Aspirační terapie – 25 kg dolů díky hadičce

Mladí i staří lidé touží po štíhlé linii, která představuje nejen lepší zdraví a fyzickou kondici, ale také vyšší atraktivitu. Ne každému však byla do vínku daná přirozená štíhlá postava bez námahy. Pokud na sobě nepracují, nehýbou se a navíc se celé dny ládují nezdravými potravinami, kila navíc na sebe nenechají dlouho čekat.

Základní metoda hubnutí je velmi jednoduchá, přesto ji mnozí lidé nezvládnou. Vyžaduje totiž dostatek silné vůle a trpělivosti. Na mysli nemáme nic jiného, než změnu stravovacích návyků a vůbec celkovou často výraznou změnu stávajícího životního stylu. Poměrně velké procento lidí není schopno svůj jídelníček dostat pod kontrolu a postupem času se dostanou až do stavu tzv. morbidní obezity.

POTŘEBUJETE OPRAVDU ZHUBNOUT? Vyberte si z TOP 3 nejsilnějších českých diet, které vás zbaví kilogramů. 

 

Aspirační terapie jako novinka v snižování váhy

Dostat se na normální váhu v jejich případě vyžaduje velmi silnou vůli a ještě více trpělivosti. Hodně lidí se svou situaci snaží vyřešit rychleji pomocí chirurgického zásahu.

Velmi známou metodou je podvázání žaludku neboli bandáž. Méně známou metodou je aspirační teorie, která spočívá v odsávání jídla ze žaludku. Že vás to děsí? Pojďme se tedy na tuto “revoluční” metodu hubnutí podívat blíže.

hubnuti_bricha

Aspirační terapie pomáhá obézním lidem a není vhodná při několika kilogramech navíc

 

Dokáže aspirační terapie porazit obezitu?

V Čechách se aspirační metoda objevila poprvé před 5 lety a strhl se kolem ní docela slušný šrumec. Metodu “vynalezli” američtí vědci a lékaři na východním pobřeží USA. Do Česka ji přivezl MUDr. Evžen Machytka z Fakultní nemocnice Ostrava. Český průkopník ji doporučuje pouze osobám s morbidní obezitou nad 150 kg, kteří musí rychle zhubnout například před operací.

 

VIDEO: Podívejte se na simulaci aspirační metody hubnutí

 

V žádném případě bych si netroufl vynášet nějaké soudy ohledně drsnosti či drastičnosti konkrétních metod. Zda je horší pacientovi uříznout polovinu žaludku, přepojit střeva, anebo zavést hadičku do žaludku. Ale je třeba zdůraznit, že obezita je nemoc a to poměrně závažná, a pokud se pacientovi podaří dlouhodobě významně redukovat svoji hmotnost, dochází k výraznému pozitivnímu zdravotnímu efektu.vysvětluje MUDr. Machytka

 

Jak probíhá zákrok aspirační terapie?

Princip tohoto zákroku spočívá v tom, že do žaludku je přes ústa dovnitř a ven skrze břišní stěnu zavedena gumová hadička, která ústí plochým a uzavíratelným portem na břiše. Hadička slouží k odsávání jídla.

Pacient musí po každém jídle na otevřený port napojit aspirační zařízení a část jídla vypumpovat. Podle lékařů to sníží celkový příjem kalorií a vede k rychlejším váhovému úbytku i přesto, že člověk jí stále stejné množství jídla.

VÍTE, ŽE zavedení hadičky do žaludku není žádnou novinkou? Odborně se nazývá perkutánní endoskopická gastronomie a slouží ne k vympumpování jídla, ale k výživě pacientů, kteří nemohou z různých důvodů normálně přijímat potravu.

 

Jak to funguje?

Zákrok trvá pouhých 15 minut a nevyžaduje narkózu ani hospitalizaci. Pacient je pouze utlumen uklidňujícími léky a v místě, kde hadička prochází, je použito znecitlivění pomocí injekce.

Na kolik taková operace vyjde? Rozhodně se nejedná o žádnou levnou záležitost. Zákrok v žádném případě nehradí pojišťovna a její cena vychází na 80 000 až 90 000 Kč.

 

VIDEO: MUDr. Evžen Machytka přivedl do ČR novou metodu hubnutí — Aspirační terapii

 

Po operaci pacienta čeká pár dní klidového režimu, po kterou musí brát antibiotika. Zhruba po 2 týdnech dostane jiný uzávěr hadičky a speciální odsávací (aspirační) zařízení. Odsávat jídlo je nutné 3x denně cca 20 minut po jídle.

Aby odsávání proběhlo hladce a bez problému, musí být přijatá potrava dokonale rozkousaná. Jinak se hadička může ucpat. Odsát lze až třetinu žaludku!

Pacientovi je doporučena změna stravovacích návyků, k níž údajně dochází přirozeně a bez nátlaku. Pacient musí potravu důkladně rozžvýkat a zapíjet vodou, aby ji šlo snáze odsát. Pacient tedy nehltá a nejí rychle. Díky tomu se zasytí dříve a sní tak méně potravy. Aniž by měl pocit, že se omezuje, jí méně a hubne.

Tato metoda má jednoduchý princip, vůči chirurgii vykazuje podstatně méně komplikací a nižší cenu. Navíc nedochází k nevratným změnám v zažívacím traktu pacienta, je bez následků, kdykoliv odstranitelná, pacient po ní může podstoupit jakýkoliv další zákrok a pravděpodobnost dosažení výrazné redukci hmotnosti je téměř 100 %. Kombinaci těchto výhod bychom těžko hledali u jiných dostupných metod.zdůrazňuje benefity MUDr. Machytka

 

jak_jist_mene

Pacient musí důkladně žvýkat a tak sní méně jídlo. Najednou jej zasytí tři a ne deset palačinek či jiných vysoce kalorických dobrot jako předtím

 

Pacient může mít hadičku zavedenou i několik let. Přitom je pod neustálým lékařským dozor. Aspirační zařízení lze použít 120krát (tj. 2 měsíce), a poté musí pacient na pravidelnou kontrolu. Lékař při každé návštěvě zkontroluje a zhodnotí zdravotní stav pacienta. Může také ověřit, zda pacient zařízení nepoužíval častěji, než měl.

TIP NA ČLÁNEK: Přečtěte si tiskovou zprávu Fakultní nemocnice Ostrava a zjistěte o nové metodě hubnutí více.

 

Aspirační terapie – výsledky, zkušenosti a možné komplikace

Podle lékařů, kteří metody vymysleli nebo ji provádí, jsou výsledky zaručené. U pacientů byl zaznamenán úbytek váhy kolem 25 kg za jeden rok. Žádná výrazná rizika při této metodě nehrozí. Vývod je nutné udržovat v naprosté čistotě, aby nedošlo k infekci. Většinu problémů však lze odstranit velice snadno.

Jednou z běžných komplikací je ucpání hadičky, pokud pacient špatně jídlo rozžvýká, a to pak hadičkou neprojde. A samozřejmě je nutné sebou neustále nosit aspirační zařízení a odsávat potravu třikrát denně, což může někdy činit problém.

Zkušenosti lidí, kteří prošli aspirační terapií, se nám nepodařilo najít mnoho. Metoda je nová.

 

Aspirační terapie jako jedna z posledních možností

Jít na operaci nebo nejít na operaci? Toto rozhodnutí je na každém z nás. Někomu může pomoci, jinému naopak přitíží. Není lepší žít zdravě a takové možnosti se vůbec vyhnout?

Zdravá strava není pouze o zelené zelenině, naopak může být velmi chutná a pestrá. A pohyb prospíval našim předkům, prospívá nám dnes a bude nám prospívat i nadále. Sledujte naše stránky o zdravém životním stylu a inspirujte se.

5/5 - (3 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..