Chlorella – co jste o této superpotravině doposud nevěděli?

Jaro již máme v plném proudu a spolu s jeho příchodem se jistě mnoho z nás rozhodlo udělat něco se svým životním stylem a po zimě trochu ulevit přetíženému organismu. Na jaře, kdy se konečně začínají dny prodlužovat a za okny na nás začíná vykukovat sluníčko, je nejvhodnější doba kdy bychom měli odlehčit svoje stravování a začít se po zimním spánku o něco více hýbat.

Chlorella

Kdo se o výživu zajímá více tak jistě ví, že existuje řada detoxikačních programů, při kterých své tělo údajně zbavíte toxických a škodlivých látek a připravíte ho na léto. Některé z těchto detoxikačních programů mají pro naše tělo jistě prospěšné účinky, avšak neměli bychom je všechny házet do jednoho pytle.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

POZOR: Před započetím jakékoliv očisty bychom se měli poradit s odborníkem, který nejenom že zná podstatu dané detoxikační diety, ale rovněž se orientuje i ve fyziologii lidského těla. Pokud bychom se před nastolením nějakého radikálnějšího výživového režimu například neporadili s lékařem, mohli bychom svému zdraví do budoucna pěkně zavařit.

Pokud se rozhodně do žádných detoxů pouštět nehodláte, ale přesto byste se chtěli na jaře alespoň trochu přesměrovat na zdravější vlnu, vyzkoušejte k tomu sílu jedné zázračné superpotraviny, o které jste již zajisté slyšeli. Její jméno je Chlorella a co se týče nutričních vlastností, bude pro vás skvělým společníkem při jarní očistě jídelníčku a možná ji do týmu přiberete i v nadcházejících letech. Než si ji zajdete koupit, pojďme si o této superpotravině říci něco bližšího.

TIP NA ČLÁNEKChlorella vs. Spirulina: zázračná řasa a sinice

Kde se vzala, tu se vzala?

Chlorella je rostlina, která se řadí mezi zelené jednobuněčné řasy. Tento rod řas je známý již od 19. století a poprvé jej popsal mikrobiolog M. W. Beijerinck. Chlorelle podobné organismy byly na Zemi přítomny již před více než miliardou let.

Chlorella obsahuje obrovské množství zeleného barviva chlorofylu, což by jí nejedna rostlina mohla závidět. Díky tomuto byla tato řasa pojmenována, jelikož spojením řeckého slova „chloros“, což v překladu znamená zelený a latinské přípony „ella“, což znamená malý vznikne právě název Chlorella. Tato řasa má přes 10 linií, mezi nejpoužívanějšími je však zajisté Chlorella pyrenoidosa. Nejnovějším druhem je Chlorella SP (=species), kterou také jinak můžeme nazvat „Třeboňská chlorella“.

Obsahuje chlorella léčivé látky?

Jak již bylo řečeno, Chlorella obsahuje vysoké množství chlorofylu, tedy zeleného rostlinného barviva, které je zodpovědné za některé z jejích zázračných účinků. Ještě v dávných dobách, kdy se nevědělo o existenci chlorofylu a fotosyntézy, byly zelené rostliny ceněny jako přírodní účinná léčiva. Chlorofyl byl později po svém objevení velmi žádaný, někdy ve 40. letech minulého století byly zjištěny jeho deodorační účinky, čehož se dnes využívá například v oblasti ústní hygieny. Molekuly chlorofylu jsou schopné přeměňovat sluneční energii na chemickou, která je pak dále využívána k tvorbě sacharidů a kyslíku, což je samo o sobě dosti unikátním jevem.Chlorella pilulky

Dokonalá obnova našich buněk

Díky tomuto dokáže naše tělo po konzumaci chlorofylu zvýšit svojí schopnost produkovat hemoglobin, což je červené krevní barvivo přenášející kyslík k našim tkáním. Kromě jiných nutričně přínosných vlastností nám tedy chlorofyl napomáhá k dostatečnému okysličování tkání a tím i k regeneraci buněk. Chlorofyl je tedy významným pomocníkem i co se týče celkového metabolismu a jiných fyziologických mechanismů v našem těle. Je dokázáno, že chlorofyl má rovněž protizánětlivé účinky, čehož se využívá zejména při hojení ran či ničení nežádoucích mikroorganismů v našem těle. Dle některých v minulosti uskutečněných pokusů má chlorofyl obsažený v zelených rostlinách rovněž protektivní účinek proti radiačnímu záření a různým chemickým kancerogenům, dnes se tímto výzkumem zabývají mnozí vědci. Do budoucna tak můžeme o chlorofylu uvažovat jako o skvělé prevenci proti rakovinnému bujení a jiným nežádoucím změnám v našem organismu.

Doslova nutriční bomba!

Co jiného kromě výše zmiňovaného chlorofylu Chlorella obsahuje? Kromě všech základních živin, tedy bílkovin, sacharidů a tuků obsahuje tato řasa také spoustu mikroživin, kam řadíme vitamíny, minerály a stopové prvky.

Bílkoviny obsažené v Chlorelle jsou někdy spíše než k rostlinným bílkovinám přirovnávány k živočišným proteinům, a to zejména díky obsahu esenciálních aminokyselin, které si naše tělo neumí samo vytvořit a musíme je přijímat v potravě.

Proto je konzumace Chlorelly také vřele doporučována vegetariánům a veganům, kteří mají velmi často nedostatek právě těchto esenciálních aminokyselin (a tím i plnohodnotných bílkovin), vyskytujících se jinak zejména v živočišných produktech.

Potřebujete poradit s výběrem kvalitní chlorelly? Doporučujeme směs 4 zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS s chlorellou, spirulinou, mladou pšenicí a zeleným ječmenem. Samozřejmě v BIO kvalitě.

blendea supergreens

Vyhněte se infarktu obloukem

Tuky obsažené v této řase jsou pro náš organismus rovněž velmi hodnotné, tyto se zase skládají z esenciálních mastných kyselin, které hrají v našem organismu důležitou roli v mnoha fyziologických procesech, včetně udržování správné hladiny prospěšného HDL cholesterolu. Tímto má Chlorella příznivý vliv i na náš kardiovaskulární systém, pomáhá nám totiž udržovat zdravé srdce a cévy.

Od A až po železo…

Kromě makroživin najdeme v této řase i široké spektrum vitamínů. Patří sem zejména vitamín A, který je nezbytný pro správný vývoj plodu či předcházení očním chorobám. Dále vitamín D, který je důležitý zejména pro správný vývoj kostí a předcházení křivice v dětství. Příjem vitamínu D by si měli hlídat i lidé, kteří ve své stravě odmítají maso, protože právě u nich může být tato látka deficitní.

V této rostlině se v menší míře vyskytuje i vitamín C a vitamín E, které jsou mimo jiné účinnými antioxidanty, které zabraňují tvorbě volných radikálů v našem organismu. V Chlorelle je přítomen i vitamín K1 a takzvaný B-komplex, tedy komplex vitamínů skupiny B, které mají nezbytnou úlohu v našem metabolismu a pomáhají nám také udržovat správné psychické funkce. Patří sem vitamín B1 neboli thiamin, B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (kyselina pantothenová), B6 (pyridoxin) a vitamín B12, který je nezbytný pro krvetvorbu a rovněž správnou činnost našeho nervového systému.

Cvičící žena

Úspěch chlorelly tkví především ve vzájemném doplňování se jednotlivých živin

Kromě vitamínů najdeme v Chlorelle i minerály a stopové prvky, nejvýznamnější jsou pravděpodobně vápník, železo, hořčík, zinek, měď a draslík, rovněž nechybí ani fosfor a sodík. Při pravidelné konzumaci této řasy tedy dostáváme do těla mnoho potřebných látek, o kterých ani nevíme, že jich v potravě někdy nepřijímáme dostatek.

Dostaňte z těla veškeré toxiny

V Chlorelle je obsažena také vláknina, které napomáhá dobré funkci našeho trávicího systému, chrání nás před ukládáním špatného cholesterolu a při redukčních režimech oceníme i její sytící schopnost.

Chlorella nám rovněž slouží jako pomocník při různých detoxikačních kůrách, pomáhá totiž odbourávání nebezpečných a toxických látek z našeho těla. Může za to opět její buněčná stěna, která má schopnost tyto látky vázat a vylučovat z těla ven.

Při výběru si nechte poradit od odborníka

Až se vydáte do lékárny pro tuto zázračnou superpotravinu, vybírejte pečlivě a raději dejte přednost BIO kvalitě. Některé tablety obsahující chlorellu jsou totiž zpracovány nevhodným způsobem.

Špatně vybraný druh chlorelly vás může buď zatížit jinými chemickými látkami, kterými se produkt před uvedením na trh čistí, nebo je vyroben v téměř nestravitelné formě, která našemu organismu užitek rozhodně nepřinese. Věřte, že chcete-li si po zimě trochu oddychnout a očistit své tělo od škodlivých látek, vyplatí se za kvalitu i připlatit. Pro jarní detoxikaci je chlorella úžasným doplňkem, ale to jistě poznáte sami, až ji konečně vyzkoušíte.

5/5 - (2 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..