Bolesti kloubů – když je trpělivě drtí obezita

V současné době patří kloubní onemocnění k nejrozšířenějším chorobám moderní civilizace. Na nepříjemné bolesti kloubů si stěžuje nejen starší generace, ale čím dál častěji i mladší lidé.

Pokud bolesti kloubů nezpůsobuje nějaká vážnější nemoc, máme přitom jejich stav plně ve svých vlastních rukou. Za bolestmi kloubů totiž velmi často stojí nezdravá výživa, nedostatečný pohyb a s tím související civilizační choroba – obezita.

bolesti_kloubu

Zápaly, deformace a opotřebení kloubů vedou k dlouhodobým bolestem a problémům s pohybem

Klouby a svaly potřebují výživu 

Svaly, klouby a kosti společně dohromady tvoří velmi složitý systém, který se za ideálních podmínek sám v průběhu života regeneruje a obnovuje poškozená místa.

Mezi tyto podmínky patří vyvážená strava, v níž jsou zastoupeny všechny potřebné vitamíny, minerály a další živiny a samozřejmě přiměřený pohyb.

Pokud tyto podmínky nejsou dodrženy, jednotlivé tkáně začnou jednoho dne degenerovat. Klouby přestanou fungovat a začnou bolet.

VIDEO: Klouby, proč bolí?

 

Pokud se včas nad svým životním stylem nezamyslíme a nezačneme okamžitě jednat, dojde k nevratnému poškození kloubu.

Pokud však trpíte dlouhodobými bolestmi kloubů bez zjevné příčiny, navštivte svého lékaře. Čím dříve odhalíte příčinu, tím získáte větší šanci na úplné vyléčení nebo zpomalení závažné nemoci.

Pohyb, pohyb a zase pohyb. Je dobrý pro naše zdraví, udrží klouby zdravé a linii štíhlou. Když počasí neláká k venkovním aktivitám, zacvičte si doma. Poradíme vám, jak na to, v článku Cvičení na doma – zhubněte i bez posiloven!

 

Příčiny bolesti kloubů v celém těle

Kloub se skládá z kosti s kloubní hlavicí a kosti s kloubní jamkou. Plochy obou kostí kryje chrupavka, která brání jejich tření a rychlému opotřebení.

Pohromadě jednotlivé části drží kloubní vazy. Všechny části jsou pro bezbolestné fungování kloubů stejně důležité. Je přirozené, že postupem času dochází k jejich opotřebení. Proto starší lidé trpí bolestmi kloubů a nepohybují se tak snadno jako “za mlada”.

bolesti_bedroveho_kloubu

Bolesti klouby jsou typické pro seniory. I oni mohou proces opotřebení oddálit přiměřeným pohybem a zdravou výživou

 

Bolesti kloubů však stále častěji trpí i mladé osoby. Příčin může být několik:

  • úraz – výron, při kterém dojde k natržení vazů
  • nadváha a obezita
  • nezdravá výživa
  • poškozená chrupavka
  • krystaly kyseliny močové (nemoc dna)
  • artritida – zánětlivé onemocnění kloubů

Ať už je příčinou bolesti kloubu cokoliv, je třeba ji odhalit co nejdříve. Pokud žijete zdravě a netrápí vás kila navíc, příčina bude odlišná než u osoby trpící nadváhou.

V každém případě platí, že klouby nelze nadměrně přetěžovat donekonečna. Jakmile tělesná hmotnost přesáhne o 15 – 20 % a více ideální hmotnost, začnou se projevovat problémy – bolesti kloubů. Jako první se obvykle “ozvou” kolenní klouby.

KDY BOLESTI KLOUBŮ NEVADÍ? Občasné bolesti svalů a kloubů mohou samozřejmě potrápit každého, aniž by se jednalo o vážný problém. Může se jednat o jeden z příznaků nemoci (např. chřipka) nebo stav po náročnější fyzické zátěži. Zde pomůže klid a případně i speciální masti, gely a spreje obsahující léčivou látku.

kloubni_vyziva

VÍTE, že želé výrobky jsou skvělou kloubní výživou? Pozor ale na umělá barviva a aromata, které naopak škodí

Artróza, Bechtěrevova nemoc – závažné onemocnění kloubů

Klouby jsou složitým systémem, který je náchylný k poškozením. Obzvláště tehdy, pokud se o něj nestaráme tak, jak bychom měli. Ne za všechny problémy si ale může člověk sám.

Některé nemoci kloubů mají původ v genetice a člověk jim zabránit nedokáže. Bez lékařské pomoci se neobejde, průběh nemoci však může ovlivnit.

Revma

Revma je název pro zánětlivé onemocnění pohybového aparátu, který postihuje také klouby. Není revma jako revma a známo je více než 500 různých revmatických onemocnění.

Mezi ně patří například Bechtěrevova nemoc postihující zejména mladé muže ve věku od 15 do 30 let. Nejvíce jsou postiženy klouby páteře, ramenou a v kyčlích.

Artróza

Nejčastější formou je degenerativní revma – artróza kloubů, která je způsobována opotřebením kloubů. Logicky se projevuje u starších lidí a postihuje až 90 % lidí ve věku nad 70 let.

Artróza se také objevuje u lidí, které trápí vrozena vada a bolesti kyčelního kloubu. Výjimkou však nejsou ani mladší pacienti. Artrózu způsobuje také obezita, fyzicky náročná práce nebo profesionální sport.

VÍTE, jak léčit artrózu? Léčba je dlouhodobá a odvíjí se od stupně nemoci. Klouby není vhodné příliš zatěžovat. Přiměřený pohyb je důležitý a kloubům prospívá, to však neplatí pro náročné fyzické aktivity, které jsou v případě artrózy nežádoucí. Při léčbě pomáhají koupele, bahenní zábaly, Priessnitzovy obklady, masáže a masti.

Dna (pakostnice)

Pakostnice neboli DNA bývala označovaná jako nemoc bohatých nebo nemoc králů. Je totiž velmi úzce spjatá s nadměrnou konzumací tučného jídla, masa a alkoholu.

Nezdravá výživa, které navíc vede k nadváze, příliš mnoho alkoholu, ale i léky mohou tuto nemoc vyvolat. Příčinou nemoci je nadbytek kyseliny močové.

Zánět způsobují ostré krystaly kyseliny močové, které se usazují v kloubech a ledvinách a vyvolávají silné bolesti. Hromadění krystalu však může trvat mnoho let, než vypukne první záchvat!

Při léčbě DNY se užívají protizánětlivé léky, obklady a důležitý je klid. Léčba se neobjede bez úpravy stravovacích návyků a omezení alkoholu. Nutné je ze stravy vyloučit potraviny obsahují puriny, které se v organismu rozkládají na kyselinu močovou.

ZNÁTE potraviny, které obsahují puriny? Je to například červené maso, vnitřnosti, uzeniny, masové extrakty (maggi, masox apod.), plísňové a tučné sýry, smažená jídla, ostré koření, dochucovadla, sladkosti, kakao, káva, alkohol, ale i některé obilniny, luštěniny, rajčata, červená řepa, česnek, špenát či okurky. Doporučím i článek Proč alkohol škodí zdraví i hubnutí?

nezdrava_strava

Příliš velké množství masa, vnitřností a uzenin kloubům neprospívá

 

Zdravá výživa a pohyb udrží klouby dlouho zdravé

V každém článku na Slimming.cz klademe důraz na zdravou stravu a pravidelný pohyb. A nejinak tomu bude v případě kloubů. Chceme-li si je udržet, měli bychom dbát následujících tří rad:

  • Pohyb. Máte-li sedavé zaměstnaní, nezapomeňte se občas zvednou, projít a protáhnout.
  • Sport. Fyzická aktivita je pro zdravé klouby velmi důležitá. Jsou lépe vyživovány a sport zpevňuje svaly kolem kloubů. Nevhodná je nepřiměřená fyzická aktivita, proto profesionální sportovci trpí častými zdravotními problémy s pohybovým aparátem.
  • Zdravá strava. V případě kloubů by měla být výživa bohaté na všechny živiny. Zásadní jsou například minerály vápník a hořčík a vitamíny C, K a D.

Opět se budeme opakovat. Zdraví máme pouze jedno a pokud jej zanedbáme, už nemusí existovat cesta zpět. Myslete na své zdraví a na svou budoucnost. Pečujte o sebe. Tou správnou cestou ke zdravému a šťastnému životu je správná míra zdravé výživy a aktivního pohybu.

Pomůže při bolestech veganská strava bez masa a masných výrobků? Přečtěte si více v článku Vegan – účinné hubnutí nebo zátěž pro tělo?

 

Bolesti kloubů – když je trpělivě drtí obezita
5 (100%) 2 hlasov

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *