Jak se NEotrávit kosmetikou a dělat pro sebe skutečně jenom to dobré?

Naše tělo vstřebá až 60 % všech kosmetických přípravků, které na sebe mažete a stříkáte. Přes pokožku i vdechnutím se vám tak do těla každý den dostane velké množství jedů a škodlivin. Říkáte si, co je to za pitomost, vždyť přece kosmetika se zvýšenou toxicitou se prodávat nesmí? Ano, se zvýšenou.

Určitá míra je však bohužel povolená a když během dne použijete 10 druhů, je to desetinásobek bezpečného množství. A to ještě celkem šetřím čísly.

Legislativa reaguje opatrně a pomalu, všechny povolené látky nejsou vždy testované, netestují se jejich kombinace, a někdy se vesele dál používá i to, co některé studie označí za vysloveně škodlivé.  Zjistěte, jaké škodlivé látky můžou klidně být ve vašem šamponu nebo krému, který používáte den co den.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

jak se neotrávit kosmetikou?

POZOR si dejte zejména na tyto nejčastější škodlivé přísady. Vemte do ruky produkt, a stoprocentně na etiketě najdete některé z těchto nebezpečných látek:

Parabeny podněcují alergie, vzniká riziko rakoviny prsu
Ftaláty negativní účinky na játra, ledviny, plíce, srážlivost krve a plodnost
Galaxolid a tonalid karcinogeny, hormonální poruchy
Dimethicon (polymethylsiloxan, E 900) ucpává kožní póry a omezuje kožní dýchání
Organické alfa-hydroxykyseliny (AHA) dlouhodobé používání vede k nevratným změnám na obličeji
Imidazolidinyl-urea (Germal 115) a DMDM hydantoin vyvolávají alergickou kožní reakci

Pozor dejte hlavně u sprchového gelu pro děti i pro vás. U čističů na podlahy to až tolik nevadí.

Toxické látky obsažené v kosmetice neškodí jen našemu zdraví, ale celému životnímu prostředí. Při častém používání se dostávají do odpadních vod a odpadů, negativně působí na živé organismy, způsobují rezistenci bakterií na dezinfekční látky i hormonální narušení vývoje vodních organismů.  

ZAČAROVANÝ KRUH: Hlavně ženy používají mnohé druhy kosmetiky a drogerie. Nevědomky škodí pokožce a dráždí ji na denní bázi. Nabydou pak na pocitu, že mají pleť problematickou a stav řeší ještě větším množstvím kosmetiky.

A přitom nejjednodušší cestou je zjistit, na který přípravek reagujete podrážděním a tento produkt buď nahradit šetrnější alternativou, nebo úplně přestat používat. Chce to ale trpělivost a snahu něco změnit. Jistě uznáte, že make-upy mnohých žen dnes vypovídají o opaku.

žena s výrazným make-upem

Kůže je největším lidským orgánem. Víte, co si na ni dáváte?

Jak se ve škodlivé kosmetice vyznat?

Kvalitu vašeho života a zdraví ovlivňuje i kvalita kosmetiky, kterou používáte. Poradím vám proto, jak rozeznat škodlivou od bezpečné.

Na začátek si zapamatujte těchto 5 vět:

  1. Vyšší cena se ne vždy rovná vyšší kvalita.
  2. Kosmetika, kterou najdete v supermarketech nebo hotelích moc kvalitní nebývá.
  3. Kosmetika z pofidérních salónů a ještě divnějších e-shopů se opravdu nehodí ani na suché paty.
  4. Označení “přírodní kosmetika” ještě nemusí znamenat, že kosmetika není jedovatá a že je pouze z přírodních zdrojů. Neféroví výrobci často zboží šidí, a jelikož je trh velký, kontrolní úřady nedovedou kontrolovat bezpečnost tak rychle.
  5. Vždy si přečtěte složení a zkontrolujte, že v něm nejsou látky, o kterých vám povím níže.

Jak najít a poznat bezpečnou kosmetiku? 

Vezmeme si to pěkně popořádku. Vysvětlím vám, na co si dávat pozor u laků na nehty, barev na vlasy, krémů, dekorativní kosmetiky, přípravků pro péči o tělo, šampónů, pěn do vany, sprchových gelů, zubních past, mýdel, rtěnek, opalovacích krémů i deodorantů.

Na závěr vám prozradím, jak se všem těm chemikáliím elegantně vyhnout. Neničte si zdraví a dejte si pozor na škodliviny, které kosmetické přípravky MOHOU (zákon jim to nezakazuje) obsahovat.

TIP KDE NAKUPOVAT: Bezpečnou, nezávadnou a ekologickou kosmetiku a drogerii nakoupíte v českém EKO e-shopu Econea.cz.

bezpečná kosmetika

1. Laky na nehty

Při nanášení laku nejednu ženu rozbolela hlava. Žádné hvězdné složení tedy snad nikdo nečeká. Je to však ještě mnohem horší, než si myslíte.

Co nejhoršího může běžný lak na nehty obsahovat?

  • Toluen – Způsobuje bolest hlavy a nevratná poškození mozku, je narkotický, dráždí dýchací cesty a oči, vstřebává se přes pokožku do organismu, zánětlivě dráždí kůži, zpomaluje vývoj dětí, poškozuje játra a ledviny. Pokud má maminka nalakované nehty takovýmto lakem, toulen se vesele do miminka dostane placentou nebo při kojení. Podle mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) toluen způsobuje rakovinu hrdla.
  • Formaldehyd (DMDM Hydantoin, Glutaral) – Do organismu proniká vdechnutím i přes pokožku, dráždí sliznice, oči a dýchací cesty, spouští ekzémy a alergie, způsobuje rakovinu. Lidé s oslabenou imunitou a chronickým onemocněním se formaldehydem mohou dokonce otrávit.
  • Dibutyl ftalát (DBP) – Dráždí oči, žaludek a dýchací cesty, negativně ovlivňuje reprodukční orgány a vývoj plodu. V EU je alespoň tento neřád naštěstí zakázaný.
  • Trifenylfosfát – způsobuje kontaktní dermatitidu,dráždí kůži, narušuje endokrinní soustavu, má negativní vliv na vylučování hormonů, degenerativní procesy, metabolismus i reprodukci.
  • Formaldehydová pryskyřice
  • Syntetický kafr

Na co si dát ještě pozor u péče o nehty?

Nikdy si neobjednávejte pochybné laky na nehty z ještě pochybnějších e-shopů. Pozor si dávejte zejména na čínské výrobky a kosmetiku, tam se totiž na regulaci chemikálií příliš nedbá. Neplechu nezřídka najdete ale i ve složení luxusních značek.

Gelové nehty problém také neřeší – často naopak ještě prohlubují. Lepí se nebezpečnými lepidly, akrylové gelové nehty často obsahují kapalné monomery a práškové polymery, metylmetakryláty, ethylmetakryláty či peroxid benzoylu.

laky na nehty

Laky nebo jedy na nehty? Záleží na výběru.

TIP: Lak na nehty bez toluenu, formaldehydu, dibuthylftalátu (DBP), formaldehydové pryskyřice, syntetického kafru, xylenu a parabenů

Handmade Beauty Lak na nehty 7-free (11 ml) - Pitaya

Jaké jsou šetrnější alternativy laků na nehty?

O přírodní cestě v oblasti laků na nehty vůbec nejde mluvit. Některé laky alespoň však neobsahují ty nejhorší chemikálie. Nebojte, i ty šetrné můžou na vašich nehtících držet jako přibité 🙂

Pokud se bez barevných nehtů neobejdete, pečlivě si vždy prostudujte složení laku. Mnoho konvenčních laků však obsahuje i ty chemikálie, které neuvádí ve složení a vy se o jejich přítomnosti můžete přesvědčit pouze laboratorním testem nebo nepříjemným zdravotním problémem. Vsaďte na značky s certifikátem a zodpovědně vypsaným složením.

VÍTE, ŽE problémem je i acetonový odlakovač plný zdraví škodlivých organických rozpouštědel? Rozpouštědla způsobují potraty, trvalá poškození plodu, snižují koncentraci a schopnost učení se, vyvolávají silné alergické reakce, zarudnutí, záněty, svědění, pálení a podobné nepříjemnosti.

TIP: Odlakovač na nehty s přírodními extrakty bez acetonu

Handmade Beauty Odlakovač (180 ml)

2. Barvy na vlasy

Barvy na vlasy jsou plné přísad a chemikálií, které mohou být dráždivé – ne však nutně nebezpečné. Spolu s barvou na vlasy však do těla můžete dostat i spoustu škodlivin.

Co nejhoršího může konvenční barva na vlasy obsahovat?

  • Butoxyethanol – Může vyvolat rakovinu (podle oficiální vědecké rady Evropské komise The Scientific Committee on Cosmetic Products and Non-Food Products zejména rakovinu močového měchýře).
  • Parafenylendiamin – Neměl by přijít do kontaktu s kůží.
  • Parabeny – Alergeny, vyvolávají hormonální nerovnováhu, negativně ovlivňují přirozenou aktivitu pokožky.
  • Azobarviva – Syntetické sloučeniny z frakcí ropy, poškozují játra, zvyšují riziko rakoviny.
  • Barvy z uhelného dehtu s obsahem solí těžkých kovů – Dráždí kůži, zadržují toxiny v těle, jsou karcinogenní.
  • PPD
  • Amoniak
  • Peroxid vodíku
  • Resorcinol

Jaké jsou šetrnější alternativy barev na vlasy?

Kupujte ověřené značky, u kterých není tak vysoké riziko, že výrobek budou za pár dní stahovat z trhu kvůli obsahu nepovolené látky. Pamatujte také na to, že například tónovací šampony neobsahují tolik agresivních látek, jako permanentní barvy.

Pokud se neodbarvujete, doporučuji výrobky alespoň bez amoniaku – nebo ještě lépe čistě přírodní barvy (jako je například henna, i na toto barvivo se však může objevit alergická reakce). I když je barva označená jako “přírodní”, raději si vždy pročtěte složení – mělo by být pouze z rostlin. Těhotným ženám se barvení vlasů nedoporučuje vůbec.

TIP: První ryze přírodní barva na vlasy v BIO kvalitě pro lesklé, silné a zdravé vlasy uvnitř i navenek. Klikněte a vyberte si z desítek odstínů. Radico Přírodní barva na vlasy BIO (100 g) - vínová

3. Krémy, dekorativní kosmetika a přípravky pro péči o tělo

Co nejhoršího můžou obsahovat?

  • BHA (Butylated Hydroxyanisole) a BHT (Butylated Hydroxytoluene) – Snižují plodnost, mohou vyvolat rakovinu žaludku.
  • Methylisothiazolinone a Benzisothiazolinone – Kontaktní alergeny, cytotoxické (toxické pro buňky – způsobují jejich smrt nebo poškození DNA a zánět).
  • Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, Methenamine a Quaternium-15 – Uvolňují do těla karcinogenní formaldehyd, poškozují buňky, vyvolávají alergie, ničí prospěšné kožní baterie, jsou mutagenní a karcinogenní.
  • Halogen organické sloučeniny (v názvu mají chloro-, jodo-, bromo-) – Dráždivé a alergenní.
  • Silikony (přípony -silicon, -cone, -silanol, -silane, – siloxane) – Jsou velmi levné, obsaženy proto bývají v nekvalitní kosmetice. Nejsou skoro biologicky odbouratelné a čistička odpadních vod si s nimi neporadí (končí tedy v řekách, oceánech, rybách a našich žaludcích).
  • Phenoxyethanol – Potencionální spouštěč reakcí a podráždění. Pokud si ho ve složení všimnete, zpozorněte a důsledně si složení přečtěte ještě jednou, často značí větší neřády.
  • Parabeny
  • Minerální oleje a parafíny (Paraffin, Paraffinum Liquidum, Cera Microcristallina, Mineral Oil) – Velmi levné zbytky destilace ropy. Vytváří na kůži neprodyšný film, mohou vyvolat rakovinu a jsou velmi špatně biologicky odbouratelné.

VÍTE, ŽE například minerální oleje a parafíny najdete i v produktech pro nejmenší děti? Pozor, často vám je doporučí dokonce dětské lékař a jsou k dostání v lékárně.

4. Šampóny, pěny do vany, sprchové gely, zubní pasty a mýdla

Lidé často věří mýtu, že čím víc pěny, tím víc to myje. To však rozhodně není pravda. Pěna může spíš vyvolat pálení očí, svědění kůže a pohlavních partií, infekce močových cest.

Co nejhoršího můžou obsahovat?

  • Triclosan – Velmi toxický, narušuje funkci kůže, poškozuje játra, ledviny a vyvolává rakovinu.
  • Mikroplasty polyethylen (polyethylene – PE), polypropylen (polypropylene – PP), polyethylentereftalát (polyethylene terephatale – PET), polymethylmethakrylát (polymethyl methacrylate – PMMA), polytetrafluorethylen (polytetrafluoroethylene – PTFE), nylon – Obsažené nejčastěji v peelincích, neodstranitelný zdroj znečištění řek, moří a oceánů.
  • EDTA a její soli (disodium EDTA, trisodium EDTA a tetrasodium EDTA) – Podezřelý, v přírodě těžko rozložitelný toxin. V hojné míře se nachází v řekách a jezerech, způsobuje rozpouštění usazených kovů, čímž znečišťuje podzemní a pitnou vodu.

Škodlivé tenzidy:

  • Sodium lauryl sulfát (SLS) a sodium laureth sulfate (SLES) – Zbavují pokožku mastnoty, nejčastěji pochází z ropy. Jsou nejběžnější složkou šamponů, tekutých mýdlech a zubních past, pronikají až 6 milimetrů do kůže. Mohou způsobit podráždění sliznice a jazyka, alergické reakce, jsou silně dráždivé, vysušují pokožku.
  • DEA (Diethanolamine), MEA (Monoethanolamine) a TEA (Triethanolamine) – Velmi dráždivé, vyvolávají kožní záněty, ukládají se a hromadí ve vnitřních orgánech, mohou být karcinogenní.
  • PEG (Polyethylenglykol) a PPG (Polypropylen Glykol), na obalech bývají označeny například jako PEG-4, PEG-100 Steare nebo s příponou -eth (Laureth-4, Ceteareth 33) – Při jejich výrobě se používají velmi jedovaté plyny (mohou tedy obsahovat karcinogeny, například ethylenoxid).

VÍTE, ŽE SLS a SLES nejsou těmi nejhoršími, jejich obsah však naznačuje, že daná kosmetika asi nebude zrovna nejkvalitnější?

Jaké jsou šetrnější alternativy šamponů, pěn a mýdel?

Tenzidy z rostlinných olejů a sacharidů, které pokožku nevysušují (suroviny se však často vozí přes půlku světa):

  • Sodium Coco Sulfate
  • Lauryl Glucoside
  • Capryl Glucoside
  • Coco Glucoside
  • Disodium Cocoyl Glutamate
  • Cocamidopropyl Betaine

Tenzid od sousedů Poláků: Biosurfaktant z řepky (konkrétně z odpadu, který vzniká při lisování potravinářského oleje ze semen řepky), který používá značka OnlyBio – vhodná pro děti, dospělé i lidi s citlivou pokožkou a sklony k šupinatění.

TIP: Firma OnlyBio používá co nejvíce lokálních surovin a snaží se o snížení ekologické stopy. V jejích výrobcích nenajdete žádné silikony, parabeny, sulfáty, minerální oleje ani jiné chemické neřády.

OnlyBio Pečující gel pro intimní hygienu (250 ml)

6. Rtěnky

Žena za svůj život sní průměrně 3,5 kg rtěnky. Stejně jako si dáváte pozor, co si dáte na talíř – přemýšlejte také o tom, co si dáváte přímo na ústa.

Co nejhoršího může konvenční rtěnka obsahovat?

  • Parabeny – Působí jako lidský hormon estrogen, narušuje hormonální soustavu, zvyšuje riziko rakoviny prsu a dělohy.
  • Olovo – Těžký neurotoxin, hromadí se v těle, způsobuje poruchy nervové soustavy.
  • Levné minerální oleje a vosky z ropného průmyslu (ropné produkty, parafíny, silikony) – Parafíny se mohou usazovat v játrech, ledvinách a lymfatických uzlinách. Ropné produkty pokožku pokrývají neprodyšným filtrem bránícím přirozeným procesům a dýchání kůže.
  • Anilinové barvy (CI 17200) – Vysoce toxické.
  • Tartrazin – Vyrábí se z uhelného dehtu, může vyvolat alergické reakce a u dětí hyperaktivitu.
  • Syntetické parfémy

Proerecta WOMEN

Jaké jsou šetrnější alternativy?

Přírodní a biokosmetika oproti tomu obsahuje většinou zdravé nebo alespoň zdravotně nezávadné:

  • Čisté rostlinné oleje a vosky z ekologického zemědělství (například ricinový, jojobový, mandlový, avokádový, včelí či karnaubský vosk)
  • Karmín (košenila) – Získává se z vysušených těl brouků
  • Pigmenty z minerálů, zemní pigmenty a rostlinné výtažky (extrakt z červené řepy nebo třeba chlorofyl)

TIP: Líbejte malinově s balzámem s kandelilovým voskem, které poctivě podomácku vyrábí dvě sestry ze Slovenska

2SIS Balzám na rty v tyčince Cucu (4 g)

7. Opalovací krémy a UV ochrana

Co nejhoršího může přípravek pro UV ochranu obsahovat?

  • Ethylhexyl Methoxycinnamate – Ovlivňuje hormonální soustavu.
  • Chemické filtry (Oxybenzone, Avobenzone, Oxyphenon, Benzophenone, Methoxycinnamate) – Nejčastěji používané, podporují vznik volných radikálů (mohou poškozovat DNA), mohou narušit hormonální rovnováhu a vyvolat rakovinu.
  • Nanočástice – Mohou procházet kůží a způsobit zdravotní problémy.

TIP: Zdravé opalování s Eco Cosmetics BIO Opalovacím krémem SPF 30

Eco Cosmetics Opalovací krém SPF 30 BIO (75 ml)

8. Deodoranty

Co nejhoršího může deodorant obsahovat?

  • Sloučeniny hliníku a parabeny (propylparaben, butylparaben, hliník) – Mohou vyvolat účinky podobné působení estrogenních hormonů (rizikový faktor vzniku rakoviny prsu – britská studie z University of Reading ukázala, že parabeny byly obsaženy v prsní tkáni žen dlouhodobě používající deodoranty, podle dánské studie parabeny z deodorantů do krevního oběhu pronikají už do 1 hodiny).

VÍTE, ŽE riziko se znásobuje aplikací na čerstvě oholené podpaží, které narušuje ochrannou vrstvu kůže?

Soli hliníku nejsou škodlivé vždy. Ty nejškodlivější (jsou toxické, dráždivé, mutagenní a karcinogenní účinky, uzavírají póry a brání přirozené detoxikaci):

  • Aluminum Chlorohydrate
  • Aluminum chlorid
  • Aluminum sesquichlorohydrate
  • Aluminum Starch Octenylsuccinate
  • Aluminum Lactate

Jaké jsou šetrnější alternativy deodorantů?

Bezpečné soli hliníku:

  • Potassium alum
  • Aluminum hydroxide

A teď už konečně – 4 tipy, jak se zbavit veškeré škodlivé kosmetiky

1. PŘEČTĚTE SI knihu od odborníka na kosmetické ingredience Víta Syrového – Tajemství kosmetiky

Vít Syrový - "Tajemství kosmetiky" (2. vydání)

2. VYROBTE SI kosmetiku vlastní. Jak na to zjistíte v našem rozhovoru s Juditou Klimentovou.

Rozhovor s Juditou Klimentovou

3. HLEDEJTE kosmetiku ověřenou důvěryhodnými certifikáty, se kterými nešlápnete vedle: například EcoCert, CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika) nebo CPK BIO, NaTrue nebo BDIH. Kvalitní bývá i 100% přírodní kosmetika, má ale kratší trvanlivost.

4. NAKUPUJTE opravdu bezpečnou, šetrnou a nezávadnou kosmetiku na jednom místě na e-shopu Econea.

Econea

SLOVO AUTORA: 

Marta Svačinová

Myslím si, že mám docela dobré povědomí o chemikáliích v kosmetice a snažím se jim důsledně vyhýbat. Přesto však mě při zjišťování faktů do tohoto článku několikrát skutečně zamrazilo.

Že mnohé ženy pro „krásu“ udělají cokoli (klidně si třeba napíchají rty olejem), no dobře. Ale chemikálie v kosmetice pro nejjemnější dětskou pokožku? Není se čemu divit, že skoro každý máme exémy, alergie, astma, zdravotní problémy…

Nepamatuji si všechny rizikové látky, které kosmetika může obsahovat a nečekám ani, že si to budete pamatovat vy 🙂 Stačí přece jen vědět, kde a jak hledat kosmetiku i informace o ní.

Já se například spoléhám na certifikaci BDIH a mám záruku, že je kosmetika přírodní a navíc kvůli ní rozhodně netrpělo žádné zvíře 🙂

Prací gely a prášky Econea

DALŠÍ ČLÁNKY O EKOLOGII A ZODPOVĚDNÉM ŽITÍ

17 EKO alternativ hygienických potřeb, které jinak vyhazujete po prvním použití
20 EKO alternativ každodenních produktů, které jinak házíte do koše
Pravda o plýtvání jídlem + 9 zodpovědných tipů, jak doma ušetřit
Jak se NEotrávit kosmetikou a dělat pro sebe skutečně jenom to dobré?
Použij znova nebo zrecykluj: 10 jednoduchých a účinných tipů
"Snažím sa žiť tak, aby som sa mohol pozrieť do zrkadla," rozhovor s Jakubem Vríčanem z OZ PureLove
"Nejsem umanutý aktivista. Cesta není ve velkém extrému," rozhovor s Martinem Matesem z Econey
"Ze surovin v kuchyni lze vyrobit téměř všechno", rozhovor s Juditou Klimentovou z Kosmetika Hrou
“Nečekáme na to, až někdo z politiků zakáže plasty," o dobrovolném úklidu veřejnosti s Monikou z Trash Hero
„Nejlepší odpad je ten, který nevznikne,” rozhovor o bezobalovém nakupování s Ing. Janou Čerevkovou z Ekosáčky.cz
5/5 - (1 vote)

2 Komentáře

  1. Hanka 31.3.2019
    • Lukáš Chládek 1.4.2019

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..