Alergie na včelí bodnutí – co dělat, když se pilná včelka nazlobí?

Letošní léto se skutečně povedlo. Sluníčka a vyšších teplot si užíváme už od jarních měsíců a podle předpovědí nádherné letní počasí vydrží ještě pár týdnů. Ke štěstí nám chybí už jenom to moře s příjemným přímořským vánkem. Léto by však bylo mnohem hezčí, kdyby nás neobtěžoval všudypřítomný hmyz se svými žihadly a kusadly.

Nepříjemné až životu nebezpečné může být i obyčejné bodnutí od pilné včelky či agresivní vosy. Kdo by to neznal. Stačí si během horkých letních dnů objednat sladkou limonádu nebo zmrzlinu a hned se na vás nalepí hmyz z celého širokého okolí.

Nedá si pokoj a stačí jedno rychlé máchnutí a rozdivočelá včela vás bodne. Zdravého člověka potrápí drobný otok, pro alergika představuje včelí nebo vosí bodnutí noční můru.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

alergie na včelí bodnutí

Včelí, vosí nebo sršní bodnutí může vyvolat život ohrožující anafylaktický šok.

 

Alergie na včelí bodnutí se může projevit kdykoliv během života

Nepříjemnou reakci může vyvolat bodnutí jakéhokoliv hmyzu. V létě nás trápí především komáři, ovádi, včely, vosy a sršni. Asi nejvíce bodnutí si “užíváme” od komárů a ovádů, kterých je všude plno. Nejvíce pak u vodních ploch, kde horké letní dny trávíme nejraději.

Jejich bodnutí ale nevyvolává alergii ani život neohrožuje, alespoň pokud se bavíme o českých komárech. Místo vpichu sice lehce oteče a svědí, ale nezabíjí. Při nejhorším si postižené místo rozškrábete a uděláte si tak nepěkný stroupek.

 

TIP: Odežeňte komára i včelu – přírodní cestou bez chemie

Incognito Přírodní repelent ve spreji (100 ml)

 

 

Včelí, vosí nebo sršní bodnutí však může mít daleko závažnější důsledky v podobě různě silné alergické reakce. Jejich jedové žlázy totiž vytváří relativně silný jed, který je součástí jejich obranného systému. V momentě bodnutí se dostane do lidského těla a vyvolá různou reakci. Většina lidí se nemusí obávat dramatických následků. K prudkým reakcím ohrožujícím život naštěstí dochází pouze ve výjimečných případech.

včelí bodnutí

MUDr. Petr Čáp, vedoucí lékař Centra alergologie a klinické imunologie v Nemocnici Na Homolce (Zdroj: Alergie na hmyzí bodnutí může ohrozit život)

V evropských státech, jako je Anglie či Francie, které mají kolem 60 miliónů obyvatel, víme zhruba o 10 úmrtích za rok, způsobených hmyzím bodnutím. V Čechách a na Moravě to bývají dvě až tři úmrtí ročně, ale některé roky naštěstí nezemře nikdo.

Zdravý člověk se nemusí obávat zdravotních potíží. Tak jednoduché to ale není. Myslet si, že vám včelí bodnutí neublíží nikdy, je mylná domněnka. To, že vás včela píchla jako dítě a vy jste žádné problémy neměli, neznámé ne, že v dospělosti nedostanete anafylaktický šok.

To je ale samozřejmě ta nejhorší možná varianta. Alergie na včelí píchnutí se může projevit kdykoliv během života. První alergickou reakci může prožít i dospělý člověk.

 

Příznaky alergie na včelí bodnutí:

  • zarudnutí
  • svědění
  • pocit horkosti
  • kopřivka
  • bolestivý otok
  • dušnost
  • mdloby
  • anafylaktický šok

Intenzita reakce na včelí nebo vosí bodnutí může být u alergiků velmi různá. Ve většině případech se objeví se hned po bodnutí v místě vpichu. Ve vážných případech se mohu rozšířit mimo postižené místo a přetrvávat několik dní. Těžší reakci mohou prožívat lidé, kteří už trpí nějakou další alergií (např. atopický ekzém) nebo astmatem.

JE MALÝ SVĚDIVÝ PUPEN PŘÍZNAKEM ALERGIE NA VČELÍ BODNUTÍ? Na včelí bodnutí reague každý člověk. Vznik malého svědivého pupínku však neznamená nutně alergickou reakci. Nejedná se o alergii, ale o reakci organismu na přítomnost jedu v těle.

Příznaky většinou zmizí během pár hodin. Vícečetné bodnutí vyvolávající malátnost nebo mdloby rovněž nemusí být příznakem alergie. Může jít “pouze” o důsledek lehké otravy při větším množství jedu. Tyto případy by měl řešit lékař, nikoliv specialista alergolog.

Bodnutí včelou, vosou nebo sršněm může ve výjimečných případech vyvolat anafylaktický šok

 

Jednoznačně nejvážnější reakcí na včelí bodnutí je anafylaktický šok. V tomto případě těžká alergická reakce postihuje celý organismus. Bez včasné lékařské pomoci může postižený člověk i zemřít. Anafylaktický šok se neprojeví během pár vteřin. Příznaky se postupně zhoršují a nejtěžší reakce nastoupí pár minut nejpozději do 24 hodin po včelím píchnutí.

 

Příznaky anafylaktického šoku:

  • svědění kůže
  • kopřivka po celém těla
  • otoky pod kůží
  • otok v krku, otoky obličeje
  • špatné dýchání – postižený se nemůže nadechnout
  • sípavý dech, chrapot
  • kýchání
  • ucpaný nos
  • návaly horka
  • zrychlený tep, bušení srdce
  • zimnice
  • nevolnost – zvracení, bolesti břicha, průjem
  • nízký tlak, malátnost, mdloby, ztráta vědomí
  • selhání oběhového systému
  • zástava dechu

Rychlá reakce lékaře může být to jediné, co člověku postiženého anafylaktickým šokem, dokáže zachránit život. To platí zejména pro starší osoby a osoby, které trápí srdeční choroby či slabé průdušky. Nejsnáze se s anafylaktickým šokem vypořádají dětí do 10 let a zdraví jedinci.

Člověk, který si prošel anafylaktickým šokem vyvolaným včelím nebo vosím bodnutí, by měl u sebe neustále nosit tzv. pohotovostní balíček. Obdrží jej od lékaře. Pohotovostní balíček obsahuje kortikoidy, antihistaminikum a autoinjektor obsahující adrenalin (tzv. adrenalinové pero), u astmatiků navíc inhalační sprej k roztažení průdušek.

 

Alergie na včelí píchnutí – příčiny

Co vůbec způsobuje alergii na včelí nebo vosí bodnutí? Proč může vzniknout alergie na včely a vosy, ale ne na komáry nebo ovády? Příčinou jsou alergeny, které včelí nebo vosí jed obsahuje. V případě včelího jedu se jedná o látky fosfolipáza A, melitin a hyaluronidáza, u vosího jedu melitin nahrazuje fosfolipáza B.

Kvůli shodným látkám mohou být někteří lidé alergičtí na včelí i vosí bodnutí. Sršní jed je nejvíce podobný jedu vosímu, včelímu se zase podobá jed čmeláka. Kousnutí čmelákem je ale velmi neobvyklé.

ZNÁTE ROZDÍL MEZI VČELOU A VOSOU? Ve střední Evropě, tedy i u nás, za nejvážnějšími alergickými reakcemi stojí včela medonosná (Apis mellifera) a vosa (Vespula). Včelu poznáte podle hnědého zadečku a chlupatého tělíčka, vosa má typické hladké černožluté tělo. Rozdílné je i chování. Vosy jsou daleko agresivnější a vyskytují se všude včetně měst, na včely narazíte v přírodě okolo květin a v okolí úlů.

vosí bodnutí

Alergickou reakci může vyvolat včelí, vosí i sršní bodnutí.

 

Alergie na včely – včasná diagnóza může zachránit lidský život

Jak poznat alergii na včelí bodnutí, když nějakou reakci má i zdravý člověk? Jednoduše. Pokud pupínek brzy nezmizí a potíže se spíše prohlubují, je vhodné navštívit praktického lékaře, která vás doporučí ke specialistovi. Alergolog vás pečlivě vyšetří a potvrzení na alergii buď potvrdí nebo vyvrátí. Prudší reakce může být známkou pouhé přecitlivělosti nebo alergie.

 

Alergii na včelí bodnutí lze odhalit na základě intenzity reakce:

  • Lokální reakce – zarudnutí a otok pouze v místě vpichu.  Je to naprosto normální reakce zdravého těla.
  • Silná lokální reakce – výraznější zarudnutí a otok šířící se po celé postižené části těla. Největší je první den po bodnutí. Příznaky zmizí nejdéle do dvou týdnů.
  • Lehká celková reakce – vyrážka se šíří i mimo místo bodnutí, přidávají se otoky obličeje, svědění a lehká nevolnost.
  • Těžká celková reakce – otoky, svědění, nevolnost, zvracení, dušnost, oběhový kolaps, zimnice (anafylaktická reakce). Příznaky se objevují několik sekund až minut po včelím píchnutí a jde o život ohrožující stav.

Navštívit doktora zbytečně je vždy lepší, než si přivodit vážnější problémy. Pokud se u člověka projeví alergická reakce na včelí píchnutí, je velmi pravděpodobné, že se při opětovném píchnutí objeví znovu.

Intenzita alergické reakce se může postupně zhoršovat, a proto je doporučeno navštívit lékaře při prvním podezření na alergii. Včasné řešení problémů může zabránit nejhoršímu – anafylaktickému šoku.

 

Jak probíhá vyšetření alergie na včelí bodnutí?

  • Anamnéza – jako první se bude lékař ptát na to, kdy a kde k bodnutí došlo a kolik času uplynulo od bodnutí k prvním příznakům. Dále alergolog s pacientem probere jeho zdravotní stav. Zajímat se bude o existující alergie u postiženého i jeho rodiny, jsou-li nějaké. Význam má také prostředí, v němž pacient žije.
  • Alergologický krevní test –  vyšetření přítomnosti specifických protilátek v krvi
  • Prick test – aplikace menšího množství naředěného jedu přímo pod kůži pacienta

Vyšetření se provádí cca 2 -4 týdny po včelím bodnutím. Bodnutí u alergiků vyvolá silnější reakci a organismus vzniklé protilátky spotřebuje. Její množství je krátce po píchnutí nepatrné. Proto je nutné vyčkat.

alergologické vyšetření

Lékař vám nejprve položí pár otázek, aby zjistil, jak na tom jste s alergiemi vy i celá vaše rodina.

 

Včelí bodnutí – prevence a babské rady

Zatímco někoho včelí bodnutí míjí po celý život, jiný na něj má “štěstí” rok co rok. Vyhnout se mu na 100 % prostě nelze. Odstěhovat se na severní pól vám v rámci preventivních opatření opravdu radit nebudeme. To však neznamená, že riziko bodnutí včelou nebo vosou nelze eliminovat.

Nejprve si ale musíme uvědomit, že na rozdíl od komárů a ovádů, kteří baží po lidské krvi, včely, vosy ani sršni úmyslně neútočí. Bodnutí je velmi častou pouze jejich obrannou na naše zběsilé mávání, kterým se chceme zbavit jejich nežádoucí přítomnosti. Čím zběsileji máváme, tím spíše nás píchnou. Nebo je nechtěně přimáčkneme k tělu a bodnutí si tak způsobíme vlastně sami.

 

V každém případě existuje pár užitečných rad, jak se bodnutí vyhnout:

  • Zůstaňte v klidu. Urputná snaha odehnat hmyz jej vyprovokuje k agresivnímu útoku.
  • Ve volné přírodě nechoďte naboso. Pozor si dávejte zejména na jaře, kdy vše kvete, a v období pozdního léta v okolí stromů s opadaným ovocem.
  • Nejezte sladká jídla a nepijte sladké nápoje venku. Zejména vosy láká sladká chuť. Než se napijte, ujistěte se, že v lahvi nebo sklenici nelétá včela nebo vosa.
  • Doma používejte zakrytý odpadkový koš. Vosy a včely vábí odpadky a opadané ovoce.
  • V létě se vyhýbejte používání příliš sladkých parfémů.
  • Do oken a dveří nainstalujte sítě proti hmyzu.

 

TIP: Repelent, chránící vás před hmyzem, i ničením vašeho zdraví a planety. Běžné repelenty jsou plné chemikálií, které jsou nebezpečné pro miminka i váš nervový systém.

Econea

 

 

I pilná včelička může mít špatný den

Když už vás včela nebo vosa bodne, nepanikařte hned. Zachovejte si chladnou hlavu a sledujte příznaky. Pokud se nejedná o alergickou reakci a příznaky nevyžadují lékařskou pomoc, sáhněte po osvědčených babských radách.

agresivní včely

Ne vždy platí, že nejlepší obranou je útok. Nenechte se rozhodit vosou a prostě si jí nevšímejte. Neublíží vám 😉

 

Nejúčinnější babské rady při bodnutí hmyzem:

  • Na místo bodnutí přiložte alespoň na 15 minut rozříznutou cibuli, jablko nebo citrón.
  • Otoky, bolesti a svědění zmírňuje potření octem, čistým alkoholem nebo ledem. Místo potírejte alespoň 30 minut.
  • Postižené místo ihned ochlaďte pod studenou tekoucí vodou. Voda zmírní otok a zabrání bakteriím usadit se v ráně.
  • Místo vpichu potřete tea tree olejem, který má dezinfekční účinky.
  • Na ránu přiložte rozmačkanou kaši ze spařeného banánu.
  • Hojivé účinky má také šťáva z řebříčku obecného, měsíčku lékařského a jitrocele kopinatého.

Pokud se vám zdá, že se příznaky spíše zhoršují, vyhledejte lékařskou pomoc. Hrát si na hrdinu se v takovém případě nemusí vyplatit. Přejeme vám krásné léto bez nepříjemností!

DÁLE ČTĚTE: Včely milují pyl a ten je také silným alergenem. Čtěte, jak alergii na pyl zmírnit a jak se alergenu vyhýbat

5/5 - (6 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..