Vypadávání vlasů – časté příčiny a spolehlivá prevence

Jediným obdobím v životě, kdy nás nadměrné vypadávání vlasů netrápí, je novorozenecké období. Přesněji řečeno to neděsí rodiče roztomilých novorozenců. U miminek je to prostě normální jev a vlásky jim brzy dorostou. Pokud je vám ale o “pár” let více a máte pocit, že vám kštice řídne nebezpečně rychle, začněte pátrat po příčině co nejdříve.

Vypadávání vlasů je do určité míry normální a přirozený proces. V průměru lidem vypadne až 100 vlasů denně, v některých ročních období i více (např. na jaře nebo na podzim stejně jako u zvířat). To neplatí pro případy, kdy při každém česání nebo mytí hlavy zaznamenáte neobvyklé větší množství vlasů. Příčinou vypadávání vlasů může být nejen špatná péče či kosmetika, ale i zdravotní problém.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Špatný stav vlasů často signalizuje, že je v těle něco v nepořádku

Jak poznat nadměrné vypadávání vlasů?

Není nutné panikařit při každém vypadlém vlasu, ani když vám tu a tam vypadne více vlasů, než je obvyklé. Ve většině případech se stav vlasů sám od sebe během dvou až tří měsíců vrátí do normálu. Výměna vlasů je kontinuální proces. Každý vlas jednou vyroste, vypadne a nahradí jej vlas nový. V průměru vlas vyroste o 0,2 až 0,5 mm za den, za rok o 15 až 17 cm. K úplně obnově vlasů dochází vždy po čtyřech až šesti letech.

PRO VLASY, POKOŽKU A NEHTY
Liposomal HAIR, SKIN, NAILS jsou nejlepší gumové vitamíny pro podporu zdraví vlasů, pokožky a nehtů. Žádný jiný podobný produkt v podobě gumových bonbonů v lipozomální formě na trhu není. To, že jsou lipozomální znamená to, že aktivní látky (vitamíny a minerály) tělo využije až na 95%. U běžných vitamínů je to jen kolem 20%.

Pozornost zbystřete tehdy, když si nadměrného vypadávání vlasů nelze nevšimnout. Pokud si například projedete vlasy rukou a po každé vám v mezi prsty zůstane pořádný chuchvalec vlasů, začněte hledat příčinu vašeho problému. Za vypadáváním vlasů totiž může stát jak banální příčina, kterou lze snadno odstranit, tak i závažnější onemocnění.

Nejběžnější příčiny vypadávání vlasů:

 • stres, náhlý psychický šok
 • nevhodná péče
 • nešetrná úprava
 • špatný výběr vlasové kosmetiky
 • hormonální změny (např. těhotenství, po porodu, menopauza)
 • drastické diety
 • alergická reakce
 • složení stravy – nedostatek živin, vitamínů a minerálů
 • poruchy funkce štítné žlázy
 • prodělaná infekce
 • užívání některých léků
 • genetika

VÍTE, ŽE VYPADÁVÁNÍ VLASŮ MŮŽE ZPŮSOBIT I PŘÍLIŠ ČASTÉ NOŠENÍ POKRÝVEK HLAVY? Máte rádi klobouky, kšiltovky, čepice a vůbec všelijaké módní pokrývky hlavy? Buďte opatrní a nechte vlasy volně “dýchat”. Problém je, pokud nošení čepců vyžaduje povolání (např. zdravotní sestry, kuchaři a další).

škodlivé pokrývky hlavy

Klobouky jsou krásné, elegantní a sexy. Denně je ale určitě nenoste.

První pomoc při padání vlasů je správná péče

Předtím, než vás vyděsí představa vážné nemoci, zamyslete se nejprve nad tím, jak se o své vlasy staráte a jakou vlasovou kosmetiku a stylingové přípravky používáte. Vrchní vrstvu vlasů (tzv. kutikula) poškozuje časté, intenzivní a nešetrné česání, mytí vlasů a sušení i úprava vlasů. Nezanedbatelnou roli hraje také výběr vhodného hřebenu a kartáče na vlasy. Vlasům neprospívá ani fénování či používání žehličky na vlasy.

Vnitřní strukturu vlasů oslabuje barvení, odbarvování či trvalá ondulace a to zejména při nesprávné aplikaci. Při barvení je riziková špatná koncentrace barvící látky či neúměrně dlouhá doba působení. Ještě horší je odbarvování peroxidy, kdy dochází k narušení vlasů, které se také stávají křehčími a lámavějšími. Nevhodnou péčí poškozené vlasy bývají křehké, hodně se lámou, na dotek jsou hrubé a na pohled ztrácí přirozený lesk.

TIP PROTI VYPADÁVÁNÍ VLASŮ A UKLIDNĚNÍ POKOŽKY HLAVY:

Růžová směs ovoce a superpotravin Blendea SUPERBEAUTY.

blendea SUPERBEAUTY

Správná péče o vlasy aneb co byste dělat neměli:

 • Nepoužívejte šampón, kondicionér, balzám i masku každý den
 • Myjete-li si vlasy denně, požívejte jemný šampón určený pro každodenní mytí
 • Ranní a večerní kartáčování stačí – příliš časté kartáčování dráždí pokožku a poškozují strukturu vlasů
 • Opatrně zacházejte s fénem, kulmou i žehličkou – horký vzduch vlasům neprospívá
 • Nechte vlasy rozpuštěné – těsné gumičky namáhají kořínky a oslabují vlasy

škodlivá žehlićka na vlasy

Nejvíce vlasům prospívá jednoduchá péče. Například žehličku používejte výjimečně pro zvláštní příležitosti

Vlasy potřebují dostatek vitamínů a minerálů

Nadměrné vypadávání vlasů velmi často způsobuje nevhodný jídelníček. Pokud se dlouhodobě stravujete nezdravě, jíte hodně sladkých a tučných jídel, na vašich vlasech to bude patrné. Stejné je to také v případě, kdy se trápíte drastickými dietami nebo dokonce držíte hladovku. Zdravým a silným vlasům prospívá zdravý a vyvážený jídelníček bohatý na všechny důležité vitamíny, minerály i stopové prvky.

PRODEJ KOLAGENŮ OD:
KolagenDrink (doporučujeme)
VENIRA
Inca Collagen
CURAPIL
KetoMix
POWERLOGY

Které potraviny prospívají zdravým vlasům?

 • Olivový olej – je prospěšný vnitřně i zevně – namočte konečky do olivové lázně a budete překvapené, jak pookřejí
 • Zelená zelenina – brokolice, špenát, paprika i fazolky jsou bohatým zdrojem vitamínů A a C, železa a vápníků, které jsou pro důležité pro zdravý vývoj vlasu
 • Luštěniny – obsahují železo, zinek a biotin, které stimulují růst a zvyšují pevnost vlasů
 • Želatinakonzumace želatiny zlepšuje pružnost vlasů, méně se lámou a snáze se upravují
 • Vajíčka, kvasnice a ořechyjsou zdrojem biotinu, který má vliv na kvalitu vlasů a pokožku
 • Skořice – koření, které nejen voní a chutná, ale také svědčí vlasům a vlasové pokožce tím, že se postará o její důkladné prokrvení
 • Řecký jogurt – obsahuje vitamín B5, jenž podporuje růst a brání vypadávání vlasů
 • Rybí olejpokožce i vlasům dodá potřebnou výživu (vegetariáni jej mohou nahradit lněným semínkem)
 • Mrkevjedinečný zdroj vitamínu A, který je důležitý pro zdravý lesk vlasů a zdravou a hydratovanou pokožku hlavy. Stejně nevhodné jako nedostatek je také předávkování vitamínem A!

Nejlépe uděláte, když olivovým oleje dochutíte čerstvý zeleninový salát, ale klidně si v něm omočte konečky vlasů.

Za vypadáváním vlasů u žen nejčastěji mohou hormony, u mužů dědičnost

Vypadávání vlasů u mužů je vcelku běžného. Některým “holá” hlava nevadí, jiní pátrají po možnostech, které by jim navrátily bujnou hřívu. Pro ženy je ztráta vlasů ale přece jen o něco horší. Počet žen, které trápí nadměrné vypadávání vlasů, se zdvojnásobil za posledních deset let. Alarmující je zejména informace, že vypadávání vlasů více trápí mladší ženy mezi 18 a 40 lety.

Vypadávání vlasů u mužů způsobuje především genetika, hormonální činnost a stárnutí. Podívá-li se syn na svého otce či dědečka, většinou hned pochopí, jaký osud jej čeká. Odborně se jedná o androgenetickou alopecii neboli zvýšenou citlivost vlasů na mužský pohlavní hormon testosteron, který ve větším množství ničí vlasové kořínky a způsobuje vypadávání vlasů. Nejvíce se mužům testosteronu dostává mezi 20 a 30 rokem, a právě v této době plešatí nejvíce.

TIP PRO PÁNY: Bezpečné bylinné testosteronové tablety, které přírozeně podpoří vlastní produkci hormonu.

Pro obě pohlaví platí, že úbytek vlasů, snižování jejich kvality a ztráta pigmentu (šedivění) souvisí se stárnutím. S věkem toho mnoho nenaděláte, ale pokud vás nadměrné vypadávání vlasů trápí v mládí, nechte se vyšetřit odborníkem.

U žen jsou příčiny vypadávání vlasů odlišné a nejčastěji souvisí s hormonálními výkyvy v těhotenství, po porodu a během menopauzy. Zatímco u mužů není alopecie považována za nemoc, ale spíše psychický problém, nadměrné vypadávání vlasů u žen může signalizovat i vážný zdravotní problém.

Nejčastější příčiny vypadávání vlasů u žen:

 • Stres – nemusí jít pouze o pracovní či osobní problémy, stres vzniká také následkem nemoci či operace
 • Nedostatek železa (anémie) – málo železa odhalí krevní testy a problém vyřeší vhodný doplněk stravy a zdravý jídelníček
 • Hormonální poruchy – v průběh těhotenství, po porodu a v menopauze dochází ke kolísání hormonu estrogenu, vypadávání vlasu je většinou známkou toho, že se vše vrací do normálního stavu (pomůže třeba český doplněk pro ženy Feminus)
 • Nemoc štítné žlázy (hypertyreóza) – vypadávání vlasů lze zastavit správnou léčbou

JAKÉ JSOU ROZDÍLY MEZI PADÁNÍM VLASŮ U ŽEN A U MUŽŮ? Mužům obvykle linie vlasů ustupuje dozadu od koutů někdy až po kompletní plešatost. U žen většinou vlasy vypadávají rovnoměrně po celé hlavě, snižuje se jejich hustota a řídnou.

vypadávání vlasů u žen

Stres, hormonální změny i nevhodná úprava vlasům škodí

Jak zabránit vypadávání vlasů?

Nejlepší první pomoc je včasná pomoc. Čím dříve si nadměrného vypadávání vlasů všimnete, tím větší šanci zvítězit získáte. Nejprve se zamyslete nad možnými chybami, kterých se můžete dopouštět při pravidelné péči i své vlasy. Zkuste změnit vlasovou kosmetiku, i vlasům svědčí změna. Zamyslete se nad svým jídelníčkem a doplňte jej o přírodní zdroje vitamínů a minerálů.

Zevně můžete kvalitu vlasů zlepšit pomocí bylinek. Skvělé účinky má na vlasy například kopřiva dvoudomá, které zlepšuje pružnost vlasů a zvyšuje přirozený lesk. Mezi babské rady na vypadávání vlasů patří například masáž pokožky kefírem nebo cibulovou šťávou s medem.

kopřiva proti padání vlasů

TIP NA TINKTURU Z KOPŘIV PRO RŮST VLASŮ: Polévkovou lžíci čerstvých listů kopřiv přelijte třemi lžícemi čistého, alespoň 60% alkoholu. Dva týdny nechte lahev stát na slunci. Poté sceďte a zřeďte čtvrtinou litru vody. Tinkturu používáme k masáži vlasové pokožky.

Ne vždy postačí správná péče, změna vlasové kosmetiky nebo přírodní bylinky. Následují volně prodejné přípravky určené přímo pro vlasy obsahující vitamíny prospívající vlasům a pokožce hlavy a zajišťují jejich komplexní výživu od kořínků až ke konečkům. V lékárnách si můžete vybrat mezi různými přípravky proti padání vlasů, které stimulují růst vlasů.

Pokud problém přetrvává, návštěvě lékaře se nevyhnete. Ten na základě různých vyšetření odhalí příčinu vypadávání vlasů. Mezi nejčastější nemoci, které se projevují i vypadáním vlasů, patří kromě poruch štítné žlázy a hormonální nerovnováhy také lupénka, autoimunitní či onkologické onemocnění.

Vlasy jsou odrazem našeho psychického i fyzického zdraví

Problém někdy nepředstavuje samotné vypadávání vlasů, ale stud. Spousta žen se trápí, ale přitom se stydí navštívit lékaře. Nikdy nedovolte, aby vám stud bránil vyřešit jakékoliv zdravotní potíže. Čím dříve vyhledáte pomoc odborníka, tím rychleji se svého problému zbavíte bez nepříjemných následku. Nezapomeňte, že jde o vaše vlasy a zdraví.

DÁLE ČTĚTE: O transplantaci vlasů jako o poslední možnosti, kdy už nic jiného nepomůže.

5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..