Čím nahradit kávu, pokud vám nedělá dobře?

Káva je nepochybně jeden z nejčastěji konzumovaných nápojů. Jen za den se po celém světě vypijí přibližně 2 miliardy šálků tohoto oblíbeného nápoje. Je ale káva vhodná pro všechny bez rozdílu? Čím nahradit kávu ve chvíli, kdy nám nemusí úplně prospívat? A co kofein – silně návyková, ale legální droga? Lze ten něčím nahradit a dodat si energii jinak?

alternativy kávy

Kromě samotné kávy je pro mnoho lidí „povinným“ rituálem už její příprava 

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Zdravě lze nahradit všechno, kávu nevyjímaje

Jelikož si na kávě s oblibou pochutnává spousta lidí, vědci z celého světa jí věnují nemalou pozornost. Každou chvíli na nás vyskakují různé informace, často různorodé. Káva škodí zdraví, káva prodlužuje život, nepijte více jak tři šálky kávy denně…“

Nedá se říci, že by jedno tvrzení platilo pro celou populaci. Ke konzumaci kávy musíme přistupovat velmi individuálně. Někomu nevadí ani ty tři šálky kávy denně, s někým může zamávat i jedno espresso. A právě v takovém případě je vhodné začít přemýšlet nad tím, čím nahradit pití kávy.

PROBLÉM VĚZÍ V TOM, že málokdo je skutečně odhodlaný vzdát se kávy a kofeinu. Pro většinu je denní rutina – silná káva, krémová pěna, namáčení sušenky a často i cigárko a pokec s přáteli natolik zažitá, že i sebemenší zdravotní problémy a následný rychlý úbytek energie lidi nepřesvědčí ke změně.

Únavu, kterou rychle nahnaný kofein způsobuje, se tihle lidé snaží doplnit zas a jenom další kávou, klidně 5x denně. Tohle už není zdravé ani pro srdíčko, ani pro celkovou tělesnou vitalitu a už vůbec ne pro váhu. Obzvlášť nevhodné jsou ty gigantické kelímky s přehnaně přeslazenými kávami z „moderních“ kaváren typu Starbucks a McDonalds.

nezdravá káva

Tyhle „kýble“ přeslazeného mléka mají od kvalitní a zdraví prospěšné kávy na míle daleko. Nenakupujte je, ani když jde dnes o „žhavý trend“. Kromě fotek na Instagramu vám v ničem neprospějí. 

Zdravotní výhody a nevýhody kávy

Pokud je člověk naprosto zdravý, pravidelná konzumace kávy je bezpečná a z dlouhodobého hlediska může mít i mnoho výhod. Káva nám nejen dodá potřebnou energii, ale podle posledních studií snižuje například riziko mrtvice, rakoviny jater a dokonce i Alzheimerovy choroby.

Pomoci může i při hubnutí, protože snižuje chuť k jídlu. Stále ale musíme mít na paměti pravidlo “všeho s mírou”. Obsah kofeinu v kávě se různí podle druhu nápoje, ale pokud často pijeme třeba takovou filtrovanou kávu, která ho obsahuje poměrně velké množství, mohou se objevit i negativní příznaky předávkování kofeinem.

Zvolnit bychom měli zejména ve chvíli, kdy máme problémy s tlakem, trpíme nespavostí, bolestmi hlavy nebo máme překyselený žaludek. Informace, že káva zvyšuje tlak, rozhodně není novinkou. Když je organismus hodně přecitlivělý, může na vyšší příjem kofeinu reagovat až srdeční tachykardií. V takových případech je lepší konzumaci kávy omezit na úplné minimum, ideálně ji samozřejmě nepít vůbec.

Problematická je samozřejmě i návykovost kávy. Kofein je bez debat návyková látka a při dlouhodobějším vysazení se mohou projevit i abstinenční příznaky: bolesti hlavy, neklid, nespavost a úzkost. Každý se s vysazením kávy vypořádává trochu jinak, někdy je však touha po hřejivém šálku tak velká, že to déle jak týden nevydržíme.

Často si ale navykneme právě na ten rituál, který máme s pitím kávy spojený. Jestliže tedy chceme pití kávy omezit, celý proces nám velmi usnadní, když její konzumaci nahradíme nějakou zdravější alternativou.

ČÍM NAHRAZUJEME KÁVU V REDAKCI? Perfektním nakopávačem na ráno je zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS. Podrobnou recenzi sepsal kolega Lukáš. 

blendea supergreens

Zdravá náhrada kávy – od tradice až po moderní přístup

Ať už vám konzumace kávy neprospívá ze zdravotního hlediska, nebo máte prostě jen pocit, že jí pijete moc a chtěli byste ji nahradit, věřte, že to jde poměrně snadno. Alternativ je opravdu velké množství – některé jsou známy už poměrně dlouho, jiné se díky dostupnosti některých surovin objevují až v posledních letech.

Obilné náhražky kávy

Špalda, ječmen, žito – právě z těchto obilnin se náhražka kávy vyrábí nejčastěji. Obilniny se upraží, díky čemuž získají podobně výraznou chuť a vůni, jakou má káva. Výhodou je, že výsledný nápoj neobsahuje kofein, naopak v něm najdete spoustu minerálů a vitaminů.

Tyto obilniny se často míchají s kořenem čekanky, který obsahuje polysacharid inulin, díky čemuž výrazně posiluje střevní mikroflóru a pomáhá lepšímu trávení.

Náhražky kávy z obilnin, čekanky, ale třeba i z žaludů vám kávu nahradí zejména díky podobné chuti. Té se docílí pražením zmíněných surovin. Můžete si tak připravit teplý nápoj, který vám kávu nahradí hlavně pocitově. Co se ale přísunu rychlé energie týče, ten očekávat nemůžete kvůli absenci kofeinu.

Existují ale i jiné alternativy, které vám kávu nahradí právě v případě, že ji pijete hlavně kvůli stimulačnímu efektu. Neprocházejí navíc žádným velkým procesem tepelné úpravy ani jiného zpracování, a ze zdravotního a výživového hlediska jsou tak nejlepší.

VIDEO: Další zdravé náhražky kávy. 

Vyměňte kávu za superpotraviny, ideálně ty zelené

Jestliže kávu pijete kvůli přísunu energie, výbornou náhradou vám budou takzvané superpotraviny. Ty se vyznačují výjimečným obsahem vitaminů, minerálů, enzymů a dalších živin, které výrazně prospívají našemu zdraví. A jak zařadit superpotraviny do svého každodenního jídelníčku? Nejsnadnější jsou různá smoothies, která můžete pít jak ráno, tak kdykoliv během dne.

A jaké superpotraviny vám dodají nejvíce energie? Skvělá je například peruánská maca, jejíž kořen se zpracovává na jemný prášek plný živin. Ten si pak přidáte do svého ranního smoothie nebo smoothie bowl a o příval energie máte postaráno.

Maca rychle dodá potřebnou vitalitu, bojuje proti únavě a je skvělá i při zvýšené fyzické aktivitě. Energii, kterou z ní získáte, si navíc organismus vybere postupně. Nemusíte se tak obávat efektu horské dráhy – nakopnutí a poté těžká únava, který způsobuje právě kofein.

Další superpotraviny, které stimulují organismus i bez obsahu kofeinu, jsou například bobulky maqui nebo camu camu, indický ženšen ashwagandhahouba cordyceps, ale i známé zelené superporaviny jako chlorella a spirulina, mladý ječmen a zelená pšenice. Ideální je superpotraviny pravidelně střídat, aby si organismus příliš nezvykl na jeden zdroj energie.

Alternativy kávy nikdy její chuť nenahradí, jsou pro tělo ale mnohem prospěšnější

Tyto alternativy vám sice kávu nenahradí chuťově, ale svými účinky ji mnohonásobně převýší. Můžete je bez obav konzumovat každý den a těšit se budete jen z benefitů. Nemusíte se obávat ani překyselení, zavodnění, bolestí hlavy a rychlého vyčerpání energie. Náhrady kávy vám z dlouhodobého hlediska velmi prospějí, budete výrazně vitálnější, zdravější a odolnější vůči vnějším škodlivým vlivům.

Ať už chcete kávu přestat pít jednou provždy, nebo jen hledáte řešení, kterým byste její konzumaci alespoň omezili, všechny zmíněné varianty vám budou přínosné. Ráno si místo kávy dopřejte zdravé zelené smoothie se směsí Blendea a po obědě si klidně dejte šálek kávy.

Večer pak můžete pít obilné náhražky kávy, které vám nikterak nenaruší spánek. Uvidíte, že vám prospěje i malá změna k lepšímu, a případné negativní příznaky spojené s konzumací kávy se díky dostatečnému přísunu živin výrazně zmírní.

dreamly

Čím nahradit mléko do kávy?

V poslední době se množí obavy ohledně míchání kávy a mléka. Odborníci se stále nemohou shodnout a informace jsou hodně rozporuplné. Jedni vám řeknou, že je tato kombinace naprosto neškodná, druzí zase, že nedělá dobře našemu trávení. Nejdůležitější je, abyste případný negativní efekt včas vypozorovali.

Způsobuje vám pití kávy s mlékem bolesti žaludku, dostavují se střevní a jiné potíže, které by mohly souviset se špatným trávením? Pokud ano, mléko může být příčinou. Čím nahradit mléko do kávy, případně kávové náhražky? Velmi dobře chutná kvalitní mandlové mléko bez přidaného cukru, škrobů a xanthanové gumy. Je hodně hutné a chuťově plné, takže ze všech rostlinných mlék se tomu opravdovému podobá nejvíce.

NECHTE SI PORADIT: Tyhle 4 rostlinná mléka nahradí klasické mléko v kávě

4.5/5 - (2 votes)

2 Komentáře

  1. Majka 14.2.2021
    • Lukáš Chládek 15.2.2021

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..