10 zaručených tipů pro lepší motivaci při hubnutí

Chcete se pustit do shazování přebytečných kilogramů? Abyste byli úspěšní, nestačí jen začít cvičit a změnit jídelníček. Musíte především vytrvat. Musíte být o svém rozhodnutí přesvědčení a motivovaní k němu. Jen správná motivace vás inspiruje k aktivitě jakéhokoliv druhu. Budete-li opravdu zapálení do hubnutí, pak nebude problém zhubnout. Co tedy dělat, abyste u cvičení vydrželi?

 

1. Dělejte, co vás baví

„Nemusíte být dobří, abyste začali. Musíte ale začít, abyste se stali dobrými.“

To je základ všeho. Vybrat si takové cvičení, které vás bude bavit a z kterého budete mít radost. Jen těžko se donutíte chodit plavat, pokud nesnášíte chlorované bazény, nebo vám vadí, že vás okolí uvidí v plavkách. Stejně tak nemusíte chodit na aerobik jen proto, že na něj chodí všechny vaše kamarádky nebo kolegyně z práce.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravováníNutric BistroMyChef Kitchen
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Zvolte si takovou aktivitu, která bude bavit vás, bude vás naplňovat a na kterou se budete těšit. Důležité pak je najít si takové pohybové aktivity alespoň dvě, abyste je mohli střídat. Dlouhodobé neměnné cvičení by vás totiž přestalo za chvíli bavit taky.

ovoce a zelenina na hubnutí

Zeleninu a ovoce lze jíst v libovolném množství

 

2. Stanovte si reálné cíle

„Jedna zásadní věc, která stojí mezi vámi a vaším snem, je ochota začít, odvaha pokračovat a víra to dokončit.“

Než se pustíte do samotného cvičení, popřemýšlejte, z jakého důvodu vlastně chcete cvičit. Chcete zhubnout přebytečné kilogramy? Nebo jen zpevnit tělo? Případně se protáhnout po každodenním sezení v práci? Ať už je váš důvod jakýkoliv, stanovte si podle něj a podle vašich časových možností splnitelný časový rozvrh. Vaše plány musí být realizovatelné.

Neplánujte si, že budete chodit cvičit vícekrát, jak dvakrát týdně, když už předem víte, že je to nereálné. Stejně tak nečekejte, že shodíte deset kilogramů během dvou návštěv posilovny nebo nějakého cvičení. Buďte rozumní a stanovte si reálné cíle. Jen tak můžete udržet vaši motivovanost.

 

3. Najděte si cvičebního kolegu

„Můžete dosáhnout čehokoliv, pokud jste schopni oprostit se od myšlenky, že to nedokážete.“

Máte problém s tím, že se nemůžete donutit chodit cvičit sami? Pak si najděte někoho, kdo bude chodit cvičit s vámi. Díky tomu se mnohem snáz donutíte, jelikož nebudete chtít toho druhého zklamat a rušit to, co už jste si jednou domluvili.

Po cvičení navíc můžete zajít někam na chvíli posedět a popovídat si, takže spojíte příjemné s užitečným. Stejně tak může váš kolega být i jakýmsi podnětem pro soutěživost. Můžete se navzájem podporovat, motivovat i překonávat. Přeci nezůstanete pozadu, když už se vašemu kolegovi podařilo zhubnout pět kilo a vám jenom dvě…

VIDEO: Velice nenáročná, ale prospěšná domácí rozcvička na 20 minut z kanálu Blendea.cz.

 

4 . Buďte vytrvalí

„Nestane se to přes noc, tak pokračujte.“

Dodrželi jste týdenní plán? Dosáhli jste cíle, který jste si stanovili? Perfektní. Pak je čas na odměnu. Odměnou pro vás může být cokoliv, co vám udělá radost, například vířivka, masáž, něco nového na sebe, nebo lístek do divadla.

Až se vám podaří dosáhnout vašeho hlavního cíle, odměňte se tím, co byste si normálně nekoupili nebo nepořídili a po čem už dlouho toužíte. I vidina toho, že až se vám podaří dosáhnout cílené hmotnosti, budete si moci dopřát to, po čem tak dlouho toužíte, vás bude motivovat a popostrkovat na vaší cestě.

 

5. Pište si deníček

„Můžete mít výsledky, nebo výmluvy. Ale ne obojí.“

Veďte si záznamy o vašich aktivitách. Pravidelně si zaznamenávejte vaši sportovní činnost a vaše úspěchy, stejně jako případné neúspěchy. Stanovte si jeden den v týdnu, kdy se budete vážit nebo přeměřovat a vše si poctivě a hlavně pravdivě zaznamenávejte.

Skvělým pomocníkem a motivátorem vám mohou být i fotky. Udělejte si každý týden novou fotografii vašeho těla a porovnávejte, jakých výsledků jste již od začátku cvičení dosáhli.

Fotky před a po hubnutí Vás můžou motivovat

Fotky před a po hubnutí Vás můžou motivovat

 

6. Informujte okolí

„Pokud nemůžete létat, běžte. Pokud nemůžete běžet, jděte. Pokud nemůžete jít, plazte se. Hlavně ale nepřestávejte.“

Řekněte vašemu nejbližšímu okolí a lidem, s kterými trávíte velkou část dne, že jste se pustili do hubnutí. Vyhnete se tak nepříjemným otázkám a zároveň se dočkáte podpory. A třeba se ve vašem okolí najde i někdo další, kdo se k vašemu snažení přidá a bude chodit cvičit s vámi.

 

7. Nechte se inspirovat

„Nikdo nemůže jít a změnit začátek. Každý ale může začít teď a změnit konec.“

Vytiskněte si fotku vaší vysněné postavy a vystavte si ji na ledničku, k počítači nebo někam, kde ji budete mít neustále na očích. Vyhněte se ale fotkám vyzáblých, anorektických, nezdravě hubených modelek.

Takové fotografie vás budou leda tak stresovat, demotivovat, jelikož nebudete dosahovat výsledků a navíc si ještě můžete vypěstovat poruchu příjmu potravy. Protože takové postavy, jakou mají anorektické modelky, jinak než nepřijímáním potravy nedocílíte.

 

8. Vyndejte ze skříně staré oblečení

„Nikdy nebudete litovat toho, jak tvrdě jste pracovali. Budete litovat jen toho, že jste nepracovali dost tvrdě.“

Máte vzadu ve skříni schované oblečení, do kterého se už nějaký ten pátek nevejdete? Tak vyndejte staré kalhoty, sukni nebo tílko a nechte je ležet někde, kde je budete mít neustále na očích. Budou vám tak neustále připomínat a motivovat vás, jakou můžete mít zase skvělou postavu, pokud vytrváte.

 

9. Cvičte při oblíbené hudbě

„Udělejte to, nebo budete celý život jen závidět.“

Nemusíte cvičit zrovna doma, abyste mohli poslouchat vaši oblíbenou hudbu, která vás takzvaně nakopne. Díky nejrůznějším moderním technologiím můžete vaši oblíbenou kapelu poslouchat i třeba v posilovně.

Cvičení vás tak bude zase o něco víc bavit, do vašeho těla se budou vyplavovat endorfiny, zbavíte se stresu a zlepší se vám nálada. To je také důvod, proč byste měli dbát na to, abyste chodili cvičit pravidelně. Přece se nechcete o tyto skvělé stavy připravit.

 

10. A hlavně…dělejte to kvůli sobě

„Nejsou překážky, jen slabá vůle.“

Pokud jste se rozhodli hubnout a cvičit, pak to dělejte ze svojí vlastní vůle, na základě svého vlastního rozhodnutí. Chce po vás, abyste zhubli, partner? Nutí vás do hubnutí lékař? Dokud nebudete přesvědčeni vy sami, že chcete zhubnout, pak nikdy u cvičení nevydržíte a hubnutí vám nepůjde snadno.

Budete se jen trápit. Stejně jako u všeho ostatního, i při cvičení hraje velkou roli psychika. Buďte tedy hnací silou celého procesu, jen tak dosáhnete výsledků.

 

Rada na závěr

Předtím, než se pustíte do hubnutí, si spočítejte vaše BMI a zjistěte, kolik byste měli ideálně zhubnout. Není však důležité dosáhnout ideální váhy, ale váhy rozumné. Není nikde psáno, že ze 120 kilogramů musíte shodit na 70 kg.

Rozumná redukce vaší hmotnosti obnáší úbytek pěti až deseti procent původní hmotnosti, v případě 120 kilogramů byste si tedy jako váš cíl měli dát shodit šest až 12 kilogramů. Dle nejrůznějších výzkumů bylo dokázáno, že již při úbytku pěti procent hmotnosti při obezitě, dochází ke zlepšení zdraví a funkcí vašeho těla.

Díky tomu, že si nestanovíte nereálné cíle, ale cíle takové, kterých jste schopni dosáhnout, si udržíte motivaci a chuť cvičit. Jakmile dosáhnete vašeho cíle, můžete si pak stanovit zase další. Myslete na to, že váhový úbytek by za jeden měsíc neměl být více jak dva až čtyři kilogramy, na zhubnutí 12 kilogramů byste si tedy neměli plánovat méně, jak tři měsíce.

4.3/5 - (18 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..