Celulitida (pomerančová kůže) – NEPŘÍTEL č. 1

Celulitida je sice pouze povrchní estetický problém, přesto dokáže potrápit ženy na celém světě více než cokoliv jiného. Přezdívá se jí pomerančová kůže, jelikož pokožka postižená celulitidou připomíná právě “ďolíčkatý” povrch pomeranče. Škoda jen, že celulitidu nelze sloupnout stejně snadno jako pomerančovou slupku. Léčba celulitidy je běh na mnohem delší trať.

Pravdou je, že ženy jsou k sobě často až zbytečně přísné, a alespoň náznak pomerančové kůže na sobě najde každá dívka a žena. Po desetiletí a možná i staletí se ženy snaží s celulitidou bojovat a hledají prostředky a přípravky, které jim vrátit pevnou a hladkou pokožku. Má to vůbec smysl?

POTŘEBUJETE OPRAVDU ZHUBNOUT? Vyberte si z TOP 3 nejsilnějších českých diet, které vás zbaví kilogramů. 

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Celulitida a jak na ni?

Zpočátku je pomerančová kůže viditelná pouze při zmačknutí pokožky mezi prsty. Později je patrná již na první pohled a navíc postihuje stále větší oblasti, zejména stehna, hýždě a zadní stranu rukou. Pokožka je nerovná, drsná a připomíná pomerančovou kůži nebo “kynuté” těsto, do něhož jste dlouho dloubaly prstem.

pomerancova_kuze

Celulitida připomíná pomerančovou slupku

Čtyři stadia celulitidy

Počáteční fáze celulitidy je nenápadná. První ďolíčky jsou vidět pouze tehdy, pokud pokožku silně sevřeme mezi prsty. Postupem času se stav celulitidy zhoršuje. Podle závažnosti rozlišujeme čtyři různá stadia:

 1. Kůže je pevná a napjatá. Pomerančová kůže není vidět a netvoří se ani při pevném sevření kůže.
 2. Kůže je na první pohled hladká a pevná. Při jejím zřasení jsou však vidět drobné nerovnosti a ďolíčky.
 3. Pomerančová kůže je vidět již ve stoje, v leže pokožka zůstává hladká. Toto stadium je obvyklé pro ženy s mírnou nadváhou.
 4. Celulitida je vidět ve stoje i v leže a patrná je i přes oděv. Nejčastěji ji trpí ženy s větší nadváhou až obezitou. Celulitida rovněž způsobuje deformace obrysu nohou a hýždí.

PROČ MUŽE NETRÁPÍ CELULITIDA? Oproti ženám mají muži méně tukových buněk a jejich kůže není tak pružná. Vazivová vlákna u mužské kůže jsou vedená vodorovně a mohou se vzájemně křížit. Právě to brání vzniku celulitidy. U mužů se tak celulitida projevuje výjimečně a příčinou bývají vážné hormonální výkyvy např. při léčby rakoviny prostaty.

Jak celulitida vzniká a proč postihuje ženy?

Celulitida postihuje 80 až 95 % žen. Už dávno přitom neplatí, že celulitida provází pouze ženy s nadváhou, velmi často ji mají i vysoké štíhlé ženy s normální hmotností. Celulitida ženy začíná postihovat během dospívání, těhotenství, po porodu, menopauzy a případně v důsledku hormonální nerovnováhy. Jednoduše řečeno, vznik celulitidy mimo jiné podporují hormonální změny. Není to však zdaleka jediná příčina.

Nejčastější příčiny celulitidy:

 • Ženské pohlavní hormony estrogeny
 • Genetika a sociální faktory
 • Nezdravá výživa
 • Nedostatek pohybu
 • Narušený lymfatický oběh
 • Hormonální poruchy – poruchy vaječníků, nadledvin apod.
 • Alkohol a kouření

Estrogeny patří mezi ženské hormony. Muži je sice mají také ale pouze v minimálním množství. Jejich produkce se zvyšuje během dospívání, těhotenství a při dlouhodobém užívání hormonální antikoncepce. Zvýšená produkce způsobuje zadržování vody, vyšší tvorbu tuku a vznik tkáňových otoků. Důsledkem je změna struktury pojivové tkáně a usazování tuku v podkoží.

Genetiku a sociální faktory nelze opominout. Sklon k nadváze a celulitidě je bohužel z části vrozený. Pokud se k tomu přidají špatné stravovací návyky a celkový nezdravý životní styl, je vznik celulitidy 100%.

Nezdravá výživa je jasná. Ženy, které jedí potraviny s vysokým obsahem tuků a cukrů zpravidla trpí nadváhou nebo dokonce obezitou. Větší tukové zásoby mění vlastnosti kůže, což jde ruku v ruce s celulitidou. Negativní vliv na celulitidu má samozřejmě i alkohol a kouření, které omezují krevní oběh.

alkohol_a_celulitida

Sklenka dobrého alkoholu neuškodí, pokud jich není příliš

Nedostatek pohybu  zhoršuje krevní a lymfatický oběh a zároveň způsobuje ukládání tuků v podkoží. Pravidelný pohyb a cvičení stav celulitidy vždy vylepší, a to zejména i při lehké redukci tělesné hmotnosti. Abyste spalovali tuk, je vhodné si přitom hlídat správnou tepovou frekvenci.

Můžeme se celulitidy zbavit?

Pokud tedy si tedy nepřejeme, aby nás celulitida postihla, je třeba vyloučit faktory, které její vznik podporují co nejdříve. Nejlepší je získat správné návyky již během dospívání. Celulitida se nám pak vyhne obloukem.

Bohužel v mládí míváme úplně “jiné starosti” a celulitida je obvykle poslední problém, který trápí. Teprve, když se objeví a rozšíří na místa, kde ji opravdu nechceme, se jí začneme zabývat o 100 % více. Ke slovu přichází tipy, jak se zbavit celulitidy, a nesčetné přípravky proti celulitidě.

Nejčastější způsoby a přípravky, které ženy při odstranění celulitidy využívají:

 • Tělová mléka a krémy na celulitidu
 • Zdravá výživa
 • Dostatečný pitný režim
 • Cvičení a speciální cviky na celulitidu
 • Lymfodrenáže – masážní přístroj na celulitidu
 • Zeštíhlující legíny proti celulitidě

kuze_bez_celulitidy

Pro dokonalou kůži bez vady je třeba něco dělat

TIP NA ZDRAVÉ SMOOTHIE: Lepší než mít pomeranč místo pokožky, je pomeranč v koktejlu plném zdraví, vitamínů a minerálů. Připravte si podle našeho receptu detoxikační smoothie z citrusů, který podpoří boj s celulitidou.

Vyrazte do boje s celulitidou!

Celulitidy se obvykle nejde zbavit na 100 %, její stav však můžeme výrazně zlepšit. Pomáhají speciální krémy, zábaly a masáže. Metod, způsobů a přípravků proti celulitidě je na trhu dostatek. Na trhu lze zakoupit řadu přípravků, které slibují odstranění celulitidy, a kosmetické salóny se předhání v nabídce na nejúčinnější někdy i bohužel nejdražší proceduru.

POMŮŽE S BOJEM PROTI CELULITIDĚ LYMFODRENÁŽ? Více se dočte v článku Lymfodrenáž – pomůže s celulitidou a hubnutím?

Základem úspěchů je však zdravá výživa a pravidelný pohyb. Můžeme se denně mazat kvalitním krémem, masírovat a polykat zázračné tabletky. Můžeme pravidelně docházet na speciální lymfodrenáže. Pokud však budeme jíst několikrát denně dortíky a brambůrky a vysedávat v kanceláři či doma u televize, celulitidy se nikdy nezbavíme.

4.3/5 - (3 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..