Nedostatek spánku a všechny negativní vlivy na lidské tělo

Spánek je pro lidský organismus naprosto nezbytnou potřebou, bez které není schopen normálně fungovat. Už po jedné probdělé noci člověk cítí únavu, zhoršenou náladu a špatně se soustředí i na běžné činnosti. Trvá-li nespavost delší dobu, týdny nebo dokonce měsíce, negativní následky se postupně hromadí a prohlubují se.

Zdravotní následky neřešené nespavosti mohou být velice vážné. V nejhorším případě nespavost ohrožuje nejen zdraví, ale také život. Nespavosti bychom měli věnovat pozornost už v momentě, kdy nás potrápí více nocí beze snů po sobě.

Někdy postačí lehká úprava spánkového režimu či užívání osvědčených prášků podporujících spánek. Jindy se nevyhnete návštěvě lékaře – specialisty na spánek ve spánkové laboratoři.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

nedostatek spánku

Negativní vliv nespavosti na zdraví člověka “od hlavy až k patě”

Podle statistik dlouhodobé potíže s usínáním či kvalitou spánku postihují třetinu lidské populace. Mnohem méně lidí si uvědomuje, jak vážné negativní důsledky má nespavost na lidské zdraví.

Někteří lidé potřebu spánku úmyslně ignorují, například kvůli časově náročnému zaměstnání. Nejedná se přitom pouze o únavu, horší náladu či nižší pracovní výkony. Nespavost ovlivňuje nejen duševní pohodu, ale i fyzické zdraví.

PRO LEPŠÍ SPÁNEK
Calmin
Dreamly
Báječný spánek

Na co vše má nedostatek spánku negativní vliv?

  • činnost mozku, zrak, čich, chutě a další vjemy – zhoršená paměť, poruchy pozornosti, apatie, deprese apod.
  • srdečně-cévní systém – zvýšené riziko vzniku nemocí srdce a cév (infarkt, mrtvice atd.)
  • trávicí systém – špatné zažívání, nedostatečně fungující metabolismus, růst tělesné hmotnosti
  • pohybový systém – celkové oslabení končetin a svalového tonusu
  • pokožka a vlasy – kožní problémy, rychlejší stárnutí, vrásky, křehčí a lámavé vlasy
  • další následky – nižší chuť na sex, poruchy erekce u mužů

PÁNOVÉ, MĚJTE PŘEHLED: Seznam metod pro podporu erekce. Vybrat si můžete i z bezpečných bylinných doplňků pro podporu erekce.

Neurolog Jiří Ondra z Lékařského domu na Praze 7 varuje (zdroj):

Poruchy spánku souvisejí jak se zvýšeným rizikem srdečního infarktu, tak s vyšším rizikem mrtvice. Špatný spánek by měl být považován za pozměnitelný rizikový faktor chorob oběhové soustavy stejně jako kouření, nepohyblivost a špatný jídelníček. Dlouhodobá absence odpočinku může mít negativní vliv na zdraví, objevit se tak mohou kardiovaskulární potíže, hormonální nerovnováha, vysoký krevní tlak, cukrovka, demence či Alzheimerova choroba. Nedostatek spánku navíc také ovlivňuje reflexy člověka a často mají lidé, kteří málo spí, problémy s přibíráním na váze a chutěmi.

Vliv nedostatku spánku na činnost mozku – HLOUPNUTÍ

Údajně už pouhé tři dny bez spánku stačí k poškození mozkových buněk. Únava má za následek rapidní pokles aktivity mozkových buněk, což má vliv na obvyklé činnosti mozku.  Mezi další důsledky spánkové deprivace patří zejména zhoršená paměť, schopnost soustředit se a učit se, nervozita, roztržitost, podráždění, stres či pomalejší reflexy ale i vznik dalších poruch se spánkem jako spánková apnoe.

V tento moment by měli zbystřit především řidiči. Po 24 hodinách bez spánku člověk reaguje stejně, jako kdyby vypil 5 alkoholických drinků. Vědci v takovém případě doporučují odpočinek a středně velké kafe. Jedná se však pouze o první pomoc, nikoliv řešení. Všeobecně vědci vliv nedostatku spánku srovnávají s vlivem nadměrného pití alkoholu.

Nedostatečně zregenerovaný mozek je o 60 % více náchylný k negativnímu vnímání. Je známo, že pokud se dobře nevyspíme, máme horší náladu a zážitky v průběhu dne vnímáme úplně jinak. “Nevyspalý” mozek také nedokáže likvidovat některé nebezpečné látky, které jsou zodpovědné za vznik a rozvoj psychických onemocnění jako demence či Alzheimerovy choroby.

NEBEZPEČNÉ EXPERIMENTY SE SPÁNKEM: Už v roce 1965 se americký student rozhodl nespat vůbec. Vydržel 11 dní, a poté musel nebezpečný pokus na příkaz lékařů přerušit. Byl zcela vyčerpán.

Experimenty jsou běžné prováděny na zvířatech. Kočky a psi vydrží bez spánku 15 dní, poté umírají na vyčerpání organismu. Krysy jsou odolnější a bez spánku vydrží až 30 dní. Po etické stránce pro takové experimenty neexistuje žádná obhajoba, vědcům však přinesly důležité poznatky.

krysy bez spánku
Krysy jsou velmi odolné, bez spánku vydrží až 30 dní.

Vyšší riziko infarktu a dalších kardiovaskulárních chorob – PŘEDČASNÉ ÚMRTÍ

Nedostatek spánku má zcela zásadní vliv na naše srdíčko, jeho zdraví a funkce. Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je totiž velmi důležitým bojovníkem v boji proti všem kardiovaskulárním nemocem. Vědecké výzkumy prokázaly, že osoby spící méně než sedm hodin denně mají ztuhlejší tepny a vyšší množství vápníku v tepnách.

Lidé, kteří spí méně než šest hodin denně, daleko častěji trpí vysokým krevním tlakem. U zdravého člověka se hodnoty pohybují kolem 120, u nespavců se může hodnota vyšplhat až na 132 i více. Může za to zvýšená hladina stresového hormonu kortizolu způsobená právě nedostatečným odpočinkem.

Nespavost ale není spojována pouze s vysokým krevním tlakem, ale také aterosklerózou, selháním srdce a infarktem myokardu. Vědci prokázali, že chronickým nespavcům hrozí až čtyřnásobně vyšší riziko mrtvice. Chodit pozdě spát a vstávat brzy tak může představovat časovou bombu pro naše zdraví.

VÍTE, PROČ SE KORTIZOLU PŘEZDÍVÁ “HORMON ZABIJÁK”? Příliš kortizolu škodí. Člověk totiž daleko hůře zvládá stres a ten je příčinou téměř všech civilizačních chorob jako deprese, obezita, oslabená imunita, impotence i již zmiňované kardiovaskulární nemoci.

kardiovaskulární nemoci
Podle různých vědeckých studií jsou lidé, kteří průměrně spí méně než 6 hodin denně, ohrožena výskytem kardiovaskulární chorob. U lidí spících méně než 5 hodin se zvyšuje riziko úmrtí až o 15 %!

Nedostatek spánku a nežádoucí změny v metabolismu – TLOUSTNUTÍ

Dlouhodobě málo prospaných nocí ovlivňuje i metabolické procesy. Nevyspalý organismus není schopen správně zacházet s glukózou, což může způsobit nejen zvýšení tělesné hmotnosti, ale i zvýšit riziko vzniku cukrovky.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Při krátkém spánku totiž klesá glukózová tolerance až o 40 % a právě nižší glukózová tolerance je jedním z rizikových faktorů cukrovky 2. typu. Současně s tím dochází k negativním změnám hormonů regulujících pocit hladu a zvýšenou chutí k jídlu. Nedostatek spánku je tedy i jednou z mnoha příčin obezity. Jednoduše řečeno, nevyspalí lidé jsou hladovější.

Při dostatečně dlouhém spánku dochází k biologické regeneraci organismu a nabírání energie pro další den. Není-li tomu tak, hledá náhradní zdroj energie, kterým je jídlo. Unavený organismus ale netouží po zdravých potravinách.

Právě naopak. Vyhledává energeticky bohaté potraviny s vysokým obsahem sacharidů, tedy sladkosti a tučná jídla. Nedostatek spánku logicky může vést k nekontrolovanému růstu tělesné hmotnosti.

VÍTE, ŽE PRŮMĚRNÁ DOBA SPÁNKU ČTYŘI HODINY ZVÝŠÍ POCIT HLADU O 25 % UŽ BĚHEM DVOU DNÍ? Nevyspalý člověk náhle spotřebuje až 500 kcal denně navíc, což znamená nárůst váhy až o 20 kilogramů za jediný rok!

chuť na sladké kvůli nedostatku spánku
Zvýšenou chuť na sladké může způsobovat i nedostatek spánku

Nedostatek spánku zhoršuje motorické schopnosti – ZÁVRATĚ

Aby toho nebylo málo, málo spánku ovlivňuje také naše fyzické výkony. Nevyspalý člověk má pomalé reakce a reflexy, méně přesné motorické schopnosti i horší rovnováhu. Chceme-li být struční, jsme nešikovní a vše nám padá z ruky, jak se říká. To platí pro jakékoliv pohybové činnosti v životě včetně sportovních výkonů.

Všimněte si například rozdílu, když sportujete plní energie a unavení. Výsledky výzkumů zabývající se nedostatkem spánku na sportovní výkon hovoří jasně: „Deficit spánku má přímý fyziologický efekt, který se projevuje sníženou rychlostí, přesností a vytrvalostí.“ Jedna noc bez spánku snižuje sílu, zvyšuje spotřebu kyslíku během odpočinku a zvyšuje srdeční frekvenci během pohybu.

S tím souvisí i zvýšené riziko zranění a náchylnosti k běžným nemocem. Lidé průměrně spící méně než sedm hodin se nachladí třikrát snáze než lidé, kteří denně spí osm hodin a více. Nedostatek spánku snižuje i práh bolesti. Naše rada zní, nikdy nechoďte k zubaři, pokud se předtím dobře nevyspíte 🙂

VIDEO: Velice častá je chronická jarní únava. Podívejte se na video, jak s ní zatočit.

Nekvalitní spánek prohloubí vrásky – PŘEDČASNÉ STÁRNUTÍ

Prošli jsme vliv nedostatku spánku po psychické i fyzické stránce z pohledu zdraví. Málo spánku se však projeví i na našem vnějším vzhledu. Během noci regeneruje také naše pokožka, a pokud ji neposkytneme dostatečný odpočinek, je to poznat na první pohled na kvalitě pokožky i vlasů.

Ženy, které každou nocí spí hlubokým spánkem, mají pružnou a pevnou pleť, méně vrásek a na pohled působí velice mladě. Naopak ženy, které spí méně než 6,5 hodiny denně, trápí tmavé kruhy pod očima, lesklá pleť, zašedlá pleť, rozšířené póry i hlubší vrásky.

PRO LEPŠÍ SPÁNEK
Calmin
Dreamly
Báječný spánek

Regenerace kožních buněk je totiž během spánku dvojnásobně rychlejší než přes den. Může za to vyšší produkce hormonu melatoninu, který tělo produkuje právě v noci. Melatonin, zvaný také hormon mládí, podporuje důležité regenerační procesy. Při nedostatečném odpočinku jej nahradí stresový hormon kortizol způsobující pravý opak.

ZNÁTE HORMON MLÁDÍ MELATONIN? Zjistěte více v článku Melatonin – jak podpořit tvorbu hormonu spánku?

Další negativní vlivy nedostatku spánku na zdraví – ZTRÁTA LIBIDA A EREKCE

Negativních vlivů špatného spánku na zdraví je opravdu hodně a my jsme zdaleka ještě neskončili. Nedostatkem spánku hodně trpí sexuální život, schopnost vzrušení i erekce a a to i u mladých mužů kolem 30 let. Zhoršené mohou být i reprodukční schopnosti, a tedy potence.

Neurolog Jiří Ondra z Lékařského domu na Praze 7 upozorňuje muže nespavce (zdroj)

Mnoho mužů se při nedostatku kvalitního spánku tak setkává s erektilní poruchou a sníženou produkcí hormonu testosteronu. Je to ale oboustranná záležitost. Kvalitní sex pozitivně působí také na spánek. Po orgasmu totiž tělo uvolňuje hormon oxytocin, který snižuje stres a napětí a navozuje stav relaxace, díky které se lidem lépe usíná. U žen se navíc zvyšuje hladina estrogenu, který způsobuje hlubší spánek v REM cyklu, podobně jako u mužů hormon prolaktin, který i jinak zvyšuje ospalost.

Chronický nedostatek spánku může také vyvolat vznik falešných vzpomínek, které se nikdy nestaly nebo se staly jinak. Daleko hůře také vnímáte situace, která vám jsou nepříjemné i za normálních podmínek. Kolegu, který neustále nahlas žvýká nebo poklepává perem do stolu, budete po náročné noci toužit zavřít do blázince. V horším případě budete přemýšlet nad uškrcením.

Každá žena je krásná. Po pátém pivu 🙂

Nejvíce mě zaujalo srovnání nespavosti a opilosti. U mužů spánková deprivace například zhoršuje jejich schopnost vybrat si partnerku, respektive je činí benevolentnější. Po několika nocích jim přijde hezčí každá žena. U žen to ale naštěstí neplatí. Nemusíme se tedy bát toho, že nás unavené a nevyspalé odchytí protějšek, který by nás odpočinuté a vyspané do růžova nezaujal 🙂

Další články o klidném spánku a jeho častých poruchách

Účinky, užívání a bezpečnost nápoje Good Night Drink, rozhovor s prodejcem pro ČR Romanem Drozdkem
Dreamly versus Good Night Drink – souboj dvou účinných bylinných doplňků na spaní
Čím nahradit návykové a často škodlivé léky na spaní?
Negativní vlivy nedostatku spánku ana tělo i mysl
Expert radí: Jak vybrat postel pro dokonalý spánek?
3 poctivé české byliny na spaní a recepty z nich
25 zaručených kroků k rychlému usínání
5 častých poruch spánku - jak je porazit?
Jak porazit nespavost a spát vysněných 8 hodin?
Nápoje, kapky a prášky (doplňky) na spaní - po čem usnete nejrychleji?
5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..