Bolesti kloubů – když je trpělivě drtí obezita

V současné době patří kloubní onemocnění k nejrozšířenějším chorobám moderní civilizace. Na nepříjemné bolesti kloubů si stěžuje nejen starší generace, ale čím dál častěji i mladší lidé.

Pokud bolesti kloubů nezpůsobuje nějaká vážnější nemoc, máme přitom jejich stav plně ve svých vlastních rukou. Za bolestmi kloubů totiž velmi často stojí nezdravá výživa, nedostatečný pohyb a s tím související civilizační choroba – obezita.

bolesti_kloubu

Zápaly, deformace a opotřebení kloubů vedou k dlouhodobým bolestem a problémům s pohybem

Klouby a svaly potřebují výživu 

Svaly, klouby a kosti společně dohromady tvoří velmi složitý systém, který se za ideálních podmínek sám v průběhu života regeneruje a obnovuje poškozená místa.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Mezi tyto podmínky patří vyvážená strava, v níž jsou zastoupeny všechny potřebné vitamíny, minerály a další živiny a samozřejmě přiměřený pohyb.

Pokud tyto podmínky nejsou dodrženy, jednotlivé tkáně začnou jednoho dne degenerovat. Klouby přestanou fungovat a začnou bolet.

kloubus

VIDEO: Klouby, proč bolí?

Pokud se včas nad svým životním stylem nezamyslíme a nezačneme okamžitě jednat, dojde k nevratnému poškození kloubu.

Pokud však trpíte dlouhodobými bolestmi kloubů bez zjevné příčiny, navštivte svého lékaře. Čím dříve odhalíte příčinu, tím získáte větší šanci na úplné vyléčení nebo zpomalení závažné nemoci.

Pohyb, pohyb a zase pohyb. Je dobrý pro naše zdraví, udrží klouby zdravé a linii štíhlou. Když počasí neláká k venkovním aktivitám, zacvičte si doma. Poradíme vám, jak na to, v článku Cvičení na doma – zhubněte i bez posiloven!

Které klouby v těle zvyknou bolet?

Pokud je v těle rozvinutá některé z onemocnění kloubů a neléčí se, postupně se rozšiřuje do všech kloubů a napadá i kosti. Bolesti ale vždy přicházejí nenápadně od některého menšího kloubu. Jak nás tyhle bolesti dovedou omezit?

TIP: Oslabené klouby potřebují správnou výživu. Nový český doplněk KLOUBUS posiluje nejenom klouby, ale i kosti a svaly. Chraňte je, ať vám slouží co nejdéle bez bolestí.  

Bolesti kloubů na ruce

Prsty bolí nejčastěji. Klouby v nich jsou malé a křehké, takže při zátěži se velice rychle opotřebují. Klouby namáhá i nenáročná, ale jednotvárná práce s myší. 

Bolest může gradovat a přerůstá do otoku kloubu. Časem vznikají různé deformace prstů – artritida. Zejména staří lidé mají často ruce tak zkřivené a necitlivé, že nedovedou vykonat jemné pohyby, jako třeba uchopit lžíci, klikat do telefonu nebo natáhnout budík.

Nemoc se může ojediněle projevit i u mladých lidí, pokud vykonávají jednotvárný pohyb dlouhou dobu. Končetiny je proto dobré protahovat a klouby rozhýbat.

Bolest ramenních kloubů

Postihuje hlavně lidi se sedavou prací a lidi s jednostrannou zátěží – pošťačky, ženy s těžkou kabelkou na jednom rameni, hudebníci, kteří táhnou těžké nástroje a pod. Příčinou je špatné držení těla, často kvůli nesprávnému sezení u počítače.

Je tedy dobré osvojit si návyk sedět vzpřímeně a nehrbit se ani během chůze. Tahle bolest nemá věkové omezení, a jelikož naše děti prosedí 8 hodin ve škole, dalších 8 doma u počítače a v dospělosti se děje to samé v práci, problému se zbavují těžce. 

Prevencí je opět pohyb a také soustředění se na správné držení těla.

TIP: Klouby v celém těle protáhnete díky oblíbenému cvičení Crossfit.

Bolest kyčelního kloubu

Pokud bolest nezpůsobuje nemoc, nejčastěji je důvodem obezita a veliká zátěž, která na kyčel působí. Nadměrně obézní lidé často musí rychle zhubnout, aby dokázali kyčel zachránit.

Operace je poměrně náročná vzhledem k velikosti kyčle, navíc je výměna kloubu velice drahá. Stojí od 30 000 až do 100 000 korun! Levnější je proto neztloustnout vůbec.

Kyčle pobolívají i běžce, turisty a všechny ty, kteří sice hodně chodí, ale opět mají nesprávné držení těla.

ČTĚTE TAKÉ: Proč Japonci netloustnou a co se od nich můžeme naučit?

Bolest čelistního kloubu

Málokdo na čelist vynakládá takovou zátěž, aby ji dokázal opotřebovat. Čelist nejčastěji odráží stav zubů a dásní, takže bolest kloubu se objeví hlavně v případě zubního kazu.

Bakterie a zánět se šíří zub za zubem až ke kloubu. Ten je spíše zapálený, než poškozený nebo namožený.

Bolest kolenních kloubů

Opět se vracíme hlavně k nadváze. Ta kolena drtí vždy, když se na ně člověk postaví. Jako děti hodně lidí padalo na kolena a poškozovalo je. To všechno se časem může projevit jako nepříjemné bolesti.

Kolena chraňte, nevystavujte je chladu, a pokud hrajete fotbal nebo jezdíte na kole, používejte kolenní chrániče.

Bolesti všech kloubů v těle

Není pravděpodobné, že by všechny klouby byly poškozené najednou, takže bolesti celého těla už poukazují na chronický zápal nebo jinou nemoc. Určitě vyhledejte ortopeda a nečekejte, až bolest zmizí sama od sebe.

POZOR! Bolesti netrápí pouze nemocné a obézní lidi. I anorektici a lidé s poruchou příjmu potravy mohou mít špatně vyživené klouby, které tak jsou slabé, křehké a náchylné na poranění a zápaly. S tím vám může pomoct článek Jak přibrat a získat krásné křivky?

Příčiny bolesti kloubů v celém těle

Kloub se skládá z kosti s kloubní hlavicí a kosti s kloubní jamkou. Plochy obou kostí kryje chrupavka, která brání jejich tření a rychlému opotřebení.

Pohromadě jednotlivé části drží kloubní vazy. Všechny části jsou pro bezbolestné fungování kloubů stejně důležité. Je přirozené, že postupem času dochází k jejich opotřebení. Proto starší lidé trpí bolestmi kloubů a nepohybují se tak snadno jako “za mlada”.

bolesti_bedroveho_kloubu

Bolesti klouby jsou typické pro seniory. I oni mohou proces opotřebení oddálit přiměřeným pohybem a zdravou výživou

 

Bolesti kloubů však stále častěji trpí i mladé osoby. Příčin může být několik:

 • úraz – výron, při kterém dojde k natržení vazů
 • nadváha a obezita
 • nezdravá výživa
 • poškozená chrupavka
 • krystaly kyseliny močové (nemoc dna)
 • artritida – zánětlivé onemocnění kloubů

Ať už je příčinou bolesti kloubu cokoliv, je třeba ji odhalit co nejdříve. Pokud žijete zdravě a netrápí vás kila navíc, příčina bude odlišná než u osoby trpící nadváhou.

V každém případě platí, že klouby nelze nadměrně přetěžovat donekonečna. Jakmile tělesná hmotnost přesáhne o 15 – 20 % a více ideální hmotnost, začnou se projevovat problémy – bolesti kloubů. Jako první se obvykle “ozvou” kolenní klouby.

KDY BOLESTI KLOUBŮ NEVADÍ? Občasné bolesti svalů a kloubů mohou samozřejmě potrápit každého, aniž by se jednalo o vážný problém. Může se jednat o jeden z příznaků nemoci (např. chřipka) nebo stav po náročnější fyzické zátěži. Zde pomůže klid a případně i speciální masti, gely a spreje obsahující léčivou látku.

kloubni_vyziva

VÍTE, že želé výrobky jsou skvělou kloubní výživou? Pozor ale na umělá barviva a aromata, které naopak škodí

Artróza, Bechtěrevova nemoc – závažné onemocnění kloubů

Klouby jsou složitým systémem, který je náchylný k poškozením. Obzvláště tehdy, pokud se o něj nestaráme tak, jak bychom měli. Ne za všechny problémy si ale může člověk sám.

Některé nemoci kloubů mají původ v genetice a člověk jim zabránit nedokáže. Bez lékařské pomoci se neobejde, průběh nemoci však může ovlivnit.

NÁKUPNÍ RÁDCE: „Koňskou sílu“ pro vaše klouby zajistí i silná kloubní směs Alavis Triple Blend

O bezpečnosti a složení Alavisu jsme se bavili i přímo s výživovou specialistkou, Ing. Hanou Stříteckou, Ph.D.

Alavis Triple Blend

Revma

Revma je název pro zánětlivé onemocnění pohybového aparátu, který postihuje také klouby. Není revma jako revma a známo je více než 500 různých revmatických onemocnění.

Mezi ně patří například Bechtěrevova nemoc postihující zejména mladé muže ve věku od 15 do 30 let. Nejvíce jsou postiženy klouby páteře, ramenou a v kyčlích.

Artróza

Nejčastější formou je degenerativní revma – artróza kloubů, která je způsobována opotřebením kloubů. Logicky se projevuje u starších lidí a postihuje až 90 % lidí ve věku nad 70 let.

Artróza se také objevuje u lidí, které trápí vrozena vada a bolesti kyčelního kloubu. Výjimkou však nejsou ani mladší pacienti. Artrózu způsobuje také obezita, fyzicky náročná práce nebo profesionální sport.

VÍTE, jak léčit artrózu? Léčba je dlouhodobá a odvíjí se od stupně nemoci. Klouby není vhodné příliš zatěžovat. Přiměřený pohyb je důležitý a kloubům prospívá, to však neplatí pro náročné fyzické aktivity, které jsou v případě artrózy nežádoucí. Při léčbě pomáhají koupele, bahenní zábaly, Priessnitzovy obklady, masáže a masti.

Dna (pakostnice)

Pakostnice neboli DNA bývala označovaná jako nemoc bohatých nebo nemoc králů. Je totiž velmi úzce spjatá s nadměrnou konzumací tučného jídla, masa a alkoholu.

Nezdravá výživa, které navíc vede k nadváze, příliš mnoho alkoholu, ale i léky mohou tuto nemoc vyvolat. Příčinou nemoci je nadbytek kyseliny močové.

Zánět způsobují ostré krystaly kyseliny močové, které se usazují v kloubech a ledvinách a vyvolávají silné bolesti. Hromadění krystalu však může trvat mnoho let, než vypukne první záchvat!

Při léčbě DNY se užívají protizánětlivé léky, obklady a důležitý je klid. Léčba se neobjede bez úpravy stravovacích návyků a omezení alkoholu. Nutné je ze stravy vyloučit potraviny obsahují puriny, které se v organismu rozkládají na kyselinu močovou.

ZNÁTE potraviny, které obsahují puriny? Je to například červené maso, vnitřnosti, uzeniny, masové extrakty (maggi, masox apod.), plísňové a tučné sýry, smažená jídla, ostré koření, dochucovadla, sladkosti, kakao, káva, alkohol, ale i některé obilniny, luštěniny, rajčata, červená řepa, česnek, špenát či okurky. Doporučím i článek Proč alkohol škodí zdraví i hubnutí?

nezdrava_strava

Příliš velké množství masa, vnitřností a uzenin kloubům neprospívá

 

Zdravá výživa a pohyb udrží klouby dlouho zdravé

V každém článku na Slimming.cz klademe důraz na zdravou stravu a pravidelný pohyb. A nejinak tomu bude v případě kloubů. Chceme-li si je udržet, měli bychom dbát následujících tří rad:

 • Pohyb. Máte-li sedavé zaměstnaní, nezapomeňte se občas zvednou, projít a protáhnout.
 • Sport. Fyzická aktivita je pro zdravé klouby velmi důležitá. Jsou lépe vyživovány a sport zpevňuje svaly kolem kloubů. Nevhodná je nepřiměřená fyzická aktivita, proto profesionální sportovci trpí častými zdravotními problémy s pohybovým aparátem.
 • Zdravá strava. V případě kloubů by měla být výživa bohaté na všechny živiny. Zásadní jsou například minerály vápník a hořčík a vitamíny C, K a D.

Opět se budeme opakovat. Zdraví máme pouze jedno a pokud jej zanedbáme, už nemusí existovat cesta zpět. Myslete na své zdraví a na svou budoucnost. Pečujte o sebe. Tou správnou cestou ke zdravému a šťastnému životu je správná míra zdravé výživy a aktivního pohybu.

Pomůže při bolestech veganská strava bez masa a masných výrobků? Přečtěte si více v článku Vegan – účinné hubnutí nebo zátěž pro tělo?

F.A.Q. – Často kladené otázky na bolest kloubů

Pokud běháte a zatěžujete klouby, bude vás jistě zajímat:

Prospívá běh kloubům? 

Obecně běh klouby namáhá, ale jelikož prospívá kondičce i váze, je potřeba upravit podmínky. Kupte pohodlné běžecké boty s měkkým nášlapem a snažte se běhat po měkkých površích – atletická dráha, tráva nebo les.

Jak rychle se mi zahojí kloubní chrupavka? 

Klouby mají velice slabou regenerační schopnost, I proto se velké klouby musí často vyměnit, Ty menší lze udržovat v uspokojivé kondici díky stravě a kloubním doplňkům. Rozsáhlé úrazy si ale vyžádají výměnu.

Působí běh a zátěž kloubů na rozvoj osteoporózy – řídnutí kostí? 

Ne, naopak. Pohyb hustotu kostí zvyšuje. Důležitá je ale i správná strava a nepití alkoholu.

Je běh ta nejlepší sportová aktivita pro klouby? 

Ne. Pořád platí, že všeho moc škodí. Druhy pohybu by se měli střídat. Pro klouby je velice šetrné plavání, přičemž skvěle posiluje kondici.

Běh střídejte se strečingem, plaváním a posilováním ideálně s vlastní vahou.

Jsem vegan/vegetarián. Neuškodím svým kloubům?

Bohužel je šance, že uškodíte. Kolagen, který klouby tvoří rostlinná strava téměř neobsahuje. Doporučuji koupit kloubovou výživu pro vegany, nebo agar – výživnou rostlinnou želatinu. Vyrábí se z řas.

kloubus

3.9/5 - (8 votes)

2 Komentáře

 1. Zdeněk 7.12.2017
  • Lukáš Chládek 11.1.2018

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..