Kokosová voda skvělými účinky připomene léto a tělu dodá cenné živiny

wildandcoco snídaně

Abych kokosové vodě nekřivdila, musím jí přiznat celou řadu zdraví prospěšných účinků, které z ní činí hodnotný doplněk běžného jídelníčku.

Být zdravě krásná a štíhlá, věčně spokojená, šťastná a usměvavá je dnes prostě trendy. Tak má vypadat každá moderní žena. Abychom toho dosáhly, jsme ochotné nechat se okouzlit reklamami, v nichž hledáme konečně ten pravý a zázračný výrobek, který z nás přesně takové ženy učiní a ideálně během noci.

I kokosová voda je popisována jako životodárný nápoj či elixír věčného mládí.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Kokosová voda ale není žádný tekutý zázrak, který za pár dní užívání vymaže všechny nenáviděné vrásky, vypne a rozzáří pleť, odstraní šediny, přebytečné tukové polštářky i celulitidu.

kokosová voda, účinky a kde koupit
Kokosová voda se získává pouze z jader mladých kokosových ořechů

Kokosová voda a kokosové mléko – v čem je rozdíl?

Jako první je třeba upozornit, že kokosová voda není to samé jako kokosové mléko. Jedná se o dva rozdílné produkty, které se oba získávají z kokosových ořechů.

ZDRAVÝ TIP NA SVAČINKU: Pokud milujete chuť kokosu, zkuste sušené kokosové RAW plátky jerky s pikantní nebo čokoládovou příchutí.

Skvěle zasytí a jsou zdravé stejně, jako čerstvá kokosová dužina.

kokosové jerky wildandcoco
Výživná veganská svačinka plná energie s pikantní asijskou a čokoloádovou příchutí

Na plážích v exotických zemích, kde rostou krásné palmy plodící kokosy, není kokosová voda nic zvláštního a výjimečného. U nás si však za balenou kokosovou vodu připlatíte a ne zrovna málo. Proč tomu tak je?

Samozřejmě roli hraje to, že se nejedná o potravinu pocházející z našich končin. Kokos je exotická plodina, která k nám putuje ze vzdálených zemí (jedno v jaké podobě), kde slunce hřeje po celý rok.

Bohužel významnou roli hraje také fakt, že u podobných exotických přípravků se vždy najdou vykutálení obchodníci, kteří v nich spatří zajímavý zdroj příjmů.

Stačí k lahvi kokosové vody přihodit pár vznosných vět o jejích kouzelných účincích na zdraví a krásu, zaplatit nějaké celebritě za pár podpůrných slovíček a to vše podpořit několikanásobně vyšší cenou.

NÁŠ TIP: Kokosové mléko si snadno vyrobíte doma.

Jak na to? Recept na domácí Kokosové mléko.

kokosové mléko

Lisováním bílé dužiny kokosových ořechů se vyrábí bíle zbarvená tekutina nazývána kokosové mléko.

Nutriční hodnoty kokosové vody

240 ml kokosové vody obsahuje 46 kalorií a také následující živiny a minerály (DDD = denní doporučená dávka)
Sacharidy9 gramů
Vláknina3 gramy
Bílkoviny2 gramy
Vitamin C10 % DDD
Hořčík15 % DDD
Mangan17 % DDD
Sodík11 % DDD
Vápník6 % DDD

Jak se kokosová voda získává?

Kokosová voda se získává z mladých ořechů. Důležité je, aby šlo opravdu o mladé ještě na povrchu zelené ořechy, které mohou obsahovat až 0,5 litru kokosové vody.

Zralé ořechy, které poznáte podle hnědé barvy, ji sice také obsahují, ale mnohem méně. Nemluvě o tom, že kokosová voda z mladého ořechu je chuťově zcela odlišná než ze zralého ořechu.

Nejlepší je čerstvý kokos rozseknout a tekutinu vypít. To ale v našich podmínkách, které kokosovým palmám nepřejí, nelze. U nás tak lahodnou kokosovou vodu nechrání pevná skořápka, ale plastový nebo kartonový obal.

Kokosová voda ze zeleného mladého ořechu

Mladý kokos jednoduše poznat podle zelené barvy. Chuť kokosové vody z mladého kokosu v neupravené podobě je příjemně nasládlá a má ořechovou příchuť.

U nás je ale poměrně těžké sehnat takové mladé ořechy, které jsou staré nejvýše pět až sedm měsíců. V supermarketech je nenajdete, a tak jedinou možností zůstávají speciální e-shopy.

Koupit si lze například ořezaný mladý kokos z exotického Thajska. Za jeden zaplatíte cca 70 Kč a z jednoho ořechu získáte dle velikosti 200 ml až 750 litr kokosové vody. 

mladý, thajský, ořezaný kokos
Mladý kokos má hladký povrch a zelenou barvu.

Kokosová voda ze zralého hnědého ořechu

Pokud se rozhodnete vyzkoušet dostupnější zralé hnědě ořechy, budete jich potřebovat mnohem více.

Z jednoho takové hnědého ořechu získáte totiž zhruba tak 20 ml kokosové vody. Navíc chuť kokosové vody ze zralého ořechu není tak příjemně sladká, ale je taková kyselejší.

Zralé ořechy jsou rozhodně vhodnější pro výrobu kokosového mléka.

kokosová voda z hnědého ořechu
Zralé hnědé ořechy nejsou na výrobu kokosové vody, dobrý je z nich ale kokosový olej.

Kokosová voda a porovnání nutriční hodnot s banánem a špenátem:

KOKOSOVÁ VODABANÁNŠPENÁT
Energie19 kcal89 kcal23 kcal
Bílkoviny

0,72 g1,09 g2,86 g
Sacharidy3,71 g22,84 g3,63 g
Vláknina1,1 g2,6 g2,2 g
Vitamín C2,4 mg8,7 mg28,1 mg
Vápník25 mg5 mg99 mg
Železo0,29 mg0,26 mg2,71 mg
Hořčík25 mg27 mg79 mg
Fosfor20 mg22 mg49 mg
Draslík250 mg358 mg558 mg
Sodík105 mg1 mg79 mg
Zinek2,4 mg8,7 mg28,1 mg
špenát jako zdroj sodíku
Kokosová obsahuje o trochu více sodíku než “nechutně” zdravý špenát 😉

Zdravotní účinky a benefity

Tento článek nemá být reklama na kokosový olej a jeho zázračné účinky jednoduše proto, že to není žádný kouzelný nápoj.

Obyčejná voda to však také není. Panenská kokosová voda je velmi dobrým zdrojem celé řady vitamínů a minerálů, díky čemuž ji lze považovat za přírodní isotonický nápoj.

Právě z tohoto důvodu si ji hodně oblíbili aktivní sportovci, kteří po výkonu potřebují do těla rychle dostat ztracené tekutiny. Kokosová voda neobsahuje žádný tuk.

Výhody 100% přírodní kokosové vody bez přidaných látek:

  • minimální obsah cukru
  • žádný tuk
  • žádný cholesterol 
  • nízký obsah kalorií
  • žádná umělá barviva
  • osvěžující ořechová chuť
  • obsahuje vitamíny, minerály a aminokyseliny

Účinky 100% kokosové vody:

„Voda z kokosových ořechů je přírodní isotonický nápoj, který je složením velmi podobný krevní plazmě. To znamená, že ji dokážeme skvěle přijmout a využít.

Navíc nedráždí žaludek, jak je tomu u mnohých sportovních nápojů. Najdeme v ní řadu vitamínů i minerální látky včetně draslíku, sodíku, hořčíku, fosforu a vápníku.

Obsahuje také stopové prvky, aminokyseliny, enzymy a antioxidanty.“ 

Výživová terapeutka Anna Jermářová v článku pro iDNES.cz

Kokosová voda jako přírodní sportovní nápoj

Kokosová voda dodává organismu důležité elektrolyty, které se z těla odplavují společně s potem. Kokosová voda je primárně zdrojem draslíků a sodíku.

Vědecké studie však prokázaly, že hydratační účinky jsou v případě kokosové vody velmi podobné vodě či jinému sportovní nápoji.

Na rozdíl od uměle vyrobených iontových nápojů neobsahuje cukr ani žádná éčka. Pozor si tedy dávejte zejména na výrobky, na kterých se uvádí superhydratující účinky a několikanásobně vyšší obsah minerálů.

Kokosová voda a hubnutí

Stejnou dávku skepticismu mějte v případě doporučení kokosové vody při hubnutí.

Můžete narazit na názory, které tvrdí, že sklenice kokosové vody vypité na lačný žaludek zrychluje metabolismus a spalování tuků.

Jenomže jedna sklenice kokosové vody obsahuje cca 46 kcal, takže pokud ji budete pít po celý den, kalorický příjem bude vyšší. P

ři hubnutí je všeobecně nejlepší pít čistou vodu, která neobsahuje žádné kalorie. 

Žádný tuk ani cholesterol

To je sice pravda, jenomže to se také u rostlinných produktů nečeká. Tuk a cholesterol jsou látky typické pro živočišné produkty.

Ve výsledku testování magazínu d´Test se velmi krásně píše: 

“Cholesterol je typický pro těla živočichů, nikoliv rostlin, proto jej v kokosové vodě nelze očekávat. Podobné je to s tukem – tuk se ve vodě nerozpouští, proto není ani pravděpodobné, že by se v nějakém významném množství dostal do kokosové vody.

Na obalech zmiňované elektrolyty hrají důležitou roli při fungování lidského těla. Jde o formy minerálů s elektrickými náboji (ionty), které zajišťují rovnováhu tekutin uvnitř a vně buněk. Mezi nejdůležitější patří sodík a draslík. 

Při fyzickém vyčerpání či dlouhodobém fyzickém stresu, které mohou být způsobeny zvýšenou konzumací alkoholu, nadměrným pocením, dlouhodobými průjmy a zvracením nebo při hladovění, dovedou některé nápoje zásobu tělních tekutin a koncentraci elektrolytů vhodně a rychle doplnit.

Prodlouženou fyzickou aktivitou ovšem ztrácejí sportovci z těla zejména sodík, nikoliv draslík, který marketéři kokosových vod tolik vyzdvihují. Sodík lze nejsnáze doplnit kuchyňskou solí.”

Magazín d´Test

Kde koupit balenou kokosovou vodu?

Pokud se nechcete zatěžovat výrobou vlastní domácí 100% kokosové vody, můžete si samozřejmě koupit už balenou kokosovou vodu.

Zde však počítejte s tím, že s největší pravděpodobností bude obsahovat další látky (např. cukr kvůli lepší chuti, příchuti).

Vhodnější je nakupovat kokosovou vodu na e-shopech se zdravou výživou. Za jeden litr panenské kokosové vody zaplatíte až 250 Kč.

kokosová voda royal virgin 945 ml

Pozor si dávejte na nekvalitní výrobky. Běžně se prodávají pasterované kokosové vody, které jsou ochuzené o důležité enzymy.

Trváte-li na pití kokosové vody, pak si vybírejte skutečně kvalitní 100% kokosové vody, které neobsahují žádné cukry a další přídatné látky. Koupit lze kokosové vody bez příchuti, ale také s příchutí (např. ananas, coffee, matcha).

Ještě horší variantu představují kokosové vody připravené z koncentrátu (prášku). Realita je taková, že prodávaná balená kokosová voda tropický originál připomíná jen vzdáleně. Kvůli delší životnosti prochází různými úpravami, podle toho, kam až poputuje. Výsledkem je kokosová voda, která má zcela odlišnou chuť, nemluvě o obsahu zdraví prospěšných látek.

kokosové vody Wildandcoco
Klikněte a vyberte si zdravou kokosovou vodu dle chuti

SLOVO AUTORKY:

Monika Šaríková

Kokosová voda může fungovat jako vhodný doplněk běžného jídelníčku stejně jako jakékoliv ovoce, zelenina a další potraviny, které nesmí ve vyvážené stravě chybě.

Bezesporu obsahuje spoustu cenných a prospěšných látek. Navíc díky přirozené sladké chuti velmi dobře chutná.

Nemá však smysl spoléhat na kokosovou vodu jako na zázračný nápoj, který vyřeší všechny vaše zdravotní problémy. V takovém případě pouze utratíte hodně peněz a štíhlá bude leda vaše peněženka 😉

ČTĚTE TAKÉ: Kokosové mléko – výživná náhrada kravského mléka do vaší zdravé a lahodné kuchyně.

wildandcoco snídaně
5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..