Bandáž žaludku – jediné řešení morbidní obezity?

Pár kilo navíc nebývá považováno za žádný zásadní problém. Stačí lehce upravit jídelníček, zařadit více pohybu a kila jdou rychle dolů.

Hůře jsou na tom lidé, jejichž nadváha bývá označována jako morbidní obezita. Zde opravdu přestává jít o srandu. Obezita je vážná civilizační choroba, která je bohužel velmi často opomíjená. Přitom je všeobecně známo, že obezita je prvním krůčkem k dalším nemocem.

obezita

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Obezita v Čechách je obrovský problém

Už je to tak. Nadváha a obezita mají na zdraví doslova zhoubný vliv. S přibývajícími kily zároveň přibývají zdravotní rizika související přímo s obezitou – vysoký krevní tlak, vyšší hladina cholesterolu, cukrovka, kardiovaskulární choroby i poškození pohybového aparátu (bolesti kloubů apod.).

Pokud obézní člověk usiluje o zlepšení svého zdravotního stavu, nezbude mu jiné řešení než zhubnout. A nebo  kývnout na operační zákrok.

KDYŽ OBEZITA BOLÍ . Více se dočtete v našem starším článku Bolesti kloubů – když je trpělivě drtí obezita.

Co je morbidní obezita?

Nemá smysl si nalhávat, že obezitu nepoznáme na první pohled. Pokud však chceme mít přesná čísla, která tento fakt jednoznačně potvrdí, pomůže mám index tělesné hmotnosti – tzv. body mass index (BMI).

Kde začíná morbidní nadváha? Orientační údaj poskytuje tabulka Body mass index:

pod 16,5 těžká podvýživa
16,5 – 18,5 podváha
18,5 – 25 zdravá (normální) váha
25 – 30 nadváha
30 – 35 mírná obezita
35 – 40 střední obezita
40 a více morbidní obezita


Ten si vypočítáme pomocí jednoduchého vzorce
hmotnost v kg / (výška v m)2 = BMI nebo můžeme k výpočtu využít on-line kalkulačku na internetu. Podle výsledného čísla se snadno zařídíme do příslušné “váhové” skupiny. Obezita v prvních a posledních dvou skupinách je již vážným ohrožením zdravím.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Obézní člověk má na výběr mezi dvěma možnostmi. Může se smířit se stávající situací, dále se přejídat a pomalu své tělo devastovat.

Nebo se rozhodne s obezitou bojovat. Prvním a základním krokem by měla být vždy radikální změna životního stylu, která zahrnuje změny stravovacích návyku a postupné zařazování pohybu a sportu. V případě morbidní obezity může pomoci i speciální chirurgický zásah v podobě podvázání (bandáže) žaludku.

BOJÍTE SE OPERACE? Hubněte zdravě, bezpečně a trvale. Na slimming.cz pro vás každý týden připravujeme zajímavé články z oblasti zdravého životního stylu, hubnutí, výživy, cvičení i doplňků stravy na hubnutí.

Podvázání žaludku – šance pro obézní lidi

V případě morbidní obezity, kdy BMI převyšuje hodnotu 40, může lékař doporučit chirurgický zákrok – bandáž žaludku. Operaci předchází dlouhá příprava, jejíž součástí je i psychologický pohovor či setkání s výživovým specialistou.

Podvázání neboli bandáž žaludku může pacientovi pomoci zbavit se nadbytečných kil výrazně rychleji. Pokud však pacient nebude dodržovat doporučení lékařů, může i bandáž “přejíst”.

V minulosti se prováděla bandáž pevná, dnes je obvyklá tzv. nastavitelná bandáž žaludka, v jejímž případě lze účinek regulovat. Zákrok se provádí při plné anestézii, po níž následuje jednodenní hospitalizace a týdenní klidový režim s přísnou dietou.

JAK BANDÁŽ ŽALUDKU PROBÍHÁ? Do břišní dutiny je nejprve vpraven oxid uhličitý, díky kterému jsou vnitřní orgány lépe vidět. Následně lékař použije laparoskop s minikamerou, který nezanechává žádné viditelné stopy. Žaludek je při operaci “stažený” úzkým silikonovým proužkem do podoby přesýpacích hodin. Horní část je velká jako ping pongový míček.

VIDEO: Jak se provádí bandáž žaludku? 

Operace žaludek zmenší, ale neovlivní pacientův apetit a chuť k jídlu. Díky menšímu objemu žaludku se cítí rychleji sytý a hubne.

Pacient však musí dodržovat doporučení lékaře a pro své dobro by měl dodržovat zásady zdravé výživy. Pokud tak činí, může měsíčně zhubnout o 2 až 10 kilogramů. Ani sebelepší bandáž není nezničitelná a při porušování doporučení se dá velice snadno “přejíst”.

CHCETE SE O BANDÁŽI ŽALUDKU DOZVĚDĚT VÍCE? Veškeré informace o operaci a vším, co s ní souvisí, najdete na stránkách Bandingklub.cz.

Co jíst  po podvázání žaludku?

Myslet si, že operace žaludku jednou pro vždy vyřeší problém s nadváhou, by bylo poněkud naivní. Bandáž žaludku snížení nadváhy opravdu pomůže, ale bez trvalé úpravy jídelníčku nebudou výsledky nikdy 100%. Ke změně stravovacích návyku by mělo docházet postupně a nejlépe před operací.

Pokud to pacient myslí opravdu vážně, měl by se nad svým jídelníčkem zamyslet ještě před provedením operace. Nemá smysl utrácet za operace tisíce korun, když její výsledky nebudou dostatečně aktivně podpořeny ze strany pacienta. Vhodně je začít s rozumnou redukční dietou před samotnou operací a snížit denní energetický příjem cca o 20 %.

Jak vypadá dieta po operaci žaludku?

  • 1. den – pouze čistá voda a neslazený čaj – pít po malých doušcích!
  • 2.-6. den – čistá voda, neslazený čaj + tekutá strava – zeleninové a ovocné šťávy, čisté vývary
  • 7.-13. den – pitný režim + kašovitá strava – mletá, mixovaná či dušená strava

Vhodné potraviny: starší tmavé pečivo bez zrn, mrkev, špenát, rajče bez slupek a zrn, cuketa, dýně, tykev, jablka, meruňky, broskve bez slupky, brambory, bylinky

Nevhodné potraviny: celozrnné pečivo s hrubými zrny, ovesné vločky, sladké pečivo, müsli, chřest, brokolice, pórek, zelí, luštěniny, ředkev, cibule, česnek, třešně, hrušky, hrozny, kiwi, těstoviny, rýže, knedlíky, uzeniny, ostré koření

lusteniny

Veškeré “nadýmací” a dráždící potraviny nejsou po podvázání žaludku vhodné

Bandáž žaludku – rekonvalescence

Po uplynutí 14 až 30 dní od operace lze postupně přidávat další a další potraviny. Nevhodné jsou ty, které dráždí žaludek a nadýmají. Pacient by měl důrazně dbát doporučení svého operujícího lékaře.

Jakékoliv porušení může zbytečně narušit výsledky operace a způsobit komplikace při hojení.

ZNÁTE POTRAVINY, KTERÉ VÁS OPRAVDU ZASYTÍ? Schopnost zasycení mají zejména potraviny s vysokým obsahem vlákniny působící jako “plnidlo žaludku”. Vláknina zlepšuje trávení, pomáhá zhubnout a regulovat hladinu krevního tuku, brání vzniku rakoviny, cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění.

Mezi nejlepší zdroje vlákniny patří lněná semínka, maliny, ostružiny, jahody, borůvky, jablka, hrušky, švestky, květák, mrkev, lilek, fazole, hrášek, čočka, cizrna, ovesné vločky a domácí celozrnné pečivo.

Bandáž žaludku – zkušenosti a diskuse

Každá operace je riziková a nejinak je tomu u bandáže žaludku. Případným komplikacím při operaci lze předejít důkladným předoperačním vyšetření. Po operaci se může objevit kýla, zánět apod.

Někteří pacienti zvrací nebo trpí bolestmi žaludku. Dopředu nelze předpovídat, jak operaci bude snášet konkrétní pacient.

Bohužel se objevují i velmi špatné výsledky, které přetrvávají i dlouhá léta po operaci. Otázkou je, kde se stala chyba.

Pacienti by se měli na zákrok důkladně informovat a nechat lékaře, aby je seznámil s průběhem operace i možnými riziky. Důležité také je dobře si vybrat zdravotnické zařízení, kde zákrok podstoupíte.

bandaz_zaludku_zkusenosti

Některé zkušenosti mohou případně zájemce rychle odradit

Se zdravým životním stylem bandáž žaludku nepotřebujete

Jakákoliv operace je radikální zásah do organismu a každý se s tím vyrovnává po svém. Úplně nejlepší je takové možnosti se vyhnout zdravým životním stylem a udržením si rozumné tělesné váhy a pevného zdraví po celý život.

A pokud vás nadváha trápí, je v každém případě zdravější a rozumnější změnit své stravovací návyky, přidat pohyb, zatnout zuby a obrnit se železnou trpělivostí. Tento způsob možná výsledky přinese pomaleji, ale zato trvale. Věřte, že již při prvních úbytcích váhy na sebe budete pyšní.

INSPIRUJTE SE recepty na hubnoucí a detoxikační smoothies. 

4.7/5 - (3 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..