Matcha tea – svěží čaj pro kondici i hubnutí

O japonském čaji jste již slyšeli. Víte, ale proč je tak skvělý? Obsahuje silné antioxidanty, chlorofyl, vitamíny, minerály a také vzácnou aminokyselinu L-theanin. Pomáhá zlepšit náladu, navodit stav relaxace, povzbudit organismus a navíc je účinným pomocníkem při hubnutí. Matcha je původem japonský čaj, který má na lidský organismus všestranně pozitivní vliv.

Matcha – zelený čaj v prášku

Ačkoliv je matcha čaj považován za japonský, jeho původ se nalézá v Číně. Pověsti říkají, že jej do Japonska přivezl japonský vyslanec během vlády dynastie Tang v průběhu 12. století. Čaj si oblíbili nejvyšší šlechtické kruhy a pronikl až mezi obávané samuraje. Ti z pití zeleného čaj matcha vytvořili rituál, který do jejich bouřlivých životů vnášel klid a harmonii.

VIDEO: Nahlédněte do historie, výroby a přípravy matcha čaje!

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Pití čaje matcha postupně proniklo do západní civilizace, která mnohá východní tajemství s velkou opatrností a zároveň nadšením přijímá. Tajemství matcha čaje spočívá ve zcela ojedinělém způsobů pěstování.

Pro výrobu matcha čaje se využívají nejlepší listy čajovníku čínského. Aby se dosáhlo výjimečné kvality tohoto čaje, jsou 4 týdny před sklizní čajové keře zastíněny před sluncem. Zastínění vyvolá intenzivnější produkci chlorofylu, bez kterého by život neexistoval takový, jak jej známe. Výsledkem jsou nejen smaragdově zelené listy, ale především vysoké množství antioxidantů. Ručně sesbírané lísty se spaří, usuší a nařežou. Nakonec se namelou v žulových speciálních kamenech na jemný zelený prášek.

VÍTE, JAK VZNIKL NÁZEV MATCHA? V názvu zeleného čaje nehledejte žádné zvláštnosti a tajuplnosti, jeho původ je velmi prostý a jednoduchý. Pro matcha čaj se užívá také názvu “maca”. Oba názvy vychází z japonského slova “mačča”, což znamená mletý čaj.

matcha čaj
Po sklizni a usušení se zelené listy namelou na velmi jemný prášek, z něhož se matcha čaj připravuje

Od ostatních zelených čajů jej odlišuje významně vyšší obsah silných antioxidantů.

Jaké další látky matcha čaj obsahuje?

 • vitamíny – beta karoten, vitamín E a C
 • minerály – draslík, vápník, zinek a železo
 • aminokyselina L-Theanin
 • stimulant theofyllin

Co vše dokáže aminokyselina L-theanin? Tato vzácná aminokyselina je obsažena pouze v zeleném čaji. Nejvíce ji obsahuje právě matcha čaj. Její hlavní význam spočívá v tom, že dokáže navodit stav relaxace, aniž by člověk pociťoval ospalost. L-theanin stimuluje tzv. alfa vlny, které ovlivňují stavy mysli. L-theanin má uklidňující účinky, uvolňuje mysl, zrychluje reakce člověk a zlepšuje paměť.

Zelený čaj matcha prospívá nejen mysli

Jak již bylo řečeno, matcha čaj má díky obsahu aminokyseliny L-theanin příznivý vliv na stav mysli. Zdaleka se nejedná o jediný účinek. Již starověká Čína používala matchu za účinný lék. Používali jej například při léčbě otoků, zánětu, ale i ke snižování horečky.

Matcha čaji se přisuzuje schopnost předcházet vzniku rakoviny. Matcha obsahuje chemické látky polyfenoly EGCG (epigallocatechin gallát) a ECG (epikatechin gallát), které “loví” škodlivé volné radikály, a zároveň chrání buňky DNA před poškozením. Čajové polyfenoly zároveň zpomalují růst rakovinných buněk a způsobují jejich zničení. Katechiny, které zelený čaj rovněž obsahuje, brání růstu nádorů a chrání před poškozeními způsobenými ultrafialovým zářením UVB.

NÁKUPNÍ TIP: Kvalitní japonskou matchu nabízí česká značka Blendea.

Jejich CITRUS MATCHA je dochucená svěžím BIO citrónem a sladkastou maracujou. Získáte tak lahodný studený nebo teplý nápoj s mnoha zdravotními benefity.

Klikněte na tlačítko níže a čtěte o všech prospěšných účincích přímo na e-shopu. Případnou objednávku dostanete do 2 pracovních dnů.

Další účinky matcha čaje:

 • uklidní mysl i povzbudí tělo
 • posiluje imunitní systém
 • urychluje regeneraci po fyzické námaze
 • má protizánětlivé účinky
 • snižuje vysoký krevní tlak
 • reguluje hladinu cukru v krvi
 • detoxikuje organismus

TIP NA ČLÁNEK: Chcete se o složení čajů dozvědět více? Přečtěte si velice zajímavý a poučný článek příznačně nazvaný Chemie čaje.

matcha prášek
Usušené čajové lístky se melou na jemný prášek. Mletí léčivých rostlin starověká Čína považovala za nejúčinnější způsob, jak uchovat jejich sílu

JAK POZNAT KVALITNÍ MATCHA ČAJ? Při koupi matcha čaje vybírejte pouze takové, u nichž znáte původ čajových lístků. Neověření dodavatelé mohou kupovat čaj pocházející ze znečištěných oblastí. A u zeleného čaje je známo, že silně absorbuje látky z půdy. Kvalitní čaj má sytě zelenou barvu a vyznačuje se jemnou a nasládlou chutí. Méně kvalitní čaje mají žlutohnědou barvu, která je nežádoucí!

A to není vše, zelený čaj se nepoužívá pouze pro přípravu čaje. Zelený prášek se přidává také do zmrzlin, ovocných nápojů, kávy, čokolády, dezertů či pečiva. Chuť zeleného čaje tak mohou získat i jiné oblíbené potraviny, nejenom čaj.

VIDEORECEPT na veganský čaj z matcha čaje

Matcha tea na hubnutí

Nás však zajímá ještě jeden účinek zeleného čaje matcha. Účinek, který byl důvodem jeho zařazení mezi témata na Slimming.cz. Dlouhodobé pití zeleného čaje matcha urychluje metabolismus a spaluje tuky. Ano, matcha čaj pomáhá zhubnout.

Zelené čaje se všeobecně považují za dobré spalovače tuků. Matcha čaj však díky způsobu pěstování a výroby čaje obsahuje až 10krát větší množství účinných látek než běžné zelené “lístkové” čaje. Na štíhlou linii mají vliv zejména katechiny. Matcha jich má mezi zelenými čaj nejvíce a to zejména silného antioxidantu EGCG, který má nejen protirakovinové vlastnosti, ale zároveň dokáže urychlit metabolismus o 30-40 %!

Zajímají vás další tipy, jak urychlit metabolismus? Čtěte!

Matcha čaj podporuje rovnoměrné rozložení energie do celého těla, čímž pomáhá urychlit metabolismus, snížit chuť na jídlo, spalovat tělesný tuk a odstranit z těla přebytečnou vodu. Šálek matcha čaje si dopřejte po skončení cvičení. Ovlivní metabolické procesy a podpoří intenzivnější spalování tělesného tuku. A navíc byste se neměli cítit unavení ani ospalí. Matcha vám jednoduše dodá energii navíc.

Denně je doporučeno vypít 2 až 3 šálky matcha čaje, přičemž na jeden šálek by mělo být použito cca 2 g zeleného prášku. A na kolik takový matcha čaj vyjde? Za 100 g kvalitního zeleného čaje matcha zaplatíte cca 300-400 Kč.

matcha cheesecake
Po zákusku z matcha čaje kila neskáčou nahoru, ale ubývají

JAK PŘIPRAVIT MATCHA ČAJ? Matcha čaj se nelouhuje, jak je zvykem. Do připraveného šálku vsypte 2-3 bambusové lžičky zeleného prášku a zalijte jej horkou vodou (75 °C). Směs vyšlehejte pomocí bambusové metličky do smaragdově zelené pěny. Částečky lístku nabobtnají a vznikne napěněná kaše obsahující vše, co čajové lístky. Více se dočtete v článku Jak připravit Matcha Tea.

A co říct závěrem? Kvalitní zelené čaje jsou pro zdraví velkým přínosem. A matcha čaj je považován za jeden z nejlepších zelených čajů. Důkazem jsou samurajové a budhističtí mniši, pro které byl matcha čaj vysvobozením z rušného života alespoň na pár minut. Chcete jej vyzkoušet? Jděte do toho a napište nám o svých zkušenostech.

3.9/5 - (9 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..