10 dietních jídel, ze kterých naopak přiberete

Snad téměř všichni se v době před létem snažíme napravit škody, které jsme na svém těle napáchali v zimě. Kromě zařazení častější pohybové aktivity, ke které nás teplejší počasí doslova vybízí, je ale důležité i ozdravení jídelníčku či celková úprava našeho stravování.

Nezáleží na tom, zda chceme svému tělu pouze odlehčit s prodlužujícími se dny, nebo se snažíme o radikálnější změnu jídelníčku. Nezřídka se totiž při této „jarní očistě“ dopouštíme mnohých, často zásadních chyb.

jídla z kterých nezhubnete

Zásadní změna životního stylu

Redukce hmotnosti není banalita, to jistě potvrdí každý, kdo se o shazování přebytečných kil někdy pokusil. Neexistuje totiž žádná dlouhodobá ani perfektně fungující dieta, která by se obešla bez dalších komplikací. Ostatně řekněte si na rovinu, chcete mít do konce života pocit, že se musíte neustále v něčem omezovat?

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Pokud se o výživu zajímáte o něco více jistě jste si všimli, že radikální diety ke spokojenému životu a zdravě štíhlému tělu rozhodně nevedou. Jestliže se chceme ve svém těle cítit dobře a jediné, co nám k tomu pomůže je redukce hmotnosti, budeme muset udělat něco nejenom se svým tělem, ale taktéž s psychikou. Veškerá naše snaha totiž začíná i končí v hlavě.

Pokud jste se tedy rozhodli k celkové změně životního stylu a vaše stravování nabírá zdravých obrátek, přečtěte si pár tipů, jak se vyhnout falešně zdravým jídlům, které se na nás z regálů, restaurací i magazínů tváří dietně a neškodně, ale ve skutečnosti jsou skrytými hrozbami, které nám brání v úspěšné redukci hmotnosti.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

1. Za prvé – Máte rádi ovoce?

Pro začátek si vezmeme na pranýř komoditu potravin, která je pro naše zdraví na jednu stranu velmi prospěšná a do dietních jídelníčků se pravidelně zařazuje, a to zejména díky vysokému obsahu vitamínů, minerálů a vlákniny. Ovoce je nedílnou součástí zdravého jídelníčku a mnozí z nás, kteří se snažíme zhubnout, vnímáme ovoce jako něco, po čem v životě přibrat nemůžeme.

Opak je však pravdou: ovoce je ve skutečnosti kromě velmi prospěšných živin také hodnotným zdrojem energie, tedy jednoduchých cukrů. Problém nastává ve chvíli, kdy si příjem ovoce nijak nehlídáme a poté se divíme, že nadbytečná kila ne a ne dolů. Denní doporučená dávka ovoce je něco kolem dvou porcí denně, což se kvůli výborné chuti těchto darů přírody těžko dodržuje.

Jablíčka jsou výborným zdrojem energie
Jablíčka jsou výborným zdrojem energie

Výsledkem je potom situace, že si ovoce dopřejeme ke snídani, dále ke svačině, kousek si dáme po obědě (místo dezertu, vždyť přece hubneme!), odpolední svačinu také vyřešíme jablkem a večerní chutě na sladké zaženemě tou největší hrozbou – sušeným ovocem, které je mnohdy ještě doslazované, nebo obsahuje nadbytečné tuky. Říkáte si, že ovoce je zdravé a proto nám nemůže škodit v jakémkoli množství? Chyba.

Kalorie z přijatého ovoce, které se v průběhu dne zdají neškodné, se za celý den pěkně nasčítají a večer se při naší redukční rekapitulaci nestačíme divit. Jednoduché cukry obsažené v ovoci nás navíc nezasytí nadlouho, proto po této svačině můžeme mít velmi rychle hlad. Příjem ovoce si tedy i přes jeho přínos na naše zdraví raději hlídejte, u sušených kousků a džusů to platí dvojnásob.

2. Hrozba číslo dvě – dietní suchary

Suchary

Může být něco tak „dietního“ nevhodné při hubnutí? Právě suchary jsou největší chybou v jídelníčku každého, kdo se snaží o redukci hmotnosti. Jestliže nemáte propočítaný výživový plán a energetický příjem si nijak přesněji nezapisujete, tak se i vy jistě dopouštíte toho, že při nákupu v supermarketu popadnete první věc, na které uvidíme nápis „light“ nebo „dietní“.

Mezi tyto potraviny patří i výše zmiňované suchary, které se nálepkou dietní mohou chlubit jen málokdy. Dietní jsou pouze v případě, že si od nich dopřejeme jen minimum kousků. Přiznejme si ale, koho dva tři kousky tohoto křupavého zázraku zasytí? Pravděpodobně málokoho, a proto mnoho z nás zvládne sníst i celé balení během chvilky. Největší kámen úrazu je ale fakt, že i po zdolání tohoto balení se pravděpodobně nebudete cítit nasycení tak, jak byste předpokládali.

Není se čemu divit, protože pokud si nedopřejete celozrnnou variantu sucharů, je to jakoby jste se zakousli do bílého rohlíku. Suchary jsou v množství, které nás zasytí, jednoduše vysoce energetické a minimálně výživné, což je nejenom při hubnutí velmi nevhodné.

3. Což takhle dát si salát?

Jdete s přáteli na večeři a k jídlu si objednáte salát v domnění, že je to to nejdietnější, co si můžete večer dopřát? Ano, ale pouze v případě, že se vyhnete tučné zálivce, která většinu zeleninových salátů doprovází. Doma si uděláte vlastní zálivku z jogurtu nebo kapky olivového oleje, ale v restauraci budete po původu zálivky pátrat jen těžko.

Salát s kuřecím masem

Dresingy jsou často na majonézovém podkladě, proto i takový salát může někdy vydat za pořádně tučné jídlo. Korunku takovému salátu nasadíte tím, že ho zakousnete pořádně křupavou bagetou.

4. Zázračné cereálie

Nejenom snídaňové cereálie jsou účinnou reklamou, jak přesvědčit lidi, aby si takové produkty co nejvíce kupovali. Cereálie jsou však ve skutečnosti jenom počeštěním anglického slova cereals, tedy sacharidy. Až si zase ráno budete sypat do misky porci svého oblíbeného a pekelně zdravého müsli, zpozorněte. Tyto snídaňové směsi jsou vydatným zdrojem energie, proto bychom si měli hlídat jejich množství, které by na porci nemělo přesáhnout 40g. Müsli je navíc často doslazované či pražené na tuku, což se také projeví na vyšším obsahu kalorií.

5. Čím tmavší, tím lepší?

Také se při nákupu pečiva řídíte hlavně tím, jakou má barvu? Ze všech stran denně slyšíme, jak je pro nás bíle pečivo škodlivé, proto možná někdy i podvědomě saháme po tmavších kouscích v domnění, že uděláme něco pro své zdraví i postavu. Zde byste se měli rovněž zarazit, protože většina tmavého pečiva které si denně kupujeme, nemá s celozrnným, které je bohatší obsahem minerálních látek a vlákniny, nic co dočinění.

Celozrnný chléb

Na druhou stranu, pokud dokážeme celozrnné pečivo rozeznat tak jistě víme i to, že kalorií není v tomto pečivu o nic méně, ba někdy dokonce i více. Co se týče hubnutí, na množství pečiva bychom si měli dávat pozor ať už je celozrnné, či nikoli.

6. Za šesté – máte rádi Japonskou kuchyni?

Jistě jste poznali, že řeč bude o sushi. Sushi je pochoutka, která je u nás čím dál žádanější, mnozí si pochvalují hlavně lehkost tohoto Japonského pokrmu. Sushi může být opravdu kulinářským zážitkem, ale měli bychom si uvědomit, že u nás je rituál pojídání sushi o něco odlišnější než u našich východních sousedů.

Japonci si dokáží sushi vychutnávat dlouhou dobu, proto jim také nehrozí, že by tohoto jídla snědli příliš velké množství. Rýže obsažená v sushi je ve skutečnosti dosti bohatá na energii, stejně tak jako různé přísady, které se k němu podávají. U nás jsou bohužel velmi časté takzvané „sněz kolik můžeš“ restaurace, přičemž většina z nás z nich odchází s pořádně plným žaludkem. Proto bychom si sushi měli dopřávat raději příležitostně, nebo jen v klasických porcích.

7. Kuře je dietní

Další věc, kterou mnozí z nás berou jako fakt je, že kuřecí maso je to nejdietnější, které si na talíř můžeme naložit. Pravda je to však jen v případě, že maso pečeme bez kůže a vybíráme si hlavně prsní části. Pokud si pravidlně v restauraci objednáváte k polednímu menu kuřecí stehno, zpozorněte.

Právě tato část drůbeže je velmi tučná, s kůží může být dokonce tučnější než libový kousek vepřového. Rozhodně si tedy nemyslete, že kuře je vždy tou nejlepší volbou. V redukčním jídelníčku vám skvěle poslouží i králičí, krůtí nebo libové hovězí maso, které můžou být někdy energeticky daleko výhodnější.

8. Jíte pravidelně ořechy?

Ořechy jsou v našem jídelníčku skvělým pomocníkem, pomocí kterého do těla dostáváme mnoho nutričně významných živin. Proč si je tedy nedopřát, když jsou tak zdravé? Menší hrst ořechů denně je jistě v pořádku, ale pokud denně spořádáte i celý sáček na posezení, vaše postava příliš nezajásá.

Ořechy

Ořechy jsou kromě obsahu nutričně bohatých látek také velmi kalorické a tučné, proto při jejich pravidelně zvýšené konzumaci si můžete do budoucna zadělat na nárůst tělesné hmotnosti. V malém množství na ně však nezapomínejte, ořechy jsou skvělým a zdravým zpestřením našich jídelníčků.

9. Obědváte jen polévku?

V domnění, že alespoň přes poledne si ušetříte nějaké ty kalorie si objednáte špenátovou, brokolicovou či žampiónovou polévku. Polévky jsou však při hubnutí vhodné jen tehdy, pokud nahrazují hlavní pokrm.

Jestliže si dáte krémovou zeleninovou polévku a po ní ještě vydatný oběd, pravděpodobně své linii příliš neprospějete. Zdánlivě dietní zeleninové polévky jsou většinou nápadně krémové konzistence a to právě díky vysokému obsahu tuku z přidané smetany. Jesliže na tyto polévky přesto nedáte dopustit, dopřejte si je místo hlavního chodu.

10. Pravda o kokosu

Kokos a produkty z něj jsou dnes rovněž vyzdvihovány do nebes pro jeho zázračné účinky. Kokos skutečně obsahuje mnoho přínosných látek, které náš organismus ke správnému fungování potřebuje, ale rovněž obsahuje i vysoké procento tuku, které se vyskytuje jak v dužině tak v kokosovém mléce.

Jediným produktem, ve kterém se kokosový tuk nevyskytuje je kokosová voda, která je dnes mnohými sportovci uznávána pro vysoký obsah při sportu nezbytných elektrolytů. Kokos si tedy dopřávejte s mírou, protože podobně jako ostatní ořechy obsahuje vysoký obsah kalorií.

kokosové vody Wildandcoco
Klikněte na obrázek a vyberte si z nabídky čistých či ochucených RAW kokosových vod

Většina z výše zmiňovaných jídel či potravin jsou sice dietní jen zdánlivě, ale mějte na paměti, že i při hubnutí si můžeme občas zahřešit. Pokud tedy zvládnete nesníst pytel buráků či müsli na posezení, rozhodně se nebojte je jednou za čas pro zpestření jídelníčku zařadit i do svého režimu.

Nemá cenu se stresovat, jelikož hubnutí není jenom o odříkání a hladovění. Je to především změna našeho přemýšlení o jídle a cesta na dlouhou trať, při které bychom si měli uvědomit co si můžeme do budoucna dovolit a bez čeho se raději obejdeme. Pokud si stále nevíte rady, jak se poprat s nadbytečnými kily, přečtěte si tento článek o chybách při hubnutí.

4.6/5 - (5 votes)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..