Padání vlasů ubírá na ženskosti. Braňte je!

Ztráta vlasů u mužů a u žen je diametrálně odlišný problém. Vypadávání vlasů u mužů je spíše individuální záležitost. Některé muže úbytek vlasů trápí opravdu hodně a hledají různé způsoby řešení, jiní si svou osobní image na “holé” hlavě dokonce zakládají. V zásadě je nedostatek vlasů u mužů brán jako normální záležitost, někteří muži holt vlasy nemají. Padání vlasů je také součástí andropauzy, která se u mužů začíná projevovat po 40. roku. 

V případě žen však zdravé a husté vlasy představují jeden z nejdůležitějších symbolů smyslné ženskosti. Ženy, které postihne nadměrné vypadávání vlasů (tzv. alopecie), se potýkají s psychickými problémy.  Mnohdy svůj problém řeší nákupem pochybných přípravků, které jejich problém ještě prohloubí. Ženy by měly  úbytek vlasů v každém případě řešit s odborníky a ne na internetu! Každopádně se vám pokusím poradit i já. 

padání vlasů

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Máte-li pocit, že vám vypadávají vlasy více než normálně, nechte se vyšetřit odborníky. Vypadávání vlasů mohou způsobovat vážné zdravotní problémy.

Nadměrné padání vlasů: Proč ženám vypadávají vlasy?

Možná se vám zdá, že ženy úbytek vlasů příliš často netrápí, a že je to především problém mužů. Není to tak úplně pravda. Počet žen trpících chorobnou ztrátou vlasů každým rokem přibývá. Odborníci na tuto problematiku uvádí, že jenom v České republice alopecie postihuje až 35 % žen. To je více než jedna třetina celé ženské populace a to opravdu není zanedbatelné číslo.

Základní příčiny vypadávání vlasů u žen a mužů jsou v zásadě podobné:

 • genetické predispozice
 • věk a životní styl
 • hormony
 • léky

U žen je však situace o něco odlišnější. Zatímco u mužů převažují genetické predispozice, případně věk, u žen převládají hormonální změny nebo poruchy. Nejčastější příčinou vypadávání vlasů u žen je porucha funkce štítné žlázy a nadledvinek.

Léčba tedy primárně neřeší ztrátu vlasů, ale snaží se o nastolení hormonální rovnováhy. Obnovení hustoty vlasů je pozitivním důsledkem správné léčby.

PRO VLASY, POKOŽKU A NEHTY
Liposomal HAIR, SKIN, NAILS jsou nejlepší gumové vitamíny pro podporu zdraví vlasů, pokožky a nehtů. Žádný jiný podobný produkt v podobě gumových bonbonů v lipozomální formě na trhu není. To, že jsou lipozomální znamená to, že aktivní látky (vitamíny a minerály) tělo využije až na 95%. U běžných vitamínů je to jen kolem 20%.

U žen rovněž úbytek vlasů probíhá úplně jinak, než u mužů. U mužů vlasy “ustupují” postupně od čela až po temeno. Nejprve se jim vytváří kouty a poté pleška. V zadní části a na bocích hlavy vlasy obvykle rostou bez potíží. Ženy většinou postihuje tzv. difúzní vypadávání vlasů. To znamená, že vlasy jim vypadávají ve všech oblastech hlavy včetně boků a zadní části.

Schématicky lze poruchy růstu vlasů rozdělit na několik hlavních skupin. První jsou vrozená onemocnění, kdy již od dětského věku dochází ke vzniku holých ložisek na hlavě, nebo mohou vlasy chybět zcela. Léčebně se většinou bohužel nedá nic dělat. Další skupinou onemocnění jsou poruchy získané během života – ty jsou nejčastější. Okrajovou skupinou jsou chorobné změny kůže hlavy, při kterých může dojít k jizvení se zánikem vlasových cibulek a nevratným výpadem vlasů. Poměrně často dochází k přechodnému výpadu vlasů z důvodů například nošení těžkých, utažených účesů, trvalého psychického stresu, fyzického vypětí, těhotenství, užívání léků, infekce, nedostatku vitamínů, podvýživy, onemocnění štítné žlázy a podobně. vysvětluje MUDr. Kateřina Klauzová z kliniky Asklepion

Mít krásné, přirozeně husté vlasy je sen každé ženy. Je to jeden z hlavních symbolů ženskosti.

Způsoby řešení a léčba vypadávání vlasů žen

U žen bývá nejčastější příčinou vypadávání vlasů zdravotní problém, respektive jedná se o jeden z následků nějakého problému či nemoci. Jakmile si tedy vy nebo vaše kadeřnice všimne, že vaše kštice nápadně prořídla a objevila se lysá místa, okamžitě se vydejte ke svému lékaři. Co nejdříve vás doporučí ke specialistovi.

Za nadměrným vypadáváním vlasů u žen může například stát:

 • antikoncepce
 • léky (na štítnou žlázu, na snížení hladiny cholesterolu či krevního tlaku, na ředění krev, protizánětlivé léky, tricyklická antidepresiva, apod.)
 • vysoké dávky vitamínu A a tryptofanu
 • drogy (zejména kokain)

Bohužel neexistuje jediná univerzální léčba, která by pomohla všem postiženým ženám stejně. Nejprve je důležité provést veškerá vyšetření, jejichž cílem je odhalit příčinu problému. Bez klinických, laboratorních a dalších testů to prostě nelze. Na základě výsledků lékař doporučí nejlepší léčbu, případně kombinaci více druhů léčby.

Příklady léčby při alopecii (nadměrné vypadávání vlasů):

 • aplikace tekutého dusíku ve spreji
 • hormonální přípravky na potírání vlasové pokožky
 • léčba UV zářením
 • injekce vitamínu B12
 • aplikace posilujících sér stimulujících růst vlasů

padaní vlasů kvůli lékům

Užíváte pravidelně léky? I ty mohou být příčinou chronické ztráty vlasů. Nezapomeňte na to svého lékaře upozornit.

Konvenční versus alternativní léčba alopecie

Běžnou léčbu vypadávání vlasů u žen i mužů mohou doprovázet nepříjemné vedlejší účinky. Například kortikoidy se aplikují pod dobu čtyř až šestí týdnů perorálně nebo injekčně. Kortikoidy sice podporují růst vlasů v postižených oblastech, ale nedokáží zabránit dalším vlasovým ztrátám.

Je to tedy pouze částečné řešení. Navíc mají řadu vedlejších účinků jako deprese, tloustnutí či záněty v místě vpichů. Užívání syntetických vitamínů může mít zase vliv na celkový zdravotní stav.

Zastavit vypadávání vlasů a podpořit jejich přirozený růst lze také speciální injekční aplikací růstových faktorů – modifikovaných výtažků z kmenových buněk, vitamínů a peptidů. Množství aplikací určí vyšetření, přičemž výsledky jsou patrné po jednom až třech měsících.vysvětluje MUDr. Eva Harapátová z Medicom VIP. Ne každému ale tato metoda pomůže.

Za zvážení proto stojí alternativní možnosti léčby, které k problému přistupují komplexně. Alternativní léčba neřeší pouze důsledek potíží, kterým je vypadávání vlasů, ale zaměřuje se na celkový stav postiženého po fyzické i psychické stránce.

Alternativní léčba zahrnuje nejen užívání výživových doplňků pro ženy, ale také úpravu zdravého jídelníčku, životního stylu, ale také další metody jako aromaterapie či akupunktura.

Zdravý jídelníček proti padání vlasů

Základem dobrého zdraví je vyvážený a pestrý jídelníček, který by v případě alopecie měl obsahovat dostatek protizánětlivých potravin bohatých na vitamíny, minerály, esenciální mastné kyseliny a antioxidanty. Do této skupiny patří například červená řepa, listová zelenina, brokolice, ořechy a semínka, borůvky, zázvor, kurkuma a další.

PRODEJ KOLAGENŮ OD:
KolagenDrink (doporučujeme)
VENIRA
Inca Collagen
CURAPIL
KetoMix
POWERLOGY

Vyhýbat byste se naopak měli polotovarům a dalším rychlým jídlům, které obsahují příliš mnoho chemických látek. Nevhodné je také nadměrné solení, konzumace bílého cukru, pití alkoholu, kouření i velké množství kávy v průběhu dne. Klikněte a naučte se, jak přestat kouřit ze dne na den.

Abyste předešli vypadávání vlasů, klaďte důraz na konzumaci potravin bohatých na zinek, jako jsou mořské plody, maso, játra, dýňová jádra a ořechy, ječné kroupy nebo pohanka. Zinek nepůsobí pouze proti vypadávání vlasů, ale také čistí pleť, snižuje množství cholesterolu v krvi, podporuje dokonce hojení ran či plodnost.vysvětluje Petra Burešová z kadeřnictví Klier v NC Královo Pole (Brno)

Výživové doplňky na vlasy

Doplňky stravy bohaté na vitamíny, minerály a další důležité látky jsou při nadměrné ztrátě vlasů velmi důležité. Cílem je zabránit dalšímu vypadávání vlasů, obnovit a podpořit jejich růst a znovu nastolit v těle hormonální rovnováhu.

Minerály a vitamíny proti vypadávání vlasů:

 • železo, selen, fosfor a zinek – posilují imunitní systém a mají vliv na funkce vlasových folikul. Najdete je například ve špenátu, cizrně, kešu, hovězím a jehněčím mase
 • křemík – zlepšuje pružnost vlasů
 • vitamíny B2 (riboflavin), B5 (kyselina pantotenová) a B6 (pyridoxin) – brání vypadávání vlasů, obnovují kůži, snižují šedivění vlasů
 • quercetin – flavonoidní antioxidant bojující proti volným radikálům, potlačuje záněty a posiluje imunitní systém

Aromaterapie, masáž pokožky hlavy a akupunktura

Psychický stav ovlivňuje celkové zdraví a svůj podíl tak může mít i na vypadávání vlasů. Cílem aromaterapie je podpora pozitivního myšlení a navození dobré nálady. Vedle toho má aromaterapie vliv na správnou činnost endokrinního systému.

Při padání vlasů se nejčastěji používají esenciální oleje levandule, tymiánu a rozmarýnu. Například levandule funguje jako silný antioxidant, snižuje záněty a má hojivé účinky na pokožku. Podporuje funkce vlasových folikul.

TIP NA VLASOVOU MASKU PODPORUJÍCÍ RŮST VLASŮ: Smíchejte esenciální oleje levanduli, tymián, rozmarýn, cedr s jojobovým olejem. S používáním esenciálních olejů se důkladně seznamte. Špatné použití může vyvolat alergickou reakci nebo popálit pokožku hlavy!

Důkladná masáž pokožky hlavy podporuje prokrvení, uvolňuje svalové napětí, posiluje vlasové kořínky a urychluje látkovou výměnu. Denně je doporučeno provádět masáž hlavy dvě až tři minuty za pomoci vhodných kosmetických přípravků. Vhodný je například rozmarýnový či bazalkový olej. Pomoci mohou i kvalitní šampony proti vypadávání vlasů.

Akupunktura má spousty pozitivních účinků na zdraví. V případě nadměrného vypadávání vlasů (alopecie) prý snižuje počet škodlivých buněk, které stojí za ztrátou vlasů. Zároveň stimuluje vlasové folikuly, zmírňuje vzniklý zánět, podporuje krevní oběh a navíc pomáhá od úzkostí a depresí.

akupunktura proti vypadávání vlasů

S vypadáváním vlasů může pomoci i akupunktura

Nadměrné vypadávání vlasů nikdy neignorujte

Zejména u žen může nadměrné vypadávání vlasů naznačovat zdravotní problém. Pokud si tedy všimnete, že vám denně vypadne větší množství vlasů než obvykle, ihned navštivte svého lékaře. Zachráníte tím nejen svou hustou hřívu, ale s největší pravděpodobností i zdraví. Čím dříve problém odhalíte, tím snáze a rychleji se jej zbavíte.

DÁLE ČTĚTE: Podrobně o transplantaci vlasů, která je obvykle poslední možností

4.3/5 - (3 votes)

One Response

 1. Lenka 25.1.2023

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..