Hubnutí při kojení – je bezpečné?

Propadáte beznaději, protože vaše váha po porodu se ani v nejmenším neblíží k té, kterou jste měla před otěhotněním? Přemýšlíte o vhodné dietě, pomocí které byste se dostala zase do formy? Obecně není výraznější hubnutí při kojení doporučováno, přesto lze postupného váhového úbytku dosáhnout.

POTŘEBUJETE OPRAVDU ZHUBNOUT? Vyberte si z TOP 3 nejsilnějších českých diet, které vás zbaví kilogramů. 

 

Hubnutí při kojení

 

Kojení

Kojením předáváte dítěti živiny, které potřebuje pro svůj vývoj. V mléku se nachází hlavně bílkoviny, minerály, stopové prvky, voda a důležitý tuk. Z toho důvodu můžete během kojení zaznamenat úbytek tuků a tím i hmotnosti, aniž byste výrazně měnila jídelníček. Naopak, abyste zachovala doporučené množství tuku v těle pro správný metabolismus, je zapotřebí zvýšit denní příjem o 500 až 600 kalorií.

Během prvního měsíce spotřebujete na kojení tolik energie, kolik vás stálo celé těhotenství. Pokud pravidelně kojíte, za den spálíte asi 2 200 až 3 000 KJ, a to představuje úbytek 0,8 kilogramu za jeden měsíc.

 

Hubnout během kojení – ano či ne?

Optimální nárůst váhy v době těhotenství je 10 až 12 kilogramů. Tělo si vytváří zásoby tuku, z kterých čerpá během kojení. Při plném kojení a dodržováním zdravého způsobu stravování se pak bez problému dostanete na svou původní hmotnost. Přibrala jste v těhotenství víc? Mírná redukce hmotnosti není na škodu, ale vyvarujte se velkým váhovým úbytkům. Za měsíc byste měla zhubnout maximálně 2 kilogramy.

ZAPAMATUJTE SI: Rychlé hubnutí při kojení je nebezpečné a optimální úbytek hmotnosti by měl být 2 kilogramy měsíčně

Co se stane, když budete hubnout rychleji? Může se poškodit kvalita mateřského mléka, v němž pak scházejí důležité živiny. Navíc by do něj odcházely škodliviny z těla; v tucích ve vašem těle jsou uloženy toxiny a jejich rychlým odbouráním se tyto škodlivé látky mohou dostat do mateřského mléka.

 

Pohyb

Po uplynutí šestinedělí je vhodné zařadit do denního režimu lehčí pohyb nebo cviky, které vám pomohou dostat se zpět do formy. Nejen, že to pomůže k redukci hmotnosti, ale má to i rehabilitační účinek. Zpevníte povolené břišní svaly, pánevní dno a posílíte zádové svaly.

Pohyb při kojení a hubnutí

Zpočátku je doporučována pouze chůze, dopřejte si tedy procházky. S náročnější fyzickou aktivitou (aerobik, spinning, jízda na kolečkových bruslích) začněte zhruba po třech měsících kojení. V takovém případě miminko nakojte před cvičením a poté za 1,5 hodiny po fyzické aktivitě, protože se vám ve svalech tvoří kyselina mléčná, která může negativně ovlivnit chuť mateřského mléka.

Pamatujte, že rozumné a pravidelné cvičení neuškodí ani vám, ani kojení. Ba naopak, budete se cítit po fyzické i psychické stránce v pohodě, což se v konečném důsledku přenese i na miminko.

 

Jak se stravovat při kojení a k tomu zhubnout?

Nebudeme vám tu předkládat žádnou dietu, ale pouze zásady racionálního stravování. Základem je přijímat dostatečné množství potravy, a to alespoň 7 000 KJ denně. Rozvrhněte si stravování do šesti porcí denně a pohlídejte si rozestupy mezi jídly, které by neměly být delší než 2 až 4 hodiny.

Nakupte si müsli tyčinky, cereální sušenky a celozrnné pečivo, abyste vždycky měla po ruce něco k zakousnutí. Chcete ušetřit čas při vaření? Navařte některých jídel větší množství a zamrazte je k pozdějšímu rychlému použití.

Není dobré zaměřit se na jednostrannou stravu, dbejte na její pestrost. Kvůli kojení je zapotřebí, abyste přijímala pestrou a nutričně vyváženou stravu. Představuje to zhruba:

 • 3 porce bílkovin – ve formě příloh, vajec a ryb
 • 3 porce zeleniny – z toho 2 porce syrové zeleniny
 • 2 porce ovoce
 • 3 porce mléka a mléčných výrobků
 • 1 porce masa

Podíl živin

Vaši potravu by měly tvořit z:

 • 50 – 55 % sacharidy
 • 25 – 30 % tuky
 • 15 – 20 % bílkoviny

Doporučený jídelníček

 • Snídaně – celozrnné pečivo nebo celozrnný chléb, mléčné nízkotučné či polotučné výrobky, různé cereálie, zelenina
 • Svačina – ovoce, zelenina, celozrnné pečivo nebo jogurty
 • Oběd – polévka, celozrnná rýže s kuřecím masem a zeleninou
 • Svačina – mléčné výrobky, pečivo, máslo rostlinné i živočišné
 • Večeře – těstovinový salát s tuňákem
 • Druhá večeře – ovoce nebo zelenina

Ze stravy nevynechejte tuky. Dejte si však záležet, abyste přijímala jen ty kvalitní. Přednost dávejte rostlinným olejům a do jídelníčku zařaďte 2 až 3 porce ryb týdně.

Sacharidy doplňte obilovinami, nejlépe z žitné a celozrnné mouky. Jednoduché cukry vyřaďte a přijímejte je pouze ve formě ovoce a medu. Ke slazení použijte přírodní sladidlo ze stevie.

Pozorně také čtěte obaly potravin a vyhněte se všem, které obsahují konzervanty a emulgátory (tzv. éčka). Mohou totiž způsobovat u miminka ekzémy a alergie. Nakupujte čerstvé, sezónní potraviny z naší vlasti.

Omezte potraviny, které jsou bohaté na jednoduché cukry a tuky, za to jim chybí bílkoviny, vitamíny a minerální látky. Dejte přednost bílému masu a doplňte ho o libové hovězí kvůli obsaženému železu. Občas zařaďte vejce, v hojné míře netučné mléčné výrobky a rostlinné bílkoviny v luštěninách či bramborách.

Z jídelníčku vyřaďte všechno, co by mohlo způsobit nadýmání dítěte, i když je daná potravina sebezdravější. Nadýmat může čerstvé a bílé pečivo, luštěniny, kapusta, květák, cibule i kynuté potraviny. Musíte sami vyzkoušet, co vašemu miminku vadí. Doporučuje se nadýmavé potraviny po dobu prvních dvou až tří týdnů úplně vynechat a poté zkoušet pomalu zařadit.

Pozor si také dejte na exotické ovoce, aby se u miminka neobjevila potravinová alergie. Mezi nejvíc alergizující ovoce patří citrusové plody. Opatrná také buďte při konzumaci jahod a cizokrajných ořechů.

Ze svého jídelníčku vylučte příliš slaná a kořeněná jídla, čokoládu, mentol, alkohol, poživatiny s vysokým obsahem kofeinu a zelený čaj.

Osvojte si zásady zdravého stravování. Budete mnohem snadněji bojovat s nadbytečnými kilogramy a pro vaše dítě bude v budoucnu přirozené stravovat se zdravě.

 

Jaké potraviny podporují tvorbu mléka?Hubnutí při kojení

Na povzbuzení tvorby mléka jsou ideální teplá a sladká jídla či nápoje. V případě sladkých potravin se jedná o potraviny se sladkou chutí, jako je pohanka, jáhly, oves, pšenice nebo rýže. Zejména jáhly se skvěle hodí s medem, ovocem nebo semínky. Fenyklový, kmínový a anýzový čaj či čaj z jestřabiny lékařské podporují až dvojnásobně tvorbu mateřského mléka.

 

Nezapomínejte na pitný režim

V době kojení je nezbytný dostatečný příjem tekutin, a to nejlépe až 3 litry za den. Přednost dávejte neperlivé vodě, čajům podporujícím kojení a ředěným ovocným šťávám.

Období kojení není vhodné pro výraznější redukci váhy. Buďte trpělivá, s dodržováním zásad zdravého stravování se vám váha pomalu, ale jistě upraví. Když k tomu zařadíte lehký pohyb a strečink, dostanete se do formy o to rychleji. V prvé řadě vždy myslete na své dítě a předejte mu v mateřském mléku všechny důležité živiny nutné pro jeho vývoj.

Hubnutí při kojení – je bezpečné?
5 (100%) 1 hlasov

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.