Vegan – účinné hubnutí nebo zátěž pro tělo?

V poslední letech se s alternativními výživovými styly doslova roztrhl pytel. Objevila se dělená strava, strava dle krevních skupin, raw food, makrobiotická strava, ketonová dieta, stravování dle ajurvédy a nemalou skupinou tvoří lidé, kteří odmítají jíst maso a někteří i ze své stravy vyloučili všechny živočišné produkty.

O vegetariánství panují mnohé omyly, nepravdy a mýty. Někteří jej považují za absolutní nesmysl, jiní za jedinou správnou cestu ke zdraví. Pravdu mají všichni. Důležité je jíst tak, abychom se cítili zdravě, v dobré kondici a v pohodě. Maso a další živočišné produkty mohou ve výživě hrát významnou  roli, ale také nemusí.

 

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

„Diagnóza“ vegan

PROČ VEGETARIÁNI A VEGANI ODMÍTAJÍ JÍST MASO? Vegetariánství je životní styl, jehož základem je respekt a úcta ke všemu živému. Odmítají jíst maso zabitých živočichů a vedou je k tomu rozličné důvody – zdravotní, etické, filosofické, ekonomické, náboženské atd.

 

Vegetariáni, vegani a vitariáni – jaký je mezi nimi rozdíl?

Nejprve se podíváme na tři skupiny lidí, kteří z různých důvodu odmítají konzumovat všechny nebo některé živočišné produkty. Jedna skupina nechce mít s živočišnými produkty nic společného, druhá nemá problémy s konzumací mléka, sýrů či vajíček a medu. Kdo je vegetarián a kdo je vegan? A kdo je vitarián?

smi_vegani_mleko

Vegetarián mléko “smí”, vegani nikoliv

 

Vegetarián nejí maso a živočišné produkty, kvůli kterým je nutné zvíře zabít – tzv. jatečné produkty. Výjimkou není ani rybí či drůbeží maso. Jejich jídelníček tvoří z podstatné části potraviny rostlinného původu a z živočišných výrobků konzumují pouze mléko, mléčné výrobky, sýry, vajíčka či med. Tato varianta je nejrozšířenější.

Vegan bývá označován za “přísného vegetariána”. Ti odmítají jíst všechny produkty živočišného původu a konzumují pouze potraviny rostlinného původu. Ještě přísnější je odnož veganství – frutarián. Frutariáni jedí pouze syrové plody rostliny – ovoce, ořechy, oleje a vybrané druhy zeleniny. Ze své stravy vyloučili také listovou a kořenovou zeleninu a obilí.

 

VIDEOPŘEDNÁŠKA: Jak být veganem a co jíst radí dlouholetý vegan Pavel Ovesný

Vitarián jí potraviny rostlinného původu. Vitariánství navíc nedovoluje tepelnou úpravu potravin na 48 °C, pasterizaci a další moderní úpravy potravin. Nepleťte si jej s raw-food, který obsahuje i mléčné výrobky a masné produkty.

 

VIDEO: Známý vitarián Petr Čech mluví o své životní filosofii

V rámci “bezmasého stravování” se objevují další podskupiny, které do svého jídelníčku zařazují nebo naopak vylučují vybrané potraviny – demi-vegetarián, pesce-vegetarián apod.

JE VEGETARIÁNSTVÍ ZDRAVÉ? Názory na tento radikální styl stravování se velice různí. Je považováno jak za prospěšné, tak i za velmi nebezpečné. V zásadě je důležité, aby výsledný jídelníček byl vyvážený a zajistil příjem všech potřebných živin. Přečtěte si více v článku KDO JE KDO – Vegetarián – Vegan – Vitarián.

Tyto informace by do úvodu o vegetariánství stačily. Nás bude vegetariánství zajímat především z pohledu zdravé výživy a hubnutí. Může mít odmítání masa a případně i dalších živočišných výrobků vliv na hubnutí? Stačí vyloučit ze stravy maso a zhubneme?

 

Vegetariánství a hubnutí – pravda nebo mýtus?

Lidé hledají jednoduché cesty a platí to i v případě redukce tělesné hmotnosti. Štíhlý by chtěl být každý. Ne každému je štíhlá postava bez námahy dána do vínku a většina z nás musí o pěknou postavu bojovat. Ideálním způsobem nejsou přísné diety, ani zázraky slibující prášky na hubnutí, ale zdravý životní styl, který spojuje vyváženou stravu, pravidelný pohyb a pozitivní pohled na svět.

LÁKAJÍ VÁS PRÁŠKY NA HUBNUTÍ? Přečtěte si naše recenze na slimming.cz a buďte opatrní. Shrnuli jsme pro vás informace a zkušenosti s Adipex Retard, Lipoxal, Emulips, Piperine Forte a mnoho dalších. Výsledek ale není právě 

Na internetu se můžete dočíst, že vegetariánství pomáhá shodit přebytečná kila. Na první pohled se může zdát, že je to tak. Mezi vegetariány nenajdete mnoho lidí trpících nadváhou a s nimi spojenými nemocemi. Není to však docela pravda a vegetariánství vyžaduje více, než jen z jídelníčku vyloučit maso a masné výrobky.

Pozitivní je, že vegetariáni nekonzumují tučné maso a nezdravé uzeniny. Díky tomu méně trpí nemocemi srdce, rakovinami a nemají potíže s krevním tlakem a cholesterolem. Zároveň však musí bílkoviny z masa nahradit z jiných zdrojů. A to není jednoduché.

Nejlepší rostlinné zdroje bílkovin vhodné nejen pro vegetariány:

 • sója a sójové výrobky (např. tempeh a tofu)
 • vejce a výrobky z nich (např. koncentrovaný vaječný bílek)
 • luštěniny
 • celozrnné obiloviny a potraviny
 • brambory
 • ořechy a semena
lusteniny

Sója je jedním z nejlepší rostlinných zdrojů kvalitních bílkovin

 

Aby pokryli ideální denní dávku bílkovin z rostlinných surovin, často to znamená vyšší příjem energie. Maso nahradí těstovinami, pečivem a smaženými jídly. Při špatné skladbě jídelníčku může neznalý vegetarián paradoxně přibrat!

Člověk, který se pro vegetariánství rozhodne, by měl dobře znát zdroje všech bílkovin a jejich vhodné kombinace. Zároveň by měl dbát na to, aby ve své stravě měl dostatek vitamínů D a B12, železa, zinku a vápníku, které jsou zastoupeny především v živočišných produktech.

 

VIDEO: Výhody a rizika vegetariánství

 

Vegeteriánská jídla nejsou pouze pro vegetariány!

Vegetariánství je velmi speciální výživový styl. Není ani dobrý, ani špatný, vždy záleží na konkrétním přístupu. Výživoví odborníci doporučují lidem, kteří chtějí maso ze svého jídelníčku vyřadit z důvodu redukce hmotnosti, aby nebyli tak radikální. Postačí konzumaci masa snížit, vyloučit tučné maso a uzeniny a zařadit libové maso a ryby.

Do jídelníčku doporučují zařadit luštěniny, mořské řasy, sójové produkty a nejrůznější semínka a ořechy. Jednoduše řečeno, žádná potravina není špatná nebo škodlivá. Důležité je to, jak zpracovaná a upravené a v jakém množství ji konzumujeme.

VYZKOUŠEJTE RECEPTY PRO VEGETARIÁNY! Tipy na chutné bezmasé pokrmy najdete na Vegetarian.cz.

 

VIDEO: Neláká vás vegetariánství? Podívejte se na video a na maso vás přejde chuť.

 

 

5/5 - (7 votes)

4 Komentáře

  • Monika Šaríková 13.3.2017
 1. Semuška 22.7.2020
  • Lukáš Chládek 23.7.2020

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..