„Nejsem umanutý aktivista. Cesta není ve velkém extrému,“ rozhovor s Martinem Matesem z Econey

econea

Minimálně do začátků vaší změny vstříc „zelenější budoucnosti“ najdete na Econee úplně všechno – od energetických tyčinek, přes šetřič vody do sprchy, přírodní kosmetiku, udržitelnou módu, … až po skleněné láhve. Sledovat je (a především čerpat eko-tipy) můžete také na Facebooku, Instagramu i blogu pro každodenní hrdiny.

 

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Každodenní hrdinové – to jsou ti, komu záleží na planetě, přírodě, zvířatech i lidech. Ti, kdo svět mění na zdravější, udržitelnější a veselejší. Ti, kdo se nenechají odradit řečmi, že jeden člověk svět nespasí. Ti, kdo jsou inspirací pro své okolí bez nároku na věčnou slávu 🙂 

A přesně pro ně je tu český e-shop Econea – můj „každodenní hrdina“ mezi e-shopy, kterého bych vám ráda představila.

Martin Mates, econea.cz, rozhovor

 

Obsah článku:

ROZHOVOR: zakladatel a spolumajitel firmy Econea Martin Mates

Econea není jen jeden z mnoha e-shopů s produkty pro zdravý, etický a udržitelný životní styl. Ulehčují a dodávají sil pro první krůčky na cestě snižování množství odpadů, jednorázových produktů, toxické chemie, plastů, vody a elektřiny.

Prodávají TISÍCE šetrných výrobků, ukazují širší souvislosti, nebojí se mít vlastní názor a produkt vždy nejdříve důsledně prozkoumají, zboží vám zabalí co nejvíc bezodpadově a s láskou pečují také o své zaměstnance.

 

V Econee se řídí dvěma hesly  💡 

  1.  Žádný krok správným směrem není moc malý.
  2. Přírodě můžete pomoci i krůček po krůčku – rozhodně nemusíte být žádný ekologický aktivista přivazující se ke stromům na Šumavě.

Stanete se pro své okolí podobnou inspirací, nebo budete dál svalovat vinu na okolí a čekat, až za vás změnu udělá někdo jiný? 🙂 Já pro vás dnes mám inspiraci v podobě rozhovoru se zakladatelem a spolumajitelem Econey Martinem Matesem.

Martin Mates Econea

Sympaťák Martin je spoluzakladetelem e-shopu Econea. Econea patří mezi Slušné firmy. Řeší totiž problémy skutečných lidí a minimalizují škody, které jejich podnikání přírodě působí

 

Ahoj Martine. V Econee na ekologii opravdu dbáte. Zvládl bys třeba žít v jedné domácnosti s někým, kdo netřídí odpad?

Určitě ano 🙂 Nejsem žádný ekologický aktivista, který by viděl svět černobíle. Věřím, že dlouhodobé působení by nakonec zapříčinilo třídění v celé domácnosti 🙂

 

Zníš jako kliďas 😀 Prozraď nám, je něco z oblasti ekologie, co tě dokáže dokáže fakt rozčílit?

Asi různé druhy tzv. greenwashingu, kdy se produkt nebo firma tváří ekologicky, ale ve skutečnosti to tak vůbec není. Např. Starbucks má ve svých prodejnách výzvu kávy do vlastního kelímku, aby se šetřil plast a hned pod tím na prodej 0,5 l voda v plastové lahvi s nápisem “Hydratujte se”. Věřím, že úmysl byl dobrý, ale je vidět, jak jsou firmy ještě nesladěné na všech úrovních.

Také se mračím na ekologické produkty, které jsou totálně předražené. Svíčka v lahvi od vína za 750 Kč apod. Proč ne, ale pak je to spíše luxusní dárková věc, než nějaký posun k ekologii. Ale, že by mě to nějak rozpálilo do ruda, to ne 🙂

Starbucks plastové kelímky

Martin tvrdí, že Starbucks se sice tváří ekologicky, ve skutečnosti to tak ale není. Kávu vám prodají do plastového kelímku a koš na plast byste v prodejně hledali marně.

 

Co ti v poslední době naopak udělalo radost?

Asi nekompromisní proslov Grety Thunberg na klimatickém summitu v polských Katovicích. Už bylo na čase, aby to někdo řekl, jak se říká, na plnou hubu. Jen mě mrzí, že to musela být náctiletá dívka. Měla naprostou pravdu o tom, že musíme začít opravdu makat a ne se jen točit v kolečku toho, co je politicky průchozí.

 

VIDEO: Proslov Grety Thunberg s českými titulky

 

A nějaký váš produkt? Něco, u čeho jsi nečekal, že to takto jde 🙂 Mě třeba naprosto nadchly vaše žiletky na holení z kelímků od jogurtů.

Žiletky Preserve jsou moc fajn. Jsou také jediné, co nejsou testované na zvířatech. To jsem dříve netušil. Je toho hodně, nevím moc, kde začít. Mám hodně rád ekologické hadříky z mikrovláken E-cloth.

Používám doma denně. Stačí jen voda a opravdu vyčistí celou kuchyň. Mají i sadu na okna se kterou jsou okna umytá jedna dvě. Člověk pak nepotřebuje žádné přípravky.

TIP: Holící strojky Preserve jsou ze 100% recyklovaných plastů a nebyly testované na zvířatech. 5 břitů zaručuje dokonale hladké oholení bez podráždění.

Holící strojek Econea Preserve

 

 

Používáš látkové pytlíky na ovoce, pečivo a zeleninu? Nebál ses poprvé, že na tebe budou v obchodě koukat divně?

Tak určitě to není moc běžné, ale nikdy jsem s tím neměl problém. Naopak, pokladní se ptají, co to je za pytlíky a berou to pozitivně. Vím ale o případech, kdy byla pokladní nevrlá.

TIP: Vyměnit plastové sáčky a tašky za EKO variantu je malý krůček, zato s obrovským vlivem na nezamořování přírody plastem.

Navíc jsou tyto tašky a pytlíky velice pevné a s krásným designem. Podívejte se sami

ZDE si přečtěte užitečný rozhovor s Ing. Čerevkovou z Ekosáčky.cz, a ideálně si několik ekologických sáčků hned objednejte.

Šetřit prostředí i peníze můžete začít hned zítra. 

eko tašky a pytlíky

 

 

Myslíš si, že se Češi chovají ekologičtěji než dřív?

Myslím, že určitě ano. Ve třídění odpadu jsme velmi dobří a zero-waste přístup i obchody jdou na dračku. Ono se o tom moc po hospodách nemluví, ale když přijdeme s alternativou, která nijak nebolí, tak většina Čechů ráda vyzkouší.

 

Je něco, co sám děláš “špatně”, i když víš, že by to šlo ekologičtěji?

Určitě ano. Jak jsem již zmiňoval. Nejsem žádný umanutý aktivista. Hodně se snažím, ale myslím, že cesta není v nějakém velkém extrému. Když mám chuť na kávu ve vlaku a nemám svůj kelímek, dám si ji i tak.

1 den = aspoň 1 vyhozený kelímek? Není to moc? Pijte kafe zodpovědněji s uzavíratelným Jococupem.

Ve 14ti pastelových barvách, lehce omyvatelný, s ochranným silikonovým obalem proti popálení a objemem 340 ml. 

Jococup

 

 

Kde v Econee berete inspiraci pro zodpovědnější žití? Co nebo kdo vám v této složité oblasti pomáhá zorientovat se?

Musím říct, že moc inspirace zvenčí nevstřebáváme. Už se v tomto eko sortimentu pohybujeme dlouho, takže v drtivě většině případů používáme naše produkty. Jde hlavně o selský rozum a nějaké vnitřní přesvědčení.

Ono to vůbec není složité ani omezující, jak se někomu může zdát. Ono když vyměníte všechny prostředky v domácnosti, třídíte odpad a nakupujete trochu vědomě, tak už toho tolik není na nějaké každodenní bázi.

Jinak v orientaci ve složení drogerie a kosmetiky nám pomáhají hlavně zahraniční odborné zdroje jako cosmeticanalysis.com (placené) nebo ewg.org.

Martin Mates a Pavel Milan Černý

Martin s druhým spoluzakladatelem Econey, Pavlem Milanem Černým (zdroj obrázku: ekoista.cz)

 

Znamená eko dvacetkrát dražší, neúčinné – nebo počáteční investicí skutečně šetřím do budoucna?

Toto je hodně různé a nedá se paušalizovat. Záleží, co je to za kategorii. Například produkty pro úsporu vody mají nějakou pořizovací cenu a pak šetřím do budoucna. Nicméně třeba ekologické prací prostředky jsou v různých poměrech cena/ekologie/výkon a ne vždy platí, že do budoucna šetřím svou peněženku. Přírodu ale ano.

Prací gely a prášky Econea

 

Jsou eko věci vždy opravdu eko?

Vždy je to hodně komplexní a každý produkt má mnoho úrovní. U všeho v našem sortimentu ale platí, že produkt musí jednu takovou rovinu prokazatelně posouvat hodně dopředu a je tak mnohonásobně lepší, než konvenční alternativy.

Takže třeba barvy na vlasy jsou ekologické, bez chemie, nezatěžují přírodu, ale putovaly z daleka a jsou v plastu. Bohužel to zatím jinak nejde. Vždy je to ale velký posun. Lidé mají tendenci vidět věci černobíle. Řeknou “No jo, ekologické, vždyť je to v plastu”, už si ale neuvědomují, že ty neekologické jsou také v plastu.

Prostě vždy je to velký posun, ale ve většině případů to není dokonalé ve všech ohledech.

 

Jakým “zeleným” certifikátům věřit? Můžeš uvést příklad nějakého nespolehlivého značení?

Vím, že Rainforest Alliance je hodně kontroverzní. Další, co mě napadá, je RSPO označení “zodpovědně pěstovaného palmového oleje”, kde je to také minimálně hodně pochybné.

Jinak bych certifikacím obecně hodně věřil, hlavně těm evropským nebo českým např. CPK BIO, Cruelty Free HCS, Vegan Society nebo EcoCert.

Cruelty Free HCS

Pokud má vaše kosmetika například toto označení – můžete se spolehnout, že na zvířatech testovaná určitě nebyla (v EU je testování sice zakázané, ale většina „drogérkových“ značek například vyváží do Číny – kde je testování povinné ze zákona)

 

Posíláte balíčky nějak udržitelně zabalené, nebo v tuně plastu a nové krabici?

Všechny krabice, co používáme, jsou buď znovu použité od zboží od našich dodavatelů nebo koupené krabice z různých výprodejů, kdy si např. nějaká firma nechala vyrobit tisíce krabic a pak zkrachovala.

Lepící pásku máme papírovou a také používáme výhradně všechny druhy výplní, co byly v zásilkách od našich dodavatelů (i plastové) nebo 100% recyklovaný papír.

TIP: Mrkněte i na rozhovor o udržitelné módě s EKO fashion blogerkou Aničkou Hlisnikovskou.

Anna Hlisnikovská, rozhovor

 

Máš 1 konkrétní tip, jak může svu uhlíkovou stopu každý náš čtenář zredukovat hned teď?

Pokud chcete výrazně zredukovat uhlíkovou stopu hned teď, tak omezte konzumaci masa. Skutečně je to tak a už je to i globálně uznaná věc. Bohužel většina lidí je k tomuto tématu značně militantní a proto je hodně těžké o tom mluvit.

veganský burger

Pokud si (alespoň jednou za čas) místo hovězího v restauraci objednáte třeba čočkový, výrazně omezíte svůj negativní vliv na planetu

 

V oblasti ekologie se spotřeba masa diskutuje hodně. Ty sám ho jíš?

Já jsem si prošel mnoha fázemi. Byl jsem půl roku vegan, pak jsem přestal. Nakonec jsem se rozhodl, že budu vegetarián, což mi vydrželo přibližně 2 roky. Jsem za ty zkušenosti rád, že jsem si to osahal. Dnes si maso občas dám, ale jen naprosto minimálně.

Můj osobní pohled je, že žádný extrém není správný a lidé se rádi zařazují do krabiček “vegan” či “vegetarián” a pak se bičují za každé malé vybočení. Já vidím mnoho barev mezi tím.

Důvody, proč z toho občas vybočuji jsou čistě společenské. Nechci se úplně izolovat a na každém kroku v životě bojovat, když na mnoha místech či událostech není vegan/vege alternativa. Tím extrémem člověk ničemu nepomůže. Ostatní kolegové z Econea to mají každý jinak.

ZODPOVĚDNÝ TIP PRO VÁS: Seřadila jsem 17 EKO výrobků každodenní potřeby, které jinak běžně vyhodíte. Tyto vám vydrží mnohem déle, nevyprodukujete zbytečný odpad a ušetříte jak přírodu, tak peníze. 

Klikněte na obrázek a přesvědčte se, že vše jde dělat zodpovědněji s ohledem k přírodě.

ekologické hygienické potřeby

 

 

Nemáš toho někdy dost, chuť se na vše vyprdnout, pocit zbytečnosti?

Určitě ne. To je právě ono. Pokud jde člověk po povrchu a počítá tuny plastu, stovky ušetřených brček, litry vody a podobně, tak rychle ztratí motivaci. Pokud se to ale v člověku přepne hluboko uvnitř, už to prostě nejde jinak a jede to vše jak domino.

Prostě už není cesty zpátky a vy víte, že stejně můžete ovlivnit hlavně ten svůj svět a při troše štěstí někoho inspirovat. Každý si k tomu musí dojít sám.

 

KOMENTÁŘ AUTORKY: 

Marta Svačinová

Econee osobně důvěřuji – rozhodně nepatří k těm obchodům, které prodávájí cokoliv s jakoukoli zelenou nálepkou (a zákazníky klamou, kdoví jak eko v takových obchodech totiž nenakoupí).

Teď se podívejte přímo do e-shopu na stovky produktů každodenní potřeby. Žijte zodpovědněji, planeta Země se vám poděkuje. 

Martine, mockrát ti děkuji za milý rozhovor plný zajímavých informací. Věřím, že minimálně stejnou měrou obohatil i naše čtenáře 🙂 „

Econea

 

DALŠÍ ČLÁNKY O EKOLOGII A ZODPOVĚDNÉM ŽITÍ

17 EKO alternativ hygienických potřeb, které jinak vyhazujete po prvním použití
20 EKO alternativ každodenních produktů, které jinak házíte do koše
Pravda o plýtvání jídlem + 9 zodpovědných tipů, jak doma ušetřit
Jak se NEotrávit kosmetikou a dělat pro sebe skutečně jenom to dobré?
Použij znova nebo zrecykluj: 10 jednoduchých a účinných tipů
"Snažím sa žiť tak, aby som sa mohol pozrieť do zrkadla," rozhovor s Jakubem Vríčanem z OZ PureLove
"Nejsem umanutý aktivista. Cesta není ve velkém extrému," rozhovor s Martinem Matesem z Econey
"Ze surovin v kuchyni lze vyrobit téměř všechno", rozhovor s Juditou Klimentovou z Kosmetika Hrou
“Nečekáme na to, až někdo z politiků zakáže plasty," o dobrovolném úklidu veřejnosti s Monikou z Trash Hero
„Nejlepší odpad je ten, který nevznikne,” rozhovor o bezobalovém nakupování s Ing. Janou Čerevkovou z Ekosáčky.cz

 

5/5 - (3 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..