Dělená strava dosáhla vrcholu své popularity před několika lety, kdy ji vehementně podporovali známé osobnosti Lenka Kořínková a Vít Chaloupka, kteří na toto téma vydali hned několik knih.
Situace se časem změnila, neznamená to však, že by dělená strava zmizela ze scény alternativních výživových směrů. Pouze se objevily a stále objevují nové výživové trendy, které si část pozornosti stahují ve svůj prospěch.
Obsah článku:
Dělená strava není novinka ve stravování
Neexistuje jeden universální návod, jak žít lépe a zdravěji. Někdo se řídí umírněnými radami typu “všeho s mírou”, jiný se rozhodně k výraznějším změnám životního stylu. Dělená strava je jednou z nich.
Nelze ji považovat za krátkodobou dietu, jelikož dělená strava vyžaduje radiálnější změnu v přístupu ke stravování jako takovému. Podle zastánců dělená strava přispívá k lepšímu trávení a odstraňuje zažívací problémy.
VÍTE, KDO vymyslel dělenou stravu? Pokud se domníváte, že dělená strava je moderní záležitostí, mýlíte se. S teorií různého trávení přišel jako první americký lékař William Howard Hay na počátku 20. století.

Hamburger jednoznačně není dobrým příkladem dělené stravy
Dělená strava “dělí” potraviny do různých skupin
Dělená strava neznamená, že si na jeden talíř naložíme vepřový řízek a na druhý bramborový salát. Hlavní princip dělené stravy spočívá v rozdělení potravin do skupin, které se spolu mohou nebo naopak nesmí kombinovat.
Základní a nejčastější dělení rozlišuje tři skupiny:
- Bílkoviny
- Sacharidy
- Neutrální potraviny
Bílkoviny zahrnuje především maso a masné výrobky. Za vhodné se považuje zejména drůbeží, hovězí, telecí a skopové maso, ryby a mořské plody, sójové výrobky, vajíčka, sýry, mléko a mléčné výrobky.
VÍTE, ŽE perfektním zdrojem bílkoviny a prospěšných bakterií je obyčejný kefír?

Kefír je velice výživný a zdravý
Do této skupiny patří také kyselejší druhy ovoce – pomeranč, citrón, grapefruit, kyselá jablka, hrušky, broskve, meruňky, třešně, jahody, maliny, mango, papája, ananas a ze zeleniny povařená rajčata. Z nápojů to jsou ovocné čaje, ovocná vína a suchá vína a šampaňské. U této skupiny platí pravidlo “tuky do 50 %”.
Sacharidy obsahují celozrnné obiloviny a výrobky z nich. Může jít o pšenici, žito, oves, proso, kukuřici i rýži. S výjimkou sóji můžeme do této skupiny zahrnout všechny luštěniny. Ze zeleniny sem náleží především brambory a kadeřavá kapusta, z ovoce banány, sladká jablka a hrušky, hroznové víno, fíky, datle a také sušené ovoce. Z nápojů se jedná o husté ovocné šťávy a sirupy a také pivo.
TIP NA RECEPT: Připravte si doma zdravé smoothie z pomeranče a zázvoru dle zásad dělené stravy!
Neutrální potraviny zahrnují velké množství potravin, jejichž výhodou je to, že je lze kombinovat s bílkovinami i sacharidy. Do této skupiny patří tuky, oleje, máslo, margaríny, mléko a mléčné výrobky obsahující více než 50 % tuku, většina zeleniny, ořechy, koření, bylinky, houby, semínka, výhonky, klíčky a z nápojů bylinné čaje.
Nevhodné potraviny:
- vepřové maso
- výrobky z bílé mouky
- majonéza
- arašídy
- konzervované výrobky
- sladkosti
- sladidla
- instantní jídla
- ocet
- tučné uzeniny

Ryby jsou jsou povolené i v dělené stravě
Bílkovinné versus sacharidové dny
Podle dělené stravy by se neměly kombinovat bílkoviny a sacharidy. NIKDY. Důvodem je odlišný způsob trávení. Bílkoviny pro správné trávení vyžadují nízké pH a kyselé prostředí.
Sacharidy naopak potřebují vyšší pH a zásadité prostředí. Pokud se však bílkoviny a sacharidy tráví se společně, organismus není schopen ani jeden z nich strávit pořádně. Sacharidy a bílkoviny je možné kombinovat se neutrálními potravinami.
Druhou zásadou je pravidelné střídání bílkovinných a sacharidových dní. To znamená, že v jeden den kombinujete bílkoviny s neutrálními potravinami a další den sacharidy s neutrálními potravinami. Někteří zastávají názor, že stačí nekombinovat bílkoviny a sacharidy v rámci jednoho jídla. Nezbytnou součástí dělené stravy je samozřejmě pitný režim. Toto pravidlo však spojuje všechny zdravé výživové styly.

Zeleninový salát si můžete dopřát každý den
Výhody a nevýhody dělené stravy:
|
|
Lenka Kořínková proslavila dělenou stravu
Asi největší českou osobností propagující dělenou stravu je herečka Lenka Kořínková. O dělené stravě, jejích principech a výhodách napsala tolik knih, že s klidným svědomím můžeme hovořit o dělené stravě Lenky Kořínkové. Její dělená strava má pár specifik, ke kterým si napíšeme něco více.
Dělená strava Lenky Kořínková rozlišuje 5 skupin potraviny:
- Zvířátková = bílkoviny
- Kytičková = sacharidy
- Ovoce
- Zelenina
- Neutrální potraviny
Podle Lenky Kořínkové není vhodná nejen kombinace bílkovin a sacharidů, ale také ovoce a zeleniny. Abyste si dělenou stravu dokázali lépe představit, přinášíme pro vás ukázku na dva dny.
Dělená strava – ukázka jídelníčku:
- Zvířátkový (bílkovinný) den
- Snídaně: 4 plátky šunky + vajíčko natvrdo
- Svačina: 1 jablko
- Oběd: Přírodní kuřecí prsa + zeleninový salát
- Svačina: 1 bílý jogurt
- Večeře: Zeleninový salát s tofu
Kytičkový (sacharidový den)
- Snídaně: Ovesné vločky s medem
- Svačina: 1 pomeranč
- Oběd: Celozrnné těstoviny + zelenina
- Svačina: 1 hruška
- Večeře: Celozrnný chléb se sýrem
VIDEO: Jak vnímá dělnou stravu fitness trenérka Anna Kelišová
Dělená strava – 3 zdravé recpety
Láká vás dělená strava? Než radikálně změníte svůj jídelníček, vyzkoušejte si pár chutných receptů.
Kuskusové rizoto s uzeným tempehem
Suroviny:
- kuskus
- uzený tempeh
- cibulka
- pórek
- červená paprika
- trocha olivové oleje
- sůl
Na troše olivového oleje osmahneme cibulku, přidáme pórek a červenu papriku nakrájenou na kousky. Mezitím kuskus přelijeme vroucí vodou, lehce osolíme a přidáme k zelenině. Nakonec přidáme nastrouhaný tempeh a promícháme.
Vynikající květáková polévka
Suroviny:
- 1 větší květák
- 1 mrkev
- ½ celeru
- kousek pórku
- 1 menší cibule
- sůl, pepř
Na troše oleje osmahneme na kostky nakrájenou cibuli, mrkev, celer a pórek. Přidáme růžičky květáku, krátce orestujeme, zalijeme dostatečným množstvím vody a vaříme do měkka. Poté vyndáme část květáku a mrkve na ozdobení, Zbytek rozmixujeme a polévku ochutíme solí a pepřem. Polévku není třeba zahušťovat, díky zelenině je hustá až až.

Z květáku lze připravit chutná jídla nejlépe v kombinaci s další zeleninou
Pikantní krůtí guláš
Suroviny:
- 500 g libového krůtího masa
- 3 cibule
- 2 kapie
- 6 lžic rajčatového protlaku
- worcesterská omáčka
- česnek
- olej
- mletá sladká paprika, chilli, sůl
Maso nakrájíme na kostky a orestujeme na rozehřátém oleji cca 2 minuty. Poté přihodíme dvě nadrobno nakrájené cibule, kapie, omáčku, protlak, koření a rozetřený česnek a podusíme ještě pár minut. Poslední cibuli nakrájejte na kolečka a ozdobte jimi hotový guláš. Ideální přílohou jsou například celerové hranolky nebo květáková kaše.
Dělená strava vás naučí přemýšlet
Ať souhlasíte s dělením na bílkovinná a sacharidová jídla, jedno se dělené stravě upřít nedá. Naučí vás přemýšlet nad tím, co a kolik toho po celý den sníte. Kromě toho, že pomáhá zlepšit trávení, má také vliv i na celkovou tělesnou hmotnosti. Díky úpravě jídelníčku a vynechání nezdravých jídel, vás mile překvapí úbytek váhy.
8 NEJZDRAVĚJŠÍCH JÍDELNÍČKŮ A RECEPTŮ NA BLOGU
Večeře: Celozrnný chléb se sýrem
Skutečně lze kombinovat chléb se sýrem (sacharidy x bílkoviny) ?
Ano, ale je to deleni dle Haye. Korinkova ma jine deleni, tam do bilkovin nepatri ani soja, bere ji jako kytku. A Hay ma podle vseho deleni trochu jine, tam se muze i chleb se syrem, jen ten syr musi byt vice tucny, 30% eidam je uz bilkovina. Takze chyba je uz v popisu ukazky v clanku, coz by mel redaktor vedet 🙂
Kořínková je hloupá pipka. Nevěří jí ani slovo.
Kořínková je sice hloupá pipka,ale jeji dietu držím už 16 let.Zhubla jsem 36 kilo
za rok a pořád jsem na stejné váze.
Takže tak nějak.
Děkujeme za reakci, paní Novotná. Těší nás Vaše pozitivní zkušenost. Přeji krásný den.
Přesně tak. Já díky jejím knihám zhubla za cca dva roky 42kg (a kdybych jí dodržovala přísněji bylo by to i více). Pak jsem měla několik období, kdy jsem jí nedržela a jelikož jsem velký žravec a moje váha vždy buď stoupá a nebo klesá tak jsem přibrala a díky dělené stravě podle L.K. jsem vždy cca 10 až 25kg zhubla. Kdybych to odhadem sečetla celkově tak díky dělené stravě jsem po částech zhubla skoro 140kg. Samozřejmě když to člověk přestane držet a začne se přejídat jako já tak jojo efekt je jasný, ale ten mám u všech zkoušených diet (od malička trpím velkou obezitou). Takže za mě dělená strava podle L.K. 100% funguje.
Ještě jsem zapomněla napsat, že se mi více osvěčilo držet dělenou stravu podle jejich první knížky, kde je dělení nejpřísnější. Tam například majonéza není neutrální ale zvířátková. A samožřejmě ji používat když už není zbytí. U mě např. jen o Vánocích na salát, ve kterém jsem brambory nahradila mladými cuketami. Jediný v čem je ta dieta otravná je studování složení některých potravin.
Myslím, že každá žena někdy vyzkoušela nějakou redukční dietu a zůstala u té, která ji vyhovuje. Já jsem zastáncem dělené stravy dle Kořínkové. Ta mi vyhovuje. Nejsem velký masožravec, takže zvížátkovou držím v sobotu, kdy si k obědu můžu uvařit čerstvé a ne ohřívané jako v práci. Většinou je to masový přírodní plátek s majonézou (tu si neodpustím), dušená zelenina (hlavně fazolky na slanině :-)) a abych oblbla mozek, jako přílohu míchaná vajíčka. Kytičkovou raději i proto, že můžu sladké. Složení potravin moc neřeším, jelikož si vařím i peču sama ze základních surovin. Používám převážně žitnou mouku, med, stévii, rozinky, goji, dia hořkou čokoládu, 100% rostlinné tuky, 100% marmelády bez sladidel a přidaného cukru atd. Nyní je na trhu obrovský výběr hlavně díky veganům. Pro dobrůtky chodím do jednoho krámku zdravé výživy, kde mi majitelka – veganka – prodavačka v jednom vždy doporučí i bez studování složení. Díky této dietě se cítím energičtější, nehladovím, dopřávám si sladké a přesto týdně 1 kg dole.
Děkujeme za reakci, Dagmar, a všem ostatním přejeme tak hezké výsledky, jako máte Vy..
Přeji hezký den
Dobrý den, ráda bych začala dělenou stravu, je mi to sympatické. Jakou knihou začít, abych se přehledně dozvěděla základní info, rozdělení potravin, kombinování a recepty?
Děkuji
Dobrý den, lituji, konkrétní knížku Vám neporadím /i na knižním trhu existuje spousta „balastu“ a ničím nepodložených informací a zdrojů/.
Dělenou stravu lze dodržovat, není to ale vůbec tak jednoduché, jak nby si člověk přál.
Určitě se podívejte na tohle video, kde je princip dělené stravy velice dobře popsaný. Osobně iniciativu těchto dvou odborníků velice chválím.
https://www.mall.tv/rozum-v-troube/jake-ucinky-ma-delena-strava
Přeji krásný den a pevné zdraví.