MSM – prospěšná organická síra uleví kloubům

MSM je zkratka pro látku methylsufonylmethan – oblíbený doplněk stravy, který si již našel množství spokojených uživatelů. Jde o organickou sloučeninu obsahující síru, proto se o něm také často hovoří jako o organicky vázané síře. Nachází se v menším množství v živých organismech a je proto přirozeně přítomen i v naší stravě. Pro terapeutické účely se však vyrábí uměle v laboratoři.

Organické síře MSM se přisuzuje celá řada příznivých účinků na lidský organismus. Mnohé z nich jsou dosud spíše založeny na pozitivních výsledcích z praxe nebo zkušenostech uživatelů, některé jsou již podpořeny prvními nadějnými výsledky z klinických studií.

V současnosti se methylsulfonylmethan používá zejména jako součást doplňků výživy určených primárně pro léčbu a prevenci kloubních případně i mimokloubních potíží pohybového aparátu, obzvláště spojených se zvýšenou zátěží. MSM se tak stává vítaným obohacením této terapeutické oblasti zejména vzhledem k jeho dobré snášenlivosti a minimálnímu výskytu nežádoucích účinků.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

methylsufonylmethan MSN

Co přesně je MSM – methylsulfonylmethan?

MSM je ve vodě rozpustná bílá krystalická sloučenina bez zápachu, která obsahuje přibližně 34 % síry. Z tohoto důvodu se MSM považuje za důležitý zdroj organické síry a jsou mu přičítány mnohé pozitivní terapeutické účinky jak u zvířat, tak u lidí.  

TIP NA ZDRAVÝ NÁKUP: Směs rostlinných bílkovin Blendea SUPERPROTEIN obsahuje kromě špetky MSM i hrachový a rýžový protein. Navíc se doporučuje jejich kombinace, aby je tělo využilo co nejlépe.

blendea superprotein

MSM jako životodárná síra

Síra je nekovový chemický prvek žluté barvy, který se běžně vyskytuj v přírodě. Je také pátým nejčastějším prvkem v lidském těle. V našem těle se síra nevyskytuje volná, ale vázaná v podobě nejrůznějších organických sloučenin.

PROSPĚŠNÝ ÚČINEK SÍRY V TĚLE: Síra se v organismu účastní syntézy kolagenu, což je bílkovina zajišťující mimo jiné pružnost a dobrou funkci pokožky, vlasů, nehtů, kloubů a vazů.

Navíc se podílí na mnoha dalších důležitých biologických procesech včetně přenosu nervových signálů, enzymatických dějů usnadňujících tvorbu inzulínu, regulace metabolismu sacharidů a odstraňování toxických a odpadních látek z těla.

Významným zdrojem síry v potravě jsou zejména maso, ryby, drůbež, vejce, mléko, sýry, které jsou bohaté na aminokyseliny s obsahem síry a rovněž např. košťálová zelenina (kapusta, růžičková kapusta, brokolice nebo květák) nebo česnek či cibule.

přirozené zdroje msm

Ryba, mrkev a fazolky – obyčejné jídlo plné prospěšného MSM

Přirozené zdroje organicky vázané síry MSM

MSM neboli organická síra se vyskytuje přirozeně v některých potravinách, jeho nejvyšší obsah byl zjištěn v kravského mléce, dále se nachází také např. v kávě, rajčatech, čaji, mangoldu, pivu, kukuřici, vojtěšce atd.

V těchto zdrojích je však přítomen jen ve velmi malých množstvích. Navíc při průmyslovém zpracování, sušení a skladování jeho množství v potravinách i krmivech rychle klesá, případně dochází k úplnému znehodnocení.

Někteří odborníci se domnívají, že hladina MSM v těle klesá s věkem a že běžná strava neposkytuje dostatek MSM, ať už z důvodu jejího složení či způsobu přípravy. Jiné zdroje naopak vyvracejí potřebu doplnění organické síry ve formě MSM, přičemž tvrdí, že zdroje síry v potravě jsou dostatečné. Při pestrém a čerstvém jídelníčku byste neměli trpět nedostatkem.

MSM na klouby

Přesný mechanismus účinku týkající MSM zatím stále není znám a je dosud předmětem výzkumu. Odhaduje se, že slouží v těle jako zdroj síry pro tvorbu dalších důležitých sloučenin. Některé klinické studie již potvrdily jeho bezpečnost a protizánětlivé účinky a výsledky dalších výzkumů naznačují, že podporuje celistvosti kloubní chrupavky a některých dalších pojivových tkání.

Hovoří se také o možném pozitivním vlivu MSM na imunitní systém. Ukazuje se, že MSM pravděpodobně zabraňuje tvorbě protilátek proti kolagenu a revmatoidního faktoru, jejichž vznik doprovází revmatoidní artritidu, autoimunitní choroby projevující se chronickým zánětem kloubů.

Známy jsou také účinky MSM na zmírnění bolesti, ačkoli i zde existuje mnoho nezodpovězených otázek. Odborníci se domnívají, že pravděpodobně blokuje v těle tvorbu zánětlivých látek spojených s produkcí bolesti.

kloubus

MSM ulevuje při artróze

Artróza je chronické kloubní onemocnění, při kterém dochází k postupnému ubývání a degeneraci kloubní chrupavky, která má za úkol snižovat tření a tlumit nárazy mezi dvěma kostěnými kloubními plochami.

VÍTE, ŽE artróza je dnes snad nejčastějším kloubním onemocněním v západních zemích? Její příznaky se projevují až u 12 % lidí ve věku nad 60 let a její výskyt s věkem stoupá.

Užíváním methylsulfonylmethanu při artróze se využívá zejména jeho protizánětlivého působení a účinku na zmírnění bolesti, otoku a ztuhlosti kloubů. Klinická studie testující účinky MSM na bolesti kloubů u 118 pacientů s artrózou, zjistila, že doplňky stravy obsahující MSM užívané po dobu 12 týdnů vedly ve srovnání s placebem k výraznějšímu snížení bolestivosti, otoku a zlepšení pohyblivosti kloubů.

Přípravek MSM byl podáván v dávkách 500 miligramů třikrát denně spolu s glukosaminem (další látka s příznivým účinkem na klouby) užívaným také v dávkách 500 miligramů třikrát denně. Kombinace obou látek prokázala efekt na snížení zánětu a intenzity bolesti, aniž by způsobila jakékoliv nežádoucí účinky.

Další účinky methylsulfonylmethanu:

MSM bývá spojován s příznivými účinky nejen při problémech souvisejících s pohybovou soustavou, ale i při dalších potížích. Nejčastěji se hovoří o tom, že:

  • poskytuje úlevu od svalových křečí
  • omezuje tvorbu jizev a podporuje lepší hojení kloubů a šlach
  • zmírňuje potíže s hemoroidy a křečovými žilami
  • zvláčňuje, obnovuje a posiluje pokožku
  • podporuje růst a kvalitu vlasů a nehtů
  • zlepšuje stav akné
  • zlepšuje prokrvení organismu
  • působí příznivě na sliznice, čímž snižuje alergické reakce způsobené potravinami a alergeny, které se dostávají do těla vdechnutím a rovněž příznaky spojené s astmatem a rozedmou plic
  • zlepšuje růst hladké svaloviny cév a snižuje riziko onemocnění srdečních tepen
  • zlepšuje výkon při sportu tím, že snižuje účinky kyseliny mléčné (vzniká ve svalech při intenzivním tréninku), posiluje elasticitu a pružnost svalů a zkracuje dobu zotavení z únavy
  • má antimikrobiální účinky (potlačení růstu mikroorganismů)
  • má antiparazitické účinky (zjištěna účinnost zejména proti giardióze, což je parazitární onemocnění trávicího traktu psů a koček)
  • podporuje peristaltiku střev (pohyb střevní stěny umožňujíc posun trávené potravy zažívacím traktem) a pomáhá tak bojovat proti zácpě
  • působí proti ateroskleróze (ukládání tukových látek na vnitřní stěně cév), která přispívá k vzniku srdečně-cévních onemocnění
  • vykazuje protinádorovou a chemoprotektivní aktivitu (ochrana před škodlivými účinky chemických látek)

K ověření těchto potenciálních účinků MSM však bude zapotřebí dalších klinických studií.

NÁKUPNÍ RÁDCE: „Koňskou sílu“ pro vaše klouby zajistí i silná kloubní směs Alavis Triple Blend s obsahem MSM. 

O bezpečnosti a složení Alavisu jsme se bavili i přímo s výživovou specialistkou, Ing. Hanou Stříteckou, Ph.D.

Alavis Triple Blend

Forma podání a užívání MSM

MSM je běžně k dispozici v těchto formách: prášek, kapsle, krém nebo gel. Samotný prášek má mírně nahořklou chuť. Uživatelům se doporučuje, aby doporučené množství vložili na přední část jazyka a následně vše zapili sklenicí vody.

Prášek se rozpustí až v žaludku a chuťové pohárky pro hořkou chuť, které se nacházejí na kořeni jazyka, jeho pachuť nezaznamenají. Doporučuje se taktéž vypít dostatečné množství vody během celého dne.

MSM krém

MSM lze užívat v různých formách. Krém pomůže bolavým kloubům, tobolky a instantní prášek naopak uleví zevnitř

Dávkování MSM

Obvykle se doporučené dávkování pohybuje od 1 do 6 gramů denně, vyšší množství je vhodné rozdělit na 2 až 3 dávky denně. Optimální dávka zpravidla závisí na velikosti těla, váhy, věku a závažnosti léčeného stavu. Nižší dávky jsou určeny spíše k preventivním účelům, vyšší dávky mohou být užitečné pro dosažení terapeutického účinku.

Dávkování organické síry v tobolkách se může lišit podle toho, kolik dalších složek přípravek obsahuje (např. kyselinu hyaluronovou, glukosamin sulfátu nebo chondroitin). Stejně tak může být odlišné doporučené množství pro vnější aplikaci různých gelů nebo krémů. Některé zdroje dokonce doporučují přidat k těmto formám prášek MSM a zvýšit tak jejich účinnost.

Nežádoucí účinky MSM a interakce s dalšími léky

MSM mírně ředí krev (snižuje její srážlivost) a proto je vhodné vyvarovat se užívání s dalšími léky s podobným účinkem, jako je např. warfarin nebo léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové (tu obsahují některé léky na bolest, např. aspirin). Rovněž se nedoporučuje užívání s léky na potlačení zánětu, např. ibuprofenem nebo diklofenakem.

MSM je pravděpodobně bezpečný pro většinu lidí při dodržování doporučeného dávkování. Dosud provedené klinické studie nezjistily žádné významné nežádoucí účinky při perorálním užívání. U několika lidí byl pouze zaznamenán výskyt mírných zažívacích potíží, jako je průjem.

Může se také vyskytnout bolest hlavy, případně potíže s usínáním (pokud se užívá těsně před spaním). Nedostatečné jsou také poznatky o bezpečnosti při užívání během těhotenství a kojení, proto se těhotným a kojícím ženám nedoporučuje látku užívat. Obecně by tyto ženy neměly užívat žádné doplňky stravy. 

VIDEO: Sportovec mluví o protizánětlivém účinku MSM.

Jaké jsou s MSM zkušenosti a co si myslí jeho uživatelé?

Příznivé účinky organicky vázané síry na lidský organismus jsou široce ověřovány v praxi a v hodnoceních uživatelů výrazně převládají pozitivní názory.

  • „Účinky jsou poměrně rychle znát, funguje výborně na záněty kloubů“
  • „Zhruba po 2 měsíčním užívání MSM jsem velmi spokojen a pociťuji značnou úlevu od bolesti kloubu kolene a ramena.“

Uživatelé někdy zmiňují návrat potíží brzo po ukončení terapie:

  • „Po vysazení se můj stav asi za 14 dní zhoršil.“

MSM není vyhledáván jen při potížích s klouby, ale i z dalších důvodů:

  •  „Po MSN mi méně padají vlasy, jsou silnější a lesklejší. Také skvěle působí na nehty – netřepí se.“

Negativní reakce se týkají zejména hořké chuti, kterou však většina uživatelů snadno překonává. Případně se objevuje průjem, zejména při nadměrných dávkách MSM.

  • „Kupodivu nejhorší vedlejší účinek byl zatím průjem, a to jen u jednoho kamaráda, který si toho bohužel vzal moc, … do druhého dne ho to při nasazené dietě přešlo a začal brát normálně jen menší dávky.“

MSM a trocha historických faktů

Chemicky přesnější název zní dimethylsulfon (DMSO2). K přejmenování na MSM (methylsulfonylmethan) se přistoupilo zejména kvůli tomu, aby nedošlo k záměně s látkou dimethylsulfoxid (DMS), od které je odvozen.

MSM byl objeven v již v sedmdesátých letech. Existence a účinnost MSM vyšla najevo právě při experimentech s jeho mateřskou sloučeninou DMSO, jejíž oxidací MSM vzniká. V současnosti proto existuje mnohem více klinických výsledků týkající se DMSO, který byl poprvé syntetizován už v devatenáctém století a našel využití jako významné laboratorní rozpouštědlo.

Později bylo zjištěno, že účinně působí jako prostředek proti bolesti a zánětu pohybového aparátu. Nevýhodou užívání DMSO preparátu byl zápach a česneková chuť v ústech. Při podrobnějším zkoumání DMSO bylo objeveno, že přibližně 15 % DMSO se v těle mění na MSM a že methylsulfonylmethan vykazuje podobný léčebný efekt jako DMSO, avšak bez nežádoucího vedlejšího účinku v podobě zápachu a pachuti. Uplatnění našel MSM ve veterinární medicíně, kde se s úspěchem používá při léčbě pohybového aparátu jako MSM pro psy a koně.

historie msm

Methylsulfonylmethan MSM není nový objev. Jeho pozitivní účinky se využívají již přes 40let.

Vyplatí se užívat MSM?

Jak jde vidět, zkušenosti jsou pozitivní zejména co se týče úlevy od bolestí kloubů, šlach a svalů. Posílení čekejte i s nehty a vlasy. Negativních účinků je minimum, a díky tomu hodnotím MSM jako vhodný doplněk pro dlouhodobé užívání.

DÁLE ČTĚTE: Klouby ohrožuje a degeneruje nemoc DNA. Čtěte, jak proti ní bojovat a co jíst v rámci prevence. 

kloubus

Použité zdroje:

5/5 - (3 votes)

2 Komentáře

  1. Jana 24.10.2018
    • Lukáš Chládek 24.10.2018

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..