Alkohol – jak a proč škodí hubnutí?

Konec roku je tradičně spojený s bujarými oslavami, dobrým jídlem a také alkoholem. Zatímco o Vánocích si vystačíme se sklenkou dobrého sektu či vína, na Silvestra nakupujeme ohromné zásoby alkoholu. Asi bychom nyní měli napsat, že pro jednou se nic nestane. Byla by to pravda, kdyby alkohol nebyl společníkem po více večerů v roce než jen 31. prosince. A že alkohol škodí zdraví a hubnutí také zrovna nepodporuje, je všeobecně známo.

První články z oblasti zdravého životního stylu vydávané první dny v novém roce se obvykle týkají hubnutí a shazování kil, která jsme během vánočních svátků nabrali. My se tentokrát zaměříme na téma, která nás první den v novém roce obvykle trápí nejvíce.

Náš článek budeme věnovat příliš velkému množství vypitého alkoholu následovaného úmornou kocovinou a celkovým vlivem alkoholu nejen na tělesnou hmotnost, ale na zdraví jako takové. Neplánujeme vám zakazovat alkohol, zamyslet bychom se však měli nad jeho množstvím. A to nejen na Silvestra.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Alkohol kalkulačka on-line

VÍTE, JAK ZJISTIT MNOŽSTVÍ ALKOHOLU V KRVI? Použijte alkohol kalkulačku on-line, nebo si můžete stáhnout některou z mnoha aplikaci přímo do svého telefonu. Dozvíte se tak, kdy zbytky alkoholu definitivně vyprchají z vašeho těla a hladina alkoholu klesne na 0 promile. Nezapomeňte tak učinit kdykoliv se více napijete a čeká vás řízení auta!

Pozitivní účinky alkoholu: Ano či ne?

Jelikož alkohol k lidstvu prostě patří, necháme si pro sebe rady typu “přestaňte pít alkohol”. Přísné zákazy se nikdy neosvědčily, právě naopak. Jsme dospělí lidé a platí, jako u všeho a tedy i u pití alkoholu, známé životní moudro “všeho s mírou”. Pokud si tu a tam dopřejeme sklenku či dvě kvalitního alkoholu, žádný velký hřích na svém zdraví ani váze nepácháme.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Naopak menší množství alkoholu může mít na lidské zdraví dokonce pozitivní vliv! Podle odborníků tělesnou hmotnost nijak neovlivní 1 až 2 skleničky vína denně (tj. maximálně 450 ml vína). Za “nejzdravější” alkohol je považované bílé a červené víno.

Červené víno obsahuje draslík, železo a fenoly, které chrání organismus před kardiovaskulárními chorobami

Pozitivní vliv alkoholu na zdraví (platí pouze při střídmé spotřebě!):

 • Pivo má údajně dobrý vliv na krevní oběh a navíc obsahuje skupinu vitamínu B-komplex (např. kyselina listová, niacin).
 • Pivo je bohatým zdrojem křemíku a boru důležitého pro zdravé a silné kosti.
 • Víno zpomaluje kornatění tepen, snižuje hladinu cholesterolu a riziko vzniku krevních sraženin v cévách.
 • Malé množství vína chrání játra před poškozením.
 • Třísloviny obsažené ve vínu podporují trávení, prospívají sliznici trávícího systému a navíc mají antibakteriální účinky.
 • Bílé víno obsahuje antioxidanty, které brání porušení plicní tkáně.
 • Whiskey snižuje riziko vzniku mrtvice a šedého zákalu.

Alkohol – kalorie, které jen tak nezmizí

Proč se vlastně po alkoholu tloustne? Po požití se alkohol v játrech mění na acetát, který oxiduje na oxid uhličitý a vodu. Skutečným důvodem přibírání však není samotný alkohol a jeho přeměna na tuky, ale potlačení a zpomalení metabolismus tuků. Alkohol v krvi tento proces oddaluje, jelikož tělo se zabývá odbouráváním alkoholu.

Kolik kalorií alkohol obsahuje? 

0,5 l piva 200 kcal
1,5 dcl bílého vína 105 kcal
1,5 dcl červeného vína 85 kcal
0,05 l vodka či rum 96 kcal
0,05 l whiskey 105 kcal
0,05 l tequila 97 kcal
gin s tonikem 120 kcal
Bloody Mary 211 kcal
Margarita 211 kcal
Mojito 170 kcal

TIP NA ČLÁNEK aneb odpověď na otázku, jak je to s pitím piva najdete v článku Pití piva při hubnutí: jak to doopravdy je? Pivo je český národní nápoj, který si dopřávají muži i ženy. Jeden půllitr “desítky” obsahuje cca 180 kcal. “Dvanáctka” obsahuje již 230 kcal. Není divu, že pivo je příčinou nadváhy, jelikož zejména muži denně přijmou navíc 500 kcal v podobě dvou a více piv.

České pivo dělá hezká těla. Nebo ne?

Největším problémem je hodně alkoholu kombinovaného s velkým množství nezdravých jídel. Na různých oslavách, jak je právě Silvestr, je přítomno dobré avšak ne zrovna zdravé jídlo – zákusky, cukroví, chlebíčky, jednohubky apod. A čím více pijeme, tím více ztrácíme zábrany a přepadají nás nezdravé choutky.

Druhý den po alkoholovém večírku přichází nepříjemná kocovina, kterou provází nevolnost, únava a bolesti hlavy. Plány na jakékoliv sportování a cvičení obvykle berou za své. Po zvýšeném příjmu kalorií tak nenásleduje odpovídající výdej a kila postupem času narůstají. Přitom pohyb na kocovinu zabírá nejlépe.

ČTĚTE TAKÉ: 

České tobolky Mindflow Hangover, které předejdou kocovině a uleví vám, pokud se kocovina dostaví. 

mindflow hangover

Příliš velké množství alkoholu ničí zdraví i mozkové buňky

Pokud si člověk dopřává alkohol více, než je zdrávo, může si způsobit závažné zdravotní problémy. Při větším množství alkoholu nejvíce trpí játra, střeva a také srdce. Jaterní tkáň se s přibývajícím lety měnit na vazivové jizvy, které způsobují onemocnění známé jako cirhóza.

Jediným řešením je včasná transplantace jater. Různě vědecké výzkumy potvrzují vliv alkoholu na vznik rakoviny slinivky, střev a žaludku. Ve spojení s kouřením se riziko onemocnění zvyšuje. Klikněte a naučte se, jak přestat kouřit ze dne na den.

alkohol infografika

Zcela by se alkoholu měli vyhnout lidé, kteří trpí:

 • nemocemi jater, ledvin a žaludku
 • zánětem slinivky
 • epilepsií
 • vysokým krevním tlakem
 • srdečními chorobami
 • psychickými onemocněními

Velcí „příznivci“ alkoholu mívají zhoršenou imunitu. Kromě vody alkohol z těla vyplavuje životně důležité vitamíny a minerály. Alkohol také zhoršuje schopnost erekce, poškozuje spermie u mužů a u žen ohrožuje činnost vaječníku, čím způsobuje problémy s plodností.

Přejete si miminko? Dávejte si pozor na alkohol, který způsobuje problémy s plodností u mužů i žen

A to není vše. Alkohol má nepříznivý vliv také na lidskou psychiku a to tím, že ničí mozkové buňky. Lze říci, že doslova devastuje mozek, a jediným řešením je důsledná abstinence. Jednorázově alkohol způsobuje změny chování. Někdo je veselý, někdo lítostivý a někdo dokonce agresivní. Pokud však člověk pije často a hodně, mění se v citově prázdného člověka, který přestává vnímat nejrůznější emoce. Alkohol může být příčinou duševních chorob, jako je deprese.

Dlouhodobé a časté pití alkoholu může způsobit závažné chornické a recidivující onemocnění, které postihuje fyzickou i psychickou stránku člověka – alkoholismus. Jedinou léčbou je léčba v příslušném zařízení a doživotní abstinence.

5 tipů, jak z alkoholu nepřibrat

Alkohol by ve věším množství nikdy neměl být součástí každodenního života. Obzvláště ne míchané nápoje, které obsahují velké množství cukrů. A to se netýká pouze osob, které chtějí zhubnout. Alkohol vás zbavuje všech potřebných živin, a tak paměť zdaleka není to jediné, o co vás alkohol připraví.

 1. Střídmé pití je zdravé. Ženy by neměly vypít více než 20 gramů alkoholu denně, muži 30 gramů.
 2. Základem je kvalitní alkohol. Když už musíte, pijte kvalitní alkohol s minimem cukru – kvalitní destiláty a suchá vína.
 3. Alkohol dehydratuje. Ideální je sklenka alkoholu za jednu hodinu společně se s čistou vodou, která brání dehydrataci. Dostatek vody zabrání kocovině a bolehlavu.
 4. Nepijte alkohol na lačný žaludek a snažte se vyhnout přejídání. Volte zdravější jídla s nízkým obsahem tuků a cukrů.
 5. Nekombinujte. Pijte jeden druh alkoholu po celý večer. Různý alkohol má různý vliv a efekt a po alkoholem překombinované noci následuje ještě horší ráno.

A na závěr rada od Světové zdravotnické rady (WHO), která doporučuje nepřekračovat obecné rozmezí 10 až 30 gramů alkoholu za den. To je odborníky stanovená hranice množství, která vám, vašemu zdraví ani váze nijak neublíží.

A za Slimming.cz vám tímto ještě jednou přejeme šťastný a bezbolestný vstup do nového roku!

DÁLE ČTĚTE:

Jak zhubnout po novém roce? Motivace a dobré rady pro vás.

jak zhubnout po novém roce?
4.5/5 - (6 votes)

2 Komentáře

 1. honza 29.1.2018
  • Lukáš Chládek 9.2.2018

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..