Alavis Triple Blend pro lidi – rozhovor o bezpečnosti užívání s Ing. Hanou Stříteckou, Ph.D.

Článek pod odborným dohledem

Ing. Hana Střítecká, Ph.D.

Na správnost údajů a zdravotních tvrzení v článku dohlíží odborný garant, výživová specialistka Ing. Hana Střítecká, Ph.D.

Lidé opotřebovávají své klouby a hledají pro ně kvalitní výživu. Když jsem hledal námět na zajímavý článek o kloubní výživě, dopátral jsem se kontroverzního doplňku Alavis Triple Blend.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravováníNutric BistroMyChef Kitchen
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Prohledal jsem diskuze, články a zkušenosti a narazil na zásadní háček. Alavis je totiž kloubní výživa pro koně!

Pomátli se lidé, když užívají doplněk stravy pro koně? Výrobek pro zvíře, které je i 10x větší a těžší než dospělý člověk? Hrozí těmto lidem nějaké riziko předávkování a má vůbec smysl užívat Alavis pro koně?

Na to všechno jsem se zeptal Ing. Hany Střítecké, Ph.D., zkušené výživové poradkyně a odborné garantky našich článků. Čtěte pozorně.

Alavis Triple Blend pro lidi

Obsah článku:

Dobrý den, paní inženýrko. Udělá člověk chybu, pokud Alavis Triple Blend určený pro zvířata užije?

Chybu určitě neudělá, jen výrobek není certifikovaný na člověka, tedy nejsou na něj kladeny tak velké nároky na kontrolu a taktéž nespadá pak pod kontrolu dozorových orgánů, které hlídají kvalitu a správnost údajů na etiketách a (ne)obsah nežádoucích látek apod. u potravin a doplňků stravy určených ke spotřebě člověka.

Alavis Triple Blend

Pokud by už člověk koupil Alavis pro koně a psy s jasným záměrem užívat jej, můžete doporučit nějakou “bezpečnou denní dávku”? Věřím, že dávka pro tunu vážícího koně může představovat riziko.

Je potřeba to přepočítat (tedy dávku snížit) na svou reálnou hmotnost a ještě ji mírně snížit. Vysvětlení je o pár otázek níže.

Podívejte se, prosím, na složení Alavisu a zvažte, zda jsou všechny složky pro člověka bezpečné. Lidé totiž doslova vyhledávají výraz Alavis pro koně, dávkování pro lidi.

Ve složení není látka, která by primárně měla člověku uškodit, ale tím, že je preparát koncipovaný pro zvířata, ne pro lidi, je samozřejmě testován taktéž jen na zvířatech a ne ve všem mají zvířata shodný metabolismus (resp. senzitivitu) daných (testovaných) látek.

Taky jsou v preparátu použity trochu jiné kolageny, než které běžně bývají v humánních preparátech.

Existuje názor, že výrobci humánních přípravků na klouby pro lidi je záměrně dělají se slabším účinkem, aby jich prodali více, ale jinak se od účinku a složení těch veterinárních neliší. Jaký je Váš názor?

Jde o to, že u humánních přípravků existují pravidla, od kdy (množství účinné látky) lez preparáty brát jen jako doplňky a od kdy už jsou léčiva – pak už většinou jsou vázána na potřebu konzultací s lékařem a hlavně kontrolu, zda nedochází k nějakým nežádoucím účinkům.

A to je ten důvod, proč u běžně dostupných (voně prodejných) přípravků jsou ty obsahy účinných látek nižší. My na rozdíl od zvířat máme i jinou stavbu těla – jiné poměry tukové-svalové a kostní tkáně, proto máme i jiné potřeby různých látek než zvířata.

Proč myslíte, že lidé chtějí Alavis užívat, i když je na trhu řada silných kloubních výživ na míru lidským potřebám?

Jde o klasický poměr cena / výkon. Tzn. větší množství účinné látky a podstatně nižší cenu.

Lidé si ale neuvědomují, že my na rozdíl od psů nebo koní máme jinou rychlost trávení, délku tenkého střeva – tzn., vstřebáváme dané látky jinak, což v konečném důsledku může znamenat, že i nižší dávka je vstřebána více, a proto to naše humánní dávkování je nižší.

Můžete ze své praxe uvést nějaký kloubní preparát, který byste sama doporučila lidem s oslabenými klouby, šlachami a chrupavkami?

Ve své praxi doporučuji dříve, než nastanou problémy a u sportujících obzvláště mít ve své stravě běžně zařazeny potraviny, které obsahují látky, které vyživují chrupavky a klouby – tzn. želatinu, sulce, rosoly

Preparáty jako takové neprodávám, tedy pokud je někdo chce, odkážu jej na konkrétní místo, kde vím, že dobře poradí. Nicméně lze jen doporučit, pokud člověk užívá kolagenový preparát, zároveň mít i dostatek vitamínu C, jinak klesá využití kolagenu.

Já osobně jsem v době zvýšeného růstu a zároveň zvýšené fyzické zátěže tréninky pro svou dceru používala kostičky čistého kolagenu a Geladrink.

Výživová specialistka dporučuje kloubní výživu: 

Geladrink Forte

Geladrink Vegan

Colafit

Liší se klouby zvířat, respektive jejich požadavky na výživu a regeneraci od těch lidských?

Obecné požadavky na „výživu“ jsou stejné, jen většina zvířat má většinou větší zatížení pohybem než člověk.

Jak moc se liší klouby – např. anatomicky neumím odpovědět, nejsem veterinář ani lékař.

Obsahuje Alavis pro zvířata složky pro člověka nebezpečné, nebo naopak vysloveně neúčinné, a tedy zbytečné?

Ne.

Vysvětlete prosím čtenářům pojem chondroprotektivní látky, kterými se Alavis hlasitě prezentuje.

Chondroprotektiva jsou látky, které zlepšují stav kloubní chrupavky a z dlouhodobého hlediska mírní příznaky, nebo alespoň zpomalují postup příznaků osteoartrózy.

Mezi něž patří: chondroitin sulfát, glukosamin sulfát nebo hydrochlorid, MSM (methylsulfonylmethan), kyseliny hyaluronová, ASU (avocado/soybean unsanifiables), výtažky z roslin Kadidlovník (Boswellia serrata), Harpagofyt ( Harpagophytum procumbens, Vrba (Salix alba), Kočičí dráp (Uncaria tomentosa), Rebarbora, Yucca shidigera.

Odhlédnouc od toho, že Češi reálně kupují a sami užívají Alavis pro koně, jsem během svého průzkumu zjistil, že Alavis nově vyrábí i verzi přímo pro lidi – Barnys Alavis Triple blend EXTRA silný 700 g. Posuďte, zda je lidská  verze bezpečná a vhodná pro pravidelné užívání.

Obsahuje de facto stejné účinné látky, jen v trochu jiném množství (poměru), než ten preparát pro koně a je doplněn o vitamín C, což už jsem uváděla, že my lidi to potřebujeme abychom byli schopni přijímaný kolagen lépe využít.

Alavis Triple Blend

Myslíte, že čerstvě, pestře a dostatečně výživně se stravující člověk by se měl zajímat o tyto doplňky, nebo je to pouze “předražený přežitek”?

Pokud je silnější, více pravidelně a nebo nárazově extrémně zatěžuje klouby, tak od řekněme středního věku to určitě není na škodu, spíše naopak.

Poraďte, prosím, ve zkratce, co přesně zařadit do jídelníčku, pokud člověk chce posílit klouby, ale nechce nakupovat a užívat žádné doplňky stravy.

Již bylo uvedeno výše. Vepřovou želatinu, sulc, rosol, tlačenku. Případně se nebát okousat pořádně konce kostí (takové ty chrupavkové pouzdra) a kůži.

Otázka bokem pro vegany. Tento a podobné výrobky obsahují různé kolageny, které jsou obvykle živočišného původu. Existuje podobná živina, která ale nemá živočišný původ?

Ano, želatinu lze vyrobit i z rostlinných zdrojů – z různých řas, mechů. Nicméně obecně nejvíce kolagenů lze získat z říše živočišné.

Na závěr prosím doporučit vhodnou prevenci proti nadměrnému namáhání kloubů, šlach a pohybového aparátu obecně.

Největší problém pro klouby je „nošení“ větší hmotnosti, že je potřeba a to již od útlého dětství a poté nárazové, klouby silně zatěžující fyzické aktivity – doskoky z vyšší výšky, běh po tvrdém podloží ve špatné obuvi, zvedání velké hmotnosti (činky)…

Děkuji za rozhovor, paní inženýrko.

SLOVO AUTORA: 

Lukáš Chládek

Co jsme tedy zjistili? 

  • Alavis Triple Blend pro koně je bezpečný i pro člověka, pouze je nutné snížit dávkování podle vlstní hmotnosti. Škodliviny a nebezpečné látky ale neobsahuje.
  • Firma vyrábí i výrobek Barnys Alavis Triple blend EXTRA silný 700 g, který je určen přímo pro potřeby lidí. Je obohacený o vitamín C, který je potřebný pro využitelnost kolagenů v těle.
  • Jako alternativu doplňku lze doporučit kostičky čistého kolagenu a Geladrink.
  • Nejlepším zdrojem kolagenů pro pevnost a pružnost kloubů jsou živočišné potraviny jako vepřová želatina, sulc, rosoly, tlačenka nebo aspik. Vegani mohou kolageny čerpat z řas a mechů. 
  • PROHLÉDNĚTE SI i řebříček TOP 5 kloubních výživ.

Alavis Triple Blend

Další články o výživě kloubů a kloubních onemocněních

Bolesti kloubů – když je trpělivě drtí obezita
DNA – co jíst a nejíst při bolestech kloubů?
MSM – prospěšná organická síra uleví kloubům
5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..