Kurzy redukce nadváhy – nehubněte už sami

Problémy s nadváhou řešil někdy snad každý z nás. Někdo chce zhubnout výrazně, jiný jen několik kilogramů, další by rád vymodeloval konkrétní partie, anebo jen nastavil zdravý jídelníček. Přibývá ale stále více lidí, kteří se svojí nadváhou a stravovacími návyky nechtějí bojovat sami, a proto vyhledávají skupinové kurzy hubnutí. Ano slyšíte správně, kurzy hubnutí jsou stále populárnější metodou, jak se popasovat s nadváhou. Proto vám přinášíme přehled kurzů redukce váhy, které jsou na trhu k dispozici spolu s tím, jaké metody a přístupy nabízí.

POTŘEBUJETE OPRAVDU ZHUBNOUT? Vyberte si z TOP 3 nejsilnějších českých diet, které vás zbaví kilogramů. 

Kurzy redukce nadváhy

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

 

Hubněte v poradně, tělocvičně nebo online

Existují různé druhy kurzů – některé nabízejí jen poradenství, jiné také sportovní aktivity, plánování jídelníčku nebo třeba i kosmetické a zkrášlovací služby.  Některé stačíte absolvovat za pár týdnů, jiné za několik měsíců. Do kurzů hubnutí můžete docházet v blízkosti svého bydliště nebo se jich účastnit z pohodlí domova online. K dispozici jsou lekce pro začátečníky, pokročilé, semináře jen pro ženy, ale také muže! Všechny kurzy shodně slibují, že svým klientům poskytnou rady jak zaručeně a bezbolestně shodit přebytečná kila.

Hubnutí ve skupině může být skutečně přínosné. Nejen, že vám poradí zkušený odborník – většinou lékař, psycholog nebo výživový specialista. Navíc nejste v nelehkém období změn – které s úpravou stravovacích návyků souvisí – sami. Můžete své obtíže sdílet nejen se specialisty, ale také s dalšími členy kurzu, naleznete zde podporu a porozumění a třeba si najdete i nové přátele.

 

STOB  – Stop obezitěSTOB - STOP obezite

Společnost STOB (Stop Obezitě) existuje v Čechách již přes 20 let. Hlavní přístup a metody vychází z kognitivně-behaviorální psychoterapie, jež kombinuje procesy myšlení s naučenými vzorci chování.

Cílem terapie je navodit žádoucí změny v nevhodném chování, myšlení a emocích a díky tomu změnit životní styl. Oproti jiným metodám hubnutí se nezamýšlí pouze nad tím, co jíst, ale jak převést teoretické vědomosti do praktického života a jak k dosažení cílů zapojit svou vůli. STOB nabízí různé služby, jako jsou redukčně-kondičních pobyty v tuzemsku i zahraničí, vydává tematický elektronický časopis, pořádá akce v rámci prevence atd. My se ale zaměříme především na kurzy snižování nadváhy.

 

Kurzy jsou po celé České Republice

Kurzy hubnutí od společnosti STOB jsou dostupné ve více než 100 městech v Čechách a probíhají pod dohledem odborníků. Posláním kurzů je postupně si osvojit nové správné stravovací a pohybové návyky a změnit nevhodné postoje k redukci váhy.

Zaměření kurzů, které STOB nabízí je nespočet. V únoru je připraven kurz odvykání kouření se zaměřením na udržení váhy, začátkem března pak začíná kurz zdravého hubnutí na spinningovém kole, v současné době probíhají základní, ale také pokročilejší semináře na posílení vůle při hubnutí, v nabídce je také kurz hubnutí pro muže.

Délka kurzů bývá z pravidla do tří měsíců, skupina se schází jednou týdně a ceny se pohybují od 1000 do 3000 Kč. Na webových stránkách je k dispozici zdarma také videokurz, díky němuž můžete hubnout i z domova, nebo alespoň nalézt motivaci.

 

Metoda kurzů pracuje s psychikou

Metodika kurzů STOB jak už bylo nastíněno výše, je propojená s psychikou a naučenými vzorci chování. V prvních lekcích si účastník na základě sebepozorování zmapuje své stravovací návyky a chyby, následuje určení motivace. Poté se členové kurzů zaměřují na odstranění špatných stereotypů a také na to, jak si připravit vhodný jídelníček.

Přitom hlavní moto zní, že: „Hubnutí neznamená hladovění, ale naopak pravidelné stravování.“

Zaujalo nás také pokročilejší zaměření lekcí, kdy se používají techniky ke kontrole podnětů spouštějících chuť k jídluKlienti mapují situace, kdy je přijímání potravy vyvoláno jinými než přirozenými podněty – jako je chuť, vzhled a vůně jídla, společenská úloha jídla, určité místo či činnost. Velmi důležitým a nelehkým úkolem, který stojí před členy kurzů tedy je eliminovat nepodmiňované reakce, které vedou k nadměrné konzumaci, i když organismus potravu nepotřebuje – takovými spouštěči pak jsou vnější podněty jako televize, kniha, oslavy a jiné vlivy.

 

Klub Diana – první redukční klub v ČecháchKlub Diana

Další zajímavé místo, jež nabízí kurzy hubnutí je první dívčí a dámský klub Diana, který byl založen jako první redukční klub u nás již před 24 lety psycholožkou PhDr. Zdeňkou Sládečkovou po vzoru amerických klubů Weight Watchers, jež v Americe fungují již od 60. let.

Klub Diana nabízí ve svém portfoliu skupinové i individuální hubnutí ale také péči o duševní svěžest, kurzy je možné, stejně jako v případě společnosti STOB absolvovat také online. Všechna sezení jsou vedena pod dohledem profesionálů, většinou lékařů a psychologů. Muži patrně zapláčou, ale klub Diana otvírá své dveře výhradně ženám. Členky klubu si také mohou zacvičit tai-chi nebo jógu, vyrazit na pobyt břišních tanců i aquaerobiku v nabídce jsou také kondiční cvičení s gumami a balóny.

 

Hlavní je porozumění klientům

Odborníci v Dianě slibují, že svým klientkám ušijí dietu na míru tak, aby perfektně „padla“.

Řídí se heslem: „Hubnutí je příjemné, zábavné a především trvalé.“

Vytváření diety spoluprací odborníka a klientek nejlépe zajistí, aby nedocházelo k deprivaci, tj. chuťovému strádání a obávanému hladovění. Takto lze zabezpečit, že nový jídelní styl bude trvalý a nesklouzne následně do jojo efektu. Hlavní přístup nevychází jako ve společnosti STOB z kognitivně behaviorální přístup, ale je především humanistický a kamarádský. V klubu se klade důraz především na porozumění a vcítění.

Tříměsíční skupinové kurzy hubnutí začínají v Praze ve třech termínech: leden-březen, duben-červen a září-prosinec a to jak pro začátečníky za cenu 1800 Kč tak pro pokročilé za cenu 1700 nebo pro věrné členky za 1000 Kč.

Pokud je pro vás místo konání z ruky, nebo nemáte tolik volného času, můžete se zapsat v Klubu Diana do dálkových internetových kurzů. Výhodou je, že kurz – který trvá rovněž tři měsíce – lze započít kdykoli. Komunikace probíhá s lektorkou přes emaily, za začátečnický online kurz zaplatíte 1800 Kč.

 

Víc než jen redukce váhy

Jak by mohlo někoho překvapit, kurzy v klubu Diana se nezaměřují pouze na témata hubnutí. Například absolventky kurzů pro začátečníky, jež se schází jednou týdně, se během 11 lekcí naučí nejen jak zdravě snižovat nadváhu, dozvědí se ale také jakou zvolit kosmetickou péči o obličej, něco o barvové typologii, získají instrukce v oblasti líčení a modelingu, antistresové relaxace a masáž.

Program pro pokročilé se skládá z 1 hodina speciálního zeštíhlovacího cvičení a 1 hodina povídání s lektorkou o následujících tématech. Na pokročilé členky navíc čekají kromě redukce váhy také témata sestavování šatníku, hypnóza a sugesce v psychoterapii i hubnutí či poselství zvěrokruhu a smysl života. Paralelně s lekcemi hubnutí začínají také kurzy Fit-Body stylingu – cvičení jež skloubí spalování tuků a modelování postavy, pilates nebo ZUM Light – taneční cvičení.

 

Online kurz Reduna.cz – vše začíná podrobným měřením

Kurz cílené redukce nadváhy Reduna je ryze internetový. Hned na počátku si uděláte motivační test. Důležité je také se převážit a identifikovat svou míru nadváhy. Na stránkách si spočítáte Body mass index (BMI).

Reduna - kurz hubnutí

 

Když zadáte také objem hrudníku a pasu získáte Body Fit Index (BFI), který zohledňuje podíl aktivní tělesné hmoty na hmotnostním nárůstu při stanovení BMI. Obecně lze říci, že čím více se liší BMI od BFI, tím odlišnější je i předpokládaný podíl svalové hmoty a tukové tkáně. A pokud vyplníte také obvod boků, získáte i takzvaný Index tělesných proporcí (ITP) jež může odhalit i latentní obezitu.

Když o vás budou mít specialisté online kurzu detailní představu, začíná 1-2 měsíční kurz osobního redukčního programu. Základní registrační poplatek činí 490 Kč a zahrnuje pravidelný monitoring úbytku váhy, dlouhodobou úpravu jídelníčku, komplexní energetickou bilance. Za poplatek 200 Kč je také možná osobní konzultace. Jediné, co kromě poplatku od vás budou ještě v Reduně požadovat je vlastní fyzická aktivita.

Zajímavé je vypracování týdenního nutričního snímku, za poplatek 500 Kč, kdy si klient zaznamenává, co a v jakém množství každý den snědl. Na základě těchto informací pak specialisté vytvoří přehled denní konzumace z hlediska množství potravy, pravidelnosti stravy, pitného režimu, způsobu stravování, energetického denního příjmu, nutriční skladby a průměrného denního nutričního faktoru.

 

Skupinové kurzy nemusí být nuda

Skupinové kurzy hubnutí vedené MUDr. Hanou Ferdinandovou nejsou jen o teorii. Poté, co se ženy naučí samy si sestavit redukční jídelníček, si také naučí v několika hodinách vhodné pokrmy správně připravovat. Správná kulinářská úprava pokrmů hraje významnou roli při držení diety, součástí kurzu jsou také samo sebou ochutnávky. Jak je vidět, skupinové kurzy hubnutí mohou být i zábava.

Také Hana Ferdinandová ve svých kurzech lpí na kvalitně sestaveném jídelníčku. Ten umožňuje hubnout bezbolestně a především sníženou váhu dlouhodobě udržet. Jen takové hubnutí má smysl. Proto nefungují zázračné diety ani samotná farmakoterapie, protože po skončení léčby pacient neumí sestavit jídelníček a snížené kilogramy zpravidla zase přibere (tzv. JoJo efekt).

Nadváha je tak stále větší a zdravotně rizikovější problém. Neboť při hubnutí dochází kromě úbytku tuku i k úbytku svalové hmoty. A při opětovném nárůstu hmotnosti se nabírá pouze tuk, takže nadváha je rizikovější, hromadění a množství tuku v těle je stále větší.

 

Kurzy kdekoli v ČR na objednávku

Kurzy Hany Ferdinandové se konají v těchto městech: Praha, Kutná Hora, Kolín a Čáslav v délce trvání 10 týdnů. Nicméně pokud se domluví alespoň pět klientů, je možné je zorganizovat téměř kdekoli – což je milá nadstandartní nabídka.

 

Stačí si jen vybrat!

Jak z výše uvedeného přehledu vyplývá, kurzů na hubnutí existuje mnoho. Stačí se tedy jen rozhodnout, zda si uděláte čas na pravidelné docházení a své problémy proberete s dalšími kolegyněmi přímo na lekcích, nebo si necháte instrukce a rady posílat do svého emailu a o své pocity se podělíte třeba jen na chatu.

Jasné je jedno – a to – že na hubnutí již nemusíte být sami. A pokud můžeme radit – jděte do toho!

4.7/5 - (4 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..