Pozor je ale třeba dávat si i na výrobky, které mléko obsahuje. U některých produktů je to samozřejmé, u jiných by vás to možná ani nenapadlo.

Nejrizikovější mléčné výrobky:

 • mléko
 • jogurt
 • tvaroh
 • smetana
 • sýr
 • máslo
 • kefír
 • syrovátka
 • mléčný zákys
 • podmáslí
 • pudink
 • pomazánkové máslo

Nejméně rizikové mléčné výrobky (v menší míře nemusí vadit):

 • máslo
 • jogurty bez přidaného sušeného mléka
 • šlehačka
 • tvrdé sýry (ementál, cheddar, parmezán apod.)
 • zakysaná smetana
 • kefír, podmáslí, zákys

V Čechách oblíbené máslo je v tomto případě úplně zakázané

 

Výrobky, které obsahují nebo mohou obsahovat mléčnou složku:

 • slané a sladké pečivo
 • mléčné čokolády, čokoládové výrobky a cukrovinky
 • zmrzliny
 • instantní pokrmy a polotovary
 • uzeniny
 • margaríny
 • koktejly na hubnutí
 • některé léky, náhradní sladidla a potravinové doplňky

 

Obsah laktózy ve vybraných mléčných výrobcích:

Potravina Obsah laktózy ve 100 g
máslo 0,1–1 g
máslo přepuštěné (ghee) 0–0,05 g
mléčná čokoláda 9,5 g
jogurt bílý 3 % tuku 3,2–4,5 g
jogurt bílý nízkotučný 6 g
kefír neochucený 3,9 g
kozí mléko 4,4 g
kravské mléko odtučněné sušené 52 g
mléko kravské plnotučné 4,7 g
mateřské mléko 7,2 g
podmáslí 4–5 g
smetana 3,8 g
smetana kysaná 3,2 g
sýr camembert 0–1 g
sýr cottage 0,35–4 g
sýr eidam 30 % tuku 0–2,5 g
sýr feta 45 % tuku 0,5 g
sýr cheddar 0,07 g
sýr mozzarella 0,1–1,1 g
sýr parmezán 0,06 g
šlehačka 3,1–3,3 g
tvaroh měkký 2,6–4 g
zmrzlina 3–7 g

Pozn.: Uvedené hodnoty jsou přibližné.

 

Čím nahradit mléko a mléčné výrobky?

Jakkoliv je mléko běžnou součástí jídelníčku, není nenahraditelné. Hlavním problémem, které vyloučení mléka a mléčných produktů přináší, je nedostatek vápníku a kvalitních bílkovin. Lidé, kteří se s alergií na mléko nebo intolerancí laktózy potýkají delší dobu, jistě znají vhodné alternativy.

Pro ty ostatní je určen seznam běžně dostupných produktů, které dokáží nahradit mléko a mléčné výrobky při alergii na laktózu:

 • sójové nápoje – jejich složení se hodně podobá mléku. Prodávají se sójová mléka, krémy i pudinky, ochucené i neochucené. Za menší nevýhodu lze považovat vyšší obsah cukru.
 • kokosové mléko – tučnější a voňavější varianta, kterou si doma snadno připravíte z kokosové moučky
 • ovesné nápoje – prodává se mléko i ovesné dezerty, nutričně je výživnější než rýžové mléko
 • nápoje z ořechů – také z ořechů lze vyrobit mléko, nejčastější je mandlové mléko nebo mléko z lískových ořechů
 • nápoje z rýže – je to další alternativa, ale nutričně nejméně zajímavá

MANDLOVÉ MLÉKO OBSAHUJE VITAMÍNY I MINERÁLY JAKO HOŘČÍK, VÁPNÍK, DRASLÍK, FOSFOR A DALŠÍ. Více se o mandlovém mléku dočtete v zajímavém článku plném informací nazvaném jak jinak než Mandlové mléko.

Z března loňského roku pochází podrobný test rostlinných mlék provedený známou spotřebitelskou poradnou d´Test. Přečtěte si Rostlinné náhražky mléka a dozvíte se, která alternativa je nejlepší.

mandlové mléko pro intolerantní lidi

Mandlové mléko je jemné a příjemně chutná. Představuje ale problém pro lidi s alergií na ořechy. 

 

Vzorový zdravý jídelníček při bezlaktózové dietě na 5 dní

Zdaleka ne každý si každý den dopřává mléčné výrobky. Někdo si však svůj den nedokáže představit bez oblíbeného jogurt či sklenice plnotučného mléka. Jak si poradit v situaci, kdy bychom mléko či mléčné výrobky neměli konzumovat kvůli zjištěné alergii či intoleranci?

Následující tipy berte pouze jako doporučení. V případě potíží svůj jídelníček vždy proberte s lékařem nebo výživovým specialistou.

DEN PRVNÍ:

 • Snídaně: Celozrnné pečivo, trocha másla, šunka a tvrdý sýr
 • Svačina: Ovoce
 • Oběd: Rýžové knedlíky s ovocem
 • Svačina: Banánovo jahodové smoothie s mandlovým mlékem
 • Večeře: Zeleninový salát s quionou
DEN DRUHÝ:

DEN TŘETÍ:

 • Snídaně: Rychlá domácí granola
 • Svačina: Pečivo s pomazánkou z cizrny, křenu a chia semínek
 • Oběd: Zapečená rýže s hlívou a brokolicí
 • Svačina: Míchaný salát s kysaným zelím
 • Večeře: Salát z čínského zelí s řapíkatým celerem a rukolou
DEN ČTVRTÝ:

DEN PÁTÝ:

 • Snídaně: Jahelný koláč s černým rybízem
 • Svačina: Makový pudink
 • Oběd: Hlíva ústřičná v omáčce s vařenými brambory
 • Svačina: Salát z mrkve a červené řepy
 • Večeře: Dietní indické rizoto

PERFEKTNÍ ZDRAVÝ RECEPT: Studená mrkvová polévka. Prohlédněte si i další zdravé recepty z blogu Blendea.cz.

 

Žít bez mléka se dá

Pro milovníky mléka je diagnóza alergie na laktózu určitě nepříjemná, život s ní však nekončí. Zvlášť v dnešní době, kdy je zdravá výživa na vrcholu, a existuje ohromná nabídka alternativních produktů.

Mléko bez problémů nahradíte a jistě budete mile překvapeni, jak jsou alternativy chutné. Pro zdravé lidi mám radu. Pokud jste zdraví, nevzdávejte se mléčných výrobků jenom proto, že je to aktuální trend. Žijte zdravě, sportujte a jezte vše s mírou.

DÁLE ČTĚTE: Pokud máte podezření na nějakou alergii, čtěte o 20 nejčastějších alergiích v Čechách a metodách léčby

 

5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..