Očista střev – nutnost pro trávení a vitalitu

Dlouhodobé trávicí potíže, špatné vyprazdňování, únava i opakující se zdravotní problémy, které s trávením zdánlivě nesouvisí, patří mezi hlavní projevy zanesených střev.

Aniž bychom si to uvědomovali, usazeniny se ve střevech vytváří i několik let. Nezdravé stravování, nedostatek pohybu, nadmíra stresu a další „vymoženosti“ moderní civilizace brání přirozené očistě střev. Výsledkem je přemnožení škodlivých bakterií, kvasinek a plísní, narušení vnitřní rovnováhy a Špatně fungující trávicí systém.

zanesená střeva

Dlouhodobé trávicí potíže téměř vždy značí zanesená a špatně fungující střeva

Očista střev je zrevitalizuje a přinutí pracovat správně

Střeva jsou jedním z hlavních zdrojů energie a živin, a mají zásadní význam pro imunitní systém. Ze zanesených střev se uvolňují nebezpečné toxiny, které pronikají do krevního oběhu a zatěžují další orgány jako játra i celý organismus.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravováníNutric BistroMyChef Kitchen
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Nefungují-li střeva správně, objevují se nejen trávicí potíže, ale také řada dalších méně či více vážných onemocnění. Detoxikace střev je jednou z nejlepších prevencí mnoha zdravotních potíží. Zbaví střeva usazenin a podpoří vylučování škodlivých látek pryč z těla.

Nejčastější projevy zanesených střev:

 • Nevolnost
 • Nadýmání a pohyby v břiše
 • Zácpa nebo průjmy
 • Špatné a nepravidelné vyprazdňování
 • Dlouhodobě oslabená imunita
 • Kožní problémy – akné, ekzémy
 • Chronická únava

blendea zelené superpotraviny

Zelená směs Blendea SUPERGREENS podpoří funkce trávicího traktu a střev a obnoví přirozenou obranyschopnost organismu

Detoxikace střev a nevyhnutnost zdravé výživy

Za normálních okolností je střevo perfektně fungující orgán, který má úžasné schopnosti při zacházení s odpadními látkami. Moderní doba a především špatné stravovací zvyklosti však jeho schopnosti značně snižují.

Chceme-li činnost střev obnovit a zbavit je veškerých nečistot, je nutná nejen důkladná detoxikace, ale i celková změna životního stylu.

Hlavní cíle detoxikace střev:

Způsobů, jak detoxikovat střeva, existuje hned několik. Mezi ty nejznámější patří dobře řízená hladovka, klystýr, detoxikace střev lněným semínkem či očista střev slanou vodou. Jedná se o rychlé, ale zároveň poměrně radikální metody očisty střev.

Nejvíce však střevům prospěje trvalá úprava každodenního jídelníčku. Volbou stravy totiž můžeme střevům jak pomoci, tak i hodně ublížit. Detoxikaci také podpoří nejrůznější doplňky stravy, které absorbují toxiny a pomáhají je vyloučit z těla.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravováníNutric BistroMyChef Kitchen
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

8 pravidel pro očistu střev stravou:

 1. Pravidelné stravování – více menších porcí 4 až 5 krát denně
 2. Zvýšený přísun vlákniny, probiotik a antioxidantů
 3. Omezení sladkých, slaných a tučných potravin – sladkosti, bílé pečivo, nadměrné množství soli, uzeniny, červené maso, živočišné tuky vůbec
 4. Správná příprava potravin – vaření, dušení, pára, pečení a podobně
 5. Používání čerstvých potravin a omezení polotovarů
 6. Dostatečný pitný režim – čistá voda doplněná čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, smoothies, ovocné a zelené čaje a minerálky
 7. Eliminace alkoholu a kouření
 8. Podpora pomocí doplňků stravy

NÁŠ TIP: Na Slimming.cz najdete spoustu receptů na koktejly plné zdraví, minerálů a vitamínů – smoothies.

jídelníček pro střeva

Zelenina a ovoce obsahují nejen vitamíny, minerály, enzymy, ale také vlákninu – vše vynikající pro kondici střev

VÍTE, PROČ JE VLÁKNINA PRO ČINNOST STŘEV TAK DŮLEŽITÁ? Vláknina působí doslova jako kartáč, který čistí střevní sliznice od nečistot. Pomáhá regulovat vnitřní rovnováhu a podporuje střevní peristaltiku.

Denně bychom měli přijmout 25 až 30 gramů vlákniny za den. Hlavními zdroji vlákniny je zelenina a ovoce, luštěniny a celozné pečivo. 

VIDEO: Dalších 14 tipů, jak zlepšit trávení. 

Pozor bychom si měli dávat na radikální způsoby detoxikace střev, o kterých jsme se zmiňovali výše. Jedná se například o hladovku, hydrocolonoterapie neboli vyplachování střev nebo jogínská očista střev Šankprakšalanu.

Hydrocolonoterapie (klystýr, vyplachování střev) je na jednu stranu velmi doporučovaná metoda a na druhou stranu zatracovaná. Velká část odborníků se domnívá, že vyplachování střev nemá na zdraví žádné příznivé účinky, naopak může způsobit zdravotní problémy. Klystýr může způsobit křeče, zvracení, nadýmání a v nejhorším případě selhání ledvin. Při výplachu se totiž často používají chemické látky.

Šankprakšalana je ajurvédská metoda určená pro detox střev. Provádět by se měla preventivně čtyřikrát do roka a nejlépe v době úplňku. Organizmus má v době úplňku údajně zvýšenou přirozenou tendenci k očistě. Šankprakšalana trvá 4 až 6 hodin a spočívá v provádění několika cyklů. Přesný návod najdete v článku Očista střev pomocí Šankprakšalána.

Mezi zdravější způsoby detoxikace patří například očista střev lněným semínkem. Po dobu dvou až tří týdnů se doporučuje každý den ráno na lačno sníst jednu až tři lžíce jemně pomletých lněných semínek. Během kůry je důležité vypít větší množství vody, která podpoří vylučování toxinů. Kromě očisty střev dodáte mnoho prospěšných látek jako vláknina, antioxidanty, vitamín B6 a B3, omega 3 mastné kyseliny, kyselinu pantothenovou a řadu minerálů.

lněné semínko

Lněné semínko je účinným pomocníkem při detoxikaci střev

Babské rady na očistu střev

 • Jablečná šťáva – pročistí tlusté střevo a podpoří zdraví celého trávicího traktu. Po dobu tří dnů vypijte několik sklenic jablečné šťávy, kterou vždy po půl hodině zapijte sklenici čisté vody.
 • Citronová šťáva – z jednoho citronu, špetky mořské soli a trochu medu smícháme se sklenicí vody, každé ráno na lačný žaludek.
 • Pravý bílý jogurt – žádné Activie a jiné nesmysly – jogurt s živými a aktivními kulturami podporuje trávení a chrání střeva před zánětlivým onemocněním.
 • Očista střev slanou vodou – mořská sůl na jedinečné detoxikační schopnosti. Rozpusťte jednu lžíci mořské soli ve sklenici vody a krátce povařte, roztok pijte teplý nebo studený každé ráno na lačno.
 • Zázvor – splňuje fungování tlustého střeva, zbavuje toxinů a snižuje nadýmání. Smíchejte jednu lžičku zázvorové šťávy s citronovou šťávou ve dvou šálcích horké vody, můžete dochutit medem.

VÍTE, ŽE V TLUSTÉM STŘEVĚ SE NACHÁZÍ 70% IMUNITNÍHO SYSTÉMU? Na imunitě s významnou měrou podílí i apendix, který byl dlouhou dobu považován bezvýznamný evoluční pozůstatek. Lidské střevo dosahujete délky 7 metrů a dělí se na tenké a tlusté střevo.

Detoxikace střev – často kladené otázky

Prospívá střevům užívání projímadel- tzv. laxativ?

Užívání projímadel sloužících k rychlému vyprázdnění lékaři důrazně varují. Laxativa jsou primárně určená na léčbu zácpy, nikoliv k pročištění. Kromě toho, že odvodňují, a zároveň  z těla odvádí důležité minerály. Při dlouhodobém užívání si na ně může organismus dokonce vyvinout závislost a bez nich se jednoduše nevyprázdní. Vřele NEdoporučujeme. 

Jak dlouho je vhodné při detoxikaci střev držet půst?

Řízená hladovka neboli půst může detoxikaci střev a celého organismu skutečně podpořit. Do hladovění by se však měl pustit pouze zdravý člověk. Lékaři doporučují nejdéle tři dny ideálně o víkendu. Při půstu je důležité odpočívat a nevěnovat se žádné náročné fyzické aktivitě.

Podpoří detoxikace střev hubnutí?

Nečistoty usazené v trávící systému něco váží a také brání hubnutí. Pokud odstraníme všechny usazeniny, obnovíme tím nejen jejich činnost, ale také se zbavíme kil navíc.

VIDEO: S očistou střev pomohou i vybrané cviky hormonální jógy. 

Nejúčinnější je očista střev přírodní cestou zdravě a bezpečně

Na začátku bychom si měli uvědomit, že se nečistoty ve střevech usazovali velmi dlouhou dobu. Chtít se jich zbavit během jednoho dne pomocí radikálních metod je nebezpečné a svému zdraví můžete více uškodit nežli prospět.

Šetrná detoxikace prostřednictvím vhodného jídelníčku podpořená přírodními doplňky tělo zbaví škodlivých látek a obnoví rovnováhu organismu. Nejen že se budete cítit lépe fyzicky, ale zlepšení pocítíte i po psychické stránce.

4.8/5 - (6 votes)

One Response

 1. Martin Jeřábek 2.12.2022

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..