Všechny nejčastější příznaky oslabené imunity

Imunitní systém je složitý mechanismus, který tvoří propojené činnosti různých obranných buněk (leukocyty, lymfocyty, makrofágy, neutrofily a další), bílkoviny (protilátky, komplementy apod.) a imunitní orgány (brzlík).

Jeho hlavní funkcí je rozpoznání, označení a obrana organismu před cizorodými látkami a vlastními buňkami, které se vymkly kontrolním mechanismům a způsobují vážné nemoci (třeba rakovinné buňky).

Dojde-li k oslabení nebo porušení imunitního systému, dochází ke snížení schopnosti organismu bránit se nejrůznějším infekcím a to jak běžným, tak i těm nebezpečným. Člověk s oslabenou imunitou se cítí unavený, vyčerpaný a trápí jej často se opakující onemocnění. Pojďme se podívat na nejčastější příznaky, podle kterých poznáte, že byste měli svůj imunitní systém posílit.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

nachlazená žena

Jedním z nejčastějších příznaků oslabené imunity jsou opakující se nemoci jako bolest v krku, nachlazení či chřipka

POZOR, RECENZE! Seřadila jsem 5 nejsilnějších doplňků pro podporu slabé imunity. Každý jsem sama vyzkoušela a ohodnotila. 

Vrozené a získané poruchy imunitního systému

Odborníci rozlišují dva typy poruch imunity. Vrozené poruchy imunity (tzv. primární imunodeficience) jsou poměrně vzácné, ale bohužel velmi těžko léčitelné. Způsobují je genetické poruchy a nejčastěji se jedná o protilátkovou deficienci (70 % všech vrozených poruch). Organismus není schopen vytvářet dostatečné množství protilátek a nedokáže se bránit proti cizím mikroorganismům.

Příznaky vrozené poruchy imunity

Projevují se krátce po narození, kdy dítě přestávají chránit mateřské protilátky.

  • hnisavé odhojování pupečníku (omfalitida)
  • zánět středního ucha
  • zánět bradavkovitého výběžku na lebce
  • zápal plic

Častěji se setkáváme se získanými poruchami (tzv. sekundární imunodeficience), jejichž příčinou jsou onemocnění imunitního systému (např. HIV) nebo jako důsledek úrazů či nemocí (např. pooperační stres, cukrovka, stres, poruchy výživy, nádory, chemoterapie, radiace a další).

Organismus, jehož imunitní systém nefunguje správně nebo vůbec, je snadno náchylný ke vzniku téměř jakéhokoliv infekčního onemocnění. Slabý imunitní systém vznik nemoci nejen usnadňuje, ale také bývá příčinou složité a zdlouhavé léčby, při které se mohou kdykoliv objevit komplikace a zhoršení stavu.

ČTĚTE TAKÉ: Silná imunita vyžaduje některé nutriční látky. Zde je 8 hlavních a zdroje v potravinách, které již dobře znáte

léky na podporu imunity

Oslabený organismus se neubrání ani běžným bakteriím a virům

3 nejčastější příznaky oslabené imunity – únava, nachlazení a střevní potíže

  1. Únava, ospalost a lhostejnost

Oslabenou imunitu nemusíte poznat okamžitě. Zpočátku se projevuje velice nenápadně. Člověk se často cítí unavený, bez energie a ospalý i přes to, že denně spí doporučených osm hodin. Neobvyklé nejsou ani pocity lhostejnosti, nesoustředění se a dlouhodobý pocit, “že na nás něco leze”.

  1. Bolest v krku, nachlazení, chřipka, angína

Časté infekce dýchacích cest s delší dobou léčení může způsobovat právě oslabená imunita. Alarmující jsou dvě infekce za tři měsíce nebo čtyři infekce za rok. Pokud vy nebo vaše děti infekcemi trpíte vícekrát do roka a léčíte je pomocí antibiotik, je vhodné požádat praktického lékaře o imunologické vyšetření.

  1. Žaludeční a střevní problémy

Víte, že ve střevech se nachází 70 až 80 % imunitního systému? Střevní mikroflóra, sliznice tlustého střeva a střevní imunitní systém hrají při ochraně organismu před vnějšími vliv zcela zásadní roli.

Špatně fungující trávící systém má přirozené vliv také na imunitu. Oslabený imunitní systém se projevuje také střevními a žaludečními potížemi – špatným trávením, nadýmáním, bolestmi břicha, zácpami, průjmy apod.

    4. Další příznaky oslabené imunity:

  • Nechutentství, snížená chuť k jídlu
  • Pocit zimy, studené končetiny, pocení
  • Astma
  • Plísně na nohou a nehtech
  • Vyrážky, ekzémy, svědění kůže, lupy
  • Špatné hojení ran
  • Kvasinkové infekce
  • Erysipel, růže
  • Pásový opar
  • Mononukleóza
  • Zápal plic
  • Záněty očí a uší
  • Bradavice
  • Rakovina

JAK SE PROJEVUJE OSLABENÁ IMUNITA U DĚTÍ? Problémy s imunitou poměrně častou trápí děti, u kterých se imunitní systém teprve vytváří. Děti s oslabenou imunitou se velmi těžko brání běžný infekcím. Trápí je opakované záněty dutin, záněty středního ucha a močových cest a objevují se alergie.

Řešení je léčba v podobě podávání imunomodulátorů podporujících tvorbu protilátek dvě až tři sezóny po sobě, ideálně předtím než nastoupí do školy, kde je imunitní systém podrobován velké zkoušce. Jak posílit dětskou imunitu? Přečtěte si článek Posilování imunity dětí přírodní cestou.

dětský imunitní systém

U miminek se vrozené poruchy imunity začnou projevovat hned po narození

Polibková nemoc nejvíce ohrožuje osoby s oslabenou imunitou

Mezi nemoci, které ohrožují zejména děti, mladistvé a osoby s oslabenou imunitou, patří obávaná mononukleóza neboli “polibková nemoc”. Nejčastěji se nákaza přenáší líbáním, ale k přenosu může dojít prostřednictvím slinami kontaminovaných předmětů jako kartáček, nádobí, příbor apod.

Zdravého člověka se silnou imunitou nemoc nepřekvapí, u člověka s horším imunitním systém však nemoc může propuknout na plno. Zpočátku se projevuje jako chřipka či angína. Nemocní jsou nadměrně a dlouhodobě unavení, trápí je zvýšená teplota, bolesti v krku a zvětšené lymfatické uzliny. Komplikace při léčbě může opět vyvolat slabý imunitní systém.

přenos mononukleózy

K přenosu mononukleózy dochází nejčastěji líbáním

Posílení imunity při rakovině

Nádorová onemocnění patří mezi nejvážnější choroby, které zatím nedokáže úspěšně vyléčit ani současná moderní medicína. Nejdůležitější, nejsilnější a nejpřirozenější složkou při boji s rakovinou je přitom dostatečně silný vlastní obranný systém – imunita. Zdravý, odolný a silný imunitní systém by si nemocí dokázal poradit.

Pokud však řeší více problémů najednou a nemá dostatek sil na řešení ani jednoho z nich, může mu rakovinné bujení uniknout. Nádorové buňky se množí velice rychle a imunitní systém je schopen zlikvidovat pouze část.

Nádor přežívá, buňky rostou a sílí a organismus je stále více vyčerpáván. Rakovinu nejlépe podpoří spolupráce mezi všemi složkami imunitního systému. Součástí léčby se proto stává imunoterapie, která vykazuje slibné výsledky.

imunita jako brnění před viry

Silný imunitní systém je jako pevné brnění, které chrání před nepřáteli. Pokud však o něj nebudeme pečovat, zrezaví a už nás neochrání tak dobře

Základem pevného zdraví je silný imunitní systém

A jsme opět u zdravého životního stylu. Imunitní systém odpovídá tomu, jakým způsobem žijeme. Pokud se stravujeme nezdravě a pravidelná fyzická aktivita zahrnuje nejvýše pár kroků mezi gaučem a ledničkou, mezi dveřmi a výtahem a mezi vchodovými dveřmi a autem, těžko můžeme očekávat, že náš imunitní systém bude perfektní.

Chceme-li býti zdraví, ale opravdu zdraví, je potřeba přemýšlet nad tím, jak pečujete o své tělo zvenčí i zevnitř. Léčba oslabeného imunitního systému není  složitá. Stačí se zdravěji stravovat, mít dostatek aktivního pohybu a myslet pozitivně. Jakkoliv se to zdá jednoduché, pro spousty lidí je to téměř nemožné. Raději “léčí” důsledky, než aby jednou pro vždy odhalili a zlikvidovali příčinu svých problémů.

DÁLE ČTĚTE: Hlíva ústřičná jako nejsilnější domácí podpora imunity. 

5/5 - (1 vote)

6 Komentáře

  1. lussyB 5.9.2019
    • Lukáš Chládek 6.9.2019
  2. Lidka 26.11.2019
    • Lukáš Chládek 27.11.2019
      • Lidka 19.12.2019
        • Lukáš Chládek 6.1.2020

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..