Únava a žádná energie – jak ji získat zpět?

Lidé kolem nás jsou unavení, podráždění a náladoví. Stačí se porozhlédnout a většina z nich bude mít ruku na ústech, aby zakryla neustálé zívání. A my samotní se necítíme jinak. Občasná únava a nechuť cokoliv dělat, není neobvyklá. Pokud však únava trvá déle, může za ní stát přepracování, nezdravá strava a v horším případě i nemoc.

Velký vliv na lidskou psychiku mají klimatické změny. Proto nejčastěji psychické výkyvy zaznamenáváme na jaře a na podzim, kdy se mění počasí. Změny však bývají rozdílné. Zatímco jaro vnímáme pozitivně a těšíme se přílivu nové energie a nadšení, období podzima je pravým opakem. Přechod mezi jasným a slunečným létem a chladnou a tmavou zimou spojený s úbytkem slunečního světla většina lidí pociťuje silně negativně. Projevuje se to právě únavou, ospalostí, negativními projevy nálady, nespavostí a absencí energie.

únava a bez energie

Podzimní sychravé a deštivé počasí na náladě nepřidává

 

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Únava a bez energie po celé dny

Většina lidí si prostě řekne, že únava není nemoc a o nic důležitého nejde. Časem přejde sama od sebe a za pár dní bude vše jako předtím. Ale co když se tak neděje ? Únava jako taková opravdu není nemoc, ale může být jejím příznakem. Únava často doprovází nemoci, jako je porucha štítné žlázy, porucha nadledvinek, celiakie, cukrovka, krevní choroby, infekce či nádory.

 

VIDEO: Velice častá je chronická jarní únava. Podívejte se na video, jak s ní zatočit.

 

Příznaky únavy, při kterých je doporučeno navštívit lékaře:

 • Únava trvající déle než 14 dní
 • Častá změna nálad
 • Netrpělivost, rozčílení, deprese
 • Neschopnost se soustředit
 • Nechuť věnovat se koníčkům a oblíbeným činnostem

VÍTE, CO JE ÚNAVOVÝ SYNDROM? Někdy se používá pojem chronická únava a počítá se mezi civilizační nemoci, které jsou důsledkem uspěchaného a nezdravého životního stylu. Postihuje zhruba 2-3 % populace. Únavový syndrom se vyznačuje natolik silnou únavou, že postižený není schopen vykonávat běžné denní činnosti, dále jej trápí bolesti hlavy, svalů a kloubů, poruchy spánku, zvýšená citlivost na světlo, napětí, úzkost, neklid apod. Tento stav trvá několik týdnů až měsíců a vyloučeny bývají veškeré možné nemoci, které mohou únavu vyvolat.

Příčinou dlouhodobé únavy však může být stres, nesprávná výživa, málo nebo naopak mnoho spánku, nedostatečný pitný režim, málo pohybu či blížící se menstruace v případě žen. V takovém případě držíme řešení ve svých rukou a pomoci si můžeme úpravou životního stylu. Někdy stačí drobné změny, jindy je potřeba sáhnout si do svědomí a dosavadní styl života změnit razantněji.

TIP PRO MÍRNĚJŠÍ A SNESITELNOU MENSTRUACI:

České bylinné tobolky Proerecta WOMEN.

Klikněte na tlačítko níže a čtěte o všech účincích WOMEN na menstruaci, menopauzu a syndrom PMS.

 

Vitamíny proti únavě

Za vleklou únavou se velice často skrývá nedostatečná výživa s minimem vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek. Mnoho lidí se “krmí” doslova prázdnými potravinami, které tělo zasytí, ale nedají mu nic navíc. Nedostatek těchto látek se pak může projevit právě tím, že se člověk cítí bez energie, ospalý, unavený a podrážděný.

Minerály a vitamíny, jejichž nedostatek vyvolává únavu a vyčerpání:

 • Hořčík
 • Železo
 • Vitamín D
 • Vitamín B12

Nedostatek hořčíku poznáte nejen podle únavy a ztráty energie, ale typickým projevem je také ranní únava po probuzení. Nejlepšími zdroji hořčíku je samozřejmě ovoce a zelenina, ale také rybí tuk, lněný olej, semínka (zejména lněné semínko), ořechy a luštěniny. Málo železa může vést dokonce až k anémii neboli chudokrevnosti. Na dostatečné množství železa by měly dbát především těhotné ženy a ženy, které prošli klimaktériem. Železo najdeme v zelenině a luštěninách, v masu a dobrým zdrojem jsou i ořechy.

Tělo přirozeně potřebuje všechny vitamíny a minerály, aby mohlo fungovat správně. A nejlepší je, pokud je tělu dodáte přirozenou cestou prostřednictvím zdravé, pestré a vyvážené stravy. Pomocníkem při boji s únavou je přírodní stimulant ženšen obsahující ohromné množství všech podstatných látek.

proti únavě

Nejlepšími pomocníky v boji s únavou je strava bohatá na vitamíny a minerály

 

5 tipů, jak na únavu a ospalost

Když je člověk unavený, nechce se mu dělat nic. Někdy je dobré si prostě vlézt do postele a vzít si pěknou knihu. Dlouhodobá únava však vyžaduje víc než krátkodobé řešení. Nastal čas vyhnat únavu z našich životů a my pro vás máme pár tipů, jak na to.

 

1. Jezte zdravě

Jak už bylo řečeno výše, zdravý a pestrý jídelníček bohatý na vitamíny a minerály, odstraně řadu problémů včetně únavy. Do svého jídelníčku proto zařaďte zeleninu, ovoce, luštěniny, semínka, celozrnné potraviny a další.

TIP NA ČLÁNEK: 5 potravin, které vám okamžitě dodají energii aneb zjistěte, které potraviny vám dodají energii okamžitě!

 

2. Pijte hodně, ale ne příliš

Kolikrát už jste to slyšeli? Pitný režim je opravdu důležitý. Nejlepší je čistá voda a nehorší je káva, slazené limonády a alkohol. Vhodné jsou i minerální vody bohaté na hořčík, čerstvé zeleninové a ovocné šťávy.

TIP na doplnění živin – směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS dodá vitamíny, minerály a enzymy v špičkové BIO kvalitě. 

blendea zelené superpotraviny

 

3. Spěte sladce

Dlouhý a hluboký spánek má zásadní význam pro regeneraci organismus. Doba spánku je individuální potřeba a měla by se pohybovat kolem 8 hodin denně.

 

4. Hýbejte se

Únava je hodně spojená s pohybem, respektive jeho nedostatkem. Všimněte si, jak jsou sportující a aktivní lidé plní energie? Vyzkoušejte to také a začněte se pravidelně hýbat. Nejlepší je pohyb na čerstvém vzduchu.

únava

Pohyb na čerstvém vzduchu vás nabije energií jako nic jiného

 

5. Nedejte stresu šanci

Stres je nezbytnou součástí moderního a uspěchaného života a vliv má na psychické i fyzické zdraví. Vyhnout se stresu úplně nelze, avšak můžete je kompenzovat příjemnějšími zážitky, jako je sport a wellness, kultura, přátelé a rodina. Zapomenete na stres a načerpáte novou energii.

 

5/5 - (3 votes)

2 Komentáře

 1. Lucie 2.7.2019
  • Lukáš Chládek 3.7.2019

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..