12 tipů pro podporu imunity při hubnutí

Jaro se brzy přihlásí o slovo a my začneme odkládat huňaté bundy, svetry i zateplené a neforemné kalhoty, které zakryjí nejeden nedostatek. Mnohem víc tak začneme řešit postavu a budeme se chtít zbavit nechtěných kil navíc. Jaro je ale taky obdobím nachlazení a chřipek, což často souvisí s počasím a vhodným oblékáním.

Zatímco ráno je chladno a my sneseme teplejší bundu, která neprofoukne, odpoledne panují poměrně příjemné teploty, vykukují první sluneční paprsky a my nějaký ten svršek odložíme. Tím pokoušíme imunitu, protože se zpotíme, ofoukneme a na nemoc je zaděláno. Co s tím? Na místě je podpořit imunitu, kterou podrobujeme nejedné zkoušce. Když navíc k tomu hubneme, je to pro naše tělo nápor.

podpora imunity při hubnutí

Co ta imunita vlastně je?

Asi každý ví, že imunitou myslíme schopnost organismu bránit se útoku virů a bacilů. A je to pravda. Bez zdravé imunity se neobejdeme, tvoří jakýsi obranný štít našeho organismu před bacily, viry a dalšími parazity. Možná ale nevíte, že ji dělíme na vrozenou a získanou.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Vrozená imunita nám je dána do vínku a nic s ní nenaděláme. Tvoří ji kůže, sliznice a bílé krvinky, které jsou schopné cizorodé látky během pár minut zneškodnit, ale neumí si ji zapamatovat pro příště.

Získaná imunita už je zaměřená na konkrétní nemoc a lze ji získat očkováním nebo proděláním nemoci. Tvoří ji takové bílé krvinky, které si antigen umí zapamatovat a příště rychleji zareagují.

Jak imunitní systém posílit?

Aby naše imunita při hubnutí i za normálních okolností fungovala správně, potřebuje dostatečný přísun vitamínů a minerálů, duševní pohodu, minimum stresu a taky kvalitní spánek. Během něj naše tělo regeneruje a získává sílu na další den.

spánek pro podporu imunity

Tip číslo jedna: S posílením imunity začněte u střev

Až 70 % naší imunity se nachází ve střevech. Věděli jste to? Že ne? Nevadí, teď už to víte a můžete s tím pracovat. Ve střevech se nachází jak dobré bakterie, které se na imunitě podílí syntézou vitamínů, tak ty špatné, které vyvolají autoimunitní reakci a nemoc jako chřipku, nachlazení a další.

Aby střeva mohla správně fungovat, potřebují vlákninu. Většina z nás má ale s jejím příjmem problémy. Abyste jí měli dostatek, jezte luštěniny, zeleninu a ovoce, od věci není ani užívání probiotik a prebiotik.

Tip číslo dva: Zdravá a pestrá strava je základ

Na imunitu má ohromný vliv i naše strava. Když není vyvážená a tělu nedodá to, co potřebuje, imunita nemusí být dostatečně silná na to, aby odolala útoku virů a bacilů. Pak hovoříme o oslabené imunitě.

Víte, že strava by měla být pestrá, obsahovat dostatek ovoce a zeleniny, chybět nesmí maso, ořechy, ryby, čočka apod.?

jídelníček pro podporu imunity

Tip číslo tři: Vitamíny na imunitu a minerály do těla můžete dodat i díky doplňkům stravy

Ne vždycky strava dokáže pokrýt nároky organismu na příjem vitamínů a minerálů, platí to zejména na jaře a na podzim, kdy imunita dostává nejvíc zabrat a my jejich příjem potřebujeme zvýšit. Na řadu pak přichází doplňky stravy.

Víte, že pro správné fungování imunity je důležitý vitamín C v kombinaci se zinkem a selenem, vitamín D v kombinaci s vitamínem K2, hořčík a vitamíny A, B a E?

doplňky pro podporu imunity

Tip číslo čtyři: Kvalitní spánek nepodceňujte

Spánek má na imunitu i hubnutí velký vliv, když se navíc skombinuje se stresem, zvýší se produkce kortizolu a může dojít k potlačení imunitních funkcí.

Víte, že spánek kratší 6 hodin je nedostatečný? Ideálem je zhruba 7,5 hodin kvalitního a ničím nerušeného spánku.

Tip číslo pět: Znáte glukany?

Obranné schopnosti organismu podpoří i betaglukany, které lze užívat v průběhu celého roku a působí i jako silné antioxidanty proti volným radikálům.

Tip číslo šest: Posilněte imunitu za pomoci přírody

Naše babičky i praprababičky jí věřily, proč bychom přírodě nevěřili i my? V přírodě je přeci tolik věcí, které mohou imunitu pozitivně ovlivnit.  Příkladem je třeba česnek, zázvor, kurkuma, lékořice, ashwagandha a další potraviny.

potraviny pro podporu imunity

Tip číslo sedm: Slyšeli jste o adaptogenech?

Taky se vám infekce opakovaně vrací? Vyzkoušejte adaptogeny, které zároveň zvyšují vaši odolnost proti stresu. Patří mezi ně byliny jako ženšen, echinacea, eleuterokok nebo astragalus.

Tip číslo osm: Nezapomínejte na Omega 3 mastné kyseliny

Příjem kvalitních zdravých tuků je pro naše tělo nezbytný, velký důraz je třeba klást na zvýšení příjmu Omega 3 mastných kyselin, které působí protizánětlivě a mají pozitivní vliv na zdraví srdce, mozku, očí atd.

Tip číslo devět: Pozor na stres

Už jsme se o něm zmínili v souvislosti se spánkem. Stres našemu zdraví neprospívá a je třeba mu předcházet. Někomu pomůže hluboké dýchání, jinému cvičení. Je jedno, jakou cestu pro boj se stresem zvolíte, důležité je, abyste stres ve svém životě minimalizovali.

Tip číslo deset: Hýbejte se

Říká se, že ve zdravém těle je zdravý duch a je to pravda. Pohyb posílí i imunitu, proto se snažte několikrát za týden najít chvilku na protažení těla, jděte na procházku, zaplavat si, projeďte se na kole.

pohyb pro podporu imunity

Tip číslo jedenáct: Omezte příjem jednoduchých cukrů

Taky si při odpolední kávě rádi pochutnáte na nějaké oplatce nebo zákusku? Spolu s nimi do těla dostáváte jednoduché cukry, jejichž množství ve stravě je třeba hlídat, protože negativně ovlivňují schopnost bílých krvinek pohlcovat škodlivé bakterie.

Snažte se příjem jednoduchých cukrů minimalizovat, stejně tak nezdravých tuků. Oplatky a sladké pečivo raději nahraďte cereáliemi a ovocem nebo zeleninou.

Tip číslo dvanáct: Pomoci může i homeopatie

Homeopatií se rozumí léčebná metoda alternativní medicíny, kdy se podávají silně zředěné aktivní látky pro podporu přirozené obranyschopnosti organismu. Třeba v období chřipek a nachlazení se podává složený přípravek Oscilococcinum.

Zdroj obrázků: Pexels.com

Další články o podpoře imunity a příčinách oslabení

Všechny nejčastější příznaky oslabené imunity
TOP 5 bylinných přírodních doplňků pro podporu imunity
Babské rady pro posílení imunity
Léky na posílení imunity
Mikroživiny pro posílení imunity
5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..