Detoxikace organismu – dejte vánočním toxinům sbohem

Detoxikace organismu je oblíbené téma zejména po svátcích, kdy trávíme dlouhé chvíle v přítomnosti oblíbených, často nezdravých pochoutek a cukrovinek. Odkud se berou toxické látky a jak pomoci našemu tělu se těchto jedů zbavit?

Detoxikace je očistný ozdravný proces, během kterého se náš organismus zbavuje jedovatých zplodin neboli toxinů. Není to žádná nová praktika, naopak různé její varianty bychom nalezli již v antickém Řecku.

Co je to toxin? Pod tímto termínem si můžeme představit jedovatou látku, která působí dráždivě nebo škodlivě, poškozuje zdraví, ale také psychiku a brání správné funkci těla. Tyto jedy se v člověku hromadí a působí buď přímo, nebo skrytě. Toxiny mohou narušovat například tvorbu hormonů, biochemické pochody v těle, metabolismus buňky a další děje probíhající v našem organismu.

Odkud se berou toxiny?

Strava bohatá na cukr a tuk, průmyslově zpracované potraviny s malým obsahem důležitých živin, znečištěné prostředí, ale také stres jsou součástí moderního životního stylu, ve kterém každý z nás čelí zvýšené toxické zátěži. Takovýto způsob života narušuje chod organismu a blokuje přirozené detoxikační procesy.

Asi nejvíce toxinů se do našeho těla dostává potravou.  V potravinách se mohou nacházet různé druhy jedů, plísně a jiné mikrobiální toxické látky, nebo například těžké kovy či zemědělské postřiky.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odChia ShakeKetoMixKetoDietMix & Slim
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravováníNutric BistroMyChef Kitchen
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Taktéž hnojiva a pesticidy zvyšují obsah toxických látek v potravě.

Špatné zažívání, pomalý tračník, nedostatečné vylučování toxinů trávicího traktu a pokožky, snížené funkce jater a ledvin přispívají ke zvýšené hladině toxicity. Ve špatně fungujícím trávicím traktu může docházet ke zvýšenému bujení bakterií a kvasinek, které způsobují kvašení nestrávených zbytků potravy a mění je v reaktivní sloučeniny.

Také trvalý stres zvyšuje toxickou zátěž. Výzkumy ukázaly, že vysoká hladina stresových hormonů, například adrenalinu a kortizolu, může změnit prospěšné detoxikační procesy ve škodlivé, tím se také podpoří množení toxinů – třeba volných radikálů.

Trvalý stres způsobuje hromadení toxínů

Trvalý stres způsobuje hromadení toxínů

 

Cigaretový kouř je dalším jasným zdrojem inhalovaných jedů. V souvislosti s toxikací našeho organismu nesmíme zapomenout ani na nadměrné užívání léků nejen u lidí, ale i u hospodářských zvířat.

Příznaky intoxikace organismu

Následující projevy mohou poukazovat na přítomnost jedovatých látek v těle člověka:

 • bolesti hlavy,
 • přerušovaný spánek,
 • bolesti v uších,
 • chronický kašel,
 • pálení na jazyku,
 • povleklý jazyk,
 • akné, kopřivka, vyrážky,
 • nadměrné pocení,
 • nepravidelný srdeční tep,
 • trávicí potíže,
 • žaludeční nevolnost nebo zvracení,
 • bolest kloubů,
 • zadržování tekutin v těle,
 • časté močení,
 • únava, nedostatek energie, snížená výkonnost,
 • potíže s pamětí,
 • deprese,
 • přecitlivělost na světlo či hluk.

V lidském těle sice probíhá přirozený detoxikační proces, přesto dochází ke kumulaci některých toxinů v různých tkáních, což má negativní důsledky na zdravotní stránku. Organismus se jedovatých látek zbavuje vlastními silami především prostřednictvím sliznic. Jedovaté látky odchází ven hlenem, slzením, pocením, močí, žlučí, stolicí, atd. Ledviny filtrují krev a močí vylučujeme zejména sloučeniny močoviny, které jsou velmi toxické.

Střeva zbavují tělo zbytků z procesu trávení, kůže vylučuje toxiny a plíce vylučují především zbytky kysličníku uhličitého. Játra odstraňují jedovaté látky, které přijímáme a rovněž i ty, které se v těle samovolně vytvářejí.

Jak očistit své tělo?

Toxiny číhají na každém rohu a je téměř nemožné se jim úplně vyhnout. Pomoci tělu se jich zbavit ale nemožné není, lidstvo napříč historií objevilo nejrůznější způsoby detoxikace organismu, jež se zejména v dnešní době stává čím dál žádanější. Pokud se rozhodneme své tělo zbavit jedů, můžeme si vybrat z několika způsobů, přitom nejlepší je jednotlivé metody zkombinovat.

Dieta

Nedílnou součástí detoxikace našeho těla je úprava jídelníčku.

TIP: Detoxikační jídelníček jsme popsali v našem předešem příspěvku

Detoxikační dieta se v zásadě vyhýbá jídlům, která zanášejí náš organismus, a naopak vyhledává ty potraviny, jež pomáhají k jeho očištění. Protože se jedná o jeden z hlavních principů očištění organismu, budeme se vhodnému stravování věnovat detailně níže.

Hladovění

Hladovění souvisí s odbouráváním nahromaděných nežádoucích metabolitů a jiných toxických látek. Existuje mnoho druhů hladovění, od jednodenních až po několikatýdenní, nebo například očistné hladovění s pitím pouze ovocných a zeleninových šťáv. Delší hladovění by mělo být prováděno pod dozorem specialistů.

Tělesná aktivita

Tělesná cvičení mají pozitivní efekt na odbourávání toxinů. Velice efektivní je aerobní aktivita. Jednak zvyšuje celkovou výkonnost svalů včetně srdce. Zlepšuje metabolismus, kladně ovlivňuje trávicí a vyměšovací pochody.

Ze seznamu vhodných sportů vybíráme například Pilatovy cviky – vypracoval je Joseph Pilates – válečným zajatcem, který těmito technikami zlepšoval zdraví svých spoluvězňů. Tyto cviky se zaměřují na protahování a posilování těla. Protahování pomáhá udržet tělo ohebné, pružné a zároveň pomáhá tělu vylučovat toxické látky tím, že stimuluje průtok lymfatické tekutiny, která vyplavuje odpady z tělesných buněk.

K detoxikaci je vhodná taktéž jóga, existují v ní totiž speciální cviky a sestavy cviků takzvané ásany, které slouží přímo k očistě těla i mysli. S jejich pomocí lze například odstranit tukové vrstvy nebo zlepšit činnost trávícího systému apod. Protahovací cvičení strečink je také velmi vhodné pro detoxikaci organismu, protože podporuje krevní oběh v celém těle.

Masáže

Pomocí masírování těla uvolňujeme povrchové napětí a zároveň dochází k odstranění části toxinů z podkoží. Velmi vhodné při detoxikaci je zajít si na manuální lymfatickou drenáž. Tento typ masáže se soustřeďuje na stimulaci lymfatického systému, jež je součástí imunitního systému, ve kterém má významnou úlohu v obraně těla před infekčními a nádorovými onemocněními. Lymfatická drenáž také povzbuzuje regeneraci buněk, oběh a odstraňování toxinů.

Sauna a parní lázeň

Ne nadarmo se saunování provozuje ve Skandinávii již od 11. století. Pobyt v sauně podporuje oběh tekutin v organismu. Teplo totiž zlepšuje prokrvení pokožky, při zvýšeném pocení se tělo jednodušeji zbavuje toxinů z krve. Detoxikaci organismu umocníme tím, že se při sprchování studenou vodou mezi jednotlivými prohřívacími fázemi drhneme měkkým kartáčkem.

Sauna pro detoxikaci

Existuje řada dalších metod, které pomáhají zbavit organismus škodlivých látek. Za zmínku stojí elektrolytická iontová detoxikace, která probíhá v ionizované vodní lázni, kam ponoříte svá chodidla. Colon-hydro terapie představuje zase léčebnou i preventivní proceduru, jež spočívá v intenzivním proplachování tlustého střeva čistou vodou, za účelem odstranění nežádoucích nánosů a zbytků potravy. Dále se nabízí čističky vzduchu, které filtrují vzduch od nežádoucích látek.

Ulehčete trávicímu traktu

Bojovat s toxiny se bezesporu vyplatí především skrze potravu a zažívání. Ať si to chceme připustit nebo ne, naše každodenní strava obsahuje spoustu škodlivých látek. Jedná se například o potravu bohatou na denaturované živočišné tuky a bílkoviny, pečené škroby, rafinované cukry a tak dále. Těmito toxiny si zanášíme trávicí trakt, který není jen „odpadní rourou“. Je to také místo kde se koncentruje střevní bakteriální flora.

Jakékoliv potíže v této oblasti mají negativní vliv na celý organismus. Jednotlivé složky „mrtvé“ potravy se pak usazují v tlustém střevě. S postupem času vytvoří tyto nestrávené zbytky na jeho stěnách vrstvu zatuhlé, neprostupné hmoty, která brání vstřebávání prospěšných látek a ztěžuje střevní peristaltiku, to může vést k řadě onemocnění, například k rakovině tlustého střeva.

Zbavte se jedů ve svém jídelníčku

Nejefektivnější způsob jak z těla dostat toxiny je tedy úpravou našeho jídelníčku. Lidský organismus má dostatek schopností, jak se cizorodých a odpadních látek zbavovat průběžně, jen mu musíme dát prostor, aby mohl své mechanismy uplatnit. Níže naleznete pět typů, které detoxikační proces dotáhnou k dokonalosti:

 1. dodržujte předepsaný jídelníček
 2. vynechte stimulanty (káva, černý čaj)
 3. pijte 2 litry čisté vody
 4. v noci spěte s otevřeným oknem, čerstvý vzduch totiž prospívá játrům
 5. choďte denně alespoň 2 kilometry

Pitný režim – základ pro očištění

Pitný režim by měl být základem každé detoxikace. Množství tekutin, které bychom měli vypít, se určuje podle váhy. Na 10 kilogramů je třeba vypít 40 decilitrů, to znamená, že například při váze 60 kilogramů by do sebe člověk měl dostat asi 2,4 litru tekutin.

Mezi ideální detoxikační nápoje patří neperlivá voda se šťávou z citronu, 100% ovocné a zeleninové džusy bez přidaného cukru a naředěné vodou 1:1 či neslazené ovocné a bylinné čaje. Existují i detoxikační čaje obsahující například přesličku nebo kopřivy. Co se opravdu k očistné kúře nehodí, jsou slazené a perlivé nápoje a zapomenout byste měli také na alkohol.

Detoxikační jídelníček

Svému tělu ulehčíme, když ze svého jídelníčku vyškrtáme potraviny vyrobené z bílé mouky a z rafinovaného bílého cukru. Také budeme-li se vyhýbat tučným, smaženým a příliš slaným jídlům či pokrmům bohatých na konzervační látky a raději si dopřejeme čerstvé suroviny.

V zásadě je detoxikační jídelníček ukázkou zdravého způsobu stravování. Neměla by v něm chybět třikrát denně zelenina – ať už čerstvá, připravená na páře, grilovaná či dušená – a to vždy v kombinaci s kvalitním rostlinným olejem – například olivovým extra virgin. Důležitou součástí je samozřejmě také ovoce, v dopoledních hodinách si jej dopřejte sladší a v odpoledních zase spíše méně sladké. Nezapomínejte ani na cereálie, luštěniny, ořechy, semínka, libové maso a ryby, vejce a mléčné výrobky.

Příklad detoxikačního jídelníčku:

Snídaně: žitný chléb (50 g) s plnotučným tvarohem (2 lžíce) a plátky jablka

Oběd: bramborová kaše (200 g) s cibulí (půlka cibule) a dušeným zelím

Uvaříme kaši, cibuli oloupeme, nakrájíme ji na jemná kolečka a obalíme v mouce.

V pánvi rozehřejeme olej a cibuli na něm osmahneme dokřupava. Osolíme a přidáme majoránku.

V kastrolu rozehřejeme olej a dáme na něj zesklovatět cibuli. Kysané zelí, které patří mezi skvělé detoxikační potraviny, pokrájíme a přidáme ho k cibuli, mícháme a lehce ho opečeme. Přilijeme 50 ml vody, kmín, jalovec a bobkový list. Přikryjeme a zelí zvolna dusíme asi 10 minut.

Svačina: čerstvá zelenina

Večeře: vaječný salát

Vejce uvaříme natvrdo, zchladíme je, oloupeme a nakrájíme. Jablko oloupeme a dužninu nakrájíme na kostičky. Pokapeme citronovou šťávou. Vajíčka promícháme s jablky. Bylinky nasekáme najemno, rozmícháme smetanu, hořčici, bylinkovou sůl a bylinky. Salát zalijeme a dáme odležet do ledničky.

Snídaně: ovesné vločky (40 g) s bílým jogurtem (200g) a ovocem (10 g)

Oběd: kuřecí prsa (150 g) s parmskou šunkou a mozzarellou

Krůtí maso naklepeme, okořeníme a opečeme na oleji. Na steak položíme plátek šunky a mozzarellu. Krátce zapečeme v troubě. Orestujeme cibulku a přidáme k zapečenému masu. Podáváme se salátem z míchané zeleniny.

Svačina: okurkový salát s koprovou omáčkou

Večeře: zapečené brambory se špenátem

Brambory nakrájíme na tenké plátky. Na oleji orestujeme plátky cibule. Do vlažné směsi vmícháme pokrájený špenát, okořeníme a zalijeme smetanou. Směs vylijeme na plátky brambor, přidáme nastrouhaný sýr. Zapékáme v misce cca 30 min při 170 stupních.

VYBERTE SI z TOP 5 nejsilnějších detoxikačních doplňků. 

4.2/5 - (15 votes)

2 Komentáře

 1. Jakub 8.6.2018
  • Lukáš Chládek 11.6.2018

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..