„Cvičení mě naučilo trpělivosti…“ (ROZHOVOR)

Jako redaktorku Slimming.cz mě zdravý životní styl baví nejenom proto, že o něm pravidelně píši. Jezdím na kole, na kolečkových bruslích a nejraději chodím po horách. Mým nejvyšším vrcholovým počinem je, zatím, nejvyšší německá hora Grossglockner (3 798 m.n.m.). V zimě a ve dnech, kdy je počasí nepříznivé, nebo prostě nemám čas, si doma zajezdím na eliptickém trenažeru nebo si prostě zacvičím.

Jednou z mých nejoblíbenějších instruktorek, podle kterých si ráda zacvičím, je Marie Hloušková neboli Maruška. Maruška má vlastní stránky o cvičení a zdravém životním stylu Rutina.cz. To byl také důvod, proč jsem ji oslovila a požádala zodpovězení pár otázek. Maruška je opravdu velmi příjemná, milá a sympatická a ochotně mé přání splnila. 

Pevně doufám, že vám Maruška z Rutina.cz předá alespoň trochu své energie a nadšení a vy společně s ní učiníte první krok za perfektní postavou.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Marie Maruška Hloušková

Maruška neměla dokonalou postavu. Její úspěšná cesta za skvělou postavou je ohromnou motivací pro jiné

TIP NA DOMÁCÍ CVIČENÍ: Seřadila jsem TOP 10 pomůcek pro cvičení celého těla nebo problematické části. Ušetříte za trenéry a permanentky. 

 

„Cesta za pěknou postavou mě naučila trpělivosti…“

Maruško, na vašich stránkách jsem si všimla pár fotek, že jste ne vždy vypadala tak úžasně jako nyní. Jak jste se dostala ke cvičení vy sama?  

U mě bylo cvičení vždy spíše nutností než radostí, a taky jsem podle toho vypadala a cítila se – chvíli štíhlejší a šťastnější, chvíli silnější a nešťastnější. Dokázala jsem na sobě zamakat, ale vždy se jednalo o krátkodobou záležitost (svatba, třídní sraz apod.).

Svého váhového vrcholu jsem dosáhla po druhém porodu, což už přestalo být vtipné a začala jsem nad sebou vážně uvažovat, zda chci jít tímto způsobem svým dětem příkladem. Začala jsem cvičit pravidelně doma podle Bodyrock.tv. Cvičení mě kupodivu chytlo.

Změny jsem začala vnímat ihned. Všemu nahrával fakt, že jsem na cvičení měla jedinou chvilku po obědě, kdy děti spaly. Zpětně, když nad tím takto přemýšlím, to, že jsem neměla na výběr a nemohla cvičení odsunout „na později“, mne vybičovalo k pravidelnosti, která se časem stala zvykem a postupem doby i závislostí.

 

Jak dlouho trvalo, než jste se sebou začala být spokojená?

To nedokáži říci přesně, jelikož i po shození všech nadbytečných kil, jsem měla pocit, že je pořád co zlepšovat. Řekla bych, že až se změnou uvažování o sobě samé (tak 2 roky zpátky) jsem se naučila mít se ráda takovou, jaká jsem.

V ten moment jsem začala být spokojená ve vlastním těle se všemi jeho nedostatky. Navíc jsem zjistila, že jakmile jsem nedostatky přestala řešit a lpět na jejich zlepšení, něco se zlomilo. Mé tvary a tělo se začalo měnit. Hlava prostě dělá hodně a mít se rád je um, kterému se dá naučit, a který pak dělá s vnitřní a vnější schránkou člověka zázraky.

Mít se rád je um, který pak dělá s vnitřní a vnější schránkou člověka zázraky.Maruška

 

Každý, kdo dlouhodobě cvičí, se dříve nebo později začne stravovat úplně jinak. Co vy a zdravá výživa?

Zdravá výživa je pojem relativní. Co může být zdravé pro jednoho, může být nezdravé pro druhého. Proto se snažím razit pohled na výživu takový, že nezáleží, jakou stravovací filozofii vyznáváte.

Pokud máte ze svého jídelníčku dobrý pocit, nepřejídáte se, jíte dostatek zeleniny, pijete dostatek tekutin a vyhýbáte se potravinám, které v žádné stravovací filozofii nemají co dělat: cukry a průmyslově zpracované potraviny, které v přírodě nevypěstujete, nebo neulovíte. Pak je jedno, zda jídlo vaříte, jíte syrové nebo odmítáte maso.

 

VIDEO: Inspirace na letní desetiminutovku od Marušky – celé tělo

 

Velmi ráda sleduji vaše stránky o cvičení a opravdu hodně se mi líbí způsob, jakým je děláte. Kdy vás poprvé napadlo, že se vrhnete na vlastní nohy?

Stránky dělám hlavně s radostí a nadšením. Jakmile by něco drhlo, nebo jsem z toho neměla dobrý pocit, tak to na stránky nedám, nebo z toho vycouvám. Jsem vděčna, že se mohu takto realizovat a plnit si svůj sen, který si postupně přetvářím k obrazu svému téměř 5 let (kdy jsem začala cvičit a točit youtube videa).

Odvahu postavit se na vlastní nohy jsem dostala zhruba tak před dvěma lety a pár měsíci. Tehdy jsem byla 2 roky zaměstnána v mezinárodní společnosti a ptala se sama sebe, jestli mi to sezení u PC pro korporátní firmu dává smysl. Nedávalo, a tak jsem zariskovala. Naštěstí se risk vyplatil a odchodu od zaměstnavatele nelituji, i když mi lidé z kanceláře chybí, a pořád se s nimi vídám.

 

Věděla jste hned, jak by měly vaše stránky vypadat?

Představu jsem měla (videa, cvičební plány, články, recepty, členství apod.), ale nedocházely mi technické souvislosti. Z některých požadavků jsem musela slevit a některé přibyly jako bonus mým cvičícím.

Dnes mám naprosto dokonalého programátora, který mí dává rady nejen jako IT ale i jako člověk člověku a mé představy posouvá na webu tím správným technicko-designérským směrem.

 

Jak dlouho trvalo, než váš byznys začal vzkvétat a než si ženy všimly, co děláte?

Vlastně ani nevím, jak se to stalo, ale šlo to poměrně rychle. Začínala jsem před 5 lety, kdy toho na youtube.cz v českém jazyce nebylo moc. Měla jsem asi štěstí na načasování, a tak se videa začala šířit tak nějak sama.

Do reklamy a ničeho dalšího jsem vůbec neinvestovala, na to jsem tehdy neměla prostředky. Po dvou letech pravidelného točení cvičebních videí při mateřské se vytvořila slušná základna Rutina cvičících. Můj web mne však neživil, a tak jsem šla pracovat do zahraniční firmy a web nechala s nostalgií být.

Když jsem pak spustila placenou verzi Rutina.cz, už jsem měla na čem stavět. Po 4 letech cvičení, točení a přemýšlení, jak s tím naložit, mne má vášeň začala živit.

Po dvou letech pravidelného točení cvičebních videí při mateřské se vytvořila slušná základna Rutina cvičících.Maruška

 

Jak se vám daří neustále vymýšlet nové a nové tréninky?

Nejprve si stanovím, na co se chci zaměřit a jakým způsobem. Zda chci intenzivnější cvičení, kardio nebo více posilovat. Zda využiji nějaké pomůcky nebo ne. Vzhledem k tomu, že už netočím tak často, tak si trénink v týdnu celý odcvičím nanečisto. Je-li to nutné, udělám další úpravy a odcvičím jiný den znovu.

Pak teprve točím, abych měla jistotu, že to bude vychytané a odcvičitelné. Cviků, jak pracovat s vlastním tělem je tolik, že nápady rozhodně jen tak nedojdou.

 

Jaké kurzy jste absolvovala, a jak se dál vzděláváte?  

Mám základní kurzy fitness trenéra a poradce pro výživu a suplementaci. Dále kurzy se specializované na určité základní cviky jako je stojka, tah, dřep, klik a shyb. Kurz výživy pro sportovce, Jak dosáhnout vysněné postavy a Jak pracovat s myslí.

Prošla jsem také kurzy pro fyzioterapeuty na hluboký stabilizační systém a triggerpointy a sportovními/zdravotními kurzy jako je DNS (dynamická neuromuskulární stabilizace podle Koláře), McGillovu metodu pro zdravá záda. V nejbližší době mne čeká DNS 2. stupně.

TIP NA RECEPT OD MARUŠKY: Pro teplé letní dny je ideální salát z quinoi, pórku a brokolice.

salát od Marušky

Výživný a  chutný salát od Marušky

 

Co vaše rodina, manžel a děti, říkají na váš styl života kombinující koníček i práci?

Já myslím, že to berou jako součást mého života. Ani okolí už nerýpe. Všichni už si zvykli a berou mne takovou, jaká jsem. Je také docela možné, že si to tak prostě vnímám jen já.

 

Váš manžel a děti cvičí také? Nebo se věnují jiným sportům či nejsou aktivní vůbec?

Manžel je bývalý atlet, který má svá sportovní léta za sebou. Nicméně se hýbeme společně – jezdíme na kole na výlety, nebo hodně chodíme. Jinak si ale jedeme každý po své lajně – já cvičím doma, děti chodí lézt (nic jiného je zatím nechytlo) a manžel si občas zaběhá v lese.

 

Jak vypadá vás běžný den?

Nejprve obstarám děti, a pak když odejdou do školy, zapnu počítač. Odpovídám na emaily, věnuji se klientům, řeším věci skrze web (ono se to nezdá, ale těch věcí související s webem je tolik: nabídky, technické záležitosti apod.), nebo čtu a čtu opravdu hodně (fitness knihy, knihy o stravování, knihy o sebezdokonalování apod.).

Dopoledne také cvičím, abych se odpoledne mohla věnovat dětem – většinou mne totiž ukecají a nejdou do družiny. Když nestříhám video, které zabere celý den, tak je to o poznání snazší – odvedu je na kroužky, uděláme úkoly, vařím večeři. Večer máme pro sebe s manželem a já kolikrát usínám u knížky v posteli.

Dopoledne cvičím, abych se odpoledne mohla věnovat dětem.Maruška

 

Co byste poradila ženám, kterým se nedaří zhubnout? Jak byste je na závěr našeho rozhovoru motivovala?

Co bych jim poradila? Aby vydržely, nelpěly na dokonalosti a neustále hledaly způsob, jakým toho dosáhnout. Způsob, který jim bude jako individualitě vyhovovat. Změna je proces zdokonalování se, který je třeba neustále opakovat.

Změna tudíž nemůže být nárazovou a krátkodobou záležitostí. Pokud se na nadbytečná kila budou neustále dívat jako na něco, čeho se dá zbavit z týdne na týden bez sebemenšího úsilí vystoupit ze svých zvyklostí, tak ničeho nedosáhnou.

ZAUJALA VÁS MARUŠKA A JEJÍ RUTINA.CZ? Vybraná videa najdete na youtube.cz nebo na stránkách Rutina.cz, kde toho na vás čeká mnohem více.

maruska

Maruška je velmi sympatická žena. Rozhovor byl opravdu příjemný a motivující

DÁLE ČTĚTE: Domácí cvičení do deštivých dnů nebo cvičení na dvorku pro krásné letní dny. 

5/5 - (2 votes)