Lněný olej: Zdravotní účinky + nejlepší tipy, jak olej ze lněných semínek používat

Lněný olej a další rostlinné semínkové oleje jsou velmi zdravé. Obsahují totiž spoustu vitamínů, minerálů a dalších zdraví přínosných látek. Lněné semínko je zdrojem vlákniny a omega-3 mastných kyselin. Využívá se ve zdravé výživě, přidává se do různých jídel, potravin či produktů. Jak konkrétně může lněný olej prospívat zdraví?

účinky lněného oleje
Lněný olej se získává z lněných semínek.

Co je lněný olej, jak se vyrábí a jaké je jeho složení?

Len patří mezi cenné plodiny, které mají mnoho využití. Kromě výroby textilního vlákna se ze lnu získávají výživná lněná semínka

Jedná se o nutričně bohatou potravinu, u níž je vedle vlákniny a omega-3 mastných kyselin kladen důraz na vysoký obsah lignanů, což jsou látky se silnými antioxidačními účinky. Dále obsahuje vitamín K, který hraje roli při srážení krve a ovlivňuje zdraví kostí a srdce.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Proto se hodně využívá v redukčním jídelníčku, jelikož podporuje normální funkce trávicího systému, snižuje chuť k jídlu a současně podporuje pocit sytosti.

Podobně je vyzdvihován lněný olej získaný lisováním semínek lnu. V prospěch hovoří fakt, že lněné semínko je doporučeno konzumovat v drcené nebo mleté podobě. Celá semínka tělo nestráví a doslova jím pouze “projdou”.

NÁKUPNÍ TIP: Lněný olej české výroby a té nejvyšší kvality najdete spolu s dalšími rostlinnými oleji v e-shopu BohemiaOlej.cz.

Klikněte na odkaz a podívejte se n kompletní nabídku. Případnou objednávku dostanete do 2 pracovních dnů a ihned tak můžete přidat kapku zdraví do svých jídel 🙂

Nutriční (výživové) hodnoty na 100 ml lněného oleje:

Energetická hodnota

3699 kJ / 899,7 kcal

Tuky

99,9 g

Sacharidy

0 g

Z toho cukry

0 g

Bílkoviny

0,1 g

Mononenasycené mastné kyseliny

18,2 g

Z toho nasycené mastné kyseliny

9,4 g

Polynenasycené mastné kyseliny

72,5 g

Kyselina alfa-linolenová (omega 3)

57 g

Kyselina linolová (omega 6)

15,4 g

Kyselina olejová (omega 9)

17,5 g

Zdroj: Raw Bohemia olej lněný.

Co se děje, než se hotový lněný olej dostane k zákazníkům?

Jak lněný olej vzniká a jaké postupy se používají při jeho výrobě? Při lisování za studena celý proces výroby zahrnuje 5 hlavních kroků:

  • Výběr semínek ovlivňuje kvalitu hotového oleje. Kvalitní výrobci používají semínka první jakosti pouze od ověřených dodavatelů.
  • Vakuování se provádí u semínek, které se před lisováním uskladňují. Chrání se tak před nepříznivými vlivy okolí, které by mohli snížit jejich kvalitu.
  • Mechanické lisování se provádí při maximální teplotě 42 °C, díky které si hotový lněný olej zachová všechny živiny. Mechanické lisování navíc neovlivní chuť použité suroviny.
  • Filtrování je nezbytný proces pro získání čirého oleje. Filtruje se přes několik vrstev plátna, které zachytí veškeré pevné zbytky. 
  • Stáčení představuje finální krok. Hotové olej se stáčí do skleněných lahví, případně speciálních obalů, ve kterých putují do vybraných bezobalových prodejen.
lněný olej, použití
Lněný olej se hodí do salátů a studené kuchyně obecně.

Jsou zdravější oleje lisované za studena nebo za tepla?

Každý olej se vyrábí lisováním vybraného druhu semen či plodiny. Rozdíl spočívá v tom, zda se tak děje za studena nebo za tepla

Mezi lidmi panuje názor, že oleje lisované za studena jsou zdravější než oleje lisované za tepla. To ale nelze takto jednoznačně říci. Oba typy mají své výhody i nevýhody. Záleží především na tom, k čemu má být konkrétní typ oleje používán.

Oleje lisované za studena si udrží všechny cenné živiny

Výroba probíhá při nízké teplotě do 42 °C u RAW olejů, nejvýše 50 až 60 °C. K výrobě se smí používat pouze mechanické postupy, jako je promývání vodou, usazování, filtrování a odstřeďování.

Jedná se o velmi šetrný způsob výroby, který nezpůsobuje změny charakteru oleje. Hotové oleje lisované za studena si díky tomu zachovávají maximální obsah živin i typickou chuť a vůni původní suroviny

Nevýhodou je to, že mohou obsahovat pesticidy, a také se mnohem rychleji kazí. Používat by se navíc měly pouze ve studené kuchyni.

Oleje lisované za tepla jsou vhodnější do teplé kuchyně

Zde se využívá procesu rafinace, která vyžaduje zahřátí suroviny. Při rafinaci se odstraňují všechny mechanické nečistoty, buněčné tkáně, bílkoviny, sacharidy, voda a další látky (např. stopy pesticidů, těžkých kovů či jiných kontaminantů). 

Při rafinaci bohužel dochází ke ztrátě podstatné části zdraví prospěšných látek. Pro někoho ale může velkou výhodu představovat výsledná neutrální chuť, delší doba použitelnosti i univerzální využití ve studené a hlavně teplé kuchyni, jelikož olejům lisovaným za tepla nevadí vysoké teploty.

za studena lisovaný lněný olej
Oleje lisované za studena by se neměli používat v teplé kuchyni.

Hlavní zdravotní účinky lněného oleje

Lněný olej jako bohatý zdroj omega-3 mastných kyselin

Asi nejvíce je zdůrazňován vysoký obsah omega-3 nenasycených mastných kyselin jak v lněném semínku, tak i lněném oleji. Jejich příjem je nesmírně důležitý pro normální činnost mozku, srdce a cév. 

Konkrétně se ve lněném oleji nachází kyselina alfa-linolenová (často se používá jen zkratka ALA). Tuto omega-3 mastnou kyselinu lidský organismus transformuje na aktivní formy kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a kyselinu dokosahexaenovou (DHA).

Užívání lněného oleje je hned vedle konzumace ryb či rybího tuk účinný způsob, jak tělu tyto nezbytné omega-3 kyseliny dodat v potřebném množství.

Kvalitní raw lněný olej nabízí česká značka Bohemia Olej. Klikněte na tlačítko a vyberte si počet balení přímo v e-shopu. Objednávka dorazí do 2 pracovních dnů.

Pro lepší trávení bez zácpy nebo průjmy

Lněný olej podporuje zdravé trávení a může pomoci při problémech se zácpou i průjmem. Má totiž mírně laxativní (projímavé) účinky, díky čemuž zvyšuje četnost stolice, zlepšuje její konzistenci a napomáhá tak pravidelnému vyprazdňování. Zároveň ale dokáže pomoci při potížích s průjmem.

Pro krásnější a zdravější pokožku i vlasy

Pravidelné užívání lněného oleje napomáhá lepšímu vzhledu a zdraví pokožky. Některé vědecké studie naznačují, že zlepšují hydrataci kůže, snižují citlivost a zlepšují reakce na podráždění. Pokožka je navíc jemnější a vláčnější. Pozitivní vliv mají i na vlasy, jejich pružnost i hustotu.

Lněný olej pro zdravé srdce i trávení

Za studena lisované oleje do zdravé výživy rozhodně patří. Lněný olej představuje jedinečný zdroj omega-3 mastných kyselin, vitamínů a minerálů. Díky unikátnímu složení pomáhá zlepšovat a udržovat zdraví. 

Nic se však nemá přehánět. Proto vždy dbejte na bezpečné dávkování a oleje lisované za studena, což platí i pro lněný olej, zásadně používejte jenom ve studené kuchyni. Pro teplou kuchyni jsou vhodnější jiné druhy olejů, ideálně lisované za tepla.

Možné negativní účinky lněného oleje

Lněný olej není pro lidské zdraví škodlivý. Vedlejší účinky tak mohou pociťovat lidé s citlivým trávicím ústrojím, užívající léky, trpící chronickými nemocemi či diabetici. Zdravotní potíže taktéž mohou vyvolat příliš vysoké denní dávky.

  • alergická reakce,
  • průjem,
  • zácpa,
  • nadýmání a plynatost,
  • střevní obstrukce.

Užívání lněného oleje, doporučené dávkování i zdravé skladování

Lněný olej lze užívat jednoduše jako doplněk stravy podobně jako rybí tuk. Denně bývá doporučeno přijmout 1 až 2 polévkové lžíce

Mnohem lepší a hlavně chutnější je lněný olej používat při přípravě studených pokrmů třeba do salátových zálivek nebo jen tak k čerstvému pečivu. Bohemia raw lněný olej výrobce doporučuje konzumovat společně s mléčnou bílkovinou, například s bílým jogurtem nebo tvarohem.

Vzhledem k rychlejší kazivosti olejů lisovaných za studena je také důležité vědět, jak lněný olej správně skladovat, aby vám vydržel co nejdéle. Ideální je tmavší a vlhké prostředí. Nejlepší je proto lněný olej skladovat v chladničce. Zde vám čerstvý lněný olej vydrží až 3 měsíce. Nikdy nenechávejte olej otevřený, protože kyslík urychluje jeho oxidaci.

Jak lněný olej používat v kuchyni?

Nejčastěji se lněný olej používá ve studené kuchyni při přípravě jídel. Blahodárné účinky má však i na pokožku a proto se může používat také zevně.

využití lněného oleje
Lněný olej má při přípravě zdravých a výživných jídel mnoho využití.

Lněný olej a nejčastěji pokládané otázky (FAQ)

Je lněný olej dobrý pro zdraví?

Lněný olej se vyrábí lisováním lněných semínek za studena, díky čemuž si zachovává cenné živiny, zejména omega-3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro zdraví srdce, cév i mozku.

Jak lněný olej působí na zdraví?

Nejčastěji se uvádí, že snižuje krevní tlak, chrání srdce, zlepšuje pružnost cév a podporuje funkce trávicího ústrojí. Doporučuje se při redukci hmotnosti. Některé studie dokonce naznačují, že může snižovat riziko vzniku rakoviny. Také mohou prospívat zdraví lidí trpících diabetem.

Jaké jsou hlavní výhody užívání lněného oleje?

Snižuje krevní tlak.
Mírní zánět.
Podpora trávení a hubnutí.
Pomáhá při problémech se zácpou i průjmem.
Přispívá k normálnímu funkcím kardiovaskulárního systému.
Zlepšuje vzhled a kvalitu pokožky i vlasů.

Může lněné semínko pomoci při bolestech kloubů?

Možné to je, protože lněný olej obsahuje mastnou kyselinou známou pod zkratkou ALA, která pomáhá snížit záněty kloubů.

Jak nejlépe užívat lněný olej?

Lžíci lněného oleje můžete například přidat do snídaňové směsi s jogurtem nebo ovesné kaše. Hodí se také do salátových zálivek. Užívat jej ale můžete samostatně.

6. Co způsobí každodenní konzumace lněného oleje?

Pravidelné užívání lněného semínka každý den pomůže upravit hladinu cholesterolu či snížit krevní tlak. Pozitivně ovlivňuje také vzhled pokožky, které bude lépe vyživená a hydratovaná.

Může lněný olej i uškodit?

Při doporučeném dávkování nejsou s lněným olejem spojovány žádné vedlejší negativní účinky. V případě dlouhodobě užívaného nadměrného množství se může objevit plynatost a průjem nebo naopak zácpa.

Jak lněné semínko a olej pomáhá při hubnutí?

Lněné semínko je bohaté na zdravé tuky, které zvyšují pocit sytosti a potlačují další chuť k jídlu. Navíc obsahují vlákninu a žádný cukr. Je to tedy cenná potravina pomáhající při redukci tělesné váhy.

Proč by měly lněný olej užívat ženy?

Lněný olej má dle některých studií pozitivní vliv na ženskou plodnost. Podporuje ovulaci a obnovuje hormonální rovnováhu, a tím zvyšuje šanci na úspěšné početí.

Je lepší lněný olej užívat ráno nebo večer?

Není to důležité. Lněné semínko lze přidat do snídaně i večeře. Pozor však na množství, protože obsahuje vlákninu a může potlačovat chuť k jídlu, což nemusí být vždy žádoucí.

Jaké je další využití lněného oleje mimo zdravou výživu?

Používá se k šetrné a ekologické povrchové úpravě dřeva. Zvýrazňuje jeho přirozenou barvu a strukturu a dodává mu hebký, téměř saténový povrch. Navíc se vsákne do hloubky a dřevo chrání před poškrábáním a změnami vlhkosti. Také se velmi dobře udržuje. Pozor však na přímý kontakt s vodou, která jej může poškodit.

Pomáhá lněný olej odstranit nitrobřišní tuk?

Kolem vnitřních orgánů se ukládá takzvaný nitrobřišní nebo také viscerální tuk, který je více škodlivý než tuk podkožní. Lněný olej obsahuje jak rozpustnou, tak i nerozpustnou vlákninu, která napomáhá zdravému trávení, pravidelnému vyprazdňování a čištění střev. To pomáhá odstranit i tento nezdravý tuk.

Může lněný olej způsobit plynatost?

Ano, pokud se lněný olej užívá ve větším než doporučeném množství (maximálně dvě lžíce denně), může vyvolat nadměrnou plynatost a také řidší stolici a průjem. Opatrní by měli být lidé, kteří jsou v tomto směru citlivější, a začít s menšími dávkami (např. jedna polévková lžíce denně).

Jaké množství lněného oleje denně lze považovat za bezpečné a zdravotně nezávadné?

Oficiální doporučení na maximální denní dávku případě lněného oleje neexistují. Za zdravé množství bývá považována 1 až 2 polévkové lžíce denně. Zpočátku je rozumnější začít s menší dávkou a na základě reakce těla dávku ponechat nebo navýšit. Více než dvě lžíce denně se však nedoporučují.

Kolik kalorií obsahuje jedna lžíce lněného oleje?

Jedna polévková lžíce lněného oleje obsahuje přibližně 37 kcal, 2 g polynenasycených tuků včetně omega-3 mastných kyselin), 0,5 g mononenasycených tuků a 2 g vlákniny. Skutečný nutriční obsah závisí na konkrétním výrobku.

Lze lněný olej používat jako projímadlo?

Při pravidelném užívání může mít lněný olej mírné projímavé (laxativní) účinky, které mají pozitivní vliv na uvolnění stolice. Důležité je současně dbát na dostatečný pitný režim, který brání vzniku zácpy nebo zmírňuje její projevy. 

Kdy není vhodné užívat lněné semínko nebo olej?

Osoby, které pravidelně užívají léky nebo trpí chronickými chorobami trávicího ústrojí, by se o užívání lněného oleje měly vždy nejprve poradit se svým lékařem. Lněný olej může bránit absorpci některých léků a doplňků stravy. Opatrní by měli být také diabetici, jelikož lněný olej může snižovat hladinu cukru v krvi.

Jaké účinky má lněný olej na vlasy?

Lněné semínko a z něj získávaný lněný olej obsahují omega-3 mastné kyseliny, vitamín E a minerály, které vlasům dodávají nezbytné živiny a tak zlepšují jejich kvalitu a vzhled. Mohou podpořit jejich růst, zlepšit pružnost, zvýšit hustotu, lesk i hebkost.

Jaké vedlejší účinky může lněný olej vyvolat?

U některých uživatelů se spíše výjimečně mohou projevit vedlejší účinky v podobě zvýšené plynatosti, průjmu či alergické reakce. 

Jak může lněné semínko působit na muže?

Některé vědecké studie naznačují, že pravidelně užívaný lněný olej u mužů snižuje hladinu testosteronu, a může mít i pozitivní účinky na prostatu.

Může mít lněný olej toxické účinky na lidské zdraví?

Lněný olej není toxický a pro lidské zdraví nepředstavuje žádnou hrozbu. Pouze vzácně se u lidí objeví alergická reakce. Plynatost a průjem je obvykle důsledkem dlouhodobého užívání příliš velkého množství (více než 2 lžíce denně).

užívání lněného oleje
Užíváte-li raději lněné semínko, nezapomeňte jej před konzumací důkladně rozdrtit nebo rozemlít.
lněný olej raw, Bohemiaolej.cz
Nezapomeňte, že prvotřídní lněný a další rostlinné oleje seženete přes e-shop BohemiaOlej.cz. Klikněte, objednejte a již za 2 dny můžete těžit ze všech prospěšných účinků 🙂

DÁLE ČTĚTE: Který olej je nevhodnější na vaření?

5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..