S expertem přes postele Ing. Villantem radíme, jak vybrat dokonalou pro zdravé spaní

Žijete zdravě, pravidelně sportujete, netrápí vás žádný stres a dokonce dodržujete spánkové desatero. Podle všeho byste každou noc měli usínat, jako když vás do vody hodí, a probouzet se svěží jako ranní rosa. Není tomu tak? V noci se převalujete a ráno se probouzíte rozlámaní a unavení? S největší pravděpodobností je příčinou vašich potíží se spánkem lůžko.

Lidé velmi často řeší pouze jeden problém z mnoha. Prostor pro spánek ale netvoří pouze postel nebo matrace. Je to komplex hned několika věcí, které společně tvoří buď dobré nebo nevhodné místo pro kvalitní spánek.

Dobrá matrace na příliš malé posteli, na níž se tísní dva lidé (byť zamilovaní), spánek nezachrání stejně jako povlečení z nepříjemného materiálu. V ideálním případě bychom měli stejnou pozornost věnovat výběru postele, roštu, matrace, lůžkovin i povlečení.

NÁVOD JAK ZHUBNOUT
Už se nepokoušejte zhubnout metodou „pokus-omyl“. Cesta za vysněnou postavou vede jedině přes kalorický deficit. Jednoduše musíte více kalorií ze sebe vydat než přijmout. K tomu vám výrazně dopomohou keto/low carb potraviny ve spojitosti se zdravým životním stylem.
Keto / Low carb manuálJak začítKolik potřebujete zhubnout
Chci zhubnoutDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto dieta odMix & SlimKetoMixKetoDietChia Shake
Dietní jídlaNa snídaniNa obědK večeřiDezertyKoktejly
Low carb potravinyTěstovinyPečivoKáva a čajRýžePlackyTortillaSladidlaSlanéSladkostiDresinkyBylinkyVíno
Ne každý má čas a chuť si připravovat nízkosacharidová jídla sám. V tom případě si vyberte low carb/keto program u některého prodejce krabičkové diety. Levné to nebude, ale pomocí pilulek na hubnutí nezhubnete. Ty totiž mají jen podpůrnou funkci a samy nic nezmohou.
Krabičková dieta odZdravé stravování
Prášky na hubnutíHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

kvalitní spánek
Dobrá postel není jenom postel, ale také rošt, matrace, lůžkoviny, povlečení a kvalita prostoru, kde postel stojí

Jak vybrat ideální postel? 

Prvním krokem k vytouženému lůžku, na kterém budete usínat jako Růženka, je správná volba postele. Postel se přitom skládá ze tří samostatných částí – rám (korpus), rošt a matrace.

Každá z těchto tří částí hraje stejně důležitou roli. Zanedbat jednu z nich v podstatě znamená totéž, jako zanedbat všechny. Jednotlivé části by k sobě měly vždy perfektně pasovat. Abyste se vyhnuli nepříjemnému překvapení, že tomu tak není, věnujte výběru všech tří komponentů opravdu pečlivou pozornost.

ZEPTALA JSEM SE ODBORNÍKA, Ing. Viktora Willanta ze sítě obchodů ProSpanek SE na vlastnosti kvalitní postele. 

Správná postel by měla splňovat hned několik požadavků. V první řadě se nám musí líbit, tady doporučuji vsadit na osobní vkus a sladit postel s celkovým vzhledem ložnice. Při výběru postele je pak potřeba zohlednit kvalitu konstrukce, která rozhoduje o její životnosti a vlastnostech – nikdo nechce, aby ho ze spaní při každém otočení budilo vrzání postele. Kvalita materiálů a konstrukce jde obvykle ruku v ruce s cenou postele – čím kvalitnější postel, tím více do ní musíme investovat. Kvalitní postel ale bude sloužit dlouhé roky.
PRO LEPŠÍ SPÁNEK
Calmin
Dreamly
Báječný spánek

Jak vybrat postel, aby vám nebyla malá, ale zároveň v bytě příliš nepřekážela?

Můžete si pořídit sebelepší postel, ale pokud vám bude malá, nikdy se v ní dost dobře nevyspíte. V úvahu berte nejen to, zda budete v posteli spát sami nebo s partnerem, ale i také to, jak jste vysocí a jaká je vaše tělesná hmotnost.

Při výběru postele proto respektujte základní pravidlo pro správnou délku postele, která by měla být alespoň o 20 centimetrů delší, než je vaše skutečná výška. Díky tomu získáte dostatek prostoru u hlavy i chodidel. Není nic horšího, než když “vypadáváte” z postele.

Standardní rozměry pro jednolůžko jsou 90×200 centimetrů. Máte-li rádi větší prostor kolem, zvolte klidně rozměr 140×200 centimetrů. Ten bývá často k vidění i v případě lůžka pro partnery (např. kvůli omezenému prostoru ložnice či místa na spaní).

Některým subtilnějším párům může tato velikost vyhovovat, lepší je však volit standardní velikost pro dvojlůžko o rozměrech 180×200 centimetrů. Sehnat lze postele až do délky 240 centimetrů nebo existuje možnost nechat vyrobit postel na míru. Zde je samozřejmě nutné počítat s vyšší cenou.

Uvedené rozměry se týkají čistě ložné plochy, nepopisují vnější rozměry rámu. To znamená, že na postel o rozměrech 180×200 pasuje matrace o stejné velikosti.

Romantické představy o usínání v objetí vás omrzí hned po první noci na malém dvoulůžku

Materiál postele určuje nejen vzhled, ale také pevnost a životnost

Výběru materiálu věnujeme hodně pozornosti už jenom proto, že zásadně ovlivňuje cenu postele, respektive jejího rámu. Nezapomeňte však, že v posteli strávíte dobrou třetinu svého života. Postel je denně vystavena velké zátěži a čím lepší materiál zvolíte, tím déle vydrží a vám se bude lépe spát.

Zde se opravdu nevyplácí šetřit, protože kvalita materiálu určuje, jak dlouho nám postel vydrží v původní vyrobené kvalitě. Pro postele z levnějších a méně pevných materiálů je typické, že po pár měsících povolí spoje a začnou nepříjemně vrzat. Po nějakou dobu stačí spoje utáhnout, nakonec však stejně koupíte postel novou.

Typy materiálů používaných na výrobu postelí od nejlevnějších po nejdražší:

POSTELE Z LAMINA

Postele vyrobené z lamina patří k nejlevnějším a nejméně kvalitnějším typům postelí. Jejich životnost je výrazně nižší než u postelí z masivu. K výrobě desek se používá roztřískované měkké dřevo (jehličnany) ve spojení s lepicí složkou. Desky potažené folií a laminem mohou mohou mít jednobarevný povrch nebo imitují pravé dřevo. Imitace se však týká pouze vzhledu, nikoliv kvality.

Ani postele z lamina nejsou stejně kvalitní. Levnější varianty mívají nažehlené hrany, které se časem začnou nehezky odlupovat. Lepší volbou jsou plastové hrany (tzv. ABS hrany), které jsou pevně přilepené.

Výhody:

 • nízká cena
 • snadná údržba
 • široký výběr vzhledu
 • stálobarevnost
Nevýhody:

 • nekvalitní lepidla a chemikálie se obvykle vypařují a člověk je vdechuje
 • nižší kvalita a pevnost
 • kratší životnost
 • riziko odlupování nažehlených hran

ČALOUNĚNÉ POSTELE

V Česku se jedná o velmi oblíbený typ postele už jenom kvůli příznivé ceně, pohodlí a bezpečnému zpracování. Rám postele je totiž ukrytý v čalounění a ven tak nevyčnívají žádné ostré hrany a rohy, což je například vhodné v domácnostech s malými dětmi nebo pro starší lidi. Mezi výhody patří nejen příjemný povrch, ale také hezký vzhled a hlavně velký výběr různých designů.

Skrytý rám však může být i velkou nevýhodou, pokud si před koupí nezjistíte, z čeho je vyrobený. Kvalita materiálu i zpracování může být totiž značně pofidérní. Pokud se tedy rozhodnete pro čalouněnou postel, vyberte si specializovaného prodejce, který se nebojí ručit za dobře vyrobenou, stabilní a pevnou postel.

U čalouněných postelí se používá robustnější dřevotříska, díky čemuž bývají těžší než klasické postele. K vyplnění čalounění dříve sloužil molitan, ten je však stále častěji nahrazován vícesložkovou pěnou, která je používána například u matrací. 

Čalouněné postele s vloženou matrací versus celočalouněné postele – která je lepší? Celočalouněné postele zahrnují rám, rošt, matraci a často i úložný prostor v jednom. Matraci nelze vyměnit. Z tohoto důvodu jsou vhodnější čalouněné postele s vloženou matrací, kterou je možné vyměnit.

Už při nákupu si tak můžete vybrat matraci, která vyhovuje právě vám. Na druhou stranu jsou prosty praktického úložného prostoru. Sehnat ale lze i varianty čalouněných postelí s vloženou matrací a úložným prostorem.

Dražší čalouněné postele mohou mít velmi působivý a luxusní design
Výhody:

 • příznivá cena
 • pohodlí
 • žádné vnější ostré rohy a hrany
 • bohatá nabídka designů
 • různé potahové materiály
 • možnost úložných prostor
Nevýhody:

 • riziko nekvalitního rámu
 • nemožnost výměny matrace u celočalouněných variant
 • náročnější údržba
 • oblíbené místo pro roztoče – nevhodné pro alergiky

KOVOVÉ POSTELE

Kovové postele se těší velké oblibě zejména mezi páry a důvodem rozhodně není pouze moderní a elegantní vzhled. Možnosti jejich využití jsou totiž v případě partnerského soužití mnohem pestřejší a hlavně daleko zábavnější. My se na kovové postele podíváme z hlediska jejich základního užití, a tím je zdravé spaní.

Hlavní výhodou kovu je stálost a pevnost. Poškodit jej není vůbec snadné. Dávejte si velký pozor na kvalitu použitého železa, které by mělo být dostatečně robustní s vysokou životností. V kovových postelích se navíc nedrží roztoči a plísně, údržba je více než snadná, a díky tomu jsou vhodné i pro alergiky.

Výhody:

 • pevnost
 • extrémní odolnost
 • dlouhá životnost
 • elegantní design
 • vhodné pro alergiky
 • nelze poškodit
Nevýhody:

 • originální design (nehodí se do každého interiéru)
 • kovová postel působí chladným dojmem
 • vyšší cena
kvalitní kovová postel
Při výběru kovové postele si dávejte velký pozor na kvalitu použitého železa

POSTELE ZE DŘEVĚNÉHO MASIVU

Na závěr jsme si ponechali postele vyrobené z masivního dřeva, které jsou tou nejlepší volbou. I zde však panují velké rozdíly v kvalitě. Záleží totiž na tom, z jakého druhu dřeva je postel vyrobená.

Nejvíce užívaným dřevem je smrk, který je lehký, pružný a cenově nejpříznivější. Snadno se opracovává, ale také se snadno poškodí. Smrk patří mezi měkká dřeva a i pouhým nehtem do něj uděláte rýhu. Podobně jsou na tom postele vyrobené z borovice. Na rozdíl od smrku se vyznačuje větším množstvím suků a letokruhů.

Dražší a kvalitnější postele z masivu jsou vyrobené z tvrdých druhů dřeva – buku a dubu. Vyznačují se daleko vyšší pevností, stabilitou, odolností a delší životností. Bukové dřevo je světlejší, dub naopak tmavší. Výhodou bukového dřeva je fakt, že jej lze snadno mořit a lakovat, a výsledný odstín tak může být velmi různorodý. Mezi žádané barevné odstíny patří zejména třešeň a ořech.

Pro náročné zákazníky jsou určené postele z olše, kteří si potrpí na dokonalou kvalitu a precizní zpracování. Olše není sice tvrdá jako buk nebo dub, ale je neuvěřitelně pružná a ohebná, díky čemuž ji lze přetvořit do různých tvarů a křivek.

Mezi její silné zbraně patří karamelová barva a velice výrazná a nápaditá kresba. Olše navíc dobře reaguje na různé povrchové úpravy, je lehká a nevysychá jako jiné druhy dřeva.

Výhody:

 • vyšší pevnost
 • odolnost a stabilita
 • dlouhá životnost
 • různé varianty odstínů
Nevýhody:

 • nejdražší materiál
kvalitní dřevěná postel
Dřevěné postele mohou mít různorodý design. Při správné údržbě vydrží dlouhá desetiletí.

Jak vybrat pevný a odolný rošt?

Nezbytnou součástí pořádné postele je rošt. Přitom je výběru správného roštu věnováno daleko méně pozornosti než posteli či matraci.

Odpovídá Ing. Viktor Willant ze sítě prodejen ProSpánek SE:

Výběr roštu bývá často podceňován, přestože se podílí na výsledné kvalitě spánku až z jedné třetiny. Rošt poskytuje matraci pružný základ a podporuje tak její ortopedické vlastnosti a zároveň umožňuje proudění vzduchu a odvod vlhkosti nahromaděné v matraci. Správný rošt tak významně ovlivňuje kvalitu spánku a prostředí, ve kterém spíme. Zároveň prodlužuje životnost matrace. Polohovatelný rošt nám navíc může nabídnout celou řadu zdravotních benefitů.
PRO LEPŠÍ SPÁNEK
Calmin
Dreamly
Báječný spánek

3 provedení postelových roštů

 • Laťové rošty jsou nejlevnější a bývají součástí levných postelí. Slouží jako základní podklad a matraci poskytují větrání.
 • Lamelové rošty jsou nejrozšířenější. Tvoří je umělé nebo dřevěné lamely uchycené v rámu pomocí pružných pouzder. Kvalita roštu je závislá na počtu lamel, jejich pružnosti a způsobu uložení do rámu. Nejlepší jsou lamely s pružným uchycením, které se lépe přizpůsobí matraci a vašemu tělu. Kvalitnější lamelové rošty umožňují posouvání jezdců a regulování prohnutí lamel v nejvíce namáhaných místech.
 • Talířové rošty se vyznačují zónovým rozložení a rozdílnou tvrdostí v jednotlivých zónách. Lamely jsou nahrazeny pružným a částečně pohyblivými talíři, které vytváří oporu pro matraci a perfektně ji odvětrávají.

Další možností je výběr mezi pevným a polohovatelným roštem. Pevný rošt je vhodný pouze pro člověka se zdravou páteří. V takovém případě rovný rošt a rovná matrace fungují nejlépe.

Koupě polohovatelného roštu se vyplatí u lidí, kteří jsou dlouhodobě nemocní a v posteli tráví více času, než by si přáli. Vybrat si mohou mezi manuálním nebo elektrickým ovládáním. To se týká zejména lidí, které trápí potíže se zády.

I s výběrem roštu si v případě zdravotních problémů nechte poradit od odborníků. Polohovatelný rošt si samozřejmě mohou pořídit i zdraví lidé, kteří ocení řadu benefitů v oblasti životního stylu a vyššího komfortu.

postel s polohovatelnými rošty
Polohovatelné rošty využijí hlavně senioři a nemocní, kteří v posteli tráví většinu času

Jak vybrat matraci, lůžkoviny a další doplňky tak, aby zlepšovali kvalitu spánku? 

Výběrem postele a roštu zdaleka nekončíme. Zdravý spánek vyžaduje také správně zvolenou matraci, kvalitní lůžkoviny i příjemné povlečení. I taková drobnost jako nevhodně vybrané prostěradlo totiž může náš spánek negativně ovlivnit. Proto jsme pro vás připravili druhou část článku se spoustou užitečných, které z vašeho lůžka vytvoří učiněný ráj.

Další články o klidném spánku a jeho častých poruchách

Účinky, užívání a bezpečnost nápoje Good Night Drink, rozhovor s prodejcem pro ČR Romanem Drozdkem
Dreamly versus Good Night Drink – souboj dvou účinných bylinných doplňků na spaní
Čím nahradit návykové a často škodlivé léky na spaní?
Negativní vlivy nedostatku spánku ana tělo i mysl
Expert radí: Jak vybrat postel pro dokonalý spánek?
3 poctivé české byliny na spaní a recepty z nich
25 zaručených kroků k rychlému usínání
5 častých poruch spánku - jak je porazit?
Jak porazit nespavost a spát vysněných 8 hodin?
Nápoje, kapky a prášky (doplňky) na spaní - po čem usnete nejrychleji?
5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..